گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

جهان،   3991101037 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

آنتونی بلینکن گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای تصدی ریاست وزارت خارجه این کشور سیاست‌های دولت آتی آمریکا در خصوص ایران را تشریح کرد.

گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

به گزارش فارس، «آنتونی بلینکن»، گزینه پیشنهادی «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای تصدی سمت وزارت خارجه آمریکا در جلسه تأیید صلاحیت خود در مجلس سنا سیاست‌های دولت آتی آمریکا در قبال برجام را تشریح کرد.

بلینکن در پاسخ به سئوال «رابرت منندز»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا مبنی بر اینکه آیا با کنگره برای رسیدن به اجماع در خصوص ایران و مقابله با این کشور به عنوان یک چالش همکاری خواهد کرد گفت: «پاسخ این سئوال مثبت است.»

مشورت با کنگره در خصوص برجام

وی اضافه کرد: «هنگامی که صحبت از سیاستی تا این حد چالش‌انگیز یعنی مقابله با ایران مطرح است، اگر بتوانیم درباره این مسائل همفکری کنیم در وضعیت بهتری قرار خواهیم داشت.»

او سپس گفت: «در خصوص ایران دو نکته وجود دارد. اول اینکه، رئیس‌جمهور منتخب بایدن به این گزاره که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد متعهد است و می‌دانم که همه ما در این کمیته در خصوص این هدف هم‌نظریم.»

بلینکن در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: «ایران مجهز به سلاح هسته‌ای یا در آستانه دستیابی به آن و یا با ظرفیت ساخت چنین سلاحی در کوتاه مدت، در زمینه‌های اقدامات مخرب دیگر اعم از حمایت از تروریسم، حمایت از نائبانش و یا بی‌ثبات کردن منطقه کشوری خواهد بود که اقدامات خطرناک‌تری نسبت به الان انجام خواهد داد.»

وی اضافه کرد: «بنابراین، فکر می‌کنم ما مسئولیت فوری داریم تا هر انچه می‌توانیم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح یا به دست آوردن ظرفیت گریز هسته‌ای برای ساخت چنین سلاحی انجام دهیم.»

بلینکن گفت: «از نظر من، برجام علی‌رغم محدودیت‌هایش در مأموریت خودش برای بستن مسیرهای دستیابی ایران به مواد هسته‌ای لازم جهت ساخت سلاح هسته‌ای موفق عمل می‌کرد. این توافق علاوه بر این، شدیدترین بازرسی‌ها در تاریخ کنترل تسلیحاتی را مستقر کرد.»

بلینکن در جلسه تأیید صلاحیتش در مجلس سنا سه‌شنبه (۲۰ ژانویه/ ۳۰ دی‌ماه)

سیاست بایدن در قبال برجام

وی در ادامه گفت: «رئیس‌جمهور منتخب معتقد است که اگر ایران به توافق بازگردد ما هم به این توافق برمی گردیم، اما از این مسئله، همراه با متحدانمان که بار دیگر با ما همراستا می‌شوند به عنوان سکویی برای دستیابی به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر و رسیدگی به مسائل دیگر به خصوص مسئله موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده خواهیم کرد.»

بلینکن در ادامه اضافه کرد: «حالا که این گفته شد، باید بگویم که با این نقطه فاصله زیادی داریم. باید ببینیم بعد از اینکه رئیس‌جمهور منتخب سر کار می‌آید ایران چه اقداماتی انجام می‌دهد و آماده انجام چه اقداماتی است، بعداً اگر آنها می‌گویند که به پایبندی برجام برگشته‌اند باید ارزیابی کنیم ببینیم آیا به وعده‌هایشان عمل کرده‌اند یا خیر.»

او در ادامه تصریح کرد که در خصوص برجام با نماینده‌های کنگره و همچنین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی منطقه رایزنی خواهد کرد.

بلینکن گفت: «بله، ما حتما با شما (نماینده‌های کنگره) مشورت خواهیم کرد. فکر می‌کنم همان‌طور که رئیس (کمیته روابط خارجی مجلس سنا) گفت مهم است که در آغاز این فرایند و نه پایان آن، با متحدان و شریکانمان در منطقه از جمله اسرائیل و کشورهای خلیج [فارس] هم تعامل کنیم.»

