رشد ۶.۴ درصدی اکوسیستم استارتاپی کشور

فناوری،   3991102129

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومانی در رویداد سکوی پرتاب یزد، از رشد ۶.۴ درصد اکوسیستم استارتاپی کشور در شرایط تحریم‌های چند سال اخیر که بسیاری از بخش‌ها را با رشد منقی مواجه کرد، خبر داد.

«امیر ناظمی» در مراسم اختتامیه رویداد سرمایه‌گذاری سکوی پرتاب یزد که امروز در دانشگاه یزد برگزار شد، با اشاره به کسب و کارهای اینترنتی شکل گرفته در کشورمان طی سالهای اخیر، گفت: این اتفاقات زمانی تنها یک رویا بود ولی تیم‌های مانند همین استارتاپ‌های امروز، این رویاهای بزرگ را دنبال کردند و آنها را تحقق بخشیدند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه اکوسیستم استارتاپی کشورمان در این چند سال که به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه در بسیاری از حوزه‌ها شاهد رشد منفی بودیم، رشد مثبت ۶.۴ درصدی را تجربه کرده است.

ناظمی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان اکوسیستم استارتاپی در کشورمان، علاوه بر انگیزه بالای فعالان این عرصه، فارغ بودن این حوزه از نگاه‌های بخشی را از رموز موفقیت این بخش خواند.

به گفته‌ی معاون وزیر، پویایی یک اکوسیستم این گونه است که ضمن تلاش برای تحقق رویاهای خود، همزمان رویاهای بزرگتر را در ذهن بپروراند.

وی عنوان کرد: رویداد دیروز و امروز یزد تنها ثبت‌نام ۳۰۰ تیم استارتاپی و سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومانی نبود بلکه نشان از وجود مجموعه همراهان بزرگی در استان با این حوزه دارد.

ناظمی گفت: اگر استاندار، شهردار و نمایندگان  و مسئولان یزد در این رویداد حضور یافتند در واقع یک نماد و بیانگر این است که چنین مجموعه‌ای در استان کاملاً طبیعی شکل گرفته نه مصنوعی و با تلاش خود توانسته امروز حامیان خود را جلب کند.

نمی‌توان مانع جریان نوآوری در کشور شد

«علی وحدت» رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: خوشبختانه در چند سال گذشته اتفاقات خوبی و قابل توجهی در حوزه‌هایی مانند تحول در زیرساخت‌های اینترنتی و تامین مالی با ایجاد ۵۰ صندوق پژوهش و فناوری و جذب سیستم بانکی به این حوزه صورت گرفته به طوری که طی سالهای اخیر شاهد رشد چندصد درصدی سرمایه صندوق‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و شتابدهنده هستیم.

وی با اشاره به سرویس دهی مناسب در حوزه استارتاپ‌ها در کشورمان، گفت: نمی‌توان جلوی این جریان را گرفت چرا که امروز دنیا نیز به سمت نوآوری در حرکت است و حتی در حوزه‌های اجتماعی شاهد مطرح شدن نوآوری‌های اجتماعی هستیم.

وحدت خواستار توسعه متوازن در استان یزد شد و بروز مشکلاتی مانند مهاجرت نخبگان از استان و جایگزینی افراد غیربومی جویای کار و مشکلات ناشی از آن را دلیل نامتوازن بودن این توسعه ذکر و ابراز امیدواری کرد که با جهت‌گیری مناسب در این حوزه و تحقق معرفی یزد به عنوان پایلوت اقتصاد دانش بنیان شاهد توسعه مناسب در استان باشیم.

لزوم شکل گیری گفتمان دانش‌بنیان در مسئولان

«محمدصالح جوکار» نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد، به پیشینه تاریخی شکل گیری و تحقق ایده‌های ناب در یزد اشاره کرد و گفت: یزدی‌ها و اصولاً مردمان کویر هیچگاه در برابر شرایط سخت اقلیمی سر فرود نیاوردند و با ایجاد فناوری‌های بومی مانند قنات و بادگیر، آسایش را برای زندگی خود به ارمغان آوردند.

وی یزد را سرآمد پرورش مشاهیر زیادی خواند و گفت: امروز نیز پرورش نخبگان در این خطه را در حالی شاهد هستیم که قدردان آن نیستیم و این در حالی است که در رژیم گذشته جوانان حق فکر کردن نداشتن و نهایت اختیارشان، مشارکت آنها در برنامه‌هایی بود که دیگران برایشان تدارک دیده بودند.

