خوش رقصی برای پدرخوانده های آمریکایی

جهان،   3991106109 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

بازگشت دموکرات‌های آمریکا به کاخ سفید و خوش رقصی داعش در عراق و سوریه، بیانگر مرحله‌ای مبهم و پرتنش برای ساکنان خاورمیانه با پیامدهای جهانی است.

خوش رقصی برای پدرخوانده های آمریکایی

به گزارش الف، به دنبال افزایش تحرکات گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق سوالات متعددی در این خصوص که آیا این گروه تکفیری در مرحله قدرت گیری دوباره قرار گرفته، مطرح می‌شود.

اگر بخواهیم ابعاد فعالیت‌های جدید داعش در سوریه را بهتر درک کنیم، باید به عملیات‌های این گروه تروریستی در سال گذشته و البته نتایج آن نگاهی داشته باشیم.

براساس آماری که اخیرا توسط دیده‌بان حقوق بشر سوریه منتشر شد، داعش در سال2020 «بیش از 480عملیات تروریستی» انجام داده است. این عملیات‌ها شامل بمبگذاری، کمین، ترور و حمله مستقیم می‌شود که بخش عمده آن نیز در دیرالزور، حسکه، رقه و جنوب منبج در شرق فرات صورت گرفته است. همچنین در اثر این حملات، بیش از 300نیروی نظامی (عمدتا نیروهای کرد و ارتش سوریه) و 86غیرنظامی جان باخته‌اند. در جریان یکی از مهم‌ترین حملات یادشده در پاییز سال2020، داعش موفق شد با کارگذاری بمب کنارجاده‌ای، کاروان حامل ژنرال ویادژیسلاو گلادیخ، فرمانده نظامی روسیه را مورد هدف قرار داده و او را به قتل برساند.

اما شرایط عراق در مقابله با تروریست های داعش تا چند هفته گذشته نسبت به سوریه مناسب تر بود و نیروهای حشد شعبی در کنار نیروهای امنیتی عملکرد قابل قبولی در جنگ با تروریسم ارائه دادند. اما 2 انفجار تروریستی مهیب که 21 ژانویه سال جاری میلادی پایتخت عراق را به وحشت انداخت و به فاصله کوتاه از آن حمله تروریستی داعش به مواضع حشد شعبی در استان صلاح‌الدین که منجر به شهادت بیش از 11 تن از نیروهای حشد شد موجب نگرانی نهادهای امنیتی عراق و گمانه زنی درباره بازگشت داعش شده است.

 در این زمینه کارشناسان نظرات متعددی دارند؛ برخی معتقدند که شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» که سردمدار مبارزه با داعش بود موجب بازگشت اعتماد به نفس این گروه تروریستی شده است. در این زمینه عرابی عبدالحی، پژوهشگر امور گروه‌های اسلامی معتقد است «شهادت سردار قاسم سلیمانی و برخی از تغییرات حاصله در شرق فرات از دلایل اصلی بازگشت و قدرت‌گیری داعش در سوریه است.»

برخی نیز عواملی چون شیوع اپیدمی کرونا که با مشغول کردن جهان به خود موجب غافل شدن از بحث مبارزه با تروریسم شد و نیز انگیزه داعش برای جذب نیروی جدید را از جمله عوامل تشدید عملیات‌های این گروه تروریستی می‌دانند.

اما در این میان هم زمانی قدرت گرفتن دوباره دموکرات‌های آمریکا و خوشرقصی‌ داعش در سایه روابط تنگاتنگی که از دوره‌های گذشته میان دو طرف وجود داشته موجب شده تا تحلیلگران از منظر متفاوتی به این موضوع بپردازند.