موضع‌گیری دیگر اعضای تیم بایدن

آوریل هینس در جلسه سنا، سه‌شنبه (۲۰ ژانویه/ ۳۰ دی‌ماه)

اظهارات بلینکن همراستا با اظهارات دیگر اعضای تیم بایدن است که در روزهای گذشته درباره بازگشت به برجام مطرح شده است.

ساعاتی قبل‌تر، «آوریل هینس»، گزینه پیشنهادی «جو بایدن» برای تصدی سمت مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز در اظهاراتی مشابه گفته بود که آمریکا با بازگشت به برجام فاصله دارد.

او در پاسخ به سئوال یک سناتور که درباره سیاست تیم بایدن در خصوص برجام سئوال پرسید گفت: «رئیس‌جمهور منتخب گفته اگر ایران قرار باشد به پایبندی برجام برگردد او دستور می‌دهد که ما هم همین کار را انجام دهیم.»

وی اضافه کرد: «به صراحت بگویم فکر می‌کنم فاصله زیادی تا آنجا داریم و فرصت خواهیم داشت تا با کنگره در خصوص این موضوعات رایزنی کنیم.»

هینس گفت: «رئیس‌جمهور منتخب علاوه بر این گفته که هنگام انجام این کار ما باید نگاهی هم به مسائل موشک‌های بالیستیک و اقدامات بی‌ثبات‌کننده [ایران] که شما به آنها اشاره کردید داشته باشیم.»

روز گذشته (دوشنبه) هم خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع نزدیک به تیم بایدن نوشته بود او بازگشت به برجام را «کف سیاست‌های خود در قبال ایران می‌بیند و نه سقف آن.»

لابه‌لای موضع‌گیری‌ها

از مجموع اظهارات جو بایدن و تیم او اینطور برمی‌آید که آنها امیدوارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای گفت‌وگو با تهران بر سر مسائل غیرهسته‌ای مانند برنامه موشکی و مسائل منطقه‌ای استفاده کنند.  

به عنوان مثال، «جیک سالیوان» که اخیراً از سوی «جو بایدن» به عنوان گزینه تصدی سمت مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی شده در یادداشتی اکتبر ۲۰۱۹ در نیویورک‌تایمز نوشته بود:« «ایرانی‌ها هم باید واقع‌بینانه‌تر عمل کنند زیرا تصور رفع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده بدون اطمینان از ورود ایران به مذاکراتی که در آن دست‌کم برنامه زمانی توافق گسترش داده می‌شود و موضاعاتی مثل راستی آزمایی و موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای را شامل می‌شود، اشتباه است.»

جیک سالیوان چند هفته پیش هم در مصاحبه با سی‌‌ان‌ان هم موضع مشابهی مطرح کرد. او گفت در صورتی که ایران به تعهدات خود در برنامه هسته‌ای عمل کند، همان‌طور که بایدن گفته است آمریکا به این توافق باز خواهد گشت اما این بازگشت باید سرآغاز مذاکراتی دیگر باشد.

اظهارات بلینکن درباره ترور سردار سلیمانی

آنتونی بلینکن در بخش دیگری از این جلسه به سئوال یک سناتور در خصوص دلیل مخالفت با اقدام «دونالد ترامپ» در ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پاسخ داد. بلینکن تصریح کرد که از ترور سردار سلیمانی متأسف نیست اما این اقدام آمریکا را امن‌تر نکرده است.

او گفت: «هیچ‌کس برای حذف قاسم سلیمانی اشک نمی‌ریزد. هیچ‌کس از این بابت که او دیگر آنجا نیست تأسف نمی‌خورد. اما مسئله این نیست که آیا حذف او کار صحیحی بود یا خیر بلکه مسئله پیش‌بینی تبعات چنین اقدامی بود و پرسیدن اینکه آیا این اقدام ما را ایمن‌تر می‌کند یا خیر؟»

بلینکن گفت: «دولت‌های قبلی از جمله دولت‌های بوش و اوباما به این نتیجه رسیدند که ما [با چنین اقدامی] ایمن‌تر نخواهیم شد. فکر می‌کنم آنچه بعد از مرگ [شهادت] او شاهد بودیم از جمله حمله به مواضعمان در عراق- که اگر نگوییم صدها سرباز آمریکایی، ده‌ها نفر از آنها را به صدمات مغزی دچار کرد- اینکه نیروهایمان در عراق مجبور شدند از بیم حمله شبه‌نظامیان مرتبط با ایران به عقب برگردند، اینکه صحبت‌هایی از بستن سفارتمان در بغداد مطرح شد و اقدامات مختلفی که ایران انجام داد... اینها نشان می‌دهند که ایمنی‌مان کمتر شد نه بیشتر.»

