آمریکا ، پوسیده از درون!

محمدكاظم انبارلويی،   3991106133 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
آمریکا ، پوسیده از درون!


«پوسیده از درون» عنوان مقاله‌ای است که فرانسیس فوکویاما نظریه‌پرداز معروف آمریکایی از اوضاع تماشایی امروز آمریکا در نشریه فارین افرز نوشته است. او می‌گوید:«آمریکا دو شقه شده است.» فوکویاما کسی بود که بعد از فروپاشی شوروی، دموکراسی لیبرال، آن هم از جنس آمریکایی را بی بدیل می دانست و تنها استاندارد حقیقی مردم‌سالاری معرفی می کرد. 

 ترامپ بالاخره كاخ سفيد را ترک كرد و با حوادث تلخي، هزينه‌اي سنگين بر روي دست نظام سياسي آمريكا در داخل و خارج گذاشت. مراسم تحليف با اعلام حكومت نظامي زير سرنيزه برگزار شد. بيش از 25 هزار نيروي پليس، گارد ملي و ارتش فقط در واشنگتن مأمور شدند تا نگذارند بي آبرويي كه در حمله كنگره آمريكا اتفاق افتاد تكرار شود.

قرار است نظامیان آمریکا تا بهار 1400همچنان در پایتخت این کشور و 50 ایالت در حال آماده باش باشند. جهانيان شاهد بودند، انتقال قدرت در آمريكا مسالمت‌آميز صورت نگرفت و اين نشان دهنده آن بود كه كارآمدي دموكراسي در نظام سياسي آمريكا كاركرد خود را از دست داده است. فيلسوفان سياسي در آمريكا ديگر قادر نيستند نظام دانايي اين كشور را با تصميم سياسي و تصميم‌گيري در نظام اجرايي پيوند زنند. آن‌ها مي گفتند: چگونه حكومت كردن با ساز و كارهاي عقلاني مهم است نه اين‌كه چه كسي بايد حكومت كند. اما امروز به اين ادراك رسيده اند كه مقوله چه كسي بايد حكومت كند، هم مهم است. عاقبت حكومت يك فرد فاسق، فاسد، قمارباز و زن باره در رأس هرم قدرت حوادث فضاحت باري است كه در مرئي و منظر جهانيان به صورت عريان به نمايش درآمد. اکنون داد فوکویاما درآمده و او فریاد می زند:«‌ترامپ روند افول آمریکا را با سرعتی حیرت انگیز جلو انداخته است.» او می گوید:« ما به دوپارگی فرهنگی رسیده ایم!» 

متأسفانه ما يك نظام رصد در دستگاه ديپلماسي خارجي خود از دوستان و دشمنان ايران نداريم. وزارت خارجه ما در ارزيابي معادلات رقابت در انتخاب رياست جمهوري آمريكا به اين نتيجه رسيده بود كه ترامپ رأي مي آورد. اظهارات تيرماه گذشته وزيرخارجه ما همين فهم را واتاب مي داد.

حال آنكه سوخت موتور « نه به ترامپ» تأمين شده بود و يك اراده سياسي قوي شكل گرفته بود كه ترامپ را از كاخ سفيد بيرون كند و بيرون هم كرد. اما ترامپ و ترامپيسم يك واقعيت انكارناپذير به عنوان يك پديده در نظام سياسي آمريكا باقي خواهد ماند.

ترامپ بخش اعظمي از سرمايه اجتماعي جمهوري خواهان را اكنون به سرقت برده و قرار است با تشكيل «حزب ميهن‌پرستان» شرارت سياسي خود را ادامه دهد. او يك تفكري را در آمريكا نمايندگي مي‌كند كه بوي تعفن نژادپرستي و ناسيوناليسم افراطي مي دهد. دموكرات‌ها در نظر دارند با ادامه استيضاح و عدم كفايت سياسي در سنا به عمر سياسي او پايان دهند.

