بایدن و ایالات نامتحده آمریکا

محمد پارسا نجفی*،   3991104126 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
بایدن و ایالات نامتحده آمریکا

جو بایدن در سخنراني مراسم تحليف خود بر دو نكته مهم تاکید كرد؛ اول تلاش براي اتحاد دوباره و دوم مبارزه با تروريسم داخلي. مگر امریکا متحد نیست که رئیس جمهور جدید آن کشور در اولین لحظات به قدرت رسیدن، چنین هدفی را اعلام می کند؟ 

مبارزه با تروریسم داخلی به مراتب پیام مهمتری از داخل امریکا مخابره می کند؛ دقیقا بیست سال قبل امریکا به بهانه مبارزه با تروریسم خارجی به افغانستان حمله کرد و سالها کوه هاي آن کشور را در جستجوی تروریست ها بمباران می کرد اما اکنون باید در مرکز قدرت امپراطوری با اشخاصی بجنگد که وفاداران و باورمندان به رویاهای امریکایی هستند. کسانی که پرچم آمریکا به دست در يورش به کپیتول هیل (ساختمان کنگره) مشاركت داشتند و ...

آن هجوم و این سخنان بایدن چه نکته ای را اثبات می کند؟ آیا امریکا در حال جنگ با اندیشه های بنیادین خویش است؟ آیا امريكا مجبور است باورمندان خود را سرکوب کند یا کاپیتالیسم در حال جویدن پایه های امریکاست؟ اتحاد دوباره در کشوری که از متحد شدن ایالت های مختلف تشکیل شده هیچ مفهومی ندارد به جز بن بست سیاسی که نیازمند بازتولید قدرت داخلی است. کافیست به سیر شتابان تحولات امریکا نگاه کرد؛

- بیش از صد روز آشوب در اعتراض به بی عدالتی اجتماعی و مشکلات معیشتی مردم در بیشتر ایالت های امریکا.

- يك انتخابات پر از چالش که اعلام نتیجه آن دو ماه طول کشید.

- درگيري شديد ميان هواداران هيات حاكمه امريكا و سرانجام حمله طرفداران کاخ سفید به ساختمان کنگره در محله کپیتول هیل. 

- استقرار 20 هزار نظامی در واشنگتن برای برگزاری یک مراسم تحلیف. 

- اعلام مبارزه با تروریسم داخلی و تلاش برای اتحاد در ایالات متحده 

- دو بار استیضاح یک رئیس جمهور امریکا ظرف 15 ماه.

- کسری بودجه و رکود شدید در قوی ترین اقتصاد جهان.

امریکا در نبرد با رویای امریکا 

شعار ترامپ ((اول امریکا)) بود و می خواست قدرت امریکا را بازتولید کند اما امریکای امروز چنان دچار ازهم گسیختگی شده که کمتر کسی عمق آنرا باور می کند. آن قدرت منسجم و مسلط سی سال قبل وجود ندارد چرا که از درون تهی شده است. مشکل امریکا فقط حکومت افتضاح ترامپ نیست بلکه شرایطی است که هیات حاکمه امریکا را وادار کرد چهار سال قبل  به شخصی مثل ترامپ که فاقد تجربه حکومت داری بود متوسل شوند و آن را به کاخ سفید بیاورند. 

آمریکا بعد چهار سال چالش شدید به جوزف بایدن رسید که سال 2016 کاخ سفید را ترک کرده بود. از بایدن پیر و فرتوت چگونه انتظار معجزه می توان داشت در حالیکه زمامداری وی و استادش اوباما به حکومت ترامپ منجر شد؟

در اصل ترامپ برای پیشگیری از فروپاشی امریکا به قدرت رسيد و دقیقا به همین دلیل هم از کاخ سفید رانده شد. كمي به عقب نگاه كنيم؛ شعار ((نظم نوين جهاني)) جرج بوش اول به شعار ((تغيير)) اوباما منجر شد و آن هم به خلق حكومت غير نرمال ترامپ و اكنون امريكا بايد با تروريسمي كه امريكا پرستان ايجاد مي كنند داخل خانه اش بجنگد و براي گسست هاي موجود به دنبال اتحاد داخلي باشد آن هم در شرایطی که امریکا فاقد گزینه ای است که به بازتولید قدرت کمک کند. 