درواقع دموکرات‌های ایالات متحده نقش «پدرخوانده‌های» داعش را دارند و همانگونه که رسانه‌ها بارها فاش کرده‌اند این گروه تکفیری ساخته و پرداخته دوره دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور دموکرات پیشین آمریکاست. حتی «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا نیز در کتاب خاطرات خود به این واقعیت اعتراف کرده است. او که در دوره حضورش در وزارت امور خارجه آمریکا هسته اصلی گروه داعش متولد شد در کتاب خاطراتش به‌وضوح تأکید می‌کند واشنگتن نقشی عمده در تأسیس داعش و فراهم کردن زمینه قدرت گرفتن آن ایفا کرده است،

 در آگوست 2016 آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با انتشار اسنادی نقش شخص «باراک اوباما» رئیس جمهور وقت ایالات متحده و کلینتون در پیدایش داعش را فاش کرد، در همان زمان «جولیان آسانژ»، بنیانگذار سایت ویکی‌لیکس، اعلام کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گروه تروریستی تکفیری داعش را ایجاد کرده است.

انفجارهای مهیب بغداد هم‌زمان با مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا انجام شد که 8 سال معاون اوباما به عنوان حامی اصلی داعش بود و بر همین اساس کارشناسان این عملیات تروریستی را پیامی از جانب داعش برای ساکنان جدید کاخ سفید می‌دانند؛ ضمن اینکه تحولات جهان عرب در سال 2011 و بحران بزرگ سوریه که حمله ویرانگر داعش به عراق را به همراه داشت، همگی تحت هدایت دولت اوباما به معاونت بایدن انجام شد. 

دموکرات‌های ایالات متحده بر خلاف جمهوری‌خواهان آن که در چهار سال گذشته به شکل علنی و مستقیم به دخالت در امور خاورمیانه پرداختند، معتقد به «جنگ های نیابتی» با استفاده از ابزار تروریسم هستند. علت آنکه جو بایدن در کمپین‌های انتخاباتی خود بارها تاکید کرد که اولویت دولت وی پرداختن به بحران‌ها و چالش‌های داخلی آمریکاست نیز به همین موضوع برمی‌گردد.

دولت‌های مختلف آمریکا –چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه همواره توجه ویژه‌ای به خاورمیانه داشته و هرگز قصد رها کردن آن را ندارند، تنها استراتژی و عملکرد آنها برای مداخله در منطقه متفاوت است. بنابراین دولت جو بایدن را نیز نمی‌توان جدا از سایر دولت‌های آمریکا دانست و می‌توان پیش بینی کرد که مداخله غیرمستقیم ضمن دستور کار آینده بایدن در خاورمیانه باشد. 

در این بین عراق به عنوان یک منطقه راهبردی و قلب اهداف استراتژیک ایالات متحده در خاورمیانه یک پرونده مهم و حساس برای واشنگتن به شمار می‌آید و تصور اینکه با رفتن ترامپ از کاخ سفید، عناصر آمریکایی که به بهانه مبارزه با داعش وارد عراق شدند، خاک این کشور را ترک کنند دور از واقعیت است. درواقع کارت داعش برای آمریکایی‌ها عامل ورود و ابقا در عراق است که قصد ندارند به راحتی از آن عبور کنند. 

بر همین اساس تحلیلگران بر این باورند که تحرکات اخیر داعش به ویژه در عراق به مثابه چراغ سبز به دموکرات‌های آمریکاست؛ مبنی بر اینکه داعش آماده همکاری دوباره با پدرخوانده خود بوده و آمریکایی‌ها می‌توانند برای پیشبرد اهداف خود در منطقه روی این گروه تروریستی حساب باز کنند.

شواهد نشان می‌دهد که ممکن است مرحله آینده برای منطقه به ویژه سوریه و عراق که آبستن فعالیت تروریسم هستند درگیر بازی‌ سنتی داعش و واشنگتن شود و تا زمان تعیین استراتژی دقیق دولت بایدن در قبال پرونده‌های منطقه احتمال بروز عملیات‌های تروریستی از جانب داعش نظیر انفجارهای بغداد، سناریو دور از انتظاری نیست.

