گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

گروه ترجمه الف،   3991101104 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

به گزارش الف،"میشل نوریس"، نویسنده و تحلیلگر "واشنگتن پست"، در مقاله ای از وضعیت شکننده جامعه آمریکا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید این کشور(جو بایدن) سخن گفته و تاکید کرده که جامعه آمریکا باید با تمام توان سعی کند تا آسیب های حضورِ چهار ساله ترامپ در قدرت را جبران کند. وی در این رابطه می نویسد: : 

«مفهوم "شکننده(Fragile)"، تا حد زیادی با وضعیت و شرایط کنونی جامعه آمریکا، آن هم در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید در این کشور، تطابق و هماهنگی دارد.  آمریکا در برهه کنونی، به شکنندگی یک تخم مرغ است. اقتصاد آمریکا، احساس ناامنیِ مردم آمریکا، و وضعیت روحی و روانی آشفته مردم این کشور، همه و همه حاکی از آشفته و شکننده بودنِ وضعیت در ایالات متحده آمریکا هستند. وضعیت فعلی در آمریکا به گونه ای است که انگار هر لحظه باید انتظار یک انفجار بزرگ را داشت. اکنون آمریکا غرق در خشم، نفرت، و توهم است. ویروس کرونا نیز به نحو گسترده ای در جامعه آمریکا شیوع پیدا کرده و عملا به یک کابوس ملی برای این کشور تبدیل شده است. 

آیا با درنظر گرفتن شرایط کنونی، می توانیم بگوییم که روسای جمهور آمریکا نیز شکننده شده اند؟ ترامپ، همان انسانِ خودشیفته ای که در دوره ریاست جمهوری خود از هیچ بی قانونی دریغ کرد، در حال ترک قدرت است و حضورش در قدرت نشان داد تا چه اندازه وجودِ سیاستمدارانی که قدرت برای آن ها به طور ذاتی، "هدف" است، می تواند خطرناک باشد. 

اکنون قرار است دولتمردی جایگزین ترامپ شود که خود او نیز در بحبوحه حیاتش، شکست های زیادی را تجربه کرده و عملا در زندگی شخصیش نیز، فردی شکننده بوده است. همه آمریکایی ها در برهه کنونی امید دارند تا وضعیت ابهام و عدم قطعیت در جامعه آمریکا، خیلی زود رخت بربندد و این کشور، به جلو حرکت کند. 

ترامپ، یعنی همان فردی که دوست داشت جهان وی را به مثابه انسانی قدرتمند ببیند، جای خود را به جو بایدن خواهد داد که از نظر سنی و تجربه، چندان شباهتی به مفهوم قدرتمند ندارد و باید او را نیز شکننده دانست. قرار است یک "گاوچران" جای خود را به فردی دهد که دوست دارد همه او را "پدربزرگ" صدا بزنند. آمریکای کنونی به معنای واقعی کلمه بر لبه تیغ قرار دارد. 

آمریکایی ها در آستانه مراسم تحلیف بایدن و انتقال قدرت در این کشور، به دنبال نقاط عطف و نقطه گذاری های تاریخی می گردند. اغلبِ آمریکایی ها، به مراسم تحلیف بایدن به دیده امید می نگرند. با این حال، دلایل کافی برای این مساله ندارند. آن ها توقع دارند که اقتصاد آمریکا درست شود، سیاستمداری و حکمروایی در آمریکا هدفمند گردد، و با ویروس‌های دو قلویِ کرونا و نژاد پرستی نیز در خاک کشورشان، مقابله شود. آن ها در شرایط کنونی می خواهند از وانمود کردن دست بردارند و رو در روی مشکلات خود قرار گیرند و با آن ها دست و پنجه نرم کنند. 

مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا، اغلب مراسمی خشک و بی روح است. به طور سنتی، اعضای هر دو حزب آمریکا در کنار یکدیگر و بر روی صحنه بزرگی که تعبیه شده می ایستند. با این همه، آمریکایی ها همه به خوبی می دانند که یک سال اخیر برای آن ها، تحت تاثیر تنش های سیاسی، تا چه اندازه هزینه زا و آزاردهنده بوده است. ما باید اعتراف کنیم که بنیان های سیاسی و اجتماعی ما، هیچ گاه به آن قدرتمندی که به آن ها باور داشته ایم، نبوده اند. آشوب ها و نابرابری‌های گسترده روزگار اخیر در آمریکا به خوبی این مساله را تایید می کنند. ما باید بپذیریم که با گفتنِ دروغ های بزرگ، خود و آمریکا را سرپا نگه داشته ایم و اکنون باید این رویه را اصلاح کنیم. 

ما آمریکایی ها باید بپذیریم که هیچگاه به طور کامل، با مشکلات و معایبی که کشورمان از روزهای ابتدایی خود با آن ها رو به رو بوده، به نحو موثری برخورد نکرده ایم. مشکلاتی نظیر برده داری، نژادپرستی، فقر و هزاران مساله چالشی دیگر. ما هیچ وقت نخواسته ایم باور کنیم که آمریکا، به برخی آمریکایی ها، بیشتر از دیگران، تعلق دارد. ما نمی خواهیم بپذیریم که آن ها، با نهایت غرور و تکبر به ما می گویند که ما بنیانگذاران این کشور هستیم و به شما لطف می کنیم که اجازه می‌دهیم تا در اینجا زندگی کنید. 

جو بایدن که با اختلاف بسیار کمی پیروز انتخابات ریاست جمهوری 2020 اآمریکا شد، امروز(چهارشنبه 1 بهمن ماه)، مراسم تحلیفش برگزار خواهد شد و او باید تمامی مشکلات کنونی آمریکا را حل کند. اگر او بخواهد در ساختار سیاسی و اجتماعی آمریکا نیز دست به تحول بزند، باید دهه ها وقت بگذارد. 

مراسم تحلیف روز چهارشنبه در آمریکا، یک برنده مهم دیگر نیز دارد: کامالا هریس معاون بایدن، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد، همسر یک مرد یهودی و مادرخوانده دو بچه، نخستین رنگین پوستِ زنی خواهد بود که کرسی معاونت ریاست جمهوری آمریکا را در اختیار خواهد گرفت. مساله ای که تا حدی برای مردم این کشور، امیدوار کننده است و می تواند نمودی از تغییر در آمریکا باشد. 

آمریکایی ها در دوره جدید این کشور، باید زخم ها و جراحت های کشورشان را شناسایی کنند و قویا به دنبالِ ترمیم آن‌ها برآیند. برای فائق آمدن بر وضعیت شکننده کنونی آمریکا، نیاز به همکاری همه آمریکایی ها است. با در نظر گرفتن تمامی این مسائل باید گفت: "بله، آمریکا در روزِ مراسم تحلیف در این کشور، وضعیت شکننده ای دارد. آمریکایی ها باید به این مساله اقرار کنند و با تکیه بر رهبریِ کارآمد و استفاده از دانش و تخصص، بر این موضوع غلبه کنند». 

 --------------------------

***نویسنده: میشل نوریس، وی نویسنده و تحلیلگر واشنگتن پست است. 

*لینک: https://www.washingtonpost.com/opinions/america-is-fragile-this-inauguration-day-our-power-rests-in-the-ability-to-pick-ourselves-up/2021/01/19/113454fc-5a8b-11eb-a976-bad6431e03e2_story.html

 