کاپیتالیسم در ذات خود آزمند است و ضد عدالت؛ از بایدن پیر هم کاری ساخته نیست چرا که کاپیتالیسم مانع از بازتوزیع قدرت در آمریکا می شود.

ماتریالیسم چه روی کمونیسم آن و چه شق کاپیتالیسم آن، همیشه تاریخ به خود انهدامی منجر می شود و ابعاد امپراطوری مانع آن نمی شود. این مسیری است رویاروی همه قدرت های دنیاپرست مانند عثمانی، آلمان نازی، و شوروی قرار داشت و آمریکا هم به همان سرنوشت می رسد. 

آنچه به ایران مربوط است

امپراطوری روبه اضمحلال آمریکا هر چند ضعیف شده  اما هنوز در جهان تاثیرگذار است و مانعی برای زندگی آزاد ملتهای دیگر می باشد. پس نباید تغییر اساسی انتظار داشت چرا که همه ساکنان کاخ سفید موظف هستند اهداف یکسانی که توسط قشر ابرثروتمند آمریکا تعیین می شود را در سیاست خارجی پیگیری کنند. تنها روش رسیدن به آن اهداف است که در دکترین هر رئیس جمهور مقداری تغییر می کند. درنتیجه روابط خارجي امريكا در مقايسه با دوران ترامپ فقط تغييرات تاكتيكي خواهد داشت و آنها از تفاوتی نظر راهبردی ندارند.

مصداق این معنا را می توان در دعوت از نماینده خوان گوایدو (آشوبگر ضد ونزوئلا) به مراسم تحلیف بایدن دید. بایدن هم مانند اوباما، ترامپ و بوش تلاش می کند تا دولت ضدکاپیتالیسم ونزوئلا نابود شود. وی نیز از اسرائیل حمایت می کند و در خصوص دشمنی با حکومت ایران هیچ تردیدی ندارد.  

 بایدن هشت سال معاون اوباما و دوره های متمادی عضو سنا بود. آنچه آمریکا مرتکب شده محصول فعالیت امثال بایدن است. به یاد آوریم که اوباما و ترامپ ایران را تحریم کردند، از حمله عربستان و امارات به یمن حمایت کردند و عامل ایجاد و استمرار جنگ داخلی سوریه بودند. هر دو رئیس جمهور با روسیه در چالش بودند و جنگ تعرفه ها میان واشنگتن و پکن همواره وجود داشته است. آنها مانند بوش با دولت ونزوئلا دشمنی کردند و ... 

بایدن هم تقریبا همان کادر دوران اوباما را به ارث برده است از این گردونه مستثنی نیست. ازاینرو سیاست خارجی بایدن با ترامپ، اوباما و بوش از منظر راهبردی هیچ تفاوتی ندارد و تنها ممکن است به لحاظ تاکتیکی كمي متفاوت باشد. صد البته ادعای بیان نرم  از سوی بایدن به دلیل کاهش شتابان قدرت امپراطوری امریکاست نه انسان دوستی وی. 

چه امریکا نابود شود چه بر فرض محال قدرت خود را بازتولید نماید برای ایران فرقی ندارد؛ ما باید بتوانیم تولید را در ايران ایجاد کنیم و اقتصاد زاینده بسازيم كه بتواند در زمینه های علمی، فناوری و تولید کالای رقابتی مشکلات خود را برطرف نموده و با برقراري عدالت قدرتي به دست آوريم كه بتوانيم از حق خود در جهان دفاع کنیم. 

