همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

اقتصادی،   3991101001 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اگر ارزپاشی می‌کردیم، دلار به ۵۰ هزار تومان و نرخ تورم به ۱۲۰ درصد می‌رسید، گفت: درآمدهای ارزی کشور رو به افزایش است.

همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با حضور در شبکه افق، در خصوص مذاکره با مسئولان کره جنوبی در خصوص آزادسازی منابع بلوکه شده ایران گفت: اراده سیاسی در مسئولان کشور کره جنوبی برای حل این موضوع نیست، اما این بار قول داده‌اند تا با دست پر برگردند و این قولی است که قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور ارایه داده است؛ اما کره درخواست ارایه برخی اقلام از جمله تست کرونا و آمبولانس را به ایران داده است؛ در حالی که به هر حال ۷ میلیارد دلار از این منابع در کره جنوبی بلوکه بوده و این کشور باید آن را آزاد کند.

کره جنوبی اراده ای برای آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران ندارد

وی افزود: کره جنوبی باید منابع ایران را از طریق آمریکا بپردازد که مشکل هم همینجا است اما اراده‌ای هم از سوی این کشور وجود ندارد.

همتی با بیان اینکه دولت همواره اقتدار خود را از مردم گرفته است، گفت: ما از نظر مردمی و توان نظامی یا حتی توان مذاکره اقتدار داریم و واقعیت این است که تحریم‌هایی که این بار رخ داده، بسیار بی سابقه بوده و همه جهان را علیه ایران بسیج کرده است؛ اما به هر حال این افتخار ایران است که روی پای خود ایستاد؛ اما فشارها به سمت شرایط مثبت برای ایران تغییر جهت داده و تحریم‌ها اثرگذار نبوده است.

وی در خصوص درآمدهای حاصل از صادرات برق و گاز ایران به عراق خاطرنشان کرد: این کشور نیز اراده سیاسی ندارد؛ چراکه درآمدهای نفتی عراق به نحوی طراحی شده که درآمدها باید از واشنگتن پرداخت شود؛ به نحوی که باید سهم کویت را کم کرده و مابقی را به حساب بانک مرکزی عراق واریز کند؛ اما تحریم‌ها دست عراق را بسته است؛ البته راهکارهایی که عراق برای آزادسازی منابع ایران ارایه داده با اجازه آمریکا بوده است؛ البته ما هم از این پول‌ها حتی در سنوات گذشته هم برای کالاهای اساسی استفاده می‌کرده ایم.

پشت همه منابع بلوکه شده ایران آمریکا بود

همتی گفت: پشت همه این منابع بلوکه شده و عدم آزادسازی آن، دست های امریکا است؛ اما به هر حال ما باید تلاش کنیم و نمی توانیم بنشینیم؛ به همین دلیل ما با نخست وزیر عراق هم مذاکره کرده ایم.

وی ادامه داد: بانک تی بی آی عراق هم به این دلیل انتخاب شد که این بانک، بانک تجاری ارزی دولت عراق است و به ناچار باید آن را به عنوان بانک عامل می پذیرفتیم.

وی در خصوص نقش بایدن در روابط با ایران گفت: ترامپ برای سرنگونی و تعدیل نظام سیاسی ایران آمده بود و بنابراین نحوه برخورد و تعامل او با محور تغییر سیاسی و فروپاشی ایران بود؛ اما امروز روز شکست آنها برای فشار حداکثری بر ایران بوده و پایان عمر ترامپ، به معنای پیروزی ایران است؛ چراکه من به خوبی می دانم که ترامپ چه بر سر اقتصاد ایران آورد.

همتی گفت: ترامپ تلاش می کرد تا با حداکثر کردن تورم، اقتصاد ایران را به سمت ابرتورم و فروپاشی اقتصادی حرکت دهد؛ در حالیکه ابرتورم باید ماهانه رقم های بزرگی را به تورم اضافه کند که قابل کنترل نباشد؛ اما خوشبختانه در این حوزه آنها موفق نشده اند و علت اصلی آن اراده مردم و مقام معظم رهبری است.