دیدگاه کاربران

بیژن منتظر۱۷۹۰۰۹۱۱۹:۲۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
هیچ کس جز خدا از فردای خودش و دیگران اطلاعی ندارد ولی من به عنوان یک پزشک آنچه در فیلم های تبلیغاتی که از آقای بایدن دیدم به نظرم می رسد ایشان از یک نوع بیماری جسمانی شدید که سعی در پنهان کردن آن دارد رنج می برد و بعید میدانم حتی بتواند این 4 سال را تمام کند
ناشناس۱۷۹۰۴۱۰۲۳:۰۱:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خیلی از .. داخلی دل به انتخاب مجدد گاو چرون بسته بودند
ناشناس۱۷۹۰۱۰۷۱۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ممکن است در ساعات آخر کارش دستور حمله دهد و حالت فوق العاده اعلام کند
ناشناس۱۷۹۰۹۳۳۱۱:۴۶:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
نترس بیا بیرون تمام شد رفت
ناشناس۱۷۹۰۱۵۴۲۰:۱۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
همچنین گاوچران با کمک برخی نیروهای داخلی چنان فقری بر مردم ایران تحمیل کرد که باعث ناراحتی.استرس.مرگ و طلاق و .. شد و بعضی ها هم از کنار این تحریم ها میلیاردر شدن
ناشناس۱۷۹۰۷۷۹۰۹:۲۹:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات کشور بدلیل تحریمهاست.
ناشناس۱۷۹۰۱۶۰۲۰:۲۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خوش بحال مردم امریکا که از دست ترامپ راحت شدند مردم ایران باید 8 ماه دیگه دولت بی تدبیر حسن روحانی را تحمل کنند.
ناشناس۱۷۹۰۷۶۸۰۹:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲
امریکا کشوری است مهاجر پذیر و مدیریت و سیاست و قوانینش براساس خرد جمعی است. آنها به تغییر برای بهبود اوضاع خو گرفته اند. آنچه که ما در آن استاد هستیم ایستادن است و فرمان پذیر بودن.
حسین آزاده۱۷۹۰۱۷۹۲۰:۳۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱
فرض کنید آمریکایی‌ها از این الفاظ زشت (گاوچران) برای مسئولان کشور ما استفاده کنند؟؟ ما را چه می‌شود؟ خود را مسلمان و ایرانی مینامیم؟؟؟
ناشناس۱۷۹۰۷۷۶۰۹:۲۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲
فراموش نکنید یانکی ها به ایرانیان لقب تروریست داده بودند.
ناشناس۱۷۹۱۰۴۹۱۴:۰۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲
این الفاظ رو خود واشنگتن پست به کار برده
ناشناس۱۷۹۰۲۲۰۲۱:۰۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
اگر آمریکایی ها پدر بزرگ دارن ما که عتایق داریم چی بگیم ؟!
ناشناس۱۷۹۰۲۶۲۲۱:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
هیچ جامعه ای بدون اخلاق پایدار نمی مونه. ایده ترامپ کنار گذاشتن اخلاق و پرداختن صرف به منافع بود. نتیجه اش این شد که در داخل آمریکا هم بی اخلاقی گسترش پیدا کرد و شکاف و مشکلات اجتماعی بیشتر شد.
ناشناس۱۷۹۰۲۷۷۲۱:۳۴:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
طنز تاریخ: چهار سال پیش که اوباما رفت آمریکا هم از نظر اقتصادی و هم از نظر جایگاه جهانی موقعیت خوبی داشت. الان که ترامپ رفت، هم وضع اقتصادی بده هم کرونا اومده و هم جایگاه جهانی آمریکا ضعیفتر شده و حتی نمیتونن یک مراسم تحلیف مناسب برگزار کنند!
ناشناس۱۷۹۱۰۰۹۱۳:۰۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ادب از که آموختی از بی ادبان
ناشناس۱۷۹۱۰۲۶۱۳:۲۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ما چه وضعی داریم؟ گاوچران و پدربزرگ آمریکایی ها به خودشان مربوط است. خنده های حسن روحانی و بی تفاوتی معاونان و وزیرانش به گرانی سرسام آور و سقوط آزاد بورس و.. را بچسبید!
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 4. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 5. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 6. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 10. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 11. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 12. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 13. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 14. اسماعیل کوثری منتخب مردم تهران در مجلس شد

 15. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 23. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 24. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین