تحریم آستان قدس رضوی خلاف قوانین بین‌المللی است

سیاسی،   3991103055

رئیس جامعة المصطفی العالمیه تحریم آستان قدس رضوی را خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی دانست و گفت: باید چهره‌های مذهبی جهان با موضع‌گیری به موقع مانع بدعت‌گذاری چنین تصمیماتی علیه نهاد‌های مذهبی شوند.

به گزارش فارس در پی تحریم اخیر آستان قدس رضوی و تولیت این آستان توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، چهره‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی این اقدام بی شرمانه را که علیه ملجأ و پناه ایرانیان و شیعیان جهان صورت گرفت، محکوم کردند.

حجت‌الاسلام «علی عباسی» رئیس جامعه المصطفی العالمیه در گفت‌‌وگو با فارس ضمن محکوم کردن این جنایت آمریکا، گفت: تحریم‌هایی که آمریکا به ویژه در سال‌های اخیر نسبت به اشخاص و نهادهای جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌کند، نشان دهنده خوی استکباری و قلدرمآبی و در عین حال نمایانگر ضعف، عجز و استیصال دولت آمریکا در مقابل پیشرفت‌های ایران است.

آمریکا با هرشخص و نهاد موفق در جمهوری اسلامی دشمن است

وی ادامه داد: آمریکا با هر شخص و نهاد ایرانی که در عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ پیشرفت داشته باشد، دشمنی ورزیده و آن را تحریم کرده است هر چند با این تحریم‌ها کاری از آنها ساخته نیست و راه به جایی نبرده‌اند.

تأثیر آستان قدس رضوی بر مردم جهان

عباسی با اشاره به جایگاه آستان قدس رضوی میان شیعیان و مستضعفان جهان گفت: در این میان آستان قدس رضوی هم به لحاظ معنوی و نیز در بعد فرهنگی، تأثیر مهمی نه فقط بر مردم ایران بلکه بر مردم جهان دارد، از این رو، اینکه نهادی معنوی دینی را تحریم کنند نشان دهنده کینه آنها نسبت به فرهنگ، معنویت و دین است که باید به ریشه‌های آن توجه و از سوی اشخاص و نهادهای دینی جهان محکوم شود چرا که این پدیده‌ای خطرناک است و نباید اجازه دهیم حرمت نهادهای دینی را با چنین جنایات و گستاخی‌هایی نشانه بروند.

وی درباره دلایلی که باعث شده نام آستان قدس رضوی و تولیت آن در لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گیرد، گفت: طبیعتاً مجموعه‌ای که خدمات فرهنگی، اجتماعی به مردم ایران می‌رساند مورد کینه آمریکا قرار دارد. البته علاوه بر کمک‌های مؤمنانه این آستان مقدس به بخشی از جامعه، اساساً وجود این مجموعه نورانی نقش مهم فرهنگی در ایران و در عرصه بین‌الملل دارد.

دلیل کینه ورزی آمریکا نسبت به آستان قدس رضوی

حجت‌الاسلام عباسی ادامه داد: کینه آمریکا نسبت به آستان قدس رضوی از حیث تأثیرگذاری معنوی است چون بعد استکبارستیزی را در مردم تقویت می‌کند و این مهم آنها آزار می‌دهد و می‌کوشند با تحت فشار قرار دادن مجموعه‌هایی از این دست مانع از گسترش و تعمیق چنین روحیه‌ای شوند، اما کاری جز نمایش استیصال خود نمی‌کنند.

رئیس جامعه المصطفی این تحریم را خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی دانست و تأکید کرد: باید این اقدام را محکوم کنیم، اینکه آمریکایی‌ها آنقدر جسارت کنند و مجموعه دینی و با عظمتی مثل آستان قدس رضوی را تحریم کنند، بدعتی قبیح است و اقتضاء می‌کند شخصیت‌های دینی جهان در مقابل این پدیده موضع‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه اگر چه همه تحریم‌ها خلاف قوانین حقوق بشری و انسانی است اما تحریم آستان قدس رضوی مذموم‌تر است، گفت: این تحریم، دشمنی آشکار با دین و معنویت و فرهنگ یک ملت است و باید اشخاص و نهادها از داخل و خارج در محکومیت آن ابراز موضع کنند.

حجت‌الاسلام عباسی در پایان خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است این اقدامات در بیشتر موارد تأثیری نداشته، به ویژه آنکه در افتادن با نهادهای فرهنگی دستاوردی نداشته و نتیجه معکوس خواهد داشت و چهره ضددینی و ضدانسانی آمریکا را بیش از پیش آشکار می‌کند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 5. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 6. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 7. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 8. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 9. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 11. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 12. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 13. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 14. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 15. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 16. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 17. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 18. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 19. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 20. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 21. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 22. نظم جهانی در آستانه تغییر

 23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 25. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  2. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  3. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  6. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  9. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  10. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  13. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  14. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  15. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

  16. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  17. نامه ۲۰۰ نماینده مجلس به رئیس مجمع تشخیص درباره FATF

  18. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  19. تردید محسن هاشمی درباره تایید صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری/ انتقادات دیرهنگام اصولگرایان از احمدی‌نژاد/ موسوی‌لاری: اصولگرایان مثل دوم خرداد دچار اشتباه شده‌اند

  20. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

  21. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

  22. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  23. محسن رضایی: تکلیف FATF در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود/ برخی‌ها در بورس به مردم عادی سیلی محکمی زدند

  24. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

  25. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

  آخرین عناوین