ارزپاشی نکردیم

وی گفت: در دو سال قبل میانگین درآمد نفتی ما به زیر ۲۰ میلیارد دلار رسید، در حالیکه در سالهای گذشته سالانه ما بالای ۴۰ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از فروش نفت مواجه بودیم که البته این ۲۰ میلیارد دلار نیز در عراق و سایر کشورها بلوکه شد؛ اما سیاست ما در سال ۹۷ به بعد، این بود که ارزپاشی نکرده و اجازه دهیم که نرخ ارز در بازار تعیین شده؛ به نحوی که ما قدرت تامین نیازهای اساسی کشور را داشته باشیم و این استراتژی اصلی ما بود.

همتی ادامه داد: ما قدرت خود در تامین دارو و کالاهای اساسی را نباید جایگزین ارزپاشی در بازار می‌کردیم، در حالیکه تا به امروز در سال جاری نزدیک به ۸ میلیارد دلار ارز به کمک صادرکنندگان برای کالاهای اساسی و مواد اولیه و دارو تزریق کردیم و اکنون اداره اقتصاد کشور بدون نفت است که این امر، با بستن نفتکش‌ها و بیمه‌ها و منابع ارزی خارج از کشور از سوی آمریکا، کار مهمی بود که ما برای آن برنامه ریزی کردیم؛ البته فشار بر روی مردم بسیار زیاد بود.

اگر ارزپاشی می‌کردیم تورم ۱۲۰ درصد و نرخ دلار ۵۰ هزار تومان بود

وی اظهار داشت: برخی سال ۹۷ پیش بینی کرده بودند که نرخ دلار به ۵۰ هزار تومان برسد؛ ضمن اینکه اگر ما برنامه های جلوگیری از ارزپاشی را اجرا نمی کردیم، قیمت دلار به حدود ۵۰ هزار تومان و تورم به بالای ۱۲۰ درصد می رسید؛ اگرچه کرونا، تحریم و سایر فشارها، شوک در درآمدهای ارزی و قیمت ارز ایجاد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی از تزریق ۷۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا خبر داد و گفت: این موضوع، جهش نقدینگی را ایجاد کرد؛ بنابراین شوکی که ارز ایجاد کرد به همین دلیل بود؛ این در حالی است که صادرات نفتی در شش ماهه ابتدای سال به شدت کاهش یافت که البته الان هم درآمدها بالا نیست؛ اما اکنون مسیری را طی می کنیم که درآمدهای ارزی بیشتر شده است و من مطمئن هستم که فشار بر مردم کمتر می شود.

نباید اقتصاد را شرطی کرد

وی تاکید کرد: نباید اقتصاد را شرطی کرد؛ یعنی اقتصاد را نباید معطل این دولت و آن دولت کرد؛ پس ما در هدایت اقتصاد ملی موفق بودیم، البته تحولات خوبی هم رخ داد و رشد اقتصادی مثبت شد که ما این روند را ادامه می‌دهیم؛ پس اگر بایدن و تیمش در مورد خواسته های ایران، همراهی کردند بهتر است؛ در غیر این صورت از مواضع خود کوتاه نخواهیم آمد؛ ضمن اینکه باید توجه داشت که جامعه هم این موضوع را درک می کند که ترامپ چه بر سر ایران آورد؛ چراکه به هر حال ترامپ شر بزرگی بود که از سر ایران رفع شد و مردم هم این را می دانند.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: در حوزه اقتصاد مقاومتی کارهای خوبی انجام شده؛ اما به هر حال اثر تورمی مسکن مهر را نباید فراموش کرد؛ اگرچه جنبه مثبت را هم باید دید. البته باید به بحث پایه پولی و تورم مهم است که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: بانک مرکزی مهمترین کار را در اقتصاد مقاومتی انجام داده که همه مردم باید نسبت به آن اطلاع داشته باشند؛ چراکه در این شرایط بسیار سخت و بی سابقه ترین تحریم، یک روز در کشور کمبودی وجود نداشت؛ البته ممکن است برخی از کالاها  در یک روز با مشکل توزیع مواجه شده باشند؛ اما همواره کالا در کشور موجود بوده است؛ پس خط مقدم اقتصاد مقاومتی بانک مرکزی بود.

