سیلی «هادی ساعی» به خودش!

ورزشی،   3991028049 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

آنچه در ذهن مردم نقش می‌بندد، بازتاب رفتار شماست و اگر روی بلندترین سکوها ایستاده باشید، باید بدانید که ممکن است فاصله شما تا سقوط، تنها یک قدم است.

به گزارش ایسنا، تنها مدال، قهرمانی جهان و المپیک نیست که در ذهن مردم، هویت ماندگاری را برای ورزشکاران رقم می‌زند، بلکه برای جاودانه شدن باید فراتر از ایستادن روی سکو عمل کرد؛ اینکه بتوانی در قلب مردم بنشینی. در این بین اما شرایط برای آن هایی که به مدال های رنگین تری رسیده اند هم آسان تر و هم سخت تر است؛ آنها به همان سرعت که می توانند به دلیل تلاش های بی وقفه و کسب افتخار برای کشور، محبت مردمی را به دست آورند، در یک چشم به هم زدن نیز می توانند با کوچکترین رفتار ناشایست از دیدگان مردم دور شوند.

زمان زیادی از سالروز درگذشت غلامرضا تختی نمی گذرد، او یک مدال طلا، دو نقره و یک مقام چهارمی المپیک، یک طلا و دو نقره قهرمانی جهان به همراه طلای بازی‌های آسیایی را در کارنامه خود دارد، اما این ویترین اغواگر، کمترین نقش را در ماندگاری نامش پس از نیم قرن ایفا می کند و آنچه تختی را بر دل ها حک کرده چیزی جز سادگی، صداقت، مردمداری، مهربانی، مروت و دستگیری نیست.

همانند تختی قهرمانان بسیاری آمدند، مدال‌های رنگارنگی را نیز یکی پس از دیگری به گردن آویختند و از سکوهای جهانی و المپیک بالا رفتند، اما هیچکدام نتوانستند همچون او تا ابد در ذهن و قلب مردم جاودانه شوند.

پهلوان شدن چه مشکل!

به تازگی هادی ساعی، قهرمان سابق تکواندو که با کسب دو مدال طلا و یک برنز المپیک، پرافتخارترین ورزشکار المپیکی ایران به شمار می آید، دقایقی بعد از حضور در سالن مسابقات لیگ برتر تکواندو به سمت دبیر سازمان لیگ حمله کرد.

وی در رابطه با اتفاقات به وجود آمده در سالن مسابقات لیگ برتر عنوان کرده است: از سال قبل چند باری به دوستان اعلام کردم که نام مرا پشت میکروفون اعلام نکنند. من عادت ندارم به جایگاه ویژه بروم و معمولا کنار بچه ها روی سکوها می نشینم. هفته گذشته هم من از صبح در سالن بودم، اما نزدیک ظهر بود که رییس فدراسیون وارد سالن شد و من وقتی کنار او رفتم، تازه گوینده اعلام کرد که هادی ساعی هم در سالن است و به او خوشامد می گوییم. من هم به آقای پولادگر گفتم این عین بی احترامی است که بعد از چند ساعت نام مرا اعلام می کنند. امروز نیز دقیقا همین اتفاق افتاد. من در سالن بودم که تمجید رییس سازمان لیگ آمد و گفت که به جایگاه ویژه بروید، اما من از او تشکر کردم و گفتم که روی سکوها راحت هستم. شاید ۱۰ بار به او تاکید کردم که نام مرا پشت بلندگو اعلام نکنند، اما بازهم دیدم بعد از نیم ساعت دبیر سازمان لیگ نام مرا گفت. به همین خاطر دیگر از کوره در رفتم.

وی افزود: با این کارها می خواهند مرا اذیت کنند. برخی در فدراسیون تکواندو ناراحت هستند که من آنجا هستم. حتی نحوه اعلام کردن نام من هم عجیب است. می گویند قهرمان تکواندوی جهان آمده، اما من پرافتخارترین ورزشکار المپیک و مدیرفنی تیم ملی هستم. به این آقا گفتم که یا مرا نمی شناسی یا از روی عمد این کار را می کنی.

