پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

گروه سیاسی الف،   3991029012 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

آخرین آمار کرونا در ایران

دکتر سیما سادات لاری امروز ‌‌دو‌شنبه در خصوص آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۲۹ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۸۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۸۶ نفر از آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

او افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۸۸۶ نفر رسید.

سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با تأکید بر سخنان وزیر بهداشت اظهارداشت: شرایط آمار فوت کرونا در تهران دقیقاً شبیه اردیبهشت است و در صورت کوچکترین غفلت و بی توجهی به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی به شرایط سخت و بحرانی آبان ٩٩ باز خواهیم گشت.

بیشتر بخوانید:

وضعیت ناپایدار کرونا در کشور/ انتقاد از بازگشایی مدارس قبل از پایدار شدن شرایط اپیدمی

واکسیناسیون عمومی در خرداد ماه

***

پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در اعتماد نوشت: «درست است كه يكي از معيارهاي اتحاد نيروها ترس و نگراني از پيروزي طرف ديگر است‌ و بايد وحدت ميان نيروها را حفظ كرد تا رقيب پيروز نشود ولي براي حضور انتخاباتي اين انگيزه كافي نيست. اين نگاه سلبي كه بكوشيم تا ديگران نباشند، راهبرد سازنده‌اي نيست، بلكه فقط مي‌تواند مكمل يك راهبرد ايجابي و سازنده باشد.

لذا انتظار مي‌رود كه پس از چهل و چند سال فعاليت سياسي در كشور گفته شود كه، مشكلات كشور چيست؟ و راه‌حل آنها از نظر نيروهاي اصولگرا چيست؟ و چرا معتقدند كه اين راه‌حل‌ها منجر به نتيجه و حل مشكلات مي‌شود؟ و چرا در گذشته آنها را انجام نداده‌اند؟ به نظر بنده اگر هر نيروي سياسي كه سر كار مي‌آيد به اين چند مساله مهم اقتصادي پاسخ دهد، مي‌توان درباره آنها داوري كرد؟

1- چگونه مي‌خواهد رشد اقتصادي ايجاد كند؟ 2- چگونه مي‌خواهد سرمايه‌گذاري براي اين رشد را تامين كند؟ 3- چگونه مي‌خواهد اشتغال را توسعه داده و بيكاري را كم كند؟ و 4- چگونه مي‌خواهد صادرات و واردات را افزايش دهد؟ بحث‌هاي ديگري نيز هست كه فعلا وارد آنها نمي‌شوم. از جمله اينكه چگونه مي‌خواهد جلوي تورم را بگيرد و فقر و نابرابري و فساد را كاهش دهد؟

به علاوه بايد توضيح دهند كه در گذشته درباره اين مسائل چه كرده‌اند؟ پس از اقتصاد بايد درباره ايده‌هايش درباره مشاركت مردم، آزادي رسانه و فضاي مجازي، روابط خارجي، حقوق زنان، حل مساله گرايش به مهاجرت و... را پاسخ دهد. اين پاسخ‌ها نبايد كلي‌‌گويي‌هاي رايج باشد. شخصا اگر ببينم يك نيروي اصولگرا نيز به اين پرسش‌ها پاسخ معقولي بدهد، حتما از آنان حمايت خواهم كرد، هر چند بعيد مي‌دانم كه در اين صورت ديگر اصولگرا باقي بماند. »

***

قرار است رئیس جمهور توسط مردم انتخاب شود نه شورای نگهبان

اکبر ترکان فعال سیاسی و دولتمرد اسبق درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به ایران گفت: «معتقدم باید با هر فرآیندی که انتخاب مستقیم مردم را دو مرحله‌ای می‌کند مخالفت کرد. این مردم هستند که باید رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند، آنوقت ما نهاد شورای نگهبان را در وسط راه قرار می‌دهیم و می‌گوییم اول شورای نگهبان افراد مورد نظرش را انتخاب کند و بعد مردم. این روش به معنای حذف جمهوریت است...

اینکه گفته شود نامزد ریاست جمهوری باید برنامه مشخص داشته باشد البته حرف درستی است. اما مرجع تشخیص خوب یا بد بودن آن برنامه، شورای نگهبان نیست. این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند به کدام شخص و بر اساس کدام برنامه رأی بدهند. مسأله وقتی حساس‌تر می‌شود که به هر حال بر سر فراجناحی بودن یا نبودن شورای نگهبان به‌عنوان ناظر انتخابات هم حرف و حدیث‌ها و نظرات مختلفی وجود دارد. همین مسأله باعث این نگرانی می‌شود که هر کس سلیقه‌اش با سلیقه شورای نگهبان نخواند رد صلاحیت شود...