دولت باید همه ارزهای خود را به بانک مرکزی بفروشد

همتی گفت: بانک مرکزی ذخایر ارزی داشته است؛ البته ما هنوز هم ارز را از دولت ۴۲۰۰ می خریم و دولت طبق قانون همه ارزهای خود را به بانک مرکزی می فروشد؛ اما وقتی که درآمدهای ارزی کم شد؛ ما از ارزهای قبلی ذخیره شده خود استفاده کردیم؛ ضمن اینکه سال قبل ۱۲ درصد از منابع صندوق که معادل ۵ میلیارد دلار بود، به ارز نیمایی تسعیر کردیم که من شخصا مخالف بودم؛ چراکه این خود، ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان پایه پولی را بالا برد و این تاثیر خود را گذاشت.

وی اظهار داشت: ما امسال فقط یک میلیارد یورو برای کرونا با اجازه مقام معظم رهبری ارز از صندوق توسعه ملی دریافت کرده که آن را تبدیل به ریال کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما نرخ سود بانکی را تا سقف ۲۰ درصد کنترل کردیم؛ گفت: در برخی روزها سقف نرخ بالاتر رفت؛ اما باز هم برگشت.

۲ میلیارد دلار داشته باشم، ۴۰هزار میلیارد تومان از پایه پولی را جمع می کنم

وی با تاکید بر اینکه نقدینگی در دوره من رشد جدی نداشته است، گفت: رشد نقدینگی مهم است نه حجم نقدینگی که آن هم به طور میانگین در ۲۰ سال گذشته، ۲۷.۹ درصد بوده؛ در حالیکه در سال ۹۸ که بدترین فشارها وارد شد، این رقم به ۳۰.۵ درصد رسید که کمتر از ۳ واحد درصد بالا رفت. پس در این شرایط که همه دستهای ما و امکانات را به روی ما بسته بودند و ما نتوانستیم ارزهای خود را بفروشیم؛ اما تسلیم نشدیم و امیدواریم با آزادسازی منابع بلوکه شده، وضعیت بهبود یابد؛ این در حالی است که اگر دو میلیارد دلار از این پولهای بلوکه شده در اختیار من باشد، می توان ۴۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولی را با فروش ارزها جمع کرد. البته برخی از منابع مثل کرونا را بانک مرکزی نمی تواند پرداخت نکند.

همتی گفت: مردم روی ارز و پول خارجی سرمایه گذاری نکنند؛ چراکه برای منافع ملی خوب نیست؛ این موضوع را بارها با مردم در میان گذاشته‌ام و خوشبختانه حرف های من هم مشخص شد که درست توصیه کردم؛ این در حالی است که اگر کسانی دلار ۳۳ هزار تومانی خریدند، ۱۱ هزار تومان تا به امروز ضرر کرده اند که البته ممکن است باز هم در روزهای آینده ضرر کنند؛ اگرچه من قیمت واقعی دلار را نمی توانم اعلام کنم؛ اما به طور از آنهایی که من فکر می کنم هم، پایین تر است.

وی در خصوص اظهار نظرهای رئیس جمهور در مورد رسیدن دلار به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان، گفت: انشالله که برسد؛ ایشان هم گفته که اگر دلارهای بلوکه شده آزاد شود.

پاسخ همتی به احتکار دلارهای دولتی و عرضه آن با نرخ ۱۶ هزار تومانی

همتی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند که دولت دلارهای احتکارشده ای دارد که در آستانه برخی اتفاقات سیاسی می خواهد آن را آزادسازی کند، گفت: کاش آدرس بدهند من به سراغ این دلارها بروم. اگر ارزی باشد، من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی که ذی نفع ترین فرد برای کاهش نرخ دلار هستم، نمی توانم نگاه کنم؛ پس برخی اظهارنظرها در این خصوص صحت ندارد.

وی ادامه داد: حساب اختصاصی رئیس جمهور صحت ندارد و تمام ارزها باید به کشور برگردند.

این عضو کابینه دوازدهم تصریح کرد: شرایط هم بهتر شده است و در روزهای آینده روند صادراتی بهتر شده و شرایط بهبود می یابد؛ بازار هم بهترین مکانیزم برای تعیین نرخ دلار است؛ البته من دو سیاست دارم که مورد قبول رئیس جمهور است که یکی صیانت از منابع ارزی و دیگری، تقویت رقابت اقتصادی در کشور است تا از خروج سرمایه جلوگیری نماییم.

عرضه روزانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان ارز در نیما

رئیس کل بانک مرکزی افزود: روزی ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار دلار در نیما عرضه می شود و این روند نسبت به پریروز در روز جاری بهتر بوده و این روند می تواند ادامه یابد تا جایی که خود اقتصاد به این نتیجه برسد که ارزش واقعی دلار نمایان شود؛ البته مردم هم دوست دارند که نرخ ارز کاهش یابد.

