رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

اقتصادی،   3991102098 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

رییس جمهور با بیان اینکه دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است، گفت: شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد نیازمند است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه ظرف دو سال آینده همه مشعل‌هایی که گازهای کشور در آن سوزانده می‌شد، به طور کامل جمع آوری می‌شود، تأکید کرد: این مشعل‌ها علاوه بر آنکه خطرات زیست محیطی داشت سرمایه ملی را از بین می‌برد و مسئله فلرها یا همان گازهایی که پیش از این می‌سوخت برای ما بسیار مهم است، زیرا سرمایه ملی می‌سوخت.

وی یادآور شد: از روزهای اولیه دولت یازدهم در سفر به منطقه بوشهر و عسلویه در این مورد با وزیر نفت صحبت کردم و آقای زنگنه قول داد که این گازها جمع شود. ما مسیر را هموار می‌کنیم تا این گازها جمع‌آوری شود و دیگر نسوزد.

رییس جمهور ادامه داد: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنها که مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد و می‌توانند کمر ملت سرافراز ایران را در برابر استبداد و قلدری خم کنند و آنهایی که توطئه و برنامه ریزی کردند در روزی این پروژه بزرگ افتتاح می شود دیگر نیستند. آنها با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند.

روحانی تصریح کرد: کارهای روزهای پایانی عمر منحوس آنها برای همه جهان و ملت خود آمریکا روشن کرد که آنها آغازگر ضد دمکراسی و پارلمان هستند. همانطوری که مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدین به توپ بستند آنها هم آخر عمر خود کنگره را با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند به توپ بستند. آنها از آغاز کار خود  به همین صورت بودند منتها در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این پروژه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است، گفت: این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ که شرایطی بود که دست و بال ما در سایه برجام باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق وارد شود، طرح‌ریزی شد.

روحانی افزود: مردم بدانند نفتی که می‌فروشیم ۳۸ درصد فروش آن به صندوق واریز می‌شود بنابراین نفتی که به فروش می‌رسد همه آن در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد.  ۱۴.۵ درصد در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه و اداره آن است. آنچه در اختیار دولت قرار می گیرد مقدار کمی است.  

وی ادامه داد: هر چقدر شرایط ما مناسب شود و درآمد ما اضافه شود، این درآمد نفت بخش بزرگش در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در تولید و بخش صنعت قرار می‌گیرد و امیدواریم سال آینده همانطور که پیش‌بینی کردیم بتوانیم ۲ میلیون و ۳۰۰ بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق برای توسعه کشور قرار می گیرد.

رییس جمهوری گفت: این تحول بزرگ در استان خوزستان اتفاق افتاد که یکی از استان‌های خیلی مهم ما است نه تنها از نظر نفت و گاز سرآمد است بلکه از نظر کشاورزی و همچنین از لحاظ اینکه به آبهای بین المللی متصل است و جایگاهی که این مردم آزاده دارند و همواره مرزبان خوبی برای کشور ما بودند و در دفاع مقدس نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

روحانی گفت: من به این مردم خوب و عزیز، ‌مردمی که با وحدت و اتحاد همه در کنار هم تلاش کردند و امروز شاهد افتتاح یک طرح بسیار بزرگ پالایشگاهی هستند تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: ۳.۴ میلیارد دلار برای این طرح هزینه شده است. طرحی است که برای محیط زیست بسیار مهم است.  یکی از کارهای بزرگی که در این دولت انجام گرفته کارهای محیط زیستی است. در واقع گازهای فلر و مشعل‌ها که فضا را آلوده می‌کردند گازهای آنها جمع می شود و به این پالایشگاه می‌آید و بعد در پتروشیمی‌ها یا آنهایی که گاز شیرین است به خط سراسری ملحق می شود و این کار بزرگ امروز به انجام رسید که من از همه دست اندرکاران و کارگران و مهندسان و مدیران تشکر می کنم.

وی اظهار کرد: بخشی از قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی است. کشوری که دارای منابع بزرگ نفت و گاز است و همچنین در کنار خطوط جهانی کشتیرانی قرار دارد؛ جنوب آن خلیج فارس و دریای عمان است که متصل به اقیانوس هند است و شمال آن دریای خزر است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه بزرگترین منبع گازی جهان در ایران است، گفت: ایران از لحاظ منابع گاز در سطح جهان مقام اول را دارا است. بیش از ۳۱ هزار میلیارد متر مکعب کشور ما گاز در اختیار دارد که البته به دست آوردن و فرآوری آن مشکلات بسیار دارد اما انجام می‌گیرد.

روحانی تصریح کرد: امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم. با این همه گازی که تولید می‌کنیم و در اختیار مردم می گذاریم بازهم در زمستان مشکل داریم باید مقداری تلاش فرهنگی کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم که مردم به خصوص در شرایط زمستانی در مصرف مراقبت کنند که این همه گاز مصرف نشود.
 
