گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

گروه ترجمه الف،   3991101104 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

به گزارش الف،"میشل نوریس"، نویسنده و تحلیلگر "واشنگتن پست"، در مقاله ای از وضعیت شکننده جامعه آمریکا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید این کشور(جو بایدن) سخن گفته و تاکید کرده که جامعه آمریکا باید با تمام توان سعی کند تا آسیب های حضورِ چهار ساله ترامپ در قدرت را جبران کند. وی در این رابطه می نویسد: : 

«مفهوم "شکننده(Fragile)"، تا حد زیادی با وضعیت و شرایط کنونی جامعه آمریکا، آن هم در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید در این کشور، تطابق و هماهنگی دارد.  آمریکا در برهه کنونی، به شکنندگی یک تخم مرغ است. اقتصاد آمریکا، احساس ناامنیِ مردم آمریکا، و وضعیت روحی و روانی آشفته مردم این کشور، همه و همه حاکی از آشفته و شکننده بودنِ وضعیت در ایالات متحده آمریکا هستند. وضعیت فعلی در آمریکا به گونه ای است که انگار هر لحظه باید انتظار یک انفجار بزرگ را داشت. اکنون آمریکا غرق در خشم، نفرت، و توهم است. ویروس کرونا نیز به نحو گسترده ای در جامعه آمریکا شیوع پیدا کرده و عملا به یک کابوس ملی برای این کشور تبدیل شده است. 

آیا با درنظر گرفتن شرایط کنونی، می توانیم بگوییم که روسای جمهور آمریکا نیز شکننده شده اند؟ ترامپ، همان انسانِ خودشیفته ای که در دوره ریاست جمهوری خود از هیچ بی قانونی دریغ کرد، در حال ترک قدرت است و حضورش در قدرت نشان داد تا چه اندازه وجودِ سیاستمدارانی که قدرت برای آن ها به طور ذاتی، "هدف" است، می تواند خطرناک باشد. 

اکنون قرار است دولتمردی جایگزین ترامپ شود که خود او نیز در بحبوحه حیاتش، شکست های زیادی را تجربه کرده و عملا در زندگی شخصیش نیز، فردی شکننده بوده است. همه آمریکایی ها در برهه کنونی امید دارند تا وضعیت ابهام و عدم قطعیت در جامعه آمریکا، خیلی زود رخت بربندد و این کشور، به جلو حرکت کند. 

ترامپ، یعنی همان فردی که دوست داشت جهان وی را به مثابه انسانی قدرتمند ببیند، جای خود را به جو بایدن خواهد داد که از نظر سنی و تجربه، چندان شباهتی به مفهوم قدرتمند ندارد و باید او را نیز شکننده دانست. قرار است یک "گاوچران" جای خود را به فردی دهد که دوست دارد همه او را "پدربزرگ" صدا بزنند. آمریکای کنونی به معنای واقعی کلمه بر لبه تیغ قرار دارد. 

آمریکایی ها در آستانه مراسم تحلیف بایدن و انتقال قدرت در این کشور، به دنبال نقاط عطف و نقطه گذاری های تاریخی می گردند. اغلبِ آمریکایی ها، به مراسم تحلیف بایدن به دیده امید می نگرند. با این حال، دلایل کافی برای این مساله ندارند. آن ها توقع دارند که اقتصاد آمریکا درست شود، سیاستمداری و حکمروایی در آمریکا هدفمند گردد، و با ویروس‌های دو قلویِ کرونا و نژاد پرستی نیز در خاک کشورشان، مقابله شود. آن ها در شرایط کنونی می خواهند از وانمود کردن دست بردارند و رو در روی مشکلات خود قرار گیرند و با آن ها دست و پنجه نرم کنند. 

مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا، اغلب مراسمی خشک و بی روح است. به طور سنتی، اعضای هر دو حزب آمریکا در کنار یکدیگر و بر روی صحنه بزرگی که تعبیه شده می ایستند. با این همه، آمریکایی ها همه به خوبی می دانند که یک سال اخیر برای آن ها، تحت تاثیر تنش های سیاسی، تا چه اندازه هزینه زا و آزاردهنده بوده است. ما باید اعتراف کنیم که بنیان های سیاسی و اجتماعی ما، هیچ گاه به آن قدرتمندی که به آن ها باور داشته ایم، نبوده اند. آشوب ها و نابرابری‌های گسترده روزگار اخیر در آمریکا به خوبی این مساله را تایید می کنند. ما باید بپذیریم که با گفتنِ دروغ های بزرگ، خود و آمریکا را سرپا نگه داشته ایم و اکنون باید این رویه را اصلاح کنیم. 