حالا یک وقتی هست که احزاب در کشور جان می‌گیرند و این انتخاب و تعیین کاندیدای نهایی در داخل احزاب اتفاق می‌افتد. آن یک روند معنادار است که مثلاً داخل یک حزب اشخاص مختلفی آماده اعلام کاندیداتوری باشند و برنامه‌هایشان را به حزب ارائه کنند و اعضای حزب از میان خودشان یک نفر را به مردم عرضه کنند. در اغلب دموکراسی‌های دنیا هم همین روند وجود دارد و روند معنا‌داری است. اما اینکه ما یک نهاد غیر حزبی و حکومتی را بگذاریم که فراتر از حدود قانون اساسی بخواهد برنامه نامزدها را هم سبک و سنگین کند، به نظرم کار اشتباهی است.»

***

روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان

شهیندخت مولاوردی، معاون زنان و خانواده در دولت اول روحانی درباره لایحه «حفظ کرامت و امنیت زنان در برابر خشونت» گفتگویی با شرق داشته است. مولاوردی ابتدا روایتی فرایند 11ساله این لایحه ارائه کرده است و در بخشی از این روایت گفته است: «بعد از اینکه لایحه به دست خانم ابتکار رسید، به نظر می‌رسید باز هم دولت چندان عجله‌ای برای بررسی نداشت.

توییت خانم ابتکار بعد از قتل رومینا اشرفی به دست پدرش شاهدی بر این مطلب است که دولت پس از این اتفاق تلخ ملزم به بررسی خارج از دستور لایحه شد. انگار دولت مجبور به رسیدگی شد. به نظر می‌رسد اگر این اتفاق نمی‌افتاد و این دختر قربانی نمی‌شد، دولت دغدغه نداشت در این ماه‌های آخر این لایحه را بررسی کند.

زنانی که در دوره دوم مجددا به روحانی رأی دادند، آرزوهای زیادی داشتند؛ ولی واقعا مسئله زنان دغدغه دولت نبود... بود؟ دولت با همین کم‌اهمیت‌انگاشتن مسئله زنان حمایت آنها را هم از دست داد...  

من قبلا در گفت‌وگویی اشاره کردم که در همان چهار سال در دولت یازدهم مباحثی در حوزه زنان در حد یکی، دو مورد را توانستم به صحن دولت برسانم، همان‌جا همکاران خودمان از وزرا شروع کردند به اعتراض که الان وقتش نیست و هزینه برای دولت نتراشید. یکی بحث ازدواج فرزندخوانده با سرپرست بود که از دستور کار خارج شد... . نگاه همکاران من چه در کسوت شخصی و چه در کسوت وزیر این بود که موضوعات حوزه زنان و خانواده فعلا در اولویت نیستند.»

***

درخواست وکیل خانواده قاضی منصوری

اعتماد نوشت: «سيدمحمود عليزاده طباطبايي وكيل خانواده قاضی منصوری درباره زني كه پيش از اين درباره او توضيح داده بود و در گزارش اخير «فرناز» ناميده شده، گفت: «خانواده منصوري ناراحتند كه در رسانه‌ها درباره اين زن طوري حرف زده شده كه انگار او با آقاي منصوري ارتباط غيرمتعارف داشته است. چنين چيزي نبوده؛ اين زن از مدت‌ها قبل از اينكه آقاي منصوري از كشور خارج شود، براي ادامه تحصيل به فرانسه رفته ولي با قاضي منصوري در ارتباط بوده و او را از آلمان تا روماني همراهي كرده است.»

طباطبايي مي‌گويد اين زن اطلاعات بسيار ارزشمندي دارد كه مي‌تواند به پرونده كمك كند اما كسي او را حتي به عنوان مطلع هم براي ارائه توضيحات نخواسته است؛ «از هيچ ‌كس درباره اين پرونده سوال و جواب نشده است!» به‌ گفته وكيل خانواده منصوري، زماني كه جسد منصوري به ايران آمد، كاملا منهدم شده و بر اساس گفته خانواده، از سرِ قاضي منصوري فقط اسكلت باقي مانده بود و به همين دليل هم آنها نتوانستند جسد را شناسايي كنند و ظاهرا ازطريق DNA هويت جسد تعيين شده است: «خانواده مي‌گويند كه مسوولان يك لحظه كفن را كنار زدند و ما فرصت اين را كه كاملا بررسي كنيم، نداشته‌ايم.»