روند اضمحلال امریکا نشان می دهد دولتهای دنیاپرست (ماتریالیستی) چه کمونیستی چه کاپیتالیستی بعد از مدتی دچار خود انهدامی می شوند.  هر قدرتي بدون توجه به طبقات ضعیف از درون به چالش کشیده مي شود.

 آنچه قدرت درونی ایجاد می کند عدالت و انسانیت است که در نظام های ماتریالیستی هرگز امکان حضور نخواهد داشت. بنابراین بقای یک حكومت توجه به عدالت و تامین اقتصادی و تعالی معنوی انسانهاست نه صرفا پیشرفت علمی یا تجمیع توانایی مادی. اگر کسی به دنبال سخن حق باشد.

*تحليلگر مسائل بين الملل

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۹۵۱۶۹۱۲:۳۶:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۵
امپراطوری روبه اضمحلال آمریکا هر چند ضعیف شده .... حتما ما خیلی قوی هستیم!!!!!!! تا آمریکا اجازه پرداخت طلب ما را حتی به چین ندهد آنهم برای غذا و دارو آنها پولمان را نمی دهند. آنوقت این کشوری که در حال فروپاشی هست چگونه همه دنیا فرمانبردارش هستند.
ناشناس۱۷۹۵۱۷۲۱۲:۳۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۵
مردم آمریکا در وطن پرستی با هم متحد هستند.
ناشناس۱۷۹۵۳۵۶۱۴:۰۸:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۵
فکر می کنید چند درصد مردم آمریکا تا به حال از این کشور مهاجرت کرده اند؟ 0.001 درصد !! همین نشان دهنده اوضاع این کشور است.
ناشناس۱۷۹۵۴۳۰۱۴:۵۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۱/۵
امریکا حتی ملت ندارد میهن پرستی!!!!!!!!!!!!!!!! از سر لج ایران سعی داری امریکا را تطهیر کنی
ناشناس۱۷۹۵۵۳۰۱۵:۳۴:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۵
حوادث اخیر نشان داد دموکراسی امریکایی چقدر سست و فشل است.
ناشناس۱۷۹۵۶۰۹۱۶:۳۱:۴۱ ۱۳۹۹/۱۱/۵
میتونی بگی از کجا به این نتیجه رسیدین ؟ بازشماری آرا انجام شد و ابهامی باقی نماند .
ناشناس۱۷۹۵۱۸۶۱۲:۴۴:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۵
نمایش اخیر دموکراسی در آمریکا نشان داد که این کشور شکست ناپذیر خواهد بود.
ناشناس۱۷۹۵۴۴۷۱۴:۵۹:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۵
25 هزار نیروی امنیتی نظامی را گذاشتن اونجا برای یه مراسم تحلیف! این نشانه اوج ناامنی در آمریکا است نشانه ذلت است نه قدرت! قدرت وقتی به وجود می آید که اتحاد و همدلی بین مردم و نظام حاکم وجود داشته باشد، دولت آمریکا به زودی به دست خود مردم آمریکا نابود خواهد شد ان شاء الله فقط موندم چرا یه عده هنوز نمیخوان ضعف های آمریکا را ببینن، چرا هنوز باور نمیکنند آمریکا از درون تهی شده پوسته اش مونده خدا به همه ماها بصیرت بدهد ان شاء الله
ناشناس۱۷۹۵۸۷۶۱۹:۵۱:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۵
نیمی از شرکت‌کنندگان در انتخابات امریکا مخالف بایدن هستند و این قانون بسیار عجیب و غیر دموکراتیک و نامعقول امریکا است که او را رییس جمهور کرده این شکافهای اجتماعی از دوره بوش و کلینتون تا امروز هر دوره بیشتر شده است و یقین بدانید به مرحله‌ای میرسد که به تفکیک ایالتهای امریکا منجر میشود
ناشناس۱۷۹۶۲۰۶۰۶:۰۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱۱/۶
نویسنده خوب تونسته شباهت های سرمایه داری و کمونیست را نشون بده شوروی هم گفته می شد شکست ناپذیره
ناشناس۱۷۹۵۱۸۹۱۲:۴۵:۱۵ ۱۳۹۹/۱۱/۵
نگاهی به حوادث اخیر روسیه هم بکنید. چطور دولت این کشور تحمل یک مخالف را هم ندارد.
ناشناس۱۷۹۵۶۲۶۱۶:۴۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۵
دخالت خارجی است دلیل اگه مردم روسیه مشکل داشتند پوتین برای بیست ودو سال ریس جمهور نمیکردند
ناشناس۱۷۹۵۲۰۲۱۲:۵۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۵
امریکا حامی اصلی تروریسم و عامل اصلی جنگ افروزی و خشونت و تهدید و تحریم و ترور در منطقه و جهان است.
ناشناس۱۷۹۵۷۶۵۱۸:۰۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۵
