از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

حسین رجائی، کارشناس بین الملل،   3991029087 ۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

تا پیش از این، مقامات آمریکایی اطلاق مفهوم تروریست را به طیف وسیع و متنوعی از دشمنان خارجی خود توسعه داده بودند ولی هفته پیش برای اولین بار از این اصطلاح برای توصیف مخالفان داخلی خود نیز استفاده کردند. مسئله عجیبی که گویا به دلیل اعتیاد طرف آمریکایی به تروریست نامیدن مخالفانش اتفاق افتاده است. وضعیت زمانی جالبتر شد که در میان اطلاق پرتکرار واژه تروریست به طرفداران دونالد ترامپ، دولت ترامپ گروه انصارالله یمن را در لیست بلندبالای گروه­ های تروریستی خود قرار داد. همزمان ایران را هم به گروه القاعده الصاق نمود. به عبارت دیگر، اکنون سردسته تروریست ­های داخل آمریکا، مسئول تعیین تروریست­های خارج آمریکاست!     

البته این آش بیش از آنکه محصول ترامپ باشد، دستپخت مایک پمپئو است. وزیرخارجه ای که بی تفاوت از شرایط وخیم این روزهای رئیسش، پرکارتر از همیشه مشغول پیشبرد سیاست ­های جریان اصلی در آمریکاست. هرقدر ترامپ با جریان اصلی فاصله دارد، پمپئو از جنس همان نخبگان آمریکاست. مهره آن­ها برای کنترل و هدایت رئیس جمهور یاغی آمریکا در جهت منافع جریان اصلی در آمریکاست. اینگونه است که می ­بینیم رئیس خود را به سمت تکرار همان سیاست ­های شکست خورده جرج بوش می­کشاند. آن هم در حالیکه ترامپ خود را به عنوان بزرگترین منتقد سیاست ­های بوش مطرح کرده است. 

یکی از مهم­ترین مباحث کارزار انتخاباتی حزب جمهوری­خواه، حملات پیاپی ترامپ به خانواده بوش بود. خانواده ای که از منظر وی با دروغگویی در خصوص ارتباط القاعده و عراق، زمینه را برای اشغال خسارت بار این کشور فراهم آورده بودند. با یک ضرر هفت هزار میلیارد دلاری برای مردم آمریکا! چه کسی باور می­کند که اکنون دولت همان ترامپ، ایران را به ارتباط با القاعده متهم کند. یعنی هم دروغی بگوید که بسیار بزرگتر از دروغ بوش است و هم هوای خسارتی به سرش بزند که بسیار بزرگتر از جنگ عراق است. 

مسئله اینجا فقط این نیست که دستگاه محاسباتی یک ابرقدرت رو به اضمحلال است. مسئله آنست که پای منافع جریان­ هایی به غیر از مردم آمریکا مطرح است. همانگونه که به اذعان بسیاری از اندیشمندان آمریکایی، در جنگ عراق پای منافع اسراییل و کارتل های بزرگ نفتی و تسلیحاتی مطرح بود، اکنون هم منافع مردم آمریکا در اولویت آخر است. منافع همان هایی که به درون کنگره ریختند تا مخالفت خود را با ترکتازی سردمداران آمریکا اعلام کنند. منافع آن هایی که به وعده های ترامپ مبنی بر عقب نشینی آمریکا از مداخلات نظامی بی حاصل رای دادند. منافع آن هایی که می خواستند بگویند از جنگ های دروغین و پر هزینه با تروریسم خسته شده اند ولی اکنون خودشان در لیست تروریست ها قرار گرفتند. 

سردمداران آمریکا برای پیشبرد منافع خویش، همواره بیش از دیگران احتیاج به دشمن داشته اند. برای همین هم پس از اضمحلال فاشیسم و کمونیسم، شخصاً دست به دامان تروریسم شدند. برپایه یک صحنه آرایی خطرناک به نام 11 سپتامبر، به دشمنی به نام القاعده رسمیت بخشیدند و از آن زمان تا کنون، با دستاویز القاعده جنگ طلبی­ های خود را توجیه نموده اند. 

تکرار بی ضابطه هر واژه ای به از دست رفتن تدریجی معنای آن منجر میشود. این بلایی است که اکنون بر سر واژه تروریسم آمده است. تروریسم، گاهی به معنای تهدیدهای مختلفی است که هیئت حاکمه آمریکا از آن وحشت دارد و گاهی هم به معنای فرصت هایی که به آن رغبت دارد. 

