مهدی فضائلی: دوران دادن آب نبات گذشته است!

سیاسی،   3991106003

دولتمردان جدید آمریکا باید بدانند دوران دادن وعده و آب نبات به ایران گذشته و پیش از هر چیز باید حرف قطعی و پایانی جمهوری اسلامی را در زمینه‌های تحریم، حضور منطقه‌ای و قدرت دفاعی که مبتنی بر یک عقلانیت کامل است متوجه بشوند.

مهدی فضائلی: دوران دادن آب نبات گذشته است!

به گزارش فارس، مهدی فضائلی در یادداشتی نوشت: از ماه ها پیش که موضوع انتخابات آمریکا در جلسات و محافل مختلف سیاسی و مطبوعاتی مورد توجه قرار گرفت، سه مرحله بطور ویژه مورد بحث بود.

مرحله اول خود انتخابات ،مرحله دوم،از زمان اعلام نتایج تا پایان دوره ترامپ و شروع رسمی دولت جدید(اگر نتیجه به شکست ترامپ منجر میشد) و مرحله سوم، از شروع بکار دولت جدید تا انتخابات ایران در ۱۴۰۰.
سرانجام دو مرحله اول و دوم با بروز بحران ها و رسوایی های مختلف برای آمریکا سپری شد و اکنون در مرحله سوم قرار داریم.
قطعا" چه ترامپ به پیروزی می رسید و چه حالا که بایدن در کاخ سفید مستقر شده است، معلوم بود دولتمردان آمریکا تلاش خواهند کرد به انحاء گوناگون و هر کدام به روش خود بر انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۴۰۰ ایران تأثیر گذار باشند و دولتی بر سر کار آید که به اراده‌ و خواست آمریکایی ها نزدیک تر باشد.
و چه لطیفه ای است که  به رغم همه نزاع ها بین ترامپ و بایدن، مصداق این دولت از نظر هر دو در ایران یکسان است!
قطعا" نه ترامپ از استقرار یک دولت جوان حزب‌اللهی پرتلاش و کارآمد خشنود میشد و نه الآن بایدن و قطعا" هم ترامپ از روی کار آمدن یک دولت سست اراده و ناکارآمد استقبال می کرد و هم الآن بایدن!
به ترامپ و روش‌های احتمالی اش دیگر کاری نداریم اما الآن خوب است بدانیم بایدن و تیمش احتمالا" از چه ترفندهایی برای تأثیر گذاری بر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در کشورمان استفاده خواهند کرد.
به نظر بنده،بایدن و تیمش حداقل تا زمان انتخابات ایران دو کار را قطعا" انجام نخواهند داد،اینکه دست روی دست بگذارند و تماشاگر صحنه سیاست ایران باشند و دیگر آنکه اقدام ویژه ای برای گره گشایی و اثبات حسن نیت انجام دهند.
آنچه محتمل است،صرفا" ارسال سیگنال هایی برای انحراف در اذهان و ایجاد اخلال در دستگاه محاسباتی برخی خواهد بود و حداکثر دادن آب نبات هایی برای شیرین شدن کام بچه های میدان سیاست!
دولتمردان جدید آمریکا که سخت درگیر معضلات و بحران های داخلی هم هستند باید بدانند دوران دادن وعده و آب نبات گذشته و اگر می خواهند حرکت مؤثری داشته باشند پیش از هر چیز باید "حرف قطعی و پایانی" جمهوری اسلامی ایران را در زمینه های تحریم ، حضور منطقه ای و قدرت دفاعی که مبتنی بر یک عقلانیت کامل است متوجه بشوند و بدانند هیچ متاعی برای جایگزین کردن با این سه را ندارند لذا امکان معامله بر سر این موضوعات و یا باج خواهی وجود نخواهد داشت.
اینها جزو مولفه‌های قدرت ایران عزیز هستند و هیچ ملت مستقلی حاضر نیست بر سر مولفه‌های اقتدار ملی خود که تأمین کننده امنیت و منافع ملی اش هست،بده و بستانی داشته باشد. 
بایدن و تیمش تنها در صورت لغو همه تحریم ها می توانند حرکت جدیدی را در تعامل با ایران آغاز کنند و البته آن هم در چارچوب ۵+۱.
دولتمردان جمهوری اسلامی ایران نه تنها حسن نیت خود را و پایبندی به تعهدات را ثابت کرده اند بلکه گاهی بواسطه زیاده روی برخی حتی ساده لوحانه رفتار شده و بر بی تعهدی طرف مقابل صبوری اما دیگر دوران صبر راهبردی و تاکتیکی سپری شده است.
 ملت ایران راه خود را پیدا کرده است.بخش دشواری از راه را پشت سر گذاشته و اراده لازم برای پیمودن ادامه این مسیر را هم دارد پس دولتمردان جدید آمریکا که البته با تجربه هستند تلاش کنند آزموده ها را تکرار نکنند و بر نفرت ملت ایران از خودشان نیفزایند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 18. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 19. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 20. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 21. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 22. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 23. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 24. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 25. نظم جهانی در آستانه تغییر

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

  2. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  3. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  4. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  5. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  6. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  7. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  8. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  9. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  10. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  11. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  12. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  13. مطهری: خودم را اصلح می‌دانم و توانایی ریاست جمهوری را دارم/ مردم با همه گلایه‌ها پای صندوق‌های رای بیایند/ کاندیدای پوششی نیستم/ خیلی انتقاد پذیر هستم

  14. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

  15. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

  16. نامه ۲۰۰ نماینده مجلس به رئیس مجمع تشخیص درباره FATF

  17. تردید محسن هاشمی درباره تایید صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری/ انتقادات دیرهنگام اصولگرایان از احمدی‌نژاد/ موسوی‌لاری: اصولگرایان مثل دوم خرداد دچار اشتباه شده‌اند

  18. ممنون که هستید؛ وگرنه واتیکان کجا، اینجا کجا؟!

  19. توکلی: عملکرد دیده بان شفافیت و عدالت ترس و یاس را در مبارزه با فساد کاهش داد

  20. روایت باهنر از نظر رئیسی درباره نامزدی در انتخابات/ دفاع علی مطهری از صلاحیت خودش برای ریاست جمهوری/ جنجال سخنان محسن رضایی/ ضعف دولت روحانی از نگاه عارف

  21. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

  22. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  23. محسن رضایی: تکلیف FATF در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود/ برخی‌ها در بورس به مردم عادی سیلی محکمی زدند

  24. وزیر دفاع: اسرائیل با اشاره رهبر انقلاب با خاک یکسان می‌شود/ اصل سربازی مقدس است و نباید زیر سوال برود

  25. ساسی و کُپ کردن اجتماعی

  آخرین عناوین