تنش‌های بی‌ثمر ترامپ

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام و احیای تحریم‌ها علیه ایران به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی روی آورد.

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که دوران ۴ ساله ریاست‌جمهوری ترامپ رو به اتمام است او در تحقق این هدف ناکام مانده و ترامپ از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۸۹۶۲۱۰:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
بی شرف ها
ناشناس۱۷۸۹۲۱۴۱۲:۱۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
از دشمن انتظاری جز این حرف نیست
تبریز۱۷۸۹۴۵۲۱۳:۵۲:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
یقین بدان ، ما هم از کشتن متجاوزان و جنایتکاران مجموعه شیطان بزرگ، هرگز خم به ابرو نخواهیم آورد. چون ، وقاتلوهم ائمه الکفر..
ناشناس۱۷۸۸۹۶۳۱۰:۲۶:۲۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
مذاکره موشکي و منطقه اي را به خواب ببينيد
ناشناس۱۷۹۰۰۱۹۱۸:۱۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
به لطف غرب زده ها که راحت مسوولیت می گیرند باید نگران بود
ناشناس۱۷۸۸۹۶۴۱۰:۲۶:۲۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
این قصه سر دراز دارد!!!!
ناشناس۱۷۸۹۰۱۸۱۰:۵۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
آمریکا همون آمریکاست. ترامپ قمارباز با گرگهای کت شلوار پوش جایگزین شدن. آمریکا و آمریکایی دلش به حال ما نمی سوزه.
عاشق ولایت و ملت۱۷۸۹۰۲۲۱۰:۵۷:۱۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
نه بابا ، آمریکایی خوبن حتما باید با بایدن شیطان پرست مذاکره کنیم و برگردیم به برجام موشکهامون رو معدوم کنیم و بله قربان گوشون باشیم مشت نمونه خرواره این وزیر پیشنهادی سگ گله هست ، دیگه چوپانشون که بایدن باشه معلومه چه پست فطرتییه بعضی ها هنوز قبول ندارن آمریکا دست گذاشته رو گلومون مذاکره ای در کار نیست اگرهم باشه ، امتیاز بهمون نمیدن همونطور که دارو بهمون ندادن و عزیزترین عضو و عضوهای عزیز دیگر خانواده ملت شریف ایران و مستضعفین عالم رو ترور کردند
ناشناس۱۷۸۹۰۲۳۱۰:۵۷:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
تا آمریکا به تعهداتش عمل نکند ایران نباید به تعهدات برجامی اش برگردد.
ناشناس۱۷۸۹۰۷۵۱۱:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ذلت آور است این برجام آن هم حکومتی که ادعای استقلال دارد و می‌رود زیر فشار این بازرسی ها و بتن ریزی هم می کند
ناشناس۱۷۸۹۰۸۷۱۱:۱۶:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
اونهایی که اشکشون قیمت داشت و ارزشمند بود برای سردار بزرگ ایران و جهان اشک ریختن و تا ابد چشمها براش میبارن، کسی از شما حرام‌لقمه‌ها و حرام‌یان انتظار نداره اشک وجود نجس‌تون واسه همچین بزرگمرد بریزه!!! به‌نتیجه‌ای که میخواین نمیرسین
ناشناس۱۷۸۹۰۸۹۱۱:۱۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱
چنین مواضعی از سوی بایدن و تیم او از قبل متصور بود حرف جدیدی نداشت در هر حال تقابل استراتژیک ما با آمریکا باید حفظ شود اما با مذاکرات و توافقات نقطه ای و همکاری بیشتر با چین و روسیه و تعامل با همسایگان ضمن توسعه فنی و صنعتی مانع دستیابی آمریکا به اهداف استراتژیک خود یعنی تضعیف توان دفاعی و موشکی و محدود کردن ایران درون مرز گردیم با صراحت لهجه به همه ی متخاصمین گوشزد کنیم بجز تسلیحات اتمی ایران جهت کلیه ی نیاز های دفاعی خود از انرژی هسته ای استفاده خواهد کرد و هیچ گونه محدودیت را نمی پذیرد
ناشناس۱۷۸۹۱۵۰۱۱:۴۰:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
برادر شغال شروع کرده به تهدید ایران
ناشناس۱۷۸۹۲۷۷۱۲:۴۶:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱
واقعا سرود زیبای آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می چکداز چنگ تو .. کاملا بجا و در خور روحیات و عملکرد این هیئت حاکمه می باشد.
ناشناس۱۷۸۹۳۱۵۱۲:۵۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خون شهید عزیز ما بنیان کن است. خداوند ریشه همه آنها را برکند
ناشناس۱۷۸۹۳۷۹۱۳:۱۹:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
سگ زرد برادر شغال است . کشتن آدمها واسه فرهنگ غرب مهم نبوده و نیست فقط منافع. شما ها ظاهرتون شیک شده وگرنه با استعمارگران قبلیتون هیچ فرقی ندارید. البته هنوز به کلید حسن و لبخندهای ظریف امیدوارند