عليزاده طباطبايي تاكيد دارد كه ابهامات بسياري در پرونده وجود دارد و اميدوار است با دقتي كه بازپرس به كار مي‌برد، اين قضيه روشن شود؛ چرا كه به‌گفته او، خانواده منصوري تاكيد دارند كه آقاي قاضي دست به خودكشي نزده و «جنايتي» اتفاق افتاده است اما تا پايان تحقيقات چيزي مشخص نخواهد شد. چنانچه اين وكيل دادگستري مي‌گويد، با وجود تشكيل پرونده اما رسيدگي‌ها معمولا روندي طولاني دارد و با اين همه اما اميدوار است كه اين تحقيق با «بي‌طرفي» كامل انجام شود و سرنخ‌هايي كشف شود. »

بیشتر بخوانید: جزئیات تازه از پرونده قاضی منصوری

***

ادعای ظریف درباره سریال گاندو

محمد جواد ظریف در گفتگو با روزنامه همدلی گفت: «من به عنوان وزیر امور خارجه، دو وظیفه دارم؛ یک مسئولیت، من را به عنوان چشم و دیده‌بان نظام در خارج از کشور، معرفی می‌کند که بر اساس آن موظفم آن‌چه را که می‌بینم با صراحت و صداقت، در محافل تصمیم‌گیری بیان کنم. اما چرا نمی‌توانم این مطالب در محافل عمومی بیان کنم؟ زیرا این اطلاعات می‌توانند توسط افرادی که اصلا دل‌سوز مردم و نظام و کشور نیستند مورد استناد و سواستفاده قرار بگیرد...

در این زمینه قاعدتا من نمی‌توانم آنچه که به عنوان دیده‌بان نظام می‌بینم، را در داخل بیان کنم، چرا که از این طریق زمینه برای سوء‌استفاده این گونه افراد مهیا شود. من می‌‌توانم به مردم اطمینان بدهم که نه تنها در دوره وزارت خود، بلکه در طول زندگی کاری خود، هیچ‌گاه خلاف واقعی را به جهت خوشامد مسئولین نگفته‌ام. این را هم باید اذعان کنم که مقام معظم رهبری به من دستور دادند که حتی اگر فکر می‌‌کنی نظراتت با من 180 درجه هم مخالف بود، باید آن را حتما به من اعلام کنی. لذا حتی این اجازه را در قالب یک دستور هم داشته‌ام که نظر خود را صریح اعلام کنم. اگر در آینده، بعد از مرگ من، نامه‌نگاری‌هایم منتشر شود مشخص خواهد شد که من هر چه بوده، را گفته‌ام و حتی در مواردی، از برخی منتقدین هم تندتر انتقاد کرده‌ام.

مسئولیت دیگر یک وزیر امور خارجه، دفاع از کل کشور است. یعنی من در این مقام، نمی‌توانم بگویم که مثلا با فلان کار قوه قضائیه مخالفم، یا با این کار اطلاعات سپاه مخالفم واز آن دفاع نمی‌کنم. اطلاعات سپاه جایی است که سریال «گاندو» را علیه من ساخته. از این صریح‌تر که نداریم، با این حال من وظیفه دارم که در خارج از کشور از این نهاد داخلی، دفاع کنم. اصلا نمی‌توانم مسائل داخلی را مورد توجه قرار دهم و مثلا بگویم چون این‌ها گاندو را علیه من ساختند، در خارج از کشور بخواهم مقابله به مثل کنم. وظیفه من این است که در خارج از کشور، از همه سیاست‌هایی که به نام جمهوری اسلامی بیان می‌شود و یا اجرایی می‌شود، دفاع کنم. این در حالی است که در داخل و در محافل تصمیم‌گیری، وظیفه دارم که با صراحت در مورد همه جزئیات آن صحبت کنم.»

