لجستیک چیست؟

گزارش بازرگانی،   3991101042

برای پاسخ به سوال لجستیک چیست ، مؤلفه‌های زیادی را باید در نظر گرفت؛ اما اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره‌ای به تعریف لجستیک یا آماد داشته باشیم، می‌توانیم آن را " یک فرایند و سیستم جامع برای برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر انجام درست تبادل اطلاعات و خدمات مربوط به حمل‌ونقل محصول، از مبدأ تا محل مصرف که منجر به رسیدن محصول به دست مشتری می‌شود" تعریف کنیم.

در این فرایند مواد و کالاها، خدمات، پول، اسناد و اطلاعات، در داخل یک زنجیره‌ی تأمین به جریان می‌افتند تا انجام کارها را برای رسیدن به هدف نهایی که جابه‌جایی کالا از نقطه‌ی مبدأ به نقطه‌ی مقصد است، تسهیل کنند. برای انجام این کار لازم است سیستم لجستیک بر ورود و خروج محموله‌ها و کالاها و همچنین فرایند انجام خدمات و توزیع اطلاعات در سرتاسر زنجیره تأمین تسلط داشته باشد و بتواند یک سیستم یکپارچه از اطلاعات، حمل‌ونقل، موجودی کالا، انبارداری، جابه‌جایی کالا و بسته‌بندی داشته باشد تا کار به سرعت و با کمترین هزینه به پیش برود. 

 

لجستیک درون سو و برون سو

هر سیستم لجستیک دو دسته‌ی صلی درون سو و برون سو دارد. دسته‌ی درون سو به بخش‌های مدیریت جابه‌جایی کالا از تولیدکننده به انبار یا خرده‌فروش‌ها و دسته‌ی برون سو به تأمین کالا از انبار و تحویل آن به دست مشتری یا مصرفکننده‌ی نهایی اشاره دارد.

فرایند انجام کار توسط یک سیستم لجستیک

برای اینکه بتوانید سیستم لجستیک خود را به درستی راه بیندازید، باید از قبل درباره‌ی نیازها و احتیاجات اولیه مانند وسایل و تجهیزات، ماشین‌ها و ابزارآلات، تأسیسات و قطعات مطالعه و تحقیق کنید. همچنین باید در یک فعالیت تحقیقی وسیع با امور مربوط به تهیه، تولید، بیمه، نگه‌داری، انبارداری، توزیع و حمل‌ونقل به طور کامل آشنا شوید و یک سیستم مشخص برای نحوه‌ی انجام کار و نظارت بر آن تعریف کنید.

در نهایت پس از انجام اقدامات بالا، سیستم لجستیک شما باید بتواند فعالیت‌های حمل‌ونقل، انبارداری، مدیریت موجودی، سامانه‌های اطلاعاتی، تأمین، مدیریت سفارش‌ها، خدمات مشتریان، بسته‌بندی و مدیریت زنجیره‌ی تأمین را انجام دهد و تمام این فعالیت‌ها را از ابتدای کار (دریافت محصول از تأمین کنندگان) تا پایان کار (تحویل محصول به مصرف‌کننده‌ی نهایی) مدیریت کند. مدیران سازمان‌ها یا مدیران بخش لجستیک، معمولاٌ مسئولیت انجام و بررسی این کارها را به نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره‌ی تأمین یا نرم افزارهای مدیریت لجستیک محول می‌کنند و با کمک آن‌ها به برنامه‌ریزی، ساماندهی و کنترل سیستم لجستیک خود می‌پردازند.

 

انواع لجستیک

لجستیک می‌تواند در رشته‌ها، حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف، شکل‌ها و کارکردهای متفاوتی داشته باشد که از جمله‌ی آنها می‌توان به لجستیک معکوس، لجستیک سبز، لجستیک اضطراری، لجستیک تولید، لجستیک توزیع، لجستیک نظامی و لجستیک کسب و کار اشاره کرد.

 

در انتها

در این مطلب تا اندازه‌ای به سؤال لجستیک چیست و چطور کار می‌کند، پاسخ دادیم. البته لجستیک دنیای وسیعی دارد که در آینده‌ای نزدیک در سلسله مطالبی، به معرفی کامل‌تر بخش‌های مختلف آن می‌پردازیم. اگر شما هم به دنبال این هستید که برای کسب‌وکارتان یک سیستم لجستیک داشته باشید و می‌خواهید درباره‌ی نرم افزارهای مرتبط با آن، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، با کارشناسان ما در شرکت توسعه فناوری نیک آوازه ارتباط بگیرید.

 

منبع:
https://nikavazeh.ir/blog/What-is-logistics

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

  6. آیا کار مجلس این است؟!

  7. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

  8. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

  12. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  13. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  14. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

  15. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  16. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

  17. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  18. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  19. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  20. تورم سوئد سه برابر شد!

  21. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  22. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

  23. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  24. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

  25. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  آخرین عناوین