ناشناس۱۷۸۹۵۴۰۱۴:۲۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
مشورت با کنگره ای که اکثرا مخالف توافق هسته ای هستند. با اسرائیل و اعراب که مخالف جدی برجام هستند بازگشت امریکا را به برجام سخت می کند جدا از آن دستاوردهایی که ترامپ بابت تحریم های ایران بدست آورده و درآمدهای نفتی ما را به شدت کاهش داده قدرت چانه زنی آنها را بالا برده و مطمئنا حالا که ما با وجود تحریم ها اعلام می کنیم عجله ای برای سازش نداریم آنها بیشتر از ما عجله ندارند
نجیب۱۷۸۹۵۴۱۱۴:۲۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خاک بر سر دولتی که با این حرامیها وارد مذاکره شود. ما ملت امام حسینیم و ذلت نمی پذیریم. آمریکا باید تقاص پس دهد.
ناشناس۱۷۸۹۵۹۹۱۴:۴۸:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
این حرفش که اشک نمیریزه یه چیز طبیعه و نباید ما رو عصبانی کنه. ما هم برای مرگ سربازان آمریکایی و مدافعان از خاک و ناموس آمریکا اشک نمی ریزیم. تازه خوشحالم میشیم.
م س۱۷۸۹۶۷۹۱۵:۳۰:۰۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
امیدواریم آه ملت های ستم دیده بخصوص ملتهای ایران عراق یمن لبنان فلسطین بحرین و.. آمریکا رو بگیره و متلاشی بشه
ناشناس۱۷۸۹۷۸۲۱۶:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خدا نگذره از اصلاح طلبها که امید به چنین موجودات کثیفی دارند.
ناشناس۱۷۸۹۸۰۹۱۶:۳۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ایران جز مذاکره راهی ندارد.
ناشناس۱۷۸۹۹۴۷۱۷:۳۹:۳۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
آقا ما مردم آماده مذاکره برای ارتباط بهتر با دنیا هستیم.
ناشناس۱۷۹۰۰۵۰۱۸:۴۵:۳۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
دولت فشل ودیپلماسی فشل بهتر از این نتیجه نمی دهد
اسفند۱۷۹۰۰۷۴۱۹:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
توپ بدون هيچ حركتى انداختند بطرف ما غافل از اين كه شوتشون ضعيف بود افتاد تو ونزوئلا
پوری۱۷۹۰۱۷۴۲۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
فعلا که ۵+۱ شده ۱-۶ و آمریکا خارج شده از برجام.. حالا فردا بازم یه عده خام و بیخبر میگن ایران باید به برجام برگرده!!! ضمن اینکه برگشتن به برجام هیچ اهمیتی ندارد تا وقتی که تحریم ها برداشته نشه. باید اول تحریم‌ها رو لغو کنند تا ما اجازه بدیم آمریکا وارد برجام بشه.
ناشناس۱۷۹۰۲۵۹۲۱:۱۸:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
قطعا نباید اشک بریزید، چون دشمن شما بود. همانگونه که اگر شما بمیرید یا کشته شوید، اشک ملت ایران ریخته نمی شود‌.
مجید۱۷۹۰۴۳۴۲۳:۲۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ایران باید پمپئو را حذف کند تا از همین اول به این جماعت بفهماند دشمنی با ایران عاقبتی شبیه به پمپئو در انتظار اوست از همین حالا با احتیاط رفتار کند با ایران دشمنی نکند که هیچ وقت احساس امنیت نداشته باشد اگر کسی نیست من این کار انجام می‌دهم میروم تو آمریکا پمپئو را از این همه دشمنی با ایران به درک میفرستمش
محمود۱۷۹۰۷۱۴۰۸:۳۷:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲
بلینکن هیچکس برای بودن شما در این دنیا فرش قرمز پهن نمیکند شما هم باید در آینده برای شستن لباسهای کثیف نتانیاهو به اسرائیل بروید همچنان که ترامپ در زباله دان تاریخ پرتاب شد آینده از آن ملت ایران است
منتظر المهدی۱۷۹۰۹۹۳۱۲:۴۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲
مستقیم برو به جهنم برای ما که با رفتن سردار سلیمانی یتیم شدیم بایدن و ترامپ که دستان هردوشان به خون شهید آلوده است فرقی ندارد ما عاشق شهید سلیمانی هستیم مگر اینکه از روی جنازه ی ما رد شوید مذاکره موشکی کنیم رمز پیشرفت یک کشور پیشرفت توان نظامی و علم و صنعت آن است که اگر این عوامل پیشرفت کنند اقتصاد هم خود به خود رشد میکند مرگ بر امریکا
الهی۱۷۹۱۰۹۰۱۴:۴۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱۱/۲
آقای انتی بلینکنار ما از شما درنده خویان چه انتظاری جز ظلم و نفاق و دفاع از کودکشان صهیونیسم وقاتلان سعودی داریم شما درزمان اوباما التماس مذاکره را شما داشتید نه ما زیاد اراجیف نگو
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 2. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 3. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 4. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 5. قوه قضاییه در آستانه تصمیمی تاریخی