بیشتر بخوانید:

ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

***

واعظی:‌ باید شرایط به قبل از دولت ترامپ برگردد

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گو با تسنیم، در پاسخ به این سؤال که آیا دولت پیش‌شرطی برای مذاکره احتمالی با آمریکا در قالب برجام، به این کشور ارائه کرده است، گفت: آن چیزی که ما مطرح می‌کنیم این است که هر آنچه در دولت ترامپ اتفاق افتاده، باید به قبل از دولت ترامپ برگردد، ما روی این موضوع جدی هستیم.

وی افزود: بر همین اساس باید تمامی انواع و اقسام تحریم‌های شرکت‌ها و افراد به قبل از دوره ترامپ برگردد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه "ما به‌طور روشن و شفاف اعلام کردیم که در دوره جدید، «تعهد در برابر تعهد»، «اجرا در برابر اجرا» و «اعلام در برابر اعلام» خواهد بود"، اظهار داشت:‌ بر همین اساس ما می‌بایست نسبت به آنچه آنها باید دقیقاً انجام دهند، مطمئن شویم تا اقدامات متقابل صورت بگیرد.

واعظی در پاسخ به این سؤال که آیا این موضع به تیم جدید کاخ سفید هم منتقل شده است، گفت:‌ ما با تیم کاخ سفید هیچ ارتباطی نداشتیم، هیچ ارتباط دوجانبه‌ای هم نداشتیم و تا زمانی که ارتباط برجامی برقرار نشده، مواضعی که رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ما اعلام کردند مواضع رسمی کشور است.

***

جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا، درباره وضعیت جبهه پایداری پس از فوت آیت الله مصباح به اعتمادآنلاین گفت: جبهه پایداری‌ به هر حال یکی از گروه‌های سیاسی فعال در سیاست ایران است و به همین دلیل بعید است فوت آیت‌الله مصباح خللی در برنامه‌هایشان ایجاد کند. در واقع پایداری‌ کمافی‌السابق تحرکات‌شان را ادامه می‌دهند و یکی از گروه‌هایی هستند که به جد در انتخابات ۱۴۰۰ حضور خواهند داشت.

نماینده ادوار مجلس در ادامه گفت: اعضای پایداری تا اردیبهشت‌ماه به دنبال فرد مستقل خودشان هستند تا او را به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری در معرض رأی مردم قرار دهند. اما احتمالاً در هفته‌های منتهی به انتخابات با اصولگرایان توافق خواهند کرد؛ به عنوان مثال چند وزراتخانه دولت سیزدهم را طلب خواهند کرد و همچنین برنامه‌شان این خواهد بود که در صورت رئیس‌جمهور شدن قالیباف، مقدمات رئیس مجلس شدن سعید جلیلی را فراهم کنند.

***

وحدت اصولگرایان در گرو تصمیم رئیسی

سیدمحمد حسینی، وزیر ارشاد در دولت دوم احمدی نژاد و دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی درباره وحدت اصولگرایان به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «بستگی دارد که چه کسی به عنوان گزینه نهایی ائتلاف و روحانیت معرفی شود اگر نامزد نهایی آیت الله رئیسی باشد مانند دوره قبل همه به توافق خواهند رسید، اما اگر نامزد نهایی فرد دیگری باشد چه بسا اختلاف نظر ایجاد شود؛ لذا از حالا باید تدبیر شود تا با در نظر گرفتن یک سری معیار‌ها و ساز و کار مورد توافق راه رسیدن به وحدت هموار شود...

