در گفتگوی رادیویی جانشین قرارگاه پدافند زیستی مطرح شد: از ناگفته‌های واکسن خارجی تا شرایط عادی تر نوروز ۱۴۰۰

اجتماعی،   3991025072

جانشین قرارگاه پدافند زیستی در گفتگو با برنامه رویای آندلس رادیو ایران درباره چرایی ممنوعیت ورود واکسن فایزر؛ ساخت واکسن مشترک با کوبا و شرایط عادی تر نوروز پیش رو بیشتر گفت.

 دکتر محمد کریمی نیا جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور در گفتگو با برنامه رویای آندلس گروه سیاسی رادیو ایران درباره چرایی ممنوعیت استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر عنوان کرد: این واکسن بر مبنای فناوری MRNA(فرایند تزریق ژنومی)  ساخته شده است که گرچه فرایندی پیشرفته به حساب می آید اما باید بازه‌ی حداقل ۱۰ ساله را پشت سر گذاشته تا  داشتن یا نداشتن تاثیرات سوء آن مشخص گردد. در حالی که این واکسن بر پایه چنین فناوری هنوز دوره کلینیکال ترایال خود را سپری نکرده است.

وی تایید سازمان بهداشت جهانی یا سازمان غذا و داروی آمریکا را برای بهره گیری از یک واکسن ناکافی دانست و تصریح کرد: تایید یک دارو یا یک واکسن به وسیله fda یا سازمان بهداشت جهانی به معنی ارزیابی کردن آن به وسیله مراجع داخلی نیست و اگر بخواهیم از واکسن های تولید کننده‌ای خارجی استفاده کنیم باید خودمان به این نتیجه برسیم که کدام نوع واکسن برای ما مناسب است.

 چرا دیگر داروها را به ما نمی‌دهند؟!

جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور در بخش دیگر از صحبت های خود با یادآوری تحریم بسیاری از داروها به وسیله امریکا خاطرنشان کرد: بسیارخوب!  ما واکسن فایل را هم کنیم. اکنون سوال این است که چرا امریکا و همین شرکت فایزر بسیاری از داروهای بیماران خاص همچون سرطانی ها یا برخی داروهای بسیار ساده تر و پیش پا افتاده تر از واکسن کرونا را در اختیار ما قرار نمی دهد؟ همین موضوع دلیلی برای بدبینی به نیت آنها به حساب می آید.

 کریمی‌نیا واکسیناسیون را روشی منطقی برای مصون سازی کشور در برابر بیماری های واگیردار دانست و در عین حال افزود: اگر در زمینه مصون سازی جامعه به جای استفاده از الگوهای مطمئن و نیز بهره‌گیری از سرمایه‌های علمی و نخبگانی داخلی خود را وابسته به دیگران بکنیم این کار مانند آن است که کشوری ارتش خود را منحل کرده و بگوید در زمان خطر ارتش کشور همسایه از من دفاع  می‌کند.

وی در عین حال واردات واکسن را ضروری دانست اما تاکید کرد:  اگر لازم باشد باید واکسن را وارد هم بکنیم اما این امر باید بر اساس تایید مراجع داخلی ما و  از جاهایی باشد که مورد تایید متخصصان خودمان قرار گیرد.

واکسن مشترک با کوبا ؛ خوب یا بد؟

دکتر کریمی نیا در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه رویای آندلس درباره شبهات مطرح شده پیرامون تولید واکسن کرونا با کشور کوبا تصریح کرد: کوبا (برخلاف ادعاهای مطرح شده) کشوری پیشرو در حوزه سلامت و  تولید واکسن بوده و ما پیشتر هم در زمینه تولید واکسنهای گوناگون  همچون هپاتیت b تجربه موفقی در تولید مشترک با کشورهایی چون کوبا و هند را داریم. این  روش راهیست که دستیابی ما به واکسن  کرونا را کوتاه تر می کند.

 ضمن آنکه کوبا به دلیل داشتن زیرساخت‌های مناسب جزو کشورهایی است که مراحل تحقیق تا تولید واکسن کووید ۱۹ را در بازه‌ای کوتاه تر پیموده است.

وی در عین حال یادآور شد:  با این همه اگر هم بنا بر تولید مشترک واکسن با هر کشوری را داشته باشیم باید فناوری تولید آن به کشور منتقل گردد. ضمن آن که فراموش نکنیم کرونا بیماری‌ایست که حدود یک سال بیشتر از ظهور و  شیوع آن نمی گذرد. بنابراین کشورهای پیشرو در این عرصه همچون کوبا خیلی از ما جلوتر نیستند.

** نوروزی عادی تر البته با شرط و شروط

بخش پایانی گفتگوی جانشین قرارگاه پدافند زیستی سازمان پدافند غیرعامل کشور با برنامه رویای آندلس به موضوع نوروز ۱۴۰۰ اختصاص یافت.

 دکتر کریمی نیا در این باره گفت: با توجه به کاهش نسبی آمار های کرونایی که نتیجه همکاری خوب مردم با نظام سلامت است در صورت تداوم آن می‌توان امیدوار بود که امسال نوروزی آرامتر و عادی تر را داشته باشیم.
 وی در پایان یادآور شد:  البته این بدان معنا نیست که بیماری پایان یافته باشد اما  در صورت تداوم همکاری مردم و ادامه روند نزولی آمارها  امکان آن خواهد بود تا دید و بازدیدهای در چهارچوب شیوه نامه های بهداشتی برای نوروز امسال انجام گیرد.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

  6. آیا کار مجلس این است؟!

  7. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

  8. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

  12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  13. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

  14. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  15. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

  16. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  17. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  18. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  19. تورم سوئد سه برابر شد!

  20. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  21. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

  22. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  23. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

  24. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  25. یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

  آخرین عناوین