مجلس در حوزه اجرا دخالت نکند

سیاسی،   3991102024

محمود واعظی در حاشیه نشست هیأت وزیران در پاسخ به خبرنگار روزنامه ایران گفت: وقتی نغمه ای از مجلس بلند می‌شود، مردم فکر می‌کنند لابد تصمیم مهمی پشت این اظهار نظر قرار دارد که این امر بازار را به بهم می‌ریزد و کار درستی نیست. بهتر است، نمایندگان محترم در کار اجرا دخالت نکنند.

روزنامه ایران پنجشنبه دوم بهمن در گزارشی آورده است: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری نمایندگان مجلس را نسبت به بهره‌برداری تبلیغاتی، جناحی و تخریبی از تریبون مجلس برحذر داشت و از آنان خواست در حوزه اجرا، از بورس تا مسائل دیگر دخالت نکنند. قابل پیش‌بینی بود که هشدار واعظی برخی طیف‌ها و رسانه‌ها را خوش نیاید، اما واقعیت این است که این روزها درباره هر موضوعی در کشور، از سیاست خارجی و برجام تا کاهش قیمت دلار و نوسان‌های بورس، افکار عمومی با اخبار منفی علیه دولت بمباران می‌شود که اکثر قریب به اتفاق آنها را نمایندگان مطرح می‌کنند.

پمپاژ گسترده اخبار منفی و تخریبی علیه دولت، بویژه در زمینه بورس برای برخی از ناظران سیاسی یادآور شرایط سیاسی و اجتماعی دی ماه ۹۶ است که به اعتراضات سراسری منتهی شد. کما اینکه واعظی هم روز گذشته در حاشیه هیأت دولت، فضاسازی‌ها با استفاده از تریبون‌های رسمی و غیررسمی را به منزله تلاش برای ایجاد دوقطبی میان مجلس و دولت با اهداف انتخاباتی دانست و تأکید کرد که بهره‌برداری تبلیغاتی از تریبون مجلس به نفع نظام، مردم و انسجام کشور نیست.

روز گذشته در حاشیه نشست هیأت وزیران، خبرنگار «ایران» از رئیس دفتر رئیس جمهوری پرسید: این روزها انتقادهای زیادی علیه دولت، بویژه در زمینه بورس از تریبون‌های مجلس بیان می‌شود. آیا از اینکه در این اظهار نظرها مسئولیت بورس روی دوش دولت انداخته می‌شود، خطر و هشداری را احساس می‌کنید؟»
واعظی با تأکید بر اینکه کلیت مجلس مورد احترام دولت است، گفت: اما اینکه برخی در مجلس می‌خواهند از موقعیتی به نام  تریبون مجلس یا موقعیت نمایندگی استفاده کنند و اهدافی را دنبال بکنند که ربطی به خود مجلس ندارد، مسأله دیگری است.
او با بیان اینکه اینان از مجلس سوء استفاده می‌کنند تا ۱۴۰۰ به اهداف خود دست یابند، اضافه کرد: برای همین تلاش می‌کنند دولت موفق نشود، یا اینکه به صورت مرتب علیه دولت تبلیغات منفی می‌کنند تا میان خودشان و دولت دوقطبی به وجود بیاورند و در انتخابات ۱۴۰۰ از آن استفاده کنند، درحالی که ما همه این‌ها را مضر دانسته و به مصلحت مردم نمی‌دانیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: از هر فرصتی و از هر موضوعی به عنوان یک کار تبلیغاتی استفاده می‌کنند. در سفرها کار تبلیغاتی می‌کنند، درباره برجام کار تبلیغاتی می‌شود و اساساً درباره آنچه به منافع کشور مرتبط می‌شود، باز هم کار تبلیغاتی می‌شود. ما این رویکرد را به نفع مردم، نظام و انسجام کشور نمی‌دانیم و امیدواریم این عقلانیت به وجود بیاید که ما در هر مسئولیتی که هستیم، برای منافع کشور کار کنیم.

واعظی در پاسخ به سؤال دیگر «ایران» مبنی بر اینکه برخی نمایندگان با اظهار نظرهای مستمر و منفی خود علیه بورس و دولت، درحال امنیتی‌سازی بازار سرمایه هستند، گفت: به باور من اساساً این گونه رفتارها است که بورس را به این وضع انداخته است. اگر در یک ماه وضعیت بورس و اخبار مربوط به آن را بررسی کنید، می‌بینید که مجلس اعم از کمیسیون‌ها، افراد، رئیس یا اعضای هیأت رئیسه، چقدر دارند دخالت می‌کنند، این‌ها مضر است و اثرات منفی دارد. ممکن است کسانی که در جریان امور هستند بدانند که اظهار نظر یک نماینده تأثیرگذار نیست، اما وقتی نغمه ای از مجلس بلند می‌شود، مردم فکر می‌کنند لابد تصمیم مهمی پشت این اظهار نظر قرار دارد که این امر بازار را به بهم می‌ریزد و کار درستی نیست. بهتر است نمایندگان محترم در کار اجرا دخالت نکنند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سؤال دیگر «ایران» مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس به استناد گزارش دیوان محاسبات مدعی شدند که در سال آینده شاهد حقوق‌های نجومی تا ۵۰ میلیون تومان خواهیم بود، گفت: به نظر می‌رسد که در مجلس به جای نگاه حرفه‌ای و کارشناسی به بودجه، از این مسأله به عنوان ابزاری برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و ضربه و حمله به دولت برخورد می‌شود.