وی در خصوص کاندیداتوری ریاست جمهوری اعلام کرد: مقام معظم رهبری فرموده اند که اقتصاد اهمیت جدی دارد و هر فرد غیر اقتصادی هم که رئیس جمهور شود باید محور کار خود را اقتصاد قرار دهد.

همتی گفت: من راجع به کاندیداتوری ریاست جمهوری فکر نکرده ام.

دیدگاه کاربران

گوش مخملی۱۷۸۸۴۵۴۰۰:۲۸:۰۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
خدایا شکرت که همتی رییس بانک مرکزی مون هست
ناشناس۱۷۸۸۵۴۱۰۱:۴۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱
اگر اسحاق بخاطر ارز پاشی فامیلی و فریب ملت محاکمه و به اشد مجازات محکوم و اعمال میشد تا آخر عمر سکوت میکردین و عبرت میگرفتین سوراخ موش به قیمت دلار و طلا میشد _____ الان حق دارین طلبکاری کنین
ناشناس۱۷۸۸۴۶۳۰۰:۳۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
الان هم جناب همتي مسكن تا٦٠٠ درصد اتوموبيل بيش از ٥٠٠ درصد زمين تا ٨٠٠درصد كالاهاي برقي خارجي تا ٥٠٠ درصد گوشت و مرغ تا ٣٠٠ درصد برنج و حبوبات بيش از ٢٠٠ درصد بنزين و ماجراهايش وووووو شعار ندهيد مردم ميدانند و ميبينند چه كرده ايد
عوام۱۷۸۸۵۴۵۰۱:۴۲:۴۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
بلایی که دولت آقای روحانی در این نزدیک به ۸ سال سر ایران آورد، قاجاریه در ۱۳۶ سال حکومتشون سر ایران نیاوردند.
ناشناس۱۷۸۸۵۶۸۰۲:۱۰:۰۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱
یاد ترامپ افتادم که گفت اگر من رییس‌جمهور نبودم تعداد فوتی های کووید چند برابر بود.
ناشناس۱۷۸۸۵۸۵۰۲:۳۱:۱۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
شما ارز پاشی نکرده و نمی کنید. شما ریال پاشی کرده و میکنید . به همین خاطر ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی مدام درحال کم شدن است.
ناشناس۱۷۸۸۸۳۱۰۹:۱۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
دقیقا صحیح است هموطن
ناشناس۱۷۸۸۵۸۷۰۲:۳۵:۱۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
..کم حافظه است. بارها ادعا کرده که دولت پول فروش نفت را پیشاپیش و قبل از وصول آن توسط بانک مرکزی دریافت میکند . این پول وصول نشده یقینا دلار نیست بلکه همان ریالی است که به صورت اسکناس نو و چک پول سر از خودپردازها در میآورد.
ناشناس۱۷۸۸۶۲۵۰۵:۰۴:۵۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
تورم مهار شد؟! جوک با مزه ای بود
ناشناس۱۷۸۸۶۴۲۰۶:۰۲:۲۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
10 برابر شدن نقدینگی کشور ظرف 8 سال چیزی جز پول پاشی است؟
ناشناس۱۷۸۹۱۸۵۱۱:۵۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
2 برابر هم شود ولی وقتی نمی رود به تولید و یا اجازه دلالی داده می شود باز هم این وضع خواهد بود
ناشناس۱۷۸۹۵۱۵۱۴:۱۲:۴۲ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ريال پاشي جرم است باعث كاهش ارزش پول مردم شدن خودش نوعي دزدي و راهزني است بايد سكان اقتصاد در دست اقتصاد دانان با سواد باشد .
ناشناس۱۷۸۸۷۳۷۰۸:۳۳:۱۶ ۱۳۹۹/۱۱/۱
یکی به جناب همتی یادآور‌ بشوند که بی شک باید سپاسگزار مردم آمریکا باشه که به ترامپ رای ندادن اگه ترامپ پیروز انتخاب میشد شک نکنید همون شب اعلام پیروزی ترامپ دلار ۵۰ هزار تومن بود پس لطفا ..
ناشناس۱۷۸۸۷۸۲۰۸:۵۵:۱۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
بابا مدیریت های فضایی . تکان نخورید که وضع بدتر می شود . همه چیز را به انتخابات کشورهای جهان سوم و زیر دست واگذار کنید . همه چیز درست می شود
ناشناس۱۷۸۸۸۰۱۰۹:۰۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۱/۱
آقا ما چقدر به شما بدهیم تا شما اظهار نظر نکنی و برای خودت بری دنبال یه کار دیگه که به رزق و روزی مردم کار نداشته باشی؟ تا دلار میاد یه ذره بیاد پایین یه چیزی می فرمایید همه چی برعکس می شود
ناشناس۱۷۸۸۸۰۲۰۹:۰۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