نظام سرمايه‌داري چه قبل از پديداري سوسياليسم و فاشيسم چه بعد از آن نشان داده بود در زير سقف گفت‌وگو تعارضات و تضادهاي منافع اضلاع و اطراف و  اكناف خود را مديريت مي كند و با جهاني‌سازي هژموني خود را بي‌رقيب به اثبات مي‌رساند. اما حوادث انتخابات چهل و ششمين رئيس‌جمهوري آمريكا نشان داد، گفت‌وگوهاي زير سقف انديشكده‌ها و اتاق هاي فكر دو حزب و نيز مكانيزم‌هاي حكمراني در كنگره و سنا و دادگاه عالي بي‌نتيجه است. اردوكشي خياباني و عربده‌كشي سياسي و زدن زيرميز بازي هم مي تواند يك راه حل باشد.

اين‌كه در درون هسته مركزي سرمايه‌داري جهاني در داخل آمريكا و در خارج شركاي آمريكايي چه مي گذرد ما بي‌خبريم. متأسفانه دستگاه اطلاعاتي ما و بنگاه‌هاي رصد سياسي در اين مورد حرفي براي گفتن ندارند.

اينكه در اردوگاه سرمايه‌داري چه مي‌گذرد؟ يك سؤال بي پاسخ است! اما اين‌كه در كف خيابان‌هاي 50 ايالت آمريكا و شنبه‌هاي آشوب در فرانسه چه حوادثي را شاهد هستيم را نمي توان با سركوب پليس و سكوت رسانه‌هاي تحت سيطره صهيونيسم و سرمايه‌داري را توهم پنداشت. رنگ و روغن بزك‌كنندگان سيماي سرمايه‌داري جهاني در داخل و خارج تمام شده، آنچه از پرده بايد برون افتد، افتاده است و اوضاع تماشايي پديد آورده است كه بايد نشست و دقيق نگاه كرد. هنوز نيروهاي امنيتي به مقرهاي خود و سربازان به پادگان‌ها نرفته‌اند و در خيابان‌هاي ايالات متفرقه آمريكا حضور دارند و معلوم نیست چه زمانی به پادگان‌ها برگردند.

از اين حوادث مهم‌تر اوضاع سياسي در داخل سرزمين اشغالي است. دولت غاصب صهيونيستي با همين پديده اردوكشي خياباني و بي ثباتي دولت روبه‌رو است. نتانياهو سعي مي كند با بزرگ كردن دشمن خارجي آن‌را مهار كند.

يك مسئله براي سياستمداران در كاخ سفيد و نظاميان در پنتاگون و فرماندهان نيروهاي امنيتي در پليس و گارد ملي مسلم است و آن اين‌كه مدام در نظام سياسي و اقتصادي آمريكا توليد نفرت و خشم مي‌شود يك جايي بايد اين توليد را كنترل و مهار كرد. فقر، بي عدالتي، تبعيض نژادي، بي‌خانماني و كارتن‌خوابي، چهره آمريكا را كريه‌تر از هر زمان نشان مي‌دهد. لشکر قابلمه به دستان بيكار از يك طرف و رفتار آنارشيستي جماعت «كيوانُان» جوانان 25 تا 30 ساله از طرف ديگر، لات بازي «پسران مغرور» كه همگي و يا بخشي از آن‌ها نيز مسلح و دست به ماشه هستند، ارتش آمريكا را از بيرون از مرزها به داخل كشور آورده است. آنچه در مراسم تحليف رخ داد، نشان داد مسئله خيلي جدي‌تر از آن است كه فكر مي كنيم.

متأسفانه فهم دستگاه ديپلماسي ما از قدرت آمريكا ناقص است و عمدتا مربوط به هزاره سوم ميلادي نيست. همين عدم فهم در مورد منابع «قدرت» در ايران اسلامي هم وجود دارد. ايران امروز از مرحله قدرت در حال ظهور عبور كرده و به عنوان يك «قدرت مستقر» در منطقه و جهان مطرح است. روس‌ها و چيني‌ها با درك چنين قدرتي بارها اعلام كرده اند حاضر به برقراري روابط راهبردي با تهران هستند اين پيام در دستگاه ديپلماسي ما درست شنيده نمي شود. به همين دليل با فهم 50 سال پيش از قدرت آمريكا رفتند مذاكراتي را به نام برجام كليد زدند كه محصول آن جز خسارت محض براي ملت ايران هيچ نتيجه‌اي نداشت.