ما آمریکایی ها باید بپذیریم که هیچگاه به طور کامل، با مشکلات و معایبی که کشورمان از روزهای ابتدایی خود با آن ها رو به رو بوده، به نحو موثری برخورد نکرده ایم. مشکلاتی نظیر برده داری، نژادپرستی، فقر و هزاران مساله چالشی دیگر. ما هیچ وقت نخواسته ایم باور کنیم که آمریکا، به برخی آمریکایی ها، بیشتر از دیگران، تعلق دارد. ما نمی خواهیم بپذیریم که آن ها، با نهایت غرور و تکبر به ما می گویند که ما بنیانگذاران این کشور هستیم و به شما لطف می کنیم که اجازه می‌دهیم تا در اینجا زندگی کنید. 

جو بایدن که با اختلاف بسیار کمی پیروز انتخابات ریاست جمهوری 2020 اآمریکا شد، امروز(چهارشنبه 1 بهمن ماه)، مراسم تحلیفش برگزار خواهد شد و او باید تمامی مشکلات کنونی آمریکا را حل کند. اگر او بخواهد در ساختار سیاسی و اجتماعی آمریکا نیز دست به تحول بزند، باید دهه ها وقت بگذارد. 

مراسم تحلیف روز چهارشنبه در آمریکا، یک برنده مهم دیگر نیز دارد: کامالا هریس معاون بایدن، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد، همسر یک مرد یهودی و مادرخوانده دو بچه، نخستین رنگین پوستِ زنی خواهد بود که کرسی معاونت ریاست جمهوری آمریکا را در اختیار خواهد گرفت. مساله ای که تا حدی برای مردم این کشور، امیدوار کننده است و می تواند نمودی از تغییر در آمریکا باشد. 

آمریکایی ها در دوره جدید این کشور، باید زخم ها و جراحت های کشورشان را شناسایی کنند و قویا به دنبالِ ترمیم آن‌ها برآیند. برای فائق آمدن بر وضعیت شکننده کنونی آمریکا، نیاز به همکاری همه آمریکایی ها است. با در نظر گرفتن تمامی این مسائل باید گفت: "بله، آمریکا در روزِ مراسم تحلیف در این کشور، وضعیت شکننده ای دارد. آمریکایی ها باید به این مساله اقرار کنند و با تکیه بر رهبریِ کارآمد و استفاده از دانش و تخصص، بر این موضوع غلبه کنند». 

 --------------------------

***نویسنده: میشل نوریس، وی نویسنده و تحلیلگر واشنگتن پست است. 

*لینک: https://www.washingtonpost.com/opinions/america-is-fragile-this-inauguration-day-our-power-rests-in-the-ability-to-pick-ourselves-up/2021/01/19/113454fc-5a8b-11eb-a976-bad6431e03e2_story.html

 