ارز پاشي ، كدوم ارز كه ما خبر نداريم حتما دوبار ارزمخصوص آقازاده ها است
ناشناس۱۷۸۸۸۹۳۰۹:۴۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۱
همتی متشکریم!!!
ناشناس۱۷۸۸۸۹۹۰۹:۵۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱۱/۱
با این مدیریت طلب کار هم هست خجالت بکش
ناشناس۱۷۸۸۹۲۸۱۰:۱۰:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
لطفا دولت فقط سکوت کند و حرفی که نمک به زخم مردم می پاشد، نزند.
ناشناس۱۷۸۸۹۵۳۱۰:۲۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
شما چرا فکر میکنید ملت گوششون مخملی هست و چیزی متوجه نمیشن حرف زدن بلد نیستید حرف نزدن هم بلد نیستید
ناشناس۱۷۸۹۱۲۰۱۱:۲۹:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
کویت غرامت جنگی از عراق می گیرد یک نفر پاسخگو باشد چرا ايران از عراق غرامت نمی‌گیره؟ منافع ملی کو؟
ناشناس۱۷۸۹۱۴۳۱۱:۳۸:۲۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
فرق امریکا و ما همینه. فردی مثل ترامپ خطایی کرده و با نظر اکثریت برکنار میشه. این آقا و آقایان مملکتی را به فلاکت کشانده اند و حالا برای کاندید شدن در پست بالاتر .. هم می آیند!
ناشناس۱۷۸۹۲۰۸۱۲:۰۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
آیا بلدی بگی تورم الان چقدر ، به مقدسات اگر بدانی
ناشناس۱۷۸۹۲۲۰۱۲:۱۴:۵۵ ۱۳۹۹/۱۱/۱
در دولت جوان و انقلابی مورد نظر آقا قطعا همۀ مشکلات حل خواهد شد
ناشناس۱۷۸۹۴۵۵۱۳:۵۲:۴۹ ۱۳۹۹/۱۱/۱
یک سوال چرا ارزش پول ملی ایران از افغانستان , عراق و سوریه کمتر است؟
ناشناس۱۷۸۹۴۷۵۱۳:۵۹:۵۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
این آقا مطمئنید داخل ایران زندگی میکنه؟ البته من هم مثل ایشون حقوق چند ده میلیونی انواع مزایا رو داشتم حال و روز مردم متوجه نمیشدم.
ناشناس۱۷۸۹۸۴۸۱۶:۴۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱
باز ایشان سخن پراکنی کردند و ظرف ۲۴ ساعت دلار و یورو ۱۰۰۰ تومان رفت بالا .
ناشناس۱۷۸۹۹۰۹۱۷:۲۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۱/۱
این دولت حقوق نجومی میده به کار کنان خودشون بعد به زور حقوق بقیه رو ۵درصد میبره بالا قبول میکنه.معلومه شما بخوای ارز پاشی بکنی حقوق خودتونو زیر دستاتون میمونه.امریکا نهایتش ۴۰ درصد تورمه بقیش برای خودتونه
ناشناس۱۷۸۹۹۷۸۱۷:۵۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۱/۱
.. مگر شما باید گوش به فرمان دولت باشید و کسری بودجه دولت را تامین کنید.؟ اینکه حجم نقدینگی هرسال تقریبا ۳۰ درصد رشد میکند مقصر کیست؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

  8. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  9. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  10. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  11. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  12. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  13. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  14. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  15. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  16. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  17. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  18. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

  19. ما و پنجشیریان

  20. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

  21. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  22. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  23. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

  24. بارقه های امید در دل مردم

  25. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  ابر آروان

  آخرین عناوین