بيرون كردن صهيونيست‌ها از لبنان در جنگ 33 روزه يك تست نظامي براي ارزيابي قدرت انقلاب اسلامي بود. صهيونيست‌ها اگر پيشنهاد آتش‌بس را نمي‌دادند از درون فرومي‌پاشيدند و چيزي از ارتش آن‌ها باقي نمي‌ماند. امروز حزب‌الله دهها برابر در زمين، هوا و دريا پرقدرت‌تر شده است. حماس نيرومندتر شده است. حيدريون، زينبيون، فاطميون و نيروهاي بسيج و ارتش سوريه يك خط آتش مؤثر در مرزهاي اين كشور با رژيم صهيونيستي ايجاد كردند. در عراق حشدالشعبي دست به ماشه است تا پايگاه هاي آمريكا را با يك اشاره در هم بكوبد. در يمن نيروهاي انصارالله خواب خوش را از سر قارون‌هاي عرب بيرون كرده‌اند.

در ايران ارتش و سپاه ما در شعاع دو هزار كيلومتري خارج از مرزهاي ايران تا عمق اقيانوس هند دشمن را رصد مي كنند و تست دستگيري سربازان انگليسي و آمريكايي را در آب هاي خليج فارس و زدن پهپاد پيشرفته آمريكايي را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند و در زدن عين‌الاسد نشان دادند با قدرت‌هاي جهاني شوخي ندارند. چرا اين قدرت در اردوگاه اسلام و انقلاب و آن ضعف و ناتواني در اردوگاه دشمن درست ديده نمي شود و چرا دستگاه ديپلماسي ما هنوز معتقد است برجام زنده است! چرا قراردادي كه آمريكايي‌ها با افزودن بر تحريم‌ها هر روز يك لگد تازه بر آن مي زنند و بر طبل زياده‌خواهي و زورگويي مي كوبند، زنده مي پندارند؟


ديپلمات‌هاي ما در وزارت خارجه به همين نطق بايدن در روز تحويل قدرت با زور و سرنيزه نظاميان دقت كنند. او مي‌گويد: اوضاع آمريكا به شدت شكننده است. به‌قول یکی ازتحليلگران واشنگتن پست اين «شكنندگي» به اندازه شكنندگي يك تخم مرغ است. او مي‌گويد:« آمريكا روي لبه تيغ تيز افول و فروپاشي است.»


حكمراني در آمريكا بر مدار عقلانيت نمي چرخد. عهد و پيمان با ديوانگان كه تكليف خودشان با مردم و حاكميت معلوم نيست نتيجه‌اش همين بلاتكليفي است كه ديپلماسي خارجي ما را در چنبره خود اسير كرده است. دولت مصوبه مجلس در صيانت از حقوق ملت و رفع تحريم‌ها را درست اجرا كند و اشتباهات در محاسبات گذشته را  جبران کند، تا دولت جوان، حزب‌اللهي و انقلابي بتواند در سال 1400 با عزت در معادلات جهاني قدرت‌نمايي نماید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۹۷۷۶۷۲۱:۳۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۶
آمریکا نپوسیده است. افکار شما پوسیده است.
ناشناس۱۷۹۷۸۲۹۲۲:۲۵:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۶
امريكا اگر هم از درون پوسيده شود مشكل تحريم ايران وفشار اقتصادي بر مردم حل نميشود بايد بدنبال راه كار بهتري باشيم
ناشناس۱۷۹۷۸۴۴۲۲:۳۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۶
اگر کرونا نبود الان ترامپ رییس جمهور آمریکا بود.
ناشناس۱۷۹۷۸۸۹۲۳:۰۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۶
نگو مدینه فاضله دوستان ناراحت می شوند
ناشناس۱۷۹۷۹۸۰۰۱:۰۲:۲۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
من ساکن امریکا هستم و با نوشته شما مخالفم لطفا سعی کنید مشکلات داخلی رو‌حل کنید.با ضعیف نشون دادن امریکا مشکلات داخلی حل نمیشه
ناشناس۱۷۹۸۰۱۲۰۲:۱۸:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۷
پوسیدن نتیجه فساد است جناب انبارلویی، خودتان قضاوت کنید
ناشناس۱۷۹۸۰۴۵۰۶:۳۸:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
ای بابا حتما اونجا روغن پیدا نمیشه، یا حقوق کارگر شده 80 دلار در ماه و...
من ایرانی هستم۱۷۹۸۰۶۱۰۷:۲۹:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
همه کشورها داغون و پوسیده و در حال زوال هستند، الا شما!!!!!!
ناشناس۱۷۹۸۰۸۶۰۸:۰۷:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۷
کو گوش شنوا،
ناشناس۱۷۹۸۳۲۱۱۰:۳۴:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
آمریکا را ول کنیم فکری به حال خودمون بکنیم
ناشناس۱۷۹۸۳۶۲۱۰:۵۳:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
نظر شما درباره ایران چیه؟ پوسیده یا پاشیده؟؟؟؟
ناشناس۱۷۹۸۳۷۱۱۰:۵۹:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۷
بدنیست یک نگاهی هم به ارباب پوتین وروسیه بکنید حالا آمریکا پوسیده شما نپوسید
ناشناس۱۷۹۸۴۳۱۱۱:۳۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱۱/۷
از قدرت نظامي ما گفتي كمي هم از اقتصاد ما مي گفتيد.
ناشناس۱۷۹۸۴۵۵۱۱:۴۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۱/۷
تحلیل باید بر مبنای واقعیات های موجود باشد نه خواسته ‌های قلبی و آرزوهای ما
ناشناس۱۷۹۸۵۳۳۱۲:۳۰:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۷
این کشور پوسیده ما رو تحریم کرده و دنیا ازش تبعیت می کنند. ما که کشور قدرتمندی هستیم برای گرفتن طلبمان حتی برای خرید غذا و دارو باید التماس این کشور پوسیده و در حال از بین رفتن را بکنیم.
ناشناس۱۷۹۸۶۶۵۱۳:۲۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
ما خوبیم
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 2. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 3. معافیت یا تخفیف مالیاتی؟؛ مساله این است !

 4. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

 5. روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست/ هر گفتاری که موجب آشفتگی شود، به اقتصاد لطمه می‌زند

 6. اعتراض مجلسی‌ها به سخنان نماینده بافق

 7. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

 8. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

 9. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

 10. محسن هاشمی: برخی برای توجیه ناکامی‌ها می‌گویند اختیار نداریم/ من و جهانگیری از کاندیدا‌های کارگزاران هستیم/ نظرات درباره کاندیداتوری ظریف مثبت‌تر است

 11. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

 12. با ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟

 13. خبر خوب نوبخت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی

 14. جزئیات پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در البرز

 15. ربودن طعمه کفتارها توسط یک گله شیر

 16. فضل‌اللهی ما هم پر کشید

 17. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

 18. نیویورک تایمز: بایدن یک قاتل سعودی را آزاد گذاشته است

 19. اخراج گوینده خبر به دلیل آرایش کردن روی آنتن زنده

 20. افزایش نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس برای سال آینده

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 3. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 4. آیا کار مجلس این است؟!

 5. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

 6. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 7. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 8. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 9. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 10. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 11. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 12. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 13. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

 14. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 15. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 16. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 17. نظم جهانی در آستانه تغییر

 18. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 19. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 20. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 21. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 22. تصاویری از ندامتگاه زنان تهران

 23. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 24. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

 25. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 3. آیا کار مجلس این است؟!

 4. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 5. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 6. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 7. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 8. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 9. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 10. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

 11. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

 12. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

 13. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

 14. علی مطهری اعلام کاندیداتوری کرد

 15. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

 16. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

 17. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

 18. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

 19. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

 20. محسن هاشمی: برخی برای توجیه ناکامی‌ها می‌گویند اختیار نداریم/ من و جهانگیری از کاندیدا‌های کارگزاران هستیم/ نظرات درباره کاندیداتوری ظریف مثبت‌تر است

 21. جهانگیری: از جنگ اقتصادی آمریکا سربلند بیرون آمدیم/ برجام باید احیا شود/ قبول دارم که در حق اهل سنت کوتاهی‌هایی شده است

 22. داستان اتفاقات سراوان/ گفت‌وگو با خانواده یکی از زخمی‌ها

 23. واعظی: روزهایی را گذراندیم که زیر ۱۰۰ هزار بشکه فروش نفت داشتیم

 24. درخواست رضایی از روحانی، آقای رئیس جمهور، به میان مردم بیا

 25. مطهری: مخاطب توصیه رهبر انقلاب شورای نگهبان است /مردم به کاندیدای عاقل و معتدل رأی بدهند

آخرین عناوین