علت جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی چیست؟

گزارش بازرگانی،   3991024101

یکی از مسائل مهم در اجاق گاز های رومیزی، فندک آن ها و یا به عبارتی جرقه خوردن آن ها است. اغلب افراد از جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی خود بسیار شکایت دارند زیرا جرقه نداشتن و یا همان نداشتن فندک اجاق گاز معضلات بسیاری را به دنبال دارد که یکی از آن ها می تواند سریع تمام شدن گاز فندک های دیگر برای روشن کردن اجاق گاز باشد این مسئله چالشی را به دنبال دارد.
از این رو سالم بودن فندک اجاق گاز یک مسئله بسیار مهم به شمار می آید که معمولا به دلایل فنی و گاهی هم به دلایل ساده ای باعث خراب شدن فندک آن می شود.

عوامل موثر در جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی

جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که این دلایل می توانند فنی باشند و نیازمند تعمیر اساسی باشند و یا همچنین می تواند به دلایل ساده باشد که بسیار راحت قابل حل شدن هستند.به چند مورد از مواردی که باعث ایجاد جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی می شود اشاره ای می کنیم:
مرطوب بودن مشعل و یا سر شعله ها: یکی از دلایلی است که باعث ایجاد و زمینه ساز شدن جرقه نزدن اجاق گاز می شود. برای جلوگیری از این مشکل باید مشعل ها را بررسی کنید و از مرطوب نبودن آن ها اطمینان کسب کنید. یکی دیگر از راهکار های پیش گیری این است که آب جمع شده روی گاز را به خوبی و کامل باید خشک کنید.
فعال بودن قفل فندک: یکی از مواردی هم که باعث جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی می شود همین عامل فعال بودن قفل فندک است. قفل فندک عاملی است برای ایجاد ایمنی اجاق گاز های امروزی که می توان در صورت لزوم آن را فعال کرد.در صورتی که قفل فندک اجاق گاز فعال باشد، دیگر فندک اجاق گاز روشن نمی شود و جرقه نمی خورد.

مشکل و ایراد در برق دستگاه و یا منزل: یکی دیگر عواملی که باعث می شود جرقه اجاق گاز به خوبی کار نکند همین عامل مشکل و ایراد داشتن برق در دستگاه و یا برق خانه است. در این مشکل به وجود آمده باید سیم کشی داخل اجاق گاز را به طور کامل بررسی کنید و ایراد را پیدا کنید. در صورتی که اجاق گاز به سه راهی متصل است، اجاق گاز را از سه راهی جدا کنید و به برق مستقیم متصل کنید تا شاید مشکل بر طرف شود.


 

مسدود بودن و گرفتگی سر شعله ها: در این حالت که یکی از شایع ترین دلایل جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی است ممکن است که به دلایل متعددی مانند باقی ماندن مواد غذایی در سر شعله ها و یا چربی های اضافی ریخته شده بر روی فندک و یا سر شعله های اجاق باشد. برای رفع چنین مشکلی می توان از مواد شوینده استفاده کرد و این چربی ها و مواد غذایی باقی مانده را از روی سر شعله ها و یا فندک اجاق گاز بر طرف کرد.

نیم سوز شدن فندک اجاق گاز: نیم سوز شدن فندک اجاق گاز نیز می تواند باعث جرقه نزدن اجاق گاز رومیزی نیز شود. برای یافتن این ایراد می توان از رنگ جرقه های اجاق گاز این ایراد را پیدا کرد و فهمید که فندک اجاق گاز نیم سوز شده است. رنگ نشان دهنده این ایراد می تواند در نارنجی یا زرد بودن رنگ جرقه ها آشکار باشد. در این حالت باید فندک اجاق گاز تعویض شود.

مداوم جرقه زدن اجاق گاز

یکی دیگر از معضلات جرقه اجاق گاز، یکسره جرقه زدن اجاق گاز است. جریان برق ورودی به جرقه زن اجاق گاز ممکن است آن را دچار نوسان هایی کند که عملکرد جرقه اجاق گاز را مختل و دچار مشکلاتی می کند.
از عواملی که باعث ایجاد یکسره و مداوم جرقه زدن اجاق گاز می شود را می توان به زمان شست و شوی اجاق گاز و یا در زمانی که غذا بر سر سر شعله های اجاق گاز سر می رود و رطوبت غذا وارد جعبه فندک و یا ترانس فندک اجاق گاز می شود اشاره کرد. در صورت بروز این گونه اتفاق ها حسگرهای ایمنی اجاق گاز فعال می شوند و فندک اجاق گاز به صورت مداوم جرقه می زند.
برای رفع چنین مشکلی راهکار های پیشنهادی زیر می تواند موثر باشد :

راهکار پیشنهادی برای رفع چنین مشکلی، قطع کردن جریان برق به اجاق گاