ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران

سلامت،   3991104129

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد و گفت: ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود.

ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران

به گزارش فارس، افشین استوار، مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور، گفت: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر 100هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به 155در صد هزار و در زنان 128در صد هزار است.

وی ادامه داد: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال 96 است، سالانه نزدیک به 135 هزار ابتلا در کشور ثبت می‌شود که 52درصد ابتلا به مردان و 48 درصد به زنان مربوط می شود.

استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری 168.89 در 100هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان 180 در 100هزار و برای زنان 160 در 100هزار نفر اعلام شده است.

بیشترین آمار ابتلا به سرطان در زنان و مردان به پستان مربوط می‌شود

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

وی به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، و معده است.

 استوار با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر سبب شده است که از سال 90 تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی  طی چهار سال در کشور، توضیح داد: براساس این آمار بروز سرطان از 112 در 100هزار در سال 93 به 135 در 100هزار در سال 96 افزایش پیدا کرده است.

16 درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می‌شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه 16 درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می‌شود که بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به 51 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه 14درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می‌شوند که این آمار در دنیا 20درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان 50درصد است.

 استوار به پیش بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی 20 ساله در حوزه سرطان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود 115درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تامل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می‌دهد، یادآور شد: افزایش امید به زندگی و  پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سالهای اخیر از 45 به 76 سال افزایش پیدا کرده است که در خانم‌ها از آقایان بیشتر است.

سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیاست

وی افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است. در برنامه ریزی‌های بین‌المللی برای بیماری‌های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

 استوار گفت: سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا  می‌شوند متحمل هزینه‌های کمرشکنی (بیش از 30درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می‌کنند) می‌شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت  با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه‌های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سالهای اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه‌های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیندهای اصلی اشاره شده است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 3. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 5. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 6. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 7. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 8. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 9. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 10. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 11. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 12. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 13. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 14. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 15. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. نظم جهانی در آستانه تغییر

 18. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 19. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 20. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 21. تصاویری از ندامتگاه زنان تهران

 22. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 23. تحلیل کارشناس چینی در مورد قدرت پهپادی ایران و پهپاد کمان ۲۲

 24. معافیت یا تخفیف مالیاتی؟؛ مساله این است !

 25. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

آخرین عناوین