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۹۸۰۵۲۰۷:۱۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
بایدن مجددا داعش رو زنده کرده
ناشناس۱۷۹۸۱۹۳۰۹:۴۹:۳۰ ۱۳۹۹/۱۱/۷
بایدن یک سیاست مدار کهنه کار و یک جنتلمن است. باید از این موقعیت استفاده کرده و تخاصمات با آمریکا را کاهش داد.
ناشناس۱۷۹۸۵۷۲۱۲:۵۳:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۷
همین جنتلمن های شما هستند که داعش را بوجودآوردند !
ناشناس۱۷۹۸۶۰۵۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۹/۱۱/۷
تجربه 42 سال گذشته نشان می دهد که تمام دولتهای امریکا چه جمهوری خواه و چه دموکرات در دشمنی با ملت ایران هیچ تفاوتی با هم ندارند.
ناشناس۱۷۹۸۶۲۴۱۳:۱۰:۳۸ ۱۳۹۹/۱۱/۷
تاریخ ایران از کودتای 28 مرداد 32 تا ترور سردار سلیمانی خباثت و شیطنت امریکا را نشان می دهد.
ناشناس۱۷۹۸۲۰۲۰۹:۵۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
انگار عده ای نابینا شده اند! نمی بینند که ترامپ جمهوری خواه چه لطماتی به این کشور وارد کرد. گویا دلشان برای ترامپ تنگ شده است.
ناشناس۱۷۹۸۶۱۴۱۳:۰۸:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
کاسبان تحریم از جمله فائزه هاشمی از رفتن ترامپ نگران شده اند.
ناشناس۱۷۹۸۸۱۰۱۴:۴۹:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۷
اوباما و هیلاری کلینتون و بایدن و نتانیابو برای تجزیه کشورهای منطقه داعش را تاسیس کردند.
ناشناس۱۷۹۸۹۵۴۱۶:۴۲:۱۵ ۱۳۹۹/۱۱/۷
این دفعه سفیانی میاد
ناشناس۱۷۹۸۰۵۴۰۷:۲۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۷
دموکراتها اومدن دوباره داعش جون گرفت .
ناشناس۱۷۹۸۲۱۱۰۹:۵۴:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
امید است در زمان بایدن ایران تنگه هرمز را ببندد.
ناشناس۱۷۹۸۲۴۷۱۰:۰۶:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۷
داعش ، چشم اش به مادر خونده اش افتاده . هیلاری کیلینتون
ناشناس۱۷۹۸۰۵۵۰۷:۲۳:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۷
پس ما خیال میکردیم که داعش از کره خاکی محو شده !
ناشناس۱۷۹۸۲۰۱۰۹:۵۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۱/۷
شنونده باید عاقل باشه
ناشناس۱۷۹۸۲۱۴۰۹:۵۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۷
مهم تفکرات داعش است که متاسفانه بلای جان ملتها شده است.
ناشناس۱۷۹۸۰۵۹۰۷:۲۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۷
الان باز لوگو پپسی - منوتو بین ها میان و مثل ضبط صوت میگند اسد داعش رو پدید آورد و فکر میکنند خیلی حالیشونه
ناشناس۱۷۹۸۶۵۲۱۳:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۱۱/۷
حداقل در آمریکا هیچکس شب سر گشنه بر بالین نمی گذارد زیرا کوپن غذا دارد.
ناشناس۱۷۹۸۰۶۰۰۷:۲۷:۴۱ ۱۳۹۹/۱۱/۷
داعشی ها و چینی ها و روس ها ، عاشق بایدن هستن
ناشناس۱۷۹۸۰۷۴۰۸:۰۱:۰۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
ایران به عنوان ابر قدرت جدید جهانی (نظامی) باید در در تمام نقاط احتمال حضور داعش خارج از کشور پایگاه داشته باشد و از طرفی با نفوذ در آمریکای لاتین مرزهای آمریکا را هدف قرار دهد مثلا ونزوئلا کوبا، حمله بهترین دفاع است.
ناشناس۱۷۹۸۲۷۰۱۰:۱۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۷
یک ابر قدرت نظامی باید اول بتواند مشکلات کشور خودش را حل کند.
ناشناس۱۷۹۸۵۸۶۱۲:۵۹:۰۴ ۱۳۹۹/۱۱/۷
داعش هم از مشکلات مهم ماست ! نمی فهمید ؟
ناشناس۱۷۹۸۶۱۰۱۳:۰۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۷
امریکا چرا در حل مشکلات داخلی خود عاجز است ؟!
ناشناس۱۷۹۸۰۷۷۰۸:۰۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۷
اگر داعش برگردد یا گروه تروریستی دیگری ایجاد شود دست داشتن دمکراتها در این وقایع اثبات خواهد شد
ناشناس۱۷۹۸۹۵۲۱۶:۴۱:۳۳ ۱۳۹۹/۱۱/۷
این دفعه سفیانی میاد
ناشناس۱۷۹۸۱۰۳۰۸:۲۲:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۷
اگر به حرف ملت گوش می کردید و بعد از شهادت سردار به جای پایگاه خالی، ناوها را هدف می گرفتید این مسائل پیش نمی آمد.
ناشناس۱۷۹۸۱۴۹۰۹:۱۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۷