در مورد رفتار ساعی چند مسئله قابل تامل وجود دارد، به طور حتم هر قهرمانانی همچون هادی ساعی به دلیل شهرت زیاد، باید در قبال هر رفتاری سعه صدر داشته باشند و بدانند که چه جایگاهی در بین مردم دارند، هویتی که برای ساخت آن سال ها تلاش کرده اند و مردم نه تنها چهره یک قهرمان بلکه چهره یک پهلوان را از چنین ورزشکارانی در ذهن خود ساخته اند. 

گذر زمان به خوبی نشان داده برای مردم، اخلاق فرای ورزش است و اگر یک ورزشکار صاحب عنوان طلای المپیک و جهان هم باشد اما اخلاق را زیر پا بگذارد، چه بسا به راحتی هرچه تمام تر به تمامی زحمات چندین و چند ساله خود پشت کرده و گویی تمامی مدال ها را زیر پا گذاشته است. به همین دلیل نیز همواره مرز مشخصی بین قهرمانی و پهلوانی در ورزش ایران وجود داشته و دارد و هرگز یک ورزشکار صرفا با کسب مدال نمی تواند در قامت پهلوان ظاهر شود. 

آنچه به عنوان ایراد به هادی ساعی وارد می شود، رفتار خشونت آمیز وی و اظهاراتش پس از این اتفاق است. ساعی که عضو هیات اجرایی کمیته و رییس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک نیز هست به عنوان یک الگو، باید به خوبی از جایگاهش محافظت کند و اجازه ندهد که هر فردی با عصبانی کردن وی به آنچه در ذهن مردم و سایر ورزشکاران ساخته و سال ها برایش تلاش کرده، خدشه وارد کند. 

حال اما این سوال مطرح می شود که آیا فردی همچون او، گزینه مناسبی برای عنوان ریاست کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک است؟

ساعی در اظهاراتش عنوان کرده: من را قهرمان تکواندوی جهان خطاب کردند، اما من پرافتخارترین ورزشکار المپیک و مدیرفنی تیم ملی هستم!

سوال مهم اینجاست که ساعی اساسا چه نیازی به نام بردن از این عناوین دارد؟ جز این است که مردم و تاریخ ورزش ایران او را پرافتخارترین ورزشکار المپیک می دانند؟ شاید حق با ساعی باشد و برخی با شیطنت سعی در آزرده خاطر کردن او داشته اند، اما آیا واکنش او به عنوان پرافتخارترین ورزشکار المپیک به این اتفاق قابل قبول است؟ 

وی همچنین با اشاره به درگیری‌اش با دبیر سازمان لیگ تکواندو، گفته است: آن آقا که اسمش را نمی‌آورم، چون گُنده می‌شود، عنوان کرد ساعی من را زده است، من او را نزدم چون در حد و اندازه من نیست.

 آیا چنین ادبیاتی در حد و اندازه هادی ساعی است؟  قطعا به کار بردن چنین عباراتی از زبان هادی ساعی طرف مقابل را کوچک نمی کند، بلکه بیشترین تبعات را برای پرافتخارترین ورزشکار المپیکی ایران به دنبال دارد و ترکش چنین کلماتی اعتبار و هویت ساعی را نشانه می رود.

در پایان باید تاکید کرد آنچه از یک قهرمان، پهلوان می سازد، اخلاق است. چه بسیار ورزشکاران ایرانی که به مدال طلا در مسابقات المپیک و جهان دست یافته اند اما هرگز نتوانسته اند به جایگاه ویژه غلامرضا تختی‌ها در دل و یاد مردم برسند.

