ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

گروه جهان الف،   3991030070 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

مساله "چمدان اتمی" رئیس جمهور آمریکا که در حال حاضر در اختیار ترامپ است و نحوه رد و بدل شدن آن با رئیس جمهوری جدید این کشور، چالش‌ها و مناظرات جدی و گسترده ای را در آمریکا ایجاد کرده است.

ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

به گزارش الف دونالد ترامپ تاکنون بارها و بارها تاکید کرده که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا شرکت نخواهد کرد. این مساله جدای از اینکه جلوه ای جدید از جنجال آفرینی های ترامپ است، نگرانی های جدی را نیز در آمریکا ایجاد کرده است. 

دوره ریاست جمهوری "دونالد ترامپ" در آمریکا را بایستی یکی از خاص ترین دوران، در تاریخ این کشور به حساب آورد. ترامپ در دوره چهارساله حضور خود در قدرت، ابتدا با شعارهایی نظیر "اول آمریکا/First America" و "بار دیگر عظمت و شکوه را به آمریکا بازگردان/Make America Great Again" روی کار آمد اما در پایان دوره ریاست جمهوری خود، ارزش هایی که آمریکا، سال ها خود را به عنوان پیشروی آن ها در عرصه بین المللی می دانست(نظیر دموکراسی، قانون گرایی و حقوق بشر آمریکایی) را فرسنگ ها به عقب راند و در عمل، وجهه بین المللی این کشور را عمیقا مخدوش ساخت. 

ریاست جمهوری ترامپ دوره ای است که در موراد مختلف با اتفاقات نادر همراه شده مثلا وی جزو معدود افرادی در جهان است که بدون هرگونه سابقه کار سیاسی، توانست بالاترین کرسی قدرت در آمریکا را به دست گیرد. او همچنین نخستین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا است که دو بار استیضاح شده و یا از قصد جدی خود مبنی بر عدم حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا سخن گفته است(امری که باز هم در تاریخ آمریکا، بی سابقه است). در روزهای پایانی حضور او در قدرت نیز، برای نخستین بار یک رئیس جمهور در آمریکا با تحریک هوادارانش، زمینه سازِ حمله به یکی از مهمترین مراکز سیاسی آمریکا یعنی ساختمان کنگره این کشور شد. بدعت های عجیب و غریب ترامپ در عرصه سیاست داخلی و خارجی آمریکا به قدری گسترده و وسیع اهستند که می توان در مورد آن ها کتاب ها نوشت. با این حال، دونالد ترامپ بار دیگر و آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا، سوژه رسانه ها شده است. 

در این راستا، بسیاری از افکار عمومی و حتی رسانه ها در روزهای اخیر به طرح این سوال پرداخته اند که اگر ترامپ در مراسم تحلیف بایدن شرکت نکند، سرنوشت چمدان اتمی این کشور که یکی از حساس ترین امکاناتی است که در اختیار روسای جمهور آمریکا قرار دارد چه خواهد شد؟ آیا عدم حضور ترامپ در مراسم تحلیف بایدن و ضرورت همراه بودنِ این چمدان با رئیس جمهور مستقر آمریکا(با توجه به اینکه ترامپ تا لحظه تحلیف بایدن در ساعت 12 روز 20 ژانویه، همچنان رئیس جمهور آمریکا است و از اختیارات ریاست جمهوری برخوردار است)، می تواند تهدید خاصی را برای آمریکا ایجاد کند و یا منجر به سواستفاده های احتمالی ترامپ شود؟ در این راستا بحث های گوناگونی درگرفته که بخش عمده ای از آن ها ناشی از این مساله هستند که اساسا این اتفاق در تاریخ آمریکا، بسیار نادر بوده و ترامپ اولین فردی است که دست به یکچنین اقدامی می زند. 

*چمدان اتمی چیست؟

چمدان اتمی(که به آن فوتبال اتمی نیز می گویند) یک کیف چرمی است که در آن داده ها و کدهای رمزی و سری مورد نیاز جهت صدور فرمان حمله اتمی از سوی کشورهای آمریکا، فرانسه و روسیه، نگهدار می شود(این چمدان در اختیار روسای جمهور آن ها است). این چمدان ها برای نخستین بار در دهه 1960 میلادی و در بحبوحه بحران موشکی کوبا، ایجاد شدند و تا حد زیادی تحت تاثیر نگرانی های جدی "جان اف کندی" در زمینه امکان دسترسی به امکانات هسته ای آمریکادر شرایط بحرانی و حیاتی(در بحبوحه تنش میان آمریکا و شوروی) بوده است. 