دیدگاه کاربران

بیژن منتظر۱۷۹۰۰۹۱۱۹:۲۲:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
هیچ کس جز خدا از فردای خودش و دیگران اطلاعی ندارد ولی من به عنوان یک پزشک آنچه در فیلم های تبلیغاتی که از آقای بایدن دیدم به نظرم می رسد ایشان از یک نوع بیماری جسمانی شدید که سعی در پنهان کردن آن دارد رنج می برد و بعید میدانم حتی بتواند این 4 سال را تمام کند
ناشناس۱۷۹۰۴۱۰۲۳:۰۱:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خیلی از .. داخلی دل به انتخاب مجدد گاو چرون بسته بودند
ناشناس۱۷۹۰۱۰۷۱۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ممکن است در ساعات آخر کارش دستور حمله دهد و حالت فوق العاده اعلام کند
ناشناس۱۷۹۰۹۳۳۱۱:۴۶:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
نترس بیا بیرون تمام شد رفت
ناشناس۱۷۹۰۱۵۴۲۰:۱۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
همچنین گاوچران با کمک برخی نیروهای داخلی چنان فقری بر مردم ایران تحمیل کرد که باعث ناراحتی.استرس.مرگ و طلاق و .. شد و بعضی ها هم از کنار این تحریم ها میلیاردر شدن
ناشناس۱۷۹۰۷۷۹۰۹:۲۹:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات کشور بدلیل تحریمهاست.
ناشناس۱۷۹۰۱۶۰۲۰:۲۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خوش بحال مردم امریکا که از دست ترامپ راحت شدند مردم ایران باید 8 ماه دیگه دولت بی تدبیر حسن روحانی را تحمل کنند.
ناشناس۱۷۹۰۷۶۸۰۹:۱۸:۲۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲
امریکا کشوری است مهاجر پذیر و مدیریت و سیاست و قوانینش براساس خرد جمعی است. آنها به تغییر برای بهبود اوضاع خو گرفته اند. آنچه که ما در آن استاد هستیم ایستادن است و فرمان پذیر بودن.
حسین آزاده۱۷۹۰۱۷۹۲۰:۳۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱
فرض کنید آمریکایی‌ها از این الفاظ زشت (گاوچران) برای مسئولان کشور ما استفاده کنند؟؟ ما را چه می‌شود؟ خود را مسلمان و ایرانی مینامیم؟؟؟
ناشناس۱۷۹۰۷۷۶۰۹:۲۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱۱/۲
فراموش نکنید یانکی ها به ایرانیان لقب تروریست داده بودند.
ناشناس۱۷۹۱۰۴۹۱۴:۰۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۲
این الفاظ رو خود واشنگتن پست به کار برده
ناشناس۱۷۹۰۲۲۰۲۱:۰۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
اگر آمریکایی ها پدر بزرگ دارن ما که عتایق داریم چی بگیم ؟!
ناشناس۱۷۹۰۲۶۲۲۱:۲۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
هیچ جامعه ای بدون اخلاق پایدار نمی مونه. ایده ترامپ کنار گذاشتن اخلاق و پرداختن صرف به منافع بود. نتیجه اش این شد که در داخل آمریکا هم بی اخلاقی گسترش پیدا کرد و شکاف و مشکلات اجتماعی بیشتر شد.
ناشناس۱۷۹۰۲۷۷۲۱:۳۴:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
طنز تاریخ: چهار سال پیش که اوباما رفت آمریکا هم از نظر اقتصادی و هم از نظر جایگاه جهانی موقعیت خوبی داشت. الان که ترامپ رفت، هم وضع اقتصادی بده هم کرونا اومده و هم جایگاه جهانی آمریکا ضعیفتر شده و حتی نمیتونن یک مراسم تحلیف مناسب برگزار کنند!
ناشناس۱۷۹۱۰۰۹۱۳:۰۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ادب از که آموختی از بی ادبان
ناشناس۱۷۹۱۰۲۶۱۳:۲۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲
ما چه وضعی داریم؟ گاوچران و پدربزرگ آمریکایی ها به خودشان مربوط است. خنده های حسن روحانی و بی تفاوتی معاونان و وزیرانش به گرانی سرسام آور و سقوط آزاد بورس و.. را بچسبید!
یکتانت

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 2. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 3. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 4. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 5. قوه قضاییه در آستانه تصمیمی تاریخی

 6. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

 7. وزیر دفاع: اسرائیل با اشاره رهبر انقلاب با خاک یکسان می‌شود/ اصل سربازی مقدس است و نباید زیر سوال برود

 8. آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

 9. تخریب ساخت و ساز‌های غیر قانونی در کلاک

 10. جهانگیری: ما یک بابک زنجانی کوچک هم نساختیم

 11. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

 12. اسکناس ۵ هزار تومانی جدید منتشر شد + عکس

 13. جزئیات دستمزد کارکنان در سال آینده/ میزان افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۰ + جدول

 14. فرایند صدور چک تغییر کرد

 15. وزارت کشور: جمعیت امام ‌علی (ع) به دلیل انحراف از اساسنامه و عدم تمکین به تذکرات منحل شد

 16. متن استعفانامه سعید محمد/ بخاطر حضور در فضای انتخاباتی استعفا می‌دهم

 17. دیوار ۴۰۰ ساله تهران در آستانه تخریب

 18. نسخه‌ای برای اقتصاد مریض نفتی

 19. رونمایی از جنسیس G۷۰ فیس لیفت ۲۰۲۲

 20. همه دلایل تأخیر در واکسیناسیون کرونا

 21. نازنین زاغری آزاد شد

 22. امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

 23. بالاخره انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن است؟

 24. دیدار وزیر امور خارجه ایرلند با ریاست جمهوری

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 3. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 4. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 16. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 17. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 18. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 19. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 20. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 21. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 22. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 23. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 24. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 25. بشردوستی به سبک سازمان ملل

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  2. چرا اروپا عقب نشست؟!

  3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

  4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

  6. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

  7. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  8. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

  9. بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی درباره دیدار با پاپ فرانسیس

  10. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

  11. واکنش لیبرمن به اظهارات گانتس و نتانیاهو علیه ایران

  12. روسیه: به زودی آمریکا را خوشحال می کنیم!

  13. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

  14. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

  15. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

  16. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

  17. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

  18. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

  19. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

  20. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

  21. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  22. وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ رژیم صدام معدوم مُرد

  23. پیام های سفر پاپ به عراق برای مسیحیان خاورمیانه

  24. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

  25. پاپ وارد بغداد شد+ عکس

  آخرین عناوین