وی افزود: دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است. شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد نیازمند است.  

رییس جمهوری یادآور شد: یکی از منشاء‌های قدرت ملی ما  مسئله انرژی است که می‌توانیم قطب منطقه در تولید و صادرات برق و گاز باشیم. منتها به همه مدیران و وزیر نفت و همچنین مسئولین می گویم که ما در زمینه نفت و گاز کار بزرگی را انجام دادیم. در زمینه گاز ما دارای منابع بسیار غنی هستیم. در زمینه استحصال و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می دهیم اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم، باید جزو پنج کشور اول دنیا در صادرات گاز باشیم. ما از نظر توانمندی در تولید جزو کشورهای مهم جهان هستیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۹۰۹۸۰۱۲:۳۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲
هر چیزی را که زیر قیمت و مفت حراج کنید مشتری خوب دارد . خوش بحال دلالهای تحریم
ناشناس۱۷۹۱۵۴۱۰۷:۳۸:۳۰ ۱۳۹۹/۱۱/۳
آقای رییس جمهور اگر مطالعه کنند جهان با سرعت به سمت حذف سوخت های فسیلی میرود دیگر سرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در زمینه نفت و گاز نیستند عمده شرکت های نفتی دارند سرمایه گذاری های خود را به سمت انرژی های تجدید پذیر سوق می‌دهند ادبیات ایشان مال دهه هشتاد است نه الان بودجه ۲۰۰۰ میلیارد دلاری بایدن در زمینه حذف سوخت های فسیلی و توسعه انرژی‌های سبز از جمله تولید خودروهای برقی موید تغییر نسل انرژی جدید است مطالعه کنید لطفا
ناشناس۱۷۹۰۹۸۶۱۲:۴۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
در مدت تحریم که نفت و گاز چندانی صادر نکردیم؛ دنیا کجایش لنگید؟ از توهم خارج شویم.
ناشناس۱۷۹۰۹۸۹۱۲:۴۷:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲
نفت و گاز بفروش و حکومت کن !! اسم این را گذاشتید کشورداری .. ..
ناشناس۱۷۹۰۹۹۴۱۲:۵۰:۳۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ایران از نظر منابع گازی در دنیا اول است. معادن و منابع طبیعی و نیروی جوان باهوش بسیاری داریم. ایران کشور ثروتمندی است اما بیش از نیمی از مردم در زیر خط فقر هستند.
ناشناس۱۷۹۱۳۸۶۲۱:۰۸:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲
مردم در سیستان و بلوچستان و حتی خوزستان کپسول به دست در صفهای کپسول ایستاده اند
ناشناس۱۷۹۱۰۰۰۱۲:۵۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲
بله و راحت ترین کار را با فروش نفت در گرداندن اقتصاد و سرکوب اقتصادی و بعد انفجار تورم و بعد برای پرت کردن حواس ها می گوییم چون تحریم شدیم!!!
ناشناس۱۷۹۱۰۰۳۱۲:۵۸:۲۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲
پس .. چرا در تامین گاز کشور خودت موندی
ناشناس۱۷۹۱۰۰۶۱۳:۰۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
مثل خاویار و هزارتا چیز دیگه ایرانی هست ولی ایرانی نباید استفاده کنه.برای دیگران گاز پاک برای ایرانی مازوت و گازوییل و..؟
ناشناس۱۷۹۱۰۱۹۱۳:۲۰:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲
.. الان در دنیا نفت به میزان سه میلیون بشکه در روز اضافه است
علی۱۷۹۱۰۳۱۱۳:۲۸:۳۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲
اما ایران به مدیر ناتوان نیاز ندارد .
حسن۱۷۹۱۰۵۰۱۴:۰۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ولی نگفت سهم ما از فروش گاز نسبت به کشور کوچکی مثل قطر 1 هزارم است
ناشناس۱۷۹۱۰۵۴۱۴:۱۱:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲
تا حالا که نداشته! به جای فروش نفت و گاز خام ما فرصت داریم صنعت پالایش این محصولات رو اینجا داشته باشیم و محصول نهایی رو برای صنایع دست بالاتر در داخل استفاده کنیم یا محصولات رو صادر کنیم
ناشناس۱۷۹۱۰۵۵۱۴:۱۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲
کشور ما بزرگترین فرصت سوز دنیاست. کشورهای نقطه ای حاشیه خلیج فارس از منابع مشترک خدادادی استفاده می کنند و برای مردمشان رفاه و آسایش می آورند. ما هم در عوض آن با دنیا سر لجبازی داریم هر کسی که مشکل دارد و هر کشوری که مشکل دارد را حمایت می کنیم و دوستش می خوانیم سالهاست اجازه ورود تکنولوژی و تجهیزات جدید را نداریم و به جای آن شعار می دهیم و ..
ناشناس۱۷۹۱۴۸۹۰۱:۱۳:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۳
وقتی نفت و گاز تموم شد معلوم میشه کی فرصت سوزی کرده!!!!!
محمد قاسمی۱۷۹۱۹۵۴۱۵:۰۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۳
دوست عزیز تو باغ نیستیا با این سرعتی که جهان داره طی میکنه بیست سی سال آتی تقریبا باید پول بدیم نفت و گازمون رو ببرن یا بریزیمش توی جوب ضمنا ونزوئلا ۳۰۰ میلیارد بشکه نفت داره که رتبه ی یک دنیاست و تقریبا دست نخوردست زمانی که بفهمیم ما یک ملت خیلی خیلی معمولی یا یک کشور معمولی هستیم شاید زمان شروع پیشرفت ما باشه