واعظی با بیان اینکه این نخستین سال بعد از انقلاب است که بعد از فرستادن بودجه به مجلس، نمایندگان و رئیس مجلس مصاحبه و تبلیغ می‌کنند، اظهار کرد: اینان در جلسات با رئیس جمهوری و سران سه قوه نیز مطالب خود را مطرح کرده‌اند و همچنین مسائلی مطرح می‌کنند که خودشان خلاف آن عمل می‌کنند. توصیه ما این است که در زمینه بودجه یک تعامل خوب و همکاری داشته باشند و چنین برخوردهایی با بودجه به صلاح مجلس، دولت و مردم نیست.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران، درباره بورس نیز با اشاره به اینکه مردم از شرایط به وجود آمده در ۲ ماه گذشته ضرر کردند، اعلام کرد: در جلسه ستاد اقتصادی دولت تأکید شد مردمی که براساس نظر وزیر اقتصاد و تخفیفی که داده بود، اعتماد کردند و وارد بورس شدند، نباید اجازه داد که آنان ضرر کنند.
واعظی در این باره به عرضه سهام پالایش و دارا یکم اشاره کرد و افزود: رئیس جمهوری دستور دادند طرحی آورده شود که براساس آن از آنهایی که به این دو صندوق اعتماد کردند، سلب اعتماد نشود.
او درعین حال، خواستار نگاه بلندمدت به بورس از سوی سرمایه‌گذاران و سهامداران شد و با بیان اینکه به آینده خوشبین هستیم، گفت: البته دخالت‌ها در بورس هم باید کم شود. ما به عنوان دولت معتقدیم باید نقش حمایتی داشته باشیم و تصمیم‌گیری را به عهده شورای عالی بورس و مسئولان بورس و رئیس بورس بگذاریم و آنان باید این کار را بکنند.
واعظی ادامه داد: از مجلس و کمیسیون‌های مجلس هم می‌خواهیم در بورس دخالت نکنند. شما شاهد بودید که جلسه می‌گذارند و مصاحبه می‌کنند به محض اینکه بورس مثبت می‌شود، می‌گویند دولت نتوانست ما مشکل بورس را حل کردیم، دوباره بورس منفی می‌شود می‌گویند ما از اول تذکر داده بودیم. مأموریت مجلس مأموریت قانونگذاری، سؤال و استیضاح است و این ابزارهایی است که دست مجلس است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری، با بیان اینکه دخالت در مسائل اجرایی درست نیست، ‌گفت: سفر استانی می‌روند؛ به جای دولت و وزرا تصمیم می‌گیرند این کار درستی نیست. اگر کسانی که می‌خواهند کار اجرایی بکنند اشتباه رفتند در مجلس باید می‌آمدند و کار اجرایی می‌کردند بنابراین از مجلس خواهش می‌کنم مأموریت‌های خودشان را انجام بدهند و اینکه در اجرا و تصمیم‌گیری‌های دولت بخواهند دخالت کنند ما این را نمی‌پسندیم.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  2. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  5. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  6. ماجرای جوان دهه شصتی که ۴۰ فرزند دارد

  7. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  8. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  9. وزیر ارتباطات کدام حقیقت را از مردم پنهان کرد؟

  10. کرونا تا زمان ایمن شدن ۷۰ درصد مردم ایران وجود دارد/ تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن از تیر ماه

  11. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  12. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  13. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  14. کاندیداتوری سید حسن خمینی جدی است

  15. رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز به صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد/ قاضی، اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آن‌ها توجه کند

  16. قالیباف: قضات و اعضای هیئت علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند

  17. محدودیت های سفر نوروزی؛ از نظام سلامت اصرار، از گردشگری انکار !

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  13. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  16. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  17. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  18. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  19. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  20. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  21. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  22. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  23. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  24. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  25. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

   2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

   3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

   4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

   5. آیا کار مجلس این است؟!

   6. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

   7. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

   8. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

   9. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

   10. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

   11. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

   12. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

   13. علی مطهری اعلام کاندیداتوری کرد

   14. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

   15. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

   16. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

   17. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

   18. واکنش محسن رضایی به توافق ایران و آژانس

   19. جهانگیری: از جنگ اقتصادی آمریکا سربلند بیرون آمدیم/ برجام باید احیا شود/ قبول دارم که در حق اهل سنت کوتاهی‌هایی شده است

   20. واعظی: روزهایی را گذراندیم که زیر ۱۰۰ هزار بشکه فروش نفت داشتیم

   21. تحلیل حسین شریعتمداری از بُرد قطعی ما و باخت حتمی حریف

   22. درخواست رضایی از روحانی، آقای رئیس جمهور، به میان مردم بیا

   23. مطهری: مخاطب توصیه رهبر انقلاب شورای نگهبان است /مردم به کاندیدای عاقل و معتدل رأی بدهند

   24. دفتر ریاست جمهوری: انتشار نقل قول واعظی مبنی بر نقش دولت در ایجاد نوسانات ارزی تکذیب می‌شود

   25. اکبر ترکان :روحانی رفتار اعلی حضرتی دارد /پیروزی یک اصولگرا سرنوشت محتوم انتخابات ۱۴۰۰ است

   آخرین عناوین