درآن دنیا چیزی که پروردگار از ماسوال می کند، نیکی به همنوع و والدین و تقوی می باشد. نه دشمنی با آمریکا وعربستان وحوزه خلیج فارس. کمی به خودمان بیاییم.
حسن۱۷۹۵۲۳۷۱۳:۱۳:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۵
آمریکا با همه ایراداتش بهتر از روسیه و چین است.
ناشناس۱۷۹۵۸۷۰۱۹:۴۸:۴۵ ۱۳۹۹/۱۱/۵
یکی از یکی بدتر
ناشناس۱۷۹۵۲۶۹۱۳:۳۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۵
در آمریکا معیار همه چیز قانون است. هیچکس در این کشور بالاتر از قانون نیست. این هویت آمریکا است.
ناشناس۱۷۹۵۴۷۰۱۵:۰۷:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۵
قانونی که به نفع سرمایه داران است! کدام قانون در آمریکا از حق فقرا دفاع میکند؟ چرا این همه فقیر و آواره هست چرا این همه امار قتل و تجاوز و غیره در آنجا زیاده، چرا اینقدر نژاد پرستی و تبعیض بیداد میکنه، چرا اینقدر فسادهای جنسی زیاد است چرا سعی میکنیم بر روی عیوب دشمن چشم ببندیم و محاسنش را هزاران برابر ببینیم اما در مورد کشور خودمان معایبش را هزاران برابر میبینیم و بر روی محاسنش چشم میبندیم متاسفانه بعضا ماها در ایران مشکل خودتحقیری و بزرگ بینی دشمنان را داریم
ناشناس۱۷۹۵۷۱۲۱۷:۳۶:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۵
عزیزم قوانین توسط قشر ثروتمند نوشته میشه در هر کشوری چیزی گیر مردم نمیاد شک نکن مگه اینکه تو هم حق مردمو بخوری
ناشناس۱۷۹۵۲۷۴۱۳:۳۲:۴۰ ۱۳۹۹/۱۱/۵
در آمریکا هرکسی، حتی یک نماینده یا سناتور سیلی تو گوش مامور پلیس بزند، اون مامور پلیس بر طبق قانون حق دارد از خودش دفاع کرده و حتی به او شلیک کند.
ناشناس۱۷۹۵۹۶۳۲۱:۰۱:۲۹ ۱۳۹۹/۱۱/۵
چه ربطی داره به متن این مقاله ؟ دستکم یاد بگیر کجا از امریکا دفاع کنی
ناشناس۱۷۹۵۴۳۵۱۴:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱۱/۵
نویسنده فرموده اند آنچه قدرت درونی ایجاد می کند عدالت و انسانیت است اگر امکان دارد مثال بزنند که عدالت و انسانیت چه کشوری ملاک هست برای ایشان با تشکر
ناشناس۱۷۹۵۵۶۸۱۶:۰۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۵
خبر از همسایه شمالی نمیدی اما دایم اونور کره زمین رو رصد میکنید
ناشناس۱۷۹۵۵۶۹۱۶:۰۶:۳۷ ۱۳۹۹/۱۱/۵
دموکراسی بدون اشکال نیست ولی همواره بهترین و کارآمد ترین شیوه اداره کشور است چیزی که در انتخابات اخیر آمریکا دیده شد، ضمن اینکه دموکرات ها همیشه برای فرار از مسئولیت ها خود را پشت شعارها و بحران ها پنهان میکنند
ناشناس۱۷۹۵۵۸۴۱۶:۱۶:۳۲ ۱۳۹۹/۱۱/۵
حالا تو مملکت خودمون‌که جناحین بخاطر دستمالی حاضرند قیصریه ای را به آتش بکشند
ناشناس۱۷۹۵۹۸۰۲۱:۱۷:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۵
""چه امریکا نابود شود چه بر فرض محال قدرت خود را بازتولید نماید برای ایران فرقی ندارد"" اقاى نويسنده فارغ از اين تحليل كه چه ميزان سطحى يا عميق است. فقط به اين جمله خودتان نگاه كنيد كه به راحتى از نابودى احتمالى يك كشور ( من به جنبه هاى انسانى كار ندارم از منظر واقع بينى عرض ميكنم ) صحبت ميكنيد.
ناشناس۱۷۹۵۹۸۵۲۱:۲۱:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۵
"" يك انتخابات پر از چالش که اعلام نتیجه آن دو ماه طول کشید "" محض اطلاع جنابعالى زمان بندى قانونى انتخابات امريكا از روز شروع ٣ نوامبر تا روز ٦ ژانويه يعنى تاييد كنگره دو ماه و سه روز است كه عين قانون اساسى است. فقط امسال توجه ها را به دليل رفتار ترامپ بيش از سال هاى قبل جلب كرد.
رضا۱۷۹۶۲۳۸۰۷:۴۴:۴۱ ۱۳۹۹/۱۱/۶
قابل توجه کسانی که سر زیر برف فرو برده و امریکا را مدینه فاضله میدانند
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 2. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 3. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 4. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 5. حقوق‌های تا ۱۰ میلیون تومان در سال آینده ٢۵ درصد افزایش می‌یابد