اکنون به بخش زیادی از مخالفان داخلی خود بدین جهت لقب تروریست داده اند که هم از آنان وحشت دارند و هم به این موقعیت به عنوان فرصت مغتنمی برای راحت شدن از شر ترامپ نگاه می کنند. شاید به همین جهت است که بیش از تعداد نظامیانی که برای سرکوب تروریسم در غرب آسیا بسیج کرده اند، اکنون برای مقابله با تروریسم در داخل آمریکا فراخوانده اند. به همین دلیل است که رعب و وحشتی که پیش از این در کشورهای دیگر ایجاد می کردند، اکنون با حکومت نظامی در کشور خود ایجاد کرده اند.  

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۶۱۶۹۰۹:۰۵:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
آمریکا خوبیش اینه که " دشمن داخلی " نداره
ناشناس۱۷۸۶۲۳۶۰۹:۳۳:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
دوران بایدن مانند دوران اوباما، دوران اوج قدرت لیبرال دموکراسی خواهد بود.
ناشناس۱۷۸۶۵۰۷۱۱:۲۴:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
واقعیت آمریکا همینه که رسواشد ما خودمونو اصلاح کنیم تا اینجوری نشیم
ناشناس۱۷۸۶۸۶۳۱۳:۳۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
این ماجرا، فتنه 2020 در آمریکا بود.
ناشناس۱۷۸۷۱۴۰۱۴:۳۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
امریکا حامی اصلی تروریسم و عامل اصلی جنگ افروزی و خشونت و تحریم و تهدید و ترور در منطقه و جهان است و حالا خودش گرفتار تروریسم داخلی شد.
ناشناس۱۷۸۷۱۲۹۱۴:۳۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
بایدن هم هیچ امتیازی به ایران نخواهد داد همانطور که اوباما هیچ امتیازی نداد.
ناشناس۱۷۸۶۲۴۰۰۹:۳۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
دنیای امروز دنیای سیاست و سر بریدن با پنبه است. اید با تعامل با دنیا به فکر رفاه ملت و سازندگی کشور بود.
ناشناس۱۷۸۷۱۲۴۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
در دنیای امروز قانون جنگل حاکم است و قویترها ، ضعیف تر ها را می بلعند نمونه بارز آن یمن و فلسطین است.
ناشناس۱۷۸۶۲۴۶۰۹:۳۸:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
نفوذی ها زیاد شدن داخل امریکا
ناشناس۱۷۸۶۸۶۵۱۳:۳۳:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
فتنه گران در آمریکا به مجلس حمله کردند.
ناشناس۱۷۸۷۳۳۲۱۵:۲۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
فتنه گران امریکا از فتنه گران سال 88 ایران درس گرفتن.
ناشناس۱۷۸۶۲۵۰۰۹:۴۰:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
بایدن گفته است که در اولین اقدام در کاخ سفید، ممنوعیت ورود اتباع چند کشور از جمله ایران را به آمریکا فسخ می کند. از این به بعد باید شاهد مهاجرت چندین برابری افراد نخبه و متخصص از ایران به آمریکا باشیم.
ناشناس۱۷۸۶۲۷۵۰۹:۵۲:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
عده ای در ایران از شکست ترامپ ناراحت شده اند. به همین خاطر شاهد عقده گشایی های آنها علیه آمریکا و بایدن هستیم.
ناشناس۱۷۸۷۱۱۴۱۴:۳۲:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
کاسبان تحریم از جمله فائزه هاشمی از شکست ترامپ نگران شدند.
ناشناس۱۷۸۶۳۹۲۱۰:۳۸:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
آمریکا امروز نقطه نفرت مردم عالم است. حتی شهروندان آمریکایی هم امروز مرگ بر آمریکا می گویند. در آمریکا امروز چیزی جز دود، آتش، فقر، تبعیض نژادی و از بین رفتن آزادی نیست.
ناشناس۱۷۸۶۱۷۷۰۹:۰۸:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
حلا شما روغن داغشو زیاد نکنید چند وقت دیگه دور یه میز باید بنشیند
ناشناس۱۷۸۶۳۹۱۱۰:۳۷:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
امروز نیازی به برجام نمی‌بینیم چون حیات خود را بدون آن حفظ کرده ایم. تکیه گاه ما آمریکا نیست و کلید رزق و روزی ما دست او نیست.
M۱۷۸۶۵۶۸۱۱:۵۵:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اره دادا ایران خوبه مشکلی نمیبینی یه عده غربگرا باشت شماهم قطعا ماله کشین
روسیه۱۷۸۶۱۷۹۰۹:۰۸:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
وزیر امور خارجۀ روسیه تأکید کرد که اگر چنین تهدیدهای امنیتی علیه اسرائیل در خاک سوریه وجود دارد، روسیه آماده است به جای اسرائیل این تهدیدها را خنثی کند. وزیر امور خارجۀ روسیه گفت : "اگر اسرائیل ناگزیر است با تهدیدهای امنیتی علیه این کشور مقابله کند، ما به همتایان اسرائیلی خود بارها گفته ایم : اگر شما چنین تهدیدهایی را مشاهده می‌کنید لطفاً اطلاعات دقیق خود را در اختیار ما بگذارید، تا در صورت نیاز خودمان کلیه تدابیر لازم را برای خنثی کردن تهدید اتخاذ کرده به کار بگیریم." وزیر امور خارجۀ روسیه سپس تأکید کرد که مسکو "نمی‌خواهد که از خاک سوریه علیه امنیت اسرائیل استفاده شود و یا سوریه به صحنۀ رویارویی ایران و اسرائیل تبدیل گردد."