در این چهارچوب، رئیس جمهور آمریکا در هر زمان امکان دسترسی به کدها و رمزهای اتمی را خواهد داشت و در عین حال می تواند از خودسری های احتمالی فرماندهان ارتش آمریکا در به راه انداختن یک جنگ اتمی نیز جلوگیری کند. چمدان اتمی آمریکا 20 کیلوگرم وزن دارد و پس از پیروزی رئیس جمهور آمریکا در انتخابات این کشور و برگزاری مراسم تحلیف، جلسه توجیهی جهت آشناسازی وی با نحوه عملکرد آن، به طور کاملا محرمانه برگزار می شود. 

وجود چمدان اتمی به رئیس جمهور امریکا، آزادی و سرعت عمل قابل توجهی جهت خنثی سازی هرگونه تهدید هسته ای علیه آمریکا می دهد. از این رو، چمدان های اتمی همواره توسط یک دستیار نظامی، در نزدیکی رئیس جمهور مستقر آمریکا قرار دارند و در هر زمان می شود از آن ها استفاده کرد(این مساله مخصوصا زمانی که رئیس جمهور آمریکا در پایتخت آمریکا و در کاخ سفید حاضر نباشد، حائز اهمیت است). چمدان اتمی آمریکا حاوی امکاناتِ اطلاعاتی و ارتباطی پیشرفته ای است که به رئیس جمهور آمریکا در مواقع بحرانی، امکاناتی ویژه ای را ارائه می کند. 

در این راستا، با انتقال قدرت در آمریکا، رئیس جمهور مستقر موظف است تا چمدان اتمی آمریکا را به رئیس جمهور منتخب این کشور تحویل داده و عملا کد و رمزهای جدید، در اختیار رئیس جمهور جدید آمریکا قرار می گیرند. با این حال، آنچه به تازگی در آمریکا ایجاد چالش کرده این نکته است که زمانی که ترامپ در مراسم تحلیف بایدن حضور ندارد و در نتیجه چمدان اتمی را نیز تحویل بایدن نمی دهد(زیرا وی تا لحظه تحلیف بایدن باید چمدان را در اختیار داشته باشد)، سرنوشت چمدان اتمی آمریکا چه خواهد شد؟ 

*ترامپ و چالش چمدان اتمی آمریکا 

تاکنون نظرات زیادی در مورد سرنوشت چمدان اتمی آمریکا در بحبوحه انتقال قدرت به بایدن و با توجه به عدم حضور ترامپ در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا، مطرح شده است. عده زیادی با انتقاد از ترامپ، بر این نکته تاکید کرده اند که وی در راستای اهداف و منافع شخصی خود، عملا امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته و نگرانی های بی موردِ زیادی را نیز ایجاد کرده است. نگرانی هایی که در صورت قانونمند عمل کردنِ ترامپ، به هیچ وجه امکان مطرح شدن نداشتند. 

"هانس کریستینسن" کارشناس تسلیحات اتمی در "فدراسیون دانشمندان آمریکایی" در رابطه با سرنوشت چمدان اتمی آمریکا در آستانه مراسم تحلیف بایدن می گوید: "شرایط جاری کاملا بی سابقه است. در عصر اتمی، هیچ رئیس جمهوری نظیر ترامپ، از شرکت در مراسم تحلیف جانشین خود، خودداری نکرده است. با این حال، مسوولیت ناپذیری ترامپ، وضعیتی عجیب را ایجاد کرده است. تنها راهی که از طریق آن می توان با چالش عدم حضور چمدان اتمی آمریکا در غیاب ترامپ مواجه شد این است که یک چمدان اتمی دیگر با کد و رمزهای دیگر ایجاد شده و در راس ساعت مقرر فعال شود". این مساله به تایید بسیاری از کارشناسان تسلیحات اتمی در آمریکا نیز رسیده و مقامهای وزارت دفاع آمریکا نیز به نوعی آن را تایید کرده اند. 