کاش ساعی‌ و ورزشکارانی از این دست به خوبی بدانند که به چه کسی سیلی می زنند؟ به صورت دیگران یا به اعتبار، جایگاه و وجهه خودشان در میان مردم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۳۶۸۴۱۳:۰۳:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
بی جهت عده ای گنده می شوند و جایگاه خود را گم‌می کنند.ایشان قزعا تکواندوکار بسیار خوبی بودند و فقط در ان رشته قهرمان، برای قهرمانی هم زحمت بسیار کشیدند و مزدش را هم گرفتند. ولی چرا عضو شورای شهرش کردیم ، رخت سیاست بر تنش کردیم، بر صدر مجالس سیاسی و فرهنگی و عمرانی نشاندیم، چرا؟ اینگونه می شود که ایشان متوهم می شوند که من چنین و چنانم و اگر بخشی از القابم را نگویید، حسابتان با زور بازو و تکنیک تکواندوی من است. خداوند به همه ما ظرفیت و سعه صدر دهد و خود ما را عقل تا هر کسی را در جایگاه خود ارج نهیم و نه بیشتر.
ناشناس۱۷۸۴۱۰۸۲۰:۰۳:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
آقای ساعی عزیز انسان شریفی است و باید دید آنها که چشم دیدن افتخارات او را ندارند چه هراسی از از دست دادن منافع دارند که سر به سر او می گذارند.
ناشناس۱۷۸۳۷۳۶۱۴:۰۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
تختی هم در زمانی پهلوان شد که مردم برای یکدیگر و پهلوانان حرمت قائل بودند .دوره زمونه عوض شده .الان پهلوان من جوان ورزشکاردانشجویی است که برای سیر کردن شکم خانواده اش کولبری میکنه نه کسیکه افتخار افرینی میکنه بعد با سوءاستفاده از مقام ورزشی خود میره در شورای شهر
ناشناس۱۷۸۳۸۰۶۱۴:۵۶:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
بگذارید افراد خودشان باشند نه آنوقت که 24 ساعته آنها را در صداوسیما پخش می کنند کار درستی بود نه حالا که یک انسان یک اشتباه کرده
باهر۱۷۸۳۸۴۴۱۵:۵۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
خدا لعنت کند آنهایی که بعمد قصد تخریب دیگران را دارند و با اعمال ناشایست خود روی اعصاب دیگران راه میروند. ماباید به هیچکس بی احترامی نکنیم چه قهرمان باشد چه پهلوان باشد و چه فردی عادی. بقول سعدی علیه الرحمه: خران باربر به از افراد مردم آزار ( نقل به مضمون )
علی برق۱۷۸۳۹۱۰۱۶:۴۷:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
باکمال تأسف ساعی کم ظرفیت یک ذره از..مرحوم شجریان یادمی گرفت
ناشناس۱۷۸۳۹۲۶۱۷:۰۱:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
یا رب روا مدار که ..
ناشناس۱۷۸۴۰۳۶۱۸:۴۶:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
آنچه او زد سیلی به صورت خودش نبود ،تبر به ریشه اعتبارش بود ،حتی سخنانی که در مورد طرف مقابلش ،فارغ از مقصر بودن یا نبودن او،بر زبان میآورد سرشار از تبختر و غروری ناپسند است در این میان و از اینهمه مدال آور که خودشان خود را تخریب کردند به گمان من حسن یزدانی تاکنون خود را حفظ کرده ،امیدوارم این رفتار را ادامه بدهد تا حداقل یک پهلوان بالقوه برای آینده ما باقی بماند
کاوه۱۷۸۴۰۷۳۱۹:۰۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
وقتی یک دارنده مدال طلا را عضو شورای شهر می کنید و پست سیاسی به وی می دهید همین می شود که می بینیم . امثال هادی ساعی کم نیستند که با رانتهای دولتی به جاه و مالی رسیده اند و الان دارند یکه تازی می کنند و هیچکس هم جلودار آنها نیست .
ناشناس۱۷۸۴۱۴۳۲۰:۴۱:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
قبلی ها و بعدی ها از پهلوان رسول خادم درس اخلاق و مردمداری و فروتنی و دلسوزی بگیرند
ناشناس۱۷۸۴۱۵۵۲۰:۵۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
ایشان با چه رانتی وسط پارک چیتگر باشگاه اسب سواری دارند ؟
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. چرا تنها راه نجات برجام، "خروج از برجام" است!؟

 3. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 4. گرانی، کمبود، صف؛ شاهکار مدیریت دولت در مواد غذایی

 5. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 6. چرا اروپا عقب نشست؟!

 7. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 8. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 9. تصویب متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در کمیسیون تلفیق

 10. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 11. ورود پیکر خلبان شهید بیک‌محمدی به تهران

 12. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 13. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 14. واکسیناسیون سراسری؛ چقدر زود دیر می شود

 15. وحشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از نابودی اسرائیل توسط ایران!

 16. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 17. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 18. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 19. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 20. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 21. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 22. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 23. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 24. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 25. نظم جهانی در آستانه تغییر

آخرین عناوین