 6. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

 7. وزیر دفاع: اسرائیل با اشاره رهبر انقلاب با خاک یکسان می‌شود/ اصل سربازی مقدس است و نباید زیر سوال برود

 8. آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

 9. تخریب ساخت و ساز‌های غیر قانونی در کلاک

 10. جهانگیری: ما یک بابک زنجانی کوچک هم نساختیم

 11. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

 12. اسکناس ۵ هزار تومانی جدید منتشر شد + عکس

 13. جزئیات دستمزد کارکنان در سال آینده/ میزان افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۰ + جدول

 14. فرایند صدور چک تغییر کرد

 15. وزارت کشور: جمعیت امام ‌علی (ع) به دلیل انحراف از اساسنامه و عدم تمکین به تذکرات منحل شد

 16. متن استعفانامه سعید محمد/ بخاطر حضور در فضای انتخاباتی استعفا می‌دهم

 17. دیوار ۴۰۰ ساله تهران در آستانه تخریب

 18. نسخه‌ای برای اقتصاد مریض نفتی

 19. رونمایی از جنسیس G۷۰ فیس لیفت ۲۰۲۲

 20. همه دلایل تأخیر در واکسیناسیون کرونا

 21. نازنین زاغری آزاد شد

 22. امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

 23. بالاخره انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن است؟

 24. دیدار وزیر امور خارجه ایرلند با ریاست جمهوری

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 3. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 4. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 16. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 17. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 18. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 19. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 20. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 21. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 22. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 23. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 24. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 25. بشردوستی به سبک سازمان ملل

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  2. چرا اروپا عقب نشست؟!

  3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

  4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

  6. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

  7. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  8. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

  9. بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی درباره دیدار با پاپ فرانسیس

  10. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

  11. واکنش لیبرمن به اظهارات گانتس و نتانیاهو علیه ایران

  12. روسیه: به زودی آمریکا را خوشحال می کنیم!

  13. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

  14. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

  15. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

  16. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

  17. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

  18. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

  19. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

  20. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

  21. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  22. وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ رژیم صدام معدوم مُرد

  23. پیام های سفر پاپ به عراق برای مسیحیان خاورمیانه

  24. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

  25. پاپ وارد بغداد شد+ عکس

  آخرین عناوین