مسئولینی که عاشق بایدن بودین و ترامپ را شب و روز لعن‌ میکردین حال آماده باشید برای رونمایی از دور دوم داعش توسط دموکراتها و بایدن با روی کار اومدن ترامپ داعش و جنگ و خونریزی تموم شده بود با اومدن بایدن دوباره داعش احیا میشود و جنگ و خونریزی و فتنه آغاز خواهد شد شاید بایدن اندک پولی آزاد کنه اما شک نکنید کاری خواهد کرد که ده برابرش رو باید صرف هزینه دفع فتنه های او‌ خواهیم کرد
ناشناس۱۷۹۸۴۱۱۱۱:۱۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۷
علتش هیچکدوم نیست فقط رفتن ترامپه ، ترامپ قاطع بود و ترسی نداشت میزدن میزد هرکی میخواست باشه
ناشناس۱۷۹۸۷۲۳۱۳:۵۲:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۷
نه دقیقا همین دمکراتها گروه های تروریستی را در منطقه درست میکنن درست گفته
ناشناس۱۷۹۹۳۶۶۲۲:۰۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۷
یک جوری از ترامپ تعریف میکنی انگا باباته خخخخ
ناشناس۱۷۹۹۲۱۳۱۹:۵۷:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۷
داعش را دستهای پنهان حرکت می دهد که یک زور جبهه شرقی و یک روز درجبهه غربی
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  5. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  6. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  7. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  8. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  9. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  11. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

  12. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  13. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  14. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  15. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  16. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  17. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

  18. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  19. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  20. بشردوستی به سبک سازمان ملل

  21. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

  22. نظم جهانی در آستانه تغییر

  23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  25. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

   2. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

   3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

   4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

   5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

   6. چرا اروپا عقب نشست؟!

   7. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

   8. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

   9. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

   10. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

   11. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

   12. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

   13. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

   14. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

   15. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

   16. سرنوشت مبهم بن سلمان بعد از انتشار گزارش قتل خاشقجی

   17. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

   18. بازی «بایدن» با سعودی ها بر سر انتشار گزارش قتل خاشقچی

   19. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

   20. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

   21. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

   22. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

   23. فشار خانواده‌ قربانیان ۱۱ سپتامبر برای افشای نقش سعودی ها در این عملیات تروریستی

   24. ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد؟

   25. وزارت خارجه آمریکا: هدف، محدود کردن دائمی برنامه هسته‌ای ایران است

   آخرین عناوین