آقای رئیسی تاکنون نپذیرفته است[نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود] و بر اجرای سند تحول قضائی تاکید دارد، اما احزاب متعدد و شخصیت‌های حقوقی و حقیقی اصرار دارند که ایشان بپذیرد، چون شرایط دشوار می‌طلبد که آیت‌الله رئیسی زمام امور اجرایی را به دست گیرد و با درایت، تدبیر، روحیه جهادی، عدالت خواهی کشور را به خوبی اداره کند، قطعا مطالبه عمومی می‌تواند در پذیرش ایشان موثر باشد و این امید وجود دارد که این خواسته تحقق یابد و نتیجه مطلوب حاصل شود و با اقدامات ارزنده ایشان امید و نشاط به جامعه و عزت، سربلندی و اقتدار بیشتر به ایران عزیز برگردد.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۵۶۹۶۲۱:۰۷:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
کشور به خردمندان توانمند و کاری نیازمند است نه یقه سفیدهای بی خاصیت!
ناشناس۱۷۸۵۶۹۷۲۱:۰۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
گاندو نشان داد که با برجام فقط یک میلیارد و 700 میلیون دلار از اموال ایران آزاد شد آنهم بابت آزادی جیسون رضائیان جاسوس بود.
ناشناس۱۷۸۵۷۰۳۲۱:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
گاندو هنرمندانه حقایق تلخ نفوذ پذیری برخی مدیران را به تصویر کشید کسانی که دست شون رو می شود و مناسبات سیاسی و ساده لوحی و تعلل آنها برملا می شود قطعا"نمی پسندند که چنین سریالی ساخته شود.
ناشناس۱۷۸۵۷۰۷۲۱:۱۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
ظریف باید پاسخگو باشد که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
ناشناس۱۷۸۶۲۷۸۰۹:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اگر ظریف و حامیاش بفهمن رقیبش محموده اصلا ثبت نام نمیکنه از ترس
ناشناس۱۷۸۵۷۰۹۲۱:۱۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
با فوت تعداد زیادی از افراد در دنیا در اثر تزریق واکسن فایزر کشورهای استرالیا و تایوان و ژاپن واکسیناسیون عمومی را تعطیل کردند.
ناشناس۱۷۸۵۷۱۳۲۱:۱۹:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
کشورهای بزرگ دنیا کل اقتصاد و صنعت را رها نکردند به امید مذاکره !
ناشناس۱۷۸۶۳۴۱۱۰:۱۶:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
کشورهای بزرگ دنیا که مثل ما کاغذ پاره نداشتند که نیاز به مذاکره داشته باشند.
ناشناس۱۷۸۵۷۱۴۲۱:۲۰:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
حالا یکنفر پیدا شده قوه قضاییه را اصلاح کند شما نمی گذارید
ناشناس۱۷۸۵۷۱۸۲۱:۲۵:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
خانم مولاوردی ،اصلاح طلبان در قضیه قتل میترا استاد با حمایت از نجفی هفت تیرکش نشان دادند که حامی حقوق زنان نیستن.
ناشناس۱۷۸۵۷۲۰۲۱:۲۷:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
با دولت روحانی روند ونزوئلا شدن ایران تسهیل شد کاندیداهای فاقد برنامه و سابقه کار مدیریتی و اجرایی نباید تایید صلاحیت بشوند.
ناشناس۱۷۸۵۷۲۴۲۱:۲۹:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
امریکا با بازگشت به برجام اسنپ بک و مکانیسم ماشه را فعال خواهد کرد.
علی اصغر چراغچی _جانباز۱۷۸۶۰۵۰۰۸:۰۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
همه از اقای ظریف باید چگونه ,چه زمان , کجا,نزد چه کسی سخن گفتن را یاد بگیریم
ناشناس۱۷۸۶۰۷۱۰۸:۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
یه خبر خوب و امیدوار کننده و مثبت برای مردم نمی بینیم در این مملکت!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۷۸۶۱۶۶۰۹:۰۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود ... من جرب المجرب حلت به الندامه ...چرا نمی گذارند رئیسی به کار تخصصی خودش بپردازد اگر قوه قضائیه فعال و سالم باشد بیش از نیمی از مشکلات کشور حل می شود
ناشناس۱۷۸۶۱۹۲۰۹:۱۲:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
بنظر می رسد مهمترین سوال از کاندیداهای ریاست جمهوری اینست که پرسیده شود آیا رییس جمهور تدارکاتچی است؟ آیا اختیارات ومسئولیتهای خود را براساس قانون می شناسد؟
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 5. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 6. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 7. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 8. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 9. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 11. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 12. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 13. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 14. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 15. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 16. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 17. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 18. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 19. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 20. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 21. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 22. نظم جهانی در آستانه تغییر

 23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 25. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  2. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

  3. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

  6. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

  9. سرانجام یک شعار انتخاباتی

  10. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

  13. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

  14. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

  15. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

  16. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  17. نامه ۲۰۰ نماینده مجلس به رئیس مجمع تشخیص درباره FATF

  18. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  19. تردید محسن هاشمی درباره تایید صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری/ انتقادات دیرهنگام اصولگرایان از احمدی‌نژاد/ موسوی‌لاری: اصولگرایان مثل دوم خرداد دچار اشتباه شده‌اند

  20. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

  21. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

  22. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  23. محسن رضایی: تکلیف FATF در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود/ برخی‌ها در بورس به مردم عادی سیلی محکمی زدند

  24. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

  25. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

  آخرین عناوین