دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

بورس،   3991027030 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس بازار سهام اظهار داشت: اگر این انتظار را داریم که بورس بیشتر از این با نزول همراه نشود، باید دولت در این زمینه درست عمل کند، به بیان دیگر باید از بورس حمایت مناسب انجام دهد و سیاست گذاری‌های صحیح نیز در دستور کار قرار دهد، همچنین برای رشد بورس نیز نیاز به محرک قوی داریم.

دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

فرارو نوشت: در آخرین روز کاری هفته‌ای که گذشت باز هم قرمزی تابلوی معاملاتی بورس تهران خودنمایی می‌کرد. با ثبت افت ۵/ ۲ درصدی نماگر سهام در این روز، حالا ضمن نزول ارزش کل بازار به کمتر از ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان، این شاخص تا رسیدن به کف پیشین خود در ۲۰ آبان تنها ۵/ ۱ درصد فاصله دارد.

به این ترتیب بورس تهران که پس از اصلاح ۳ ماهه، ۱۰ آذرماه تغییر فاز داده بود حال تا ورود مجدد به فاز خرسی، به یک افت ۵/ ۰ درصدی نیاز دارد. اما دلیل ریزش مجدد قیمت سهام آن نیز در ثابت ماندن محرک‌های بنیادی چه بود؟ به نظر می‌رسد چشم‌انداز کاهشی نرخ دلار و البته دخالت‌های دولتی یکی، دو هفته پیش بیشترین اثر در افت قیمت‌ها را داشته است.

 دو دلیل عمده ریزش بورس

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه دو دلیل عمده در رابطه با نزول شدید یک هفته اخیر بورس می‌توان برشمرد، گفت: دلیل اول که بسیار مهم است، مربوط به کاهش خوشبینی‌هایی است که ناشی از کاهش تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام است، در این رابطه با توجه به اتفاقاتی که رخ داد امید به آینده و بهبود اوضاع رنگ باخت و بسیاری نیز به این درک رسیدند که اوضاع اقتصادی طی ماه‌های پیش رو وخیم‌تر خواهد شد، یا اینکه حداقل آثار و نتایج مثبت مذاکرات مرتبط به این زودی‌ها هویدا نخواهد شد، بر اساس همین موضوع نیز خوشبینی جای خود را به بدبینی داد.

وی افزود: حال شاید این سوال پیش بیاید، در چنین شرایطی که چنین جو بدبینی به وجود آمده، چرا دلار در بازار با افزایش قیمت روبرو نشده، عمده دلیل این موضوع بحث‌هایی است که دولت در مورد کاهش قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان مطرح کرده، اما به نظر می‌رسد اگر بخواهیم از لحاظ تحلیلی به این موضوع نگاه بینداریم باید گفت، این حربه دولت دوام چندانی نخواهد داشت و اگر این جو بدبینی و ناامیدی از شرایط آینده ادامه داشته باشد، بدون شک دلار نیز دوباره با افزایش قیمت روبرو خواهد شد و دیگر در این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند.

میرمعینی با اشاره به اینکه ناهماهنگی در دولت و عدم حمایت از بورس دومین دلیل نزول بورس طی این مدت بوده است، اظهارداشت: طی این مدت در داخل دولت ناهماهنگی‌های زیادی رخ داده و این مسئله در سال‌های گذشته صدمات و ضرر‌های جبران ناپذیری به بورس و سهام داران بازار سهام وارد کرده است، در این باره موضوع شیوه نامه قیمت گذاری دستوری فولاد که وزیر صمت و این وزارتخانه سخت به دنبال اجرای آن بودند، بسیار به اعتماد اهالی بازار سهام ضربه وارد کرد، در این رابطه قیمت گذاری دستوری در فولاد تنها به توزیع رانت منجر می‌شود و به نفع دلالان و رانت خواران است، از سوی دیگر وقتی کالایی در بورس عرضه می‌شود، باید قیمت آن بر اساس مکانیزم بازار و با توجه به عرضه و تقاضا تعیین شود، نه این که قیمت آن دستکاری و دستوری تعیین شود.