ناشناس۱۷۸۶۱۸۳۰۹:۰۹:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اقای رجایی. کارشناس محترم . اصطلاح تروریست داخلی Domestic Terror در ادبیات سیاسی امریکا حداقل از ماجرای بمب گذاری اکلاهما در سال 1995 که منجر به تلفاتی بالای 200 نفر شد بحث روز مخافل سیاسی و دانشگاهی و رسانه ای امریکاست. امیداوار باشیم که تحلیلگران ما کمی اطلاعات خود را بیشتر کنند . دیگر دنیا اینتر نت است. همین واژه را یک سرچی کنید متوجه صدها هزار مقاله و خبر و تحلیل در مورد ان به زبان انگلیسی خواهید شد.
حسین رجایی۱۷۸۶۲۴۹۰۹:۴۰:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
با سلام و احترام از اعتماد به نفس بالای شما متشکرم این که فرمودید مسئله ای آشکار است ولی دقت نفرمودید که بین مشتی تروریست انفرادی با انگیزهای شخصی (گرگ های تنها) یا سازماندهی شده در گروه های فرقه ای کوچک با تروریست نامیدن بخش متنوعی از افراد جامعه، تفاوت از زمین تا آسمان است. این مورد دوم، مشابه قراردادن هویت های مختلف خارجی در لیست تروریسم است.
ناشناس۱۷۸۶۶۳۹۱۲:۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
کدام عاقلی مشکلات مملکت خودش را ول کرده به مشکلات دیگران توجه می کند؟
ناشناس۱۷۸۶۷۳۴۱۳:۰۱:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
خواهش میکنم. عاقل تعریف دارد. اگر عاقل در دستگاه سیاسی و اقتصادی کشور زیاد بود که وضع کشور و اقتصاد و معیشت و فرهنگ جامعه این نبود.
ناشناس۱۷۸۶۸۱۱۱۳:۲۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
کشور به واکسن کرونا نیاز دارد نه جنگ و رجز خوانی
ناشناس۱۷۸۷۱۰۴۱۴:۲۹:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
کشورهای بزرگ دنیا کل اقتصاد و صنعت را رها نکردند به امید مذاکره.
ناشناس۱۷۸۶۸۷۷۱۳:۳۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
سی ان ان و نیویورک تایمز و نانسی پلوسی و چاک شومر اصولا هر کسی موافق انها و حزب دمکرات نباشد تروریست می نامند.
ناشناس۱۷۸۶۱۹۷۰۹:۱۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
آمریکا مقتدر است و مقتدر باقی خواهد ماند .
ناشناس۱۷۸۶۲۰۷۰۹:۱۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
بابا ول کنید این امریکا و دشمن و دنیا را. الان که ترامپ رفته و باید شاخص بورس ایران هر روز صعودی باشد دقیقا برعکس شده و هر روی نزولی سریع هست. نشان می دهد که صعودش در بهار هم دستوری بود. بداد اقتصاد خودمان برسید.
ناشناس۱۷۸۶۸۸۴۱۳:۴۰:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
علت کاهش بورس کاهش ارزش دلار همنطور که با افزایش قیمت دلار قیمت سهام پتروشیمی و سیمان و .. صعود شد . وقتی ریال تقویت بشه بورس نزول میکنه . بورس از همه بازرهای مالی باهوش تر و سریعتر است
ناشناس۱۷۸۶۳۰۹۱۰:۰۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
آقای رجایی امریکای ها از اینکه مشکلاتشان را بشناسند و شفاف آنرا بیان کنند ابایی ندارند چون یاد گرفته اند با مشکلات روبرو شده و برای آنها راه حل پیدا کنند. دموکراسی امریکایی به گفته شما و نه ما، هرچند بد باشد. . ضمنا در امریکا سیستم براساس قانون عمل میکند و مبنای تصمیم گیری در کشور فرد نیست بلکه قانون است قانونی که منتخبین مردم بی واسطه آنرا تصویب میکنند. البته اگر قانون ناکارآمد باشد با نقد اندیشندان تغییر میکند. شما قوانین انتخابات ایران را بنگر با هر مجلسی مطابق نظر قدرت حاکم نه به نفع مردم بلکه به نفع کانون قدرت تغییر میکند
ناشناس۱۷۸۶۵۸۶۱۲:۰۰:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
دیگه بذارید یه صلحی برقرار بشه نمیشه این وضع را تا ابد ادامه داد شایسته مردم ما نیست این زندگی
ناشناس۱۷۸۷۱۰۶۱۴:۳۱:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اگر صلح می خواهید آماده جنگ شوید.
محمد۱۷۸۶۷۲۳۱۲:۵۸:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
از این که در امریکا چنین وضعی بوجود امده متاسفیم، ولی حالا مردم امریکا باید بدانند و بفهمند که دولت انها سالها است که این بلارا سر مردم فلسطبن ، سوریه لبنان ،یمن ،عر اق ،افعانستان و...اورده و حالا مردم امر یکا درک کنند که مردم این کشورها ار دست امریکا چه .میکشند.
ناشناس۱۷۸۶۹۲۲۱۳:۴۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
عراق اگر صدام به کویت حمله نمی کرد امریکا انجا چکار داشت. افغانستان. اگر بن لادن با کمک طالبان به نیویورک حمله نمی کرد انجا چگار داشت. و.....
یکتانت