به گفته وی، البته الزامات و شرایط متفاوت امروز مانند تحریم‌ها نیز در حرکت جوانان کشورمان به سمت ایده پردازی و نبوغ برای رفع نیازهای جامعه موثر بوده است.

جوکار به نوآوری‌های جوانان در دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: سامانه‌های موشکی امروز کشور نیز پایه‌گذاری شده از همان دوران دفاع مقدس است لذا امروز نیز باید به جوانان اعتماد  و آنها را حمایت کنیم.

نماینده یزد بر لزوم شکل گیری فکر و گفتمان فعالیت‌های دانش‌بنیان در مسئولان تاکید کرد و از این که در این رویداد، بانک‌ها، صنایع و معادن استان صنعتی معدنی یزد حضور ندارند، گلایه کرد و گفت: باید صندوق‌های پژوهش و فناوری در سطح کلان‌تری حمایت شود و از فرصت‌های جامانده در برنامه توسعه ششم در این راستا استفاده کنیم.

معرفی یزد به عنوان پایلوت اقتصاد دانش بنیان کشور

«محمدعلی طالبی» استاندار یزد هم در این مراسم گفت: در استان یزد به اتکای شاخص‌های علمی و فناوری و منابع انسانی توانستیم کمبود آب و افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از نگاه تک بعدی در استان را

وی با بیان اینکه توسعه نوآوری را به عنوان رویکرد اصلی توسعه استان برگزیدیم، افزود: بر این اساس توانستیم گفتمان مشترکی را ایجاد کنیم ولی برای تداوم در این زمینه نیازمند حمایت نهادهای ملی هستیم.

طالبی با اشاره به سفر سال گذشته رئیس جمهور به یزد، گفت: این سفر باعث شد تا گفتمان و رویکرد رئیس جمهور به اقتصاد دانش بنیان پررنگ تر شود و در دستوری راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری را در کشور ابلاغ کردند که در برخی استانها هم راه اندازی شد.

وی در ادامه گفت: برنامه عملیاتی توسعه نظام نوآوری استان که اقدام مشترک دولت و بخش خصوصی است را تدوین، این همکاری را به دستگاه ها ابلاغ کردیم و تاکنون نتایج خوبی داشته است.

وی ایجاد مراکز نوآوری صنعتی در حوزه مواد غذایی، نساجی و کاشی و سرامیک را نقطه قوت برای استان دانست و گفت:مجوز اولین پهنه علم و فناوری کشور را برای استان یزد گرفتیم که به استقرار شرکت های پارک علم و فناوری یزد کمک خواهد کرد.

طالبی افزود: خودمان را به حمایت از استارت آپ‌ها و زیست بوم فناوری موظف می دانیم و بنا داریم یزد را به عنوان پایلوت اقتصاد دانش بنیان در کشور مطرح کنیم.

وی گفت: همراهی نمایندگان مجلس بسیار خوب است و در جلسه اخیر با فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

استاندار از برنامه‌ریزی برای تعریف جایزه اقتصاد دانش بنیان در یزد خبر داد و گفت: معتقد هستیم این جایزه می تواند در سطح ملی کاربرد داشته باشد.

یادآور می‌شود؛ رویداد سکوی پرتاب یزد با ثبت نام ۳۰۰ تیم همراه بودد که پس از غربالگری ۵۶ طرح به مرحله نهایی راه یافتند و در نهایت ۳۷ طرح موفق به جذب ۴۰ میلیارد تومان سرمایه شدند و علاوه بر این نیز در حاشیه رویداد ۱۵ میلیارد تومان توسط صندوق پروهش و فناوری استان سرمایه گذاری شد.

رویداد سرمایه گذاری سکوی پرتاب یزد اول و دوم بهمن ماه با حمایت کاروان استانی ۱۰۰ استارتاپ، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد و پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  2. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  5. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  6. ماجرای جوان دهه شصتی که ۴۰ فرزند دارد

  7. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  8. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  9. وزیر ارتباطات کدام حقیقت را از مردم پنهان کرد؟

  10. کرونا تا زمان ایمن شدن ۷۰ درصد مردم ایران وجود دارد/ تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن از تیر ماه

  11. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  12. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  13. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  14. کاندیداتوری سید حسن خمینی جدی است

  15. رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز به صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد/ قاضی، اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آن‌ها توجه کند

  16. قالیباف: قضات و اعضای هیئت علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند

  17. محدودیت های سفر نوروزی؛ از نظام سلامت اصرار، از گردشگری انکار !

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  13. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  16. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  17. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  18. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  19. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  20. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  21. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  22. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  23. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  24. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  25. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  آخرین عناوین