چند ترفند ساده برای پیشگیری از چاقی و کم تحرکی در دوران کرونا

سلامت،   3991028017

مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران یکی از مهم ترین تغییرات ناشی از قرنطینه خانگی در دوران کرونا را بروز چاقی و کمبود تحرک دانست و گفت: با برنامه‌ریزی صحیح و پیروی از الگوی تغذیه‌ای سالم می‌توان از فرصت قرنطینه و در خانه‌ماندن‌های ناشی از کرونا جهت کمک به ارتقای توان و سلامت جسم و روح استفاده کرد.

برلیانت بزرگمهر - مشاور تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌و گو با ایسنا با بیان اینکه به دنبال شیوع کرونا شیوه زندگی در سراسر جهان دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین تغییرات حاصل از قرنطینه‌های خانگی و به دنبال آن کمبود تحرک است، به گونه‌ای که در بیشتر خانواده‌ها ورزش، پیاده‌روی و سایر تحرکات جسمی به کلی محدود و زندگی ساکن و بدون تحرک جانشین آن شده است.

وی قرنطینه خانگی به علت کرونا را یکی از مشکلات مبتلا به جامعه در این روزها دانست و ادامه داد: این مسئله با وجود ضرورت فراوان، متاسفانه اختلالاتی همچون اضافه وزن، افزایش چربی‌های نامطلوب خون، فشارخون و همچنین بروز عوارض عصبی از قبیل بی حوصلگی، بی رغبتی و بی میلی به کار و تحصیل و افسردگی به خصوص برای کودکان را در بردارد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی همه این اختلالات را آسیب رسان و زیان آور دانست و بیان کرد: مهم ترین عارضه‌ای که بعلت کمبود تحرک و ورزش ناشی از قرنطینه خانگی گریبانگیر شخصی می‌شود، چاقی و تبعات نامطلوب ناشی از آن است؛ عارضه چاقی یکی از اختلالات شایع در کشور بوده که امروزه حتی در بین کودکان نیز رو به افزایش است.

مهم ترین علت چاقی تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه‌ای نادرست است

بزرگمهر در ادامه مهم ترین علت چاقی را تغذیه غلط و عادات و رفتارهای تغذیه‌ای نادرست دانست و اظهار داشت: اگر برنامه غذایی شخص متعادل، متنوع و طبق روال صحیح تغذیه‌ای نباشد، نه تنها در حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری ها مفید نخواهد بود بلکه می‌تواند موجب بروز اختلالات و عوارض مختلف و حتی گاه غیر قابل علاج شود.

وی افزود: به طورکلی پرخوری و دریافت مواد غذایی بیش از نیاز بدن یکی از مهم‌ترین عوامل بروز چاقی است، البته ریزه خواری نیز شامل این حالت می‌شود. کودکان در دوران قرنطینه خانگی چون تمام وقت خود را در خانه می‌گذرانند و تفریح و سرگرمی خاصی ندارند، بنابراین برای سرگرم کردن خود به پرخوری و ریزه خواری پناه می‌برند و در واقع پرخوری و ریزه خواری را به عنوان یک راهکار جهت مقابله با بیکاری و بی‌حوصلگی استفاده می‌کنند.

پرخوری و ریزه خواری عامل تهدیدکننده سلامت کودکان در دوران کرونا

مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران افزود: این ریزه خواری‌ها شامل تنقلات چرب و شیرین یا شور مثل انواع شیرینی، کیک، گز، سوهان ، شکلات ، بستنی و... همچنین تنقلاتی از قبیل چیپس، پفک، چوب شور، آجیل شور، از تنقلات مورد علاقه کودکان است که بیشتر این مواد  پرکالری، چاق کننده و فاقد ارزش تغذیه‌ای کافی هستند و فقط موجب چاقی و افزایش چربی‌های نامطلوب خون می‌شوند.

کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته، عامل دیگر بروز چاقی

بزرگمهر  کمبود تحرک و زندگی ساکن و نشسته را عامل دیگر در بروز چاقی دانست و بیان داشت: ورزش، پیاده روی و هر نوع تحرک جسمی دیگر که موجب افزایش سوخت چربی‌های ذخیره بدن شده، می‌تواند به کاهش وزن و پیشگیری از چاقی کمک کنند. قرنطینه خانگی به علت محدود کردن ورزش و تحرک جسمی می‌تواند یکی از عوامل بروز چاقی باشد. به طور کلی کمبود سرگرمی و تنوع و مشغله مفید در زندگی، موجب بی حوصلگی، خستگی روحی ، افتادگی و پناه بردن به تنبلی و کم تحرکی و یا داشتن سرگرمی‌های نامطلوب و زیان آور می شود.