 6. استاندار اسبق خوزستان دستگیر شد

 7. رئیسی: نمی‌گذاریم فساد در هیچ‌ جای نظام اداری لانه کند

 8. گام بلند نمایندگان برای ایجاد عدالت در افزایش حقوق‌ها

 9. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

 10. توکلی: عملکرد دیده بان شفافیت و عدالت ترس و یاس را در مبارزه با فساد کاهش داد

 11. ساعت منع شبانه تغییری نخواهد کرد

 12. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 13. مراسم روز ملی درختکاری سال ۹۹ با حضور رییس‌جمهور

 14. وزارت خارجه آمریکا: هدف، محدود کردن دائمی برنامه هسته‌ای ایران است

 15. بیانیه تروئیکای اروپا پس از عقب‌نشینی از قطعنامه ضد ایرانی

 16. یک‌سوم فوتی‌های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان‌اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

 17. حمله موشکی یمن به آرامکو سعودی در جده

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 5. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 6. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 7. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 8. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 9. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 11. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 12. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 13. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 14. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 15. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 16. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 17. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 18. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 19. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 20. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 21. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 22. نظم جهانی در آستانه تغییر

 23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 25. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 8. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

 9. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

 10. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

 11. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

 12. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

 13. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

 14. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

 15. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

 16. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

 17. سرنوشت مبهم بن سلمان بعد از انتشار گزارش قتل خاشقجی

 18. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

 19. بازی «بایدن» با سعودی ها بر سر انتشار گزارش قتل خاشقچی

 20. عربستان برنامه ‌های جاسوسی ضد ایران را تقویت کرده است

 21. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

 22. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 23. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

 24. ادعای رویترز: تهدید ایران به پایان توافق با آژانس

 25. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

آخرین عناوین