این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: علاوه بر این مسائلی که در مورد قیمت گذاری دستوری فولاد رخ داد، ما در بازار‌های دیگر از جمله خودرو، نیز چنین موضوعی را داریم، که به هیچ عنوان مطلوب نیست، اگر بخواهیم با نگاه اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم، قیمت گذاری دستوری در هیچ بازاری جوابگو نیست و باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله توزیع رانت و ایجاد فساد می‌شود، بنابراین باید تعیین قیمت محصولاتی که در بورس عرضه می‌شود، بر اساس عرضه و تقاضا باشد، تا همه چیز شفاف باشد و دیگر رانتی در کار نباشد.
 
چرا در قیمت‌های ارزنده همه فروشنده هستند؟

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌های امروز سهام بسیار ارزنده و جذاب برای سهام داران و فعالان بازار سرمایه است، اضافه کرد: با توجه به اصلاحی که اکثر نماد‌های بورسی و فرابورسی طی این چندماهه تجربه کردند، آن‌ها بسیار ارزنده هستند، اما به دلیل همان ناامیدی که به آن اشاره شد، همه منتظر هستند که قیمت‌ها با افت بیشتری مواجه شوند، تا بعد اقدام به خرید کنند، حتی در این زمینه حقوقی‌ها نیز می‌خواهند پایین‌تر اقدام به خرید کنند، متاسفانه این سیاست‌گذاری‌های غلطی که از سوی دولت انجام شده ضربه بزرگی به بورس وارد کرده، در این زمینه علاوه بر قیمت گذاری دستوری، مطرح کردن افزایش نرخ سود بانکی نیز از جمله دیگر مسائلی است که ریسک برای بورس ایجاد می‌کند و مانع رشد بورس می‌شود.

میرمعینی با اشاره تا زمانیکه ریسک‌های سیاسی و بین المللی از بین نرود، نمی‌توان انتظار رشد قابل توجه‌ای از بورس را داشت، ادامه داد: بنابراین باید این مسائل تعیین تکلیف شود تا این ریسک‌ها از میان برداشته شود، به بیان دیگر برجام باید مشخص شود، که چه سرنوشتی خواهد داشت و همچنین تحریم‌ها نیز آیا برداشته می‌شود یا خیر؟ این‌ها همه نکاتی هستند که حل شدن آن‌ها برای بورس از اهمیت بسزایی برخوردار است و می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

وی یادآور شد: این در حالیست که اگر این انتظار را داریم که بورس بیشتر از این با نزول همراه نشود، باید دولت در این زمینه درست عمل کند، به بیان دیگر باید از بورس حمایت مناسب انجام دهد و سیاست گذاری‌های صحیح نیز در دستور کار قرار دهد، همچنین برای رشد بورس نیز نیاز به محرک قوی داریم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۸۲۴۷۱۱۰:۲۷:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دولت خود دارد از بورس کاسبی می کند و پول مردم بدبخت را با دخالت در بورس بالا می کشد.
ناشناس۱۷۸۲۷۳۷۱۳:۳۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
نه فقط دولت که همه سازمانها و ارگانها و خصولتی ها دارند جیب مردم را خالی می کنند
ناشناس۱۷۸۲۴۷۵۱۰:۲۸:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دولتی که چند ماه بیشتر از عمرش نمونده رو تموم شده فرض کنید که امیدی بهش نیست
ناشناس۱۷۸۲۵۲۵۱۱:۰۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روحانی ودارودسته اش پول ملت را در بورس بالاکشیدند.
ناشناس۱۷۸۲۵۳۷۱۱:۱۰:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
بورس دلیل ملیل ندارد وقتی که حقوقی ها با ربات بورس را بگند کشیدند. هر رروز سودهای نجومی به جیب میزنند.چه دلیلی میخواهد کسی هم به فریاد مال باخته ها نمی رسند
ناشناس۱۷۸۲۵۶۷۱۱:۲۹:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تشویق دولت به سرمایه گذاری و در باغ سبز نشان دادن و کلاهبرداری نتیجه بوده چه زندگی ها نابود شد با این عمل زشت دولت و نه مجلس و نه هیچکس دیگری هم در این مورد سخن نمیگوید
ناشناس۱۷۸۲۵۹۳۱۱:۴۸:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
فکر کنم دولت تدبیر بجای سرزمین سوخته سرزمین منفجر شده به دولت بعد میخواهد تحویل بدهد دولت بی تدبیر دستت رو از بورس بکش بیرون
ناشناس۱۷۸۲۶۱۳۱۲:۰۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
تا وقتی مجلس بودجه رو و مصلحت FATFرو تصویب نکنه و به خاطر لج بازی با دولت دست از سنگ اندازی برنداره اوضاع از این هم بدتر میشه
ناشناس۱۷۸۳۰۲۹۱۸:۰۱:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
یعنی اعتراف میکنید گرو کشی است!
سید۱۷۸۲۶۴۴۱۲:۱۹:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
دولت بی کفایت و سرزمین سوخته ای که تحویل خواهد داد برای همگان اظهرو من الشمس است. در این شرایط جای اسن پرسش است که نهادهای نظارتی و از همه مهمتر " مجلس " چرا اقدام عملی در جهت اصلاح روند بورس انجام نمی دهند و صرفا به اظهار نگرانی های پراکنده اکتفا می کنند؟!!
ناشناس۱۷۸۲۶۶۱۱۲:۳۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
بداد این‌ ملت برسید ،این مقالات و نوشته های خشک و خالی هر روزه دوای درد نیست در صورتی دوای درده که دیده بشه و دلسوزی باشه که نیست ،بسه این همه فشار به مردم....
ناشناس۱۷۸۲۸۱۵۱۴:۱۵:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
بورس مال کشورهای سرمایه داری است و همین سرمایه دارها سکلان اداره کشور را در دست دارند اصلا با وضعیت ایران جور نیست
سعید۱۷۸۲۸۵۶۱۵:۰۴:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
اتفاقاً چیزی که باید برررسی بشه اینه که دلیل اینهمه رشد چی بود؟ الان تازه داریم به قیمتهای منطقی میرسیم
علی۱۷۸۳۰۰۴۱۷:۳۶:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
چرا مردم که وضع بورس را کاملا میبینند هنوز پول خود را در این سیرک هزینه میکنند .
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 2. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 3. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 4. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 5. استاندار اسبق خوزستان دستگیر شد