بی حوصلگی، بی رغبتی،  افسردگی و سایر اختلات روحی در دوران قرنطینه خانگی

وی در ادامه با اشاره به اینکه عوارض روحی از اختلالات بارز و غیر قابل اجتناب قرنطینه خانگی است، اظهار داشت: زندگی بدون تنوع ساکن و فاقد تفریح و سرگرمی پیامدی جز اختلالات روحی نامطلوب و کسالت بار در برندارد که خود می‌تواند عارضه چاقی و افزایش چربی‌های نامطلوب خون و اختلالات قلبی- عروقی را در پی داشته باشد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه در شرایط خاص، قرنطینه خانگی امری ضروری بوده و از سوی دیگر قرنطینه خانگی یکسری عوارض و اختلالات زیان بار به همراه دارد، در خصوص چاره کار درا ین شرایط، عنوان کرد: می‌توان با ترفندهایی کارساز در عین استفاده از قرنطینه خانگی از پیامدهای ناگوار آن پیشگیری کرد و از اختلالات نامطلوب آن در امان بود.

ترفندهای ساده برای کمک به ارتقای توان و سلامت جسم و روح در دوران قرنطینه 

بزرگمهر  با بیان اینکه قرنطینه خانگی در واقع فرصت‌هایی طلایی جهت استفاده مفید از اوقات و کمک به ارتقای توان جسمی و روحی افراد ایجاد می‌کند، گفت: یکی از مهم ترین و اساسی‌ترین اقدامات جهت دستیابی به این ترفندها، تنظیم برنامه دقیق و منظم دراز مدت، میان مدت و کوتاه مدت است. برای این کار لازم است ابتدا اولویت‌های زندگی خود را مشخص و منطبق با آن، برنامه‌ریزی کرد. تنظیم برنامه ساعتی روزانه به ایجاد نظم در برنامه‌ریزی کمک زیادی خواهد کرد، به این ترتیب می‌توان به تمام برنامه‌های عقب افتاده خود جامه عمل پوشاند.

مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: یکی از اقدامات مفیدی که در ایجاد سرگرمی و کمک به حفظ سلامت انسان موثر است و باید حتما مورد توجه قرار گیرد، برنامه‌ریزی صحیح تغذیه‌ای است. چرا که تغذیه صحیح، کافی، متنوع و استفاده از 5 گروه اصلی غذایی به میزان کافی و متعادل در برنامه غذایی روزانه می‌تواند در افزایش قدرت ایمنی بدن و پیشگیری از انواع بیماری‌ها بسیار موثر باشد.

بزرگمهر گروهای اصلی غذایی را شامل گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات، مغز دانه ها، گروه سبزیجات و گروه میوه ها دانست.

وی بیان داشت: همچنین انواع ورزش های خانگی از قبیل نرمش، پیاده روی در خانه، نرمش‌های ایروبیک می‌توانند به پیشگیری از چاقی و برخورداری از اندامی زیبا و متناسب کمک کنند. انواع برنامه‌های ورزشی به کاهش چربی‌های نامطلوب خون، تنظیم فشارخون و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی خواهد کرد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی در پایان عنوان کرد: مطالعه کتب و جزوات علمی مفید و همچنین دیدن فیلمهای هنری مفرح و سرگرم کننده ویدیویی علاوه بر آنکه به افزایش دانش انسان در زمینه های مختلف کمک می‌کند، می تواند اوقات سرگرم کننده و فرح انگیز در قرنطینه خانگی ایجاد کند. به این ترتیب قرنطینه خانگی نه تنها خسته کننده و آزار دهنده نیست بلکه کمک بزرگی است به حفظ سلامت، ذخیره اوقات زندگی و ایجاد لحظات مفید، شاد و سرگرم کننده برای افراد.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  2. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  5. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  6. ماجرای جوان دهه شصتی که ۴۰ فرزند دارد

  7. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  8. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  9. وزیر ارتباطات کدام حقیقت را از مردم پنهان کرد؟

  10. کرونا تا زمان ایمن شدن ۷۰ درصد مردم ایران وجود دارد/ تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن از تیر ماه

  11. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  12. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  13. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  14. کاندیداتوری سید حسن خمینی جدی است

  15. رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز به صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد/ قاضی، اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آن‌ها توجه کند

  16. قالیباف: قضات و اعضای هیئت علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند

  17. محدودیت های سفر نوروزی؛ از نظام سلامت اصرار، از گردشگری انکار !

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  13. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  16. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  17. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  18. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  19. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  20. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  21. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  22. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  23. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  24. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  25. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  آخرین عناوین