ناشناس۱۷۹۱۱۱۷۱۵:۱۶:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲
پس چرا در کشور مردم کمبود گاز دارند برای پرکردن یک کپسول گاز کلی در صف باید منتظر بمانند
ناشناس۱۷۹۱۱۲۹۱۵:۳۲:۵۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲
البته اگه دوستان بگذارند و دست از ماجراجویی بردارند
ناشناس۱۷۹۱۱۳۱۱۵:۳۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
و البته کشور ایران هم تنها برای زنده ماندن به گندم ، برنج ، دانه های روغنی ، .. .. .. دنیا نیاز دارد .
ناشناس۱۷۹۱۴۹۱۰۱:۱۶:۱۹ ۱۳۹۹/۱۱/۳
کلا بورکینافاسو هم از ما بهتره و ما بدترین و عقب مونده ترین کشور دنیا هستیم, فقط نمیدونم چرا آمریکا گیر داده به این کشور بدبخت و ضعیف!؟!؟
ناشناس۱۷۹۱۱۴۵۱۵:۴۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲
دنيا نياز دارد ولي كد خدا اجازه خريد از ايران را نميدهد ما قرار بود اگر نفتمان فروش نشود كه نشد هيچ نفتي از خليج فارس صادر نشود كه شد
ناشناس۱۷۹۱۲۲۸۱۷:۲۰:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲
البته کشور رکوردهای اولی دیگر هم دارد،رتبه اول تورم،اختلاس،بی خیالی مسئولان و.....
ناشناس۱۷۹۱۲۵۵۱۷:۵۹:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲
فعلا که نیرو گاههای خودمان بیشتر از هرجای دنیا نیاز به گاز دارند .
ناشناس۱۷۹۱۲۶۳۱۸:۱۲:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ایران هم به مدیرانی نیاز دارد که سواد تولید ،اشتغال و سرمایه گزاری در صنعت و تحقیقات را بلد باشند!
ناشناس۱۷۹۱۲۶۵۱۸:۱۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
البته از نظر فقر وسختی معیشتی هم اول نباشیم دوم هستیم
ناشناس۱۷۹۱۳۰۸۱۹:۱۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲
آقای رییس جمهور اکثر مردم سواد دارند لطفاً به شعور مردم کمی بیشتر احترام بگذارید
سید۱۷۹۱۴۳۱۲۲:۵۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
یاد کشورهای آفریقایی میافتم که روی معادن الماس خوابیده اند منتها. سناریو برای ایران متفاوت است
ناشناس۱۷۹۱۵۱۷۰۵:۱۸:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۳
چه فایده وقتی رفتید پیمان پاریس را امضا کردید؟ میخواید با این منابع انرژی ترشی بندازید؟ کلا یک مزیت نسبی داشت این مملکت اونم انرژی ارزان بود، که اونم به لطف معاهده پاریس از بین رفت، نه خودتون نیروگاه میسازید و نه به بخش خصوصی مجوز میدید. به نیروگاهای کوچک بخش خصوصی هم که گاز نمیرسونید! خب این وسط بزرگترین دارنده منابع گاز بودن چه فایده داره؟ فایدش اینه که مفت بدید به ترکیه؟!
ناشناس۱۷۹۱۶۰۴۰۸:۵۸:۳۴ ۱۳۹۹/۱۱/۳
ترکیه و اسرائیل و اروپا بعد از جنگ قره باغ بطور تضمینی از آذربایجان نفت و گاز میخرند ایران فقط مصرفش داخلیه
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  2. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  5. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  6. ماجرای جوان دهه شصتی که ۴۰ فرزند دارد

  7. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  8. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  9. وزیر ارتباطات کدام حقیقت را از مردم پنهان کرد؟

  10. کرونا تا زمان ایمن شدن ۷۰ درصد مردم ایران وجود دارد/ تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن از تیر ماه

  11. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  12. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  13. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  14. کاندیداتوری سید حسن خمینی جدی است

  15. رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز به صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد/ قاضی، اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آن‌ها توجه کند

  16. قالیباف: قضات و اعضای هیئت علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند

  17. محدودیت های سفر نوروزی؛ از نظام سلامت اصرار، از گردشگری انکار !

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  13. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  16. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  17. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  18. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  19. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  20. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  21. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  22. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  23. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  24. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  25. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  آخرین عناوین