 6. حقوق‌های تا ۱۰ میلیون تومان در سال آینده ٢۵ درصد افزایش می‌یابد

 7. گام بلند نمایندگان برای ایجاد عدالت در افزایش حقوق‌ها

 8. رئیسی: نمی‌گذاریم فساد در هیچ‌ جای نظام اداری لانه کند

 9. وزیر خارجه آمریکا: فاصله زیادی تا رفع تحریم های ایران داریم

 10. توکلی: عملکرد دیده بان شفافیت و عدالت ترس و یاس را در مبارزه با فساد کاهش داد

 11. ساعت منع شبانه تغییری نخواهد کرد

 12. واکنش بایدن به حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد

 13. مراسم روز ملی درختکاری سال ۹۹ با حضور رییس‌جمهور

 14. وزارت خارجه آمریکا: هدف، محدود کردن دائمی برنامه هسته‌ای ایران است

 15. بیانیه تروئیکای اروپا پس از عقب‌نشینی از قطعنامه ضد ایرانی

 16. یک‌سوم فوتی‌های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان‌اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

 17. حمله موشکی یمن به آرامکو سعودی در جده

پربحث‌های هفته

 1. زمان پایان حیات در کره زمین مشخص شد

 2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 3. درباره تصورات رمانتیک در سیاست خارجی

 4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 5. روحانی: امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد!/ وعده انتخاباتی جالب محسن رضایی/ نامزد سپاه در انتخابات ۱۴۰۰ کیست؟/ ظریف؛ همچنان مهمترین گزینه جبهه اصلاحات

 6. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 8. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 9. ۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

 10. خاتمی چرا از قصور و تعصب‌هایش عذرخواهی نمی‌کند؟!

 11. سرانجام یک شعار انتخاباتی

 12. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 13. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 14. فرق عمامه رئیسی با عمامه هاشمی، خاتمی و روحانی!

 15. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 16. نامه خاتمی و کارنامه اصلاح طلبی

 17. روحانی: به عهد خود درباره چرخش هم‌زمان سانتریفیوژ و اقتصاد عمل کردیم/ امروز اقتصاد ما بهتر می‌چرخد/ FATF ربطی به برجام و تحریم ندارد

 18. معطلی چهار ساله قانون متناسب سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان

 19. بشردوستی به سبک سازمان ملل

 20. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 21. توصیه متفاوت یک سردار سپاه به نوعروسان

 22. نظم جهانی در آستانه تغییر

 23. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 24. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 25. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

آخرین عناوین