از این رو، آنچه که در روز تحلیف بایدن اتفاق خواهد افتاد(در صورت عدم حضور ترامپ در مراسم تحلیف)، این مساله خواهد بود که یک چمدان اتمی جایگزین، فعال و چمدان اتمی نزد دستیار نظامی ترامپ، غیر فعال خواهد شد. در این راستا، "استفان شوارتز" کارشناس تسلیحات اتمی در "انجمن دانشمندان اتمی آمریکا" تاکید می کند که "در روند تحویل چمدان اتمی آمریکا از ترامپ به بایدن، هیچ گونه توقفی اتفاق نخواهد افتاد و نیازی به نگرانی در این زمینه نیست. با این حال، آنچه که برای آمریکا واقعا هزینه زاست، بی قانونی های ترامپ است که عملا موضع و جایگاه بین المللی این کشور را تضعیف و بر سرمایه اجتماعی موجود (در آمریکا) به ساختار سیاسی این کشور نیز آسیب جدی وارد می کند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۶۶۷۹۱۲:۳۹:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
چمدانش را غیر فعال کردن و چمدان دیگری به بایدن خواهند داد
ناشناس۱۷۸۶۸۴۷۱۳:۳۰:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
به کیف بیشتر شبیه است تا چمدان. آیا ما هم از این چمدان ها داریم؟
ناشناس۱۷۸۶۶۹۰۱۲:۴۲:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
دوستش دارم . کپی احمدی نژاد خودمان هست
ناشناس۱۷۸۸۰۷۶۲۱:۰۵:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
محکم قاطی داره
ناشناس۱۷۸۸۰۹۴۲۱:۱۳:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
حتما ترامپ یکدونه است و بسیار هم منفور ولی احمدی نژاد ما دوست داشتنی است
ناشناس۱۷۸۶۷۲۵۱۲:۵۹:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
چرا دوست داریم همه چیز راپیچیده کنیم. در قانون اساسی امریکا الزامی وجود ندارد که رئیس جمهور قبلی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری بعدی شرکت کند. در مورد این چمدان هم که حالا بیشتر حالت سمبلیک و نشانه انتقال قدرت فرماندهی کل قوا به رئیس جمهور جدید را دارد خیلی ساده است. ترامپ 8 صبح واشینگتن را به مقصد خانه اش در فلوریدا ترک می کند و تا 12 ظهر همچنان رئیس جمهور است. راس ساعت 12 ظهر چهارشنبه 2030 دقیقه بوقت تهران تمام کلید ها برنامه های این چمدان غیر فعال میشود و چمدانی که در کنگره و کنار بایدن هست همزمان فعال می شود. حتی شما می توانید تلفن موبایل یا کامپیوتر یا تلویزیون و سایل خانه دیجیتالی خود را طوری برنامه ریزی کنید که مثلا در راس نیمه شب کلا غیر فعال شوند و بعد مثلا راس ساعت 6 صبح فردا دوباره فعال شود. ولی خودمانیم . از ساعت 2030 دقیقه چهارشنبه تحلیلها و سخنرانیها مقامات و مسئولان ایران و برنامه های صدا و سیما دیدن خواهد داشت. چه اندازه ترامپ را از بین خواهند برد و امریکا را فرو پاشیده..
ناشناس۱۷۸۶۷۳۲۱۳:۰۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
وزنش 19 کیلو بیشتر نیست
ناشناس۱۷۸۶۷۴۲۱۳:۰۴:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
سه تا مطلب زدین از امریکا یعنی الان مملکت ما مشکل نداری جز امریکا الف جان چیکار داری میکنی ..این همه خودمون مشکل داریم مسکن بورس خودرو ازدواج
محمد۱۷۸۶۷۷۴۱۳:۱۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
میگه چمدان اتمی برای جلوگیری از خودسری فرماندهان نظامیه! سوال اینه که چمدان چطور جلوی فرماندهانی که میتونن چمدان رئیس جمهور رو غیرفعال کنن و کدهای جدید تعریف کنن رو می‌گیره؟
ناشناس۱۷۸۶۷۹۴۱۳:۱۹:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
البته روسای جمهور کشور خودمان هم در این دو دهه اخیر چندان بهتر و یا بدتر از ترامپ نبوده اند.
ناشناس۱۷۸۶۸۴۹۱۳:۳۰:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
این کیف است نه چمدان هنوز فرق بین کیف و چمدان را نمی دانید؟
ناشناس۱۷۸۷۳۹۸۱۵:۵۲:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
ببینید ما یک مرکز فرماندهی برای شلیک موشک های قاره پیمای هسته ای داریم ، اما آنچه مهم است این نکته است که چه کسی دستور حمله را صادر می کند ، اختیار حمله هسته ای را به رئیس جمهور واگذار کرده اند ، و او با همین چمدان از هرجای دنیا می تواند دستور را صادر کند . کاش می شد از محتوای آن با خبر شد
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 2. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 3. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 4. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 5. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 6. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 7. روایت سیزدهم| همتی در جبهه اصلاحات رای نیاورد/ رضایی برای یارانه ۴۵۰ میلیون تومانی اش چک کشید/ رییسی به بورس رفت/ دایی هم حمایت از همتی را تکذیب کرد

 8. نتایج آخرین نظر سنجی / ریسی همچنان پیشتاز/ مشارکت رو به صعود

 9. پروژه‌های چندگانه آمریکا برای فروپاشی لبنان

 10. خاطره‌ای خواندنی از رییسی

 11. حاشیه‌های یک دیدار صمیمی / همسر رییسی پای درد‌ دل زنان کارآفرین نشست

 12. شریعتمداری: مردم با رای به نامزدی که احساس می‌کنند درپی رفع مشکلات است به تغییر ریل دولت کمک کنند

 13. کارمندان وزارت امورخارجه و عیار وطن دوستی!

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 11. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 12. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 13. درباره یک تصمیم

 14. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 17. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 18. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 19. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 20. برای دختر حاج قاسم نه!

 21. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 22. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 23. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 24. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 25. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

ابر آروان

آخرین عناوین