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 2. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 3. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 4. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 5. قوه قضاییه در آستانه تصمیمی تاریخی

 6. حمله به منتقدان در وقت پاسخگویی

 7. وزیر دفاع: اسرائیل با اشاره رهبر انقلاب با خاک یکسان می‌شود/ اصل سربازی مقدس است و نباید زیر سوال برود

 8. آیا مصوبه مجلس اینترنت را گران می‌کند؟

 9. تخریب ساخت و ساز‌های غیر قانونی در کلاک

 10. جهانگیری: ما یک بابک زنجانی کوچک هم نساختیم

 11. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

 12. اسکناس ۵ هزار تومانی جدید منتشر شد + عکس

 13. جزئیات دستمزد کارکنان در سال آینده/ میزان افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۰ + جدول

 14. فرایند صدور چک تغییر کرد

 15. وزارت کشور: جمعیت امام ‌علی (ع) به دلیل انحراف از اساسنامه و عدم تمکین به تذکرات منحل شد

 16. متن استعفانامه سعید محمد/ بخاطر حضور در فضای انتخاباتی استعفا می‌دهم

 17. دیوار ۴۰۰ ساله تهران در آستانه تخریب

 18. نسخه‌ای برای اقتصاد مریض نفتی

 19. رونمایی از جنسیس G۷۰ فیس لیفت ۲۰۲۲

 20. همه دلایل تأخیر در واکسیناسیون کرونا

 21. نازنین زاغری آزاد شد

 22. امیدها به خیز دوباره ایران در بازار نفت

 23. بالاخره انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن است؟

 24. دیدار وزیر امور خارجه ایرلند با ریاست جمهوری

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 3. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 4. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. طبری نَفَس همه را در لواسان بُریده بود

 16. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 17. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 18. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 19. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 20. تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای ظریف/ دوراهی جهانگیری یا لاریجانی/ توضیح وزارت کشور درباره دلایل انحلال یک تشکل/ چرا سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء رفت؟

 21. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 22. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 23. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 24. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 25. بشردوستی به سبک سازمان ملل

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  2. چرا اروپا عقب نشست؟!

  3. بشردوستی به سبک سازمان ملل

  4. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  5. گنده‌گویی وزیر جنگ اسرائیل درباره ایران

  6. حمله جدید به پایگاه عین الاسد/ شلیک ۱۰ راکت کاتیوشا به سمت پایگاه آمریکا

  7. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  8. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

  9. بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی درباره دیدار با پاپ فرانسیس

  10. «...حیوان ذبح هنوز نیامده؟!»؛ شنود صدای محافظ بن سلمان در قتل خاشقچی

  11. واکنش لیبرمن به اظهارات گانتس و نتانیاهو علیه ایران

  12. روسیه: به زودی آمریکا را خوشحال می کنیم!

  13. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

  14. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

  15. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

  16. واشنگتن: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

  17. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

  18. پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

  19. کاخ سفید: آماده تعامل با ایران درباره برجام هستیم

  20. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

  21. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  22. وزیر اطلاع‌رسانی و فرهنگ رژیم صدام معدوم مُرد

  23. پیام های سفر پاپ به عراق برای مسیحیان خاورمیانه

  24. جزئیات تازه از توافق ایران و کره جنوبی

  25. پاپ وارد بغداد شد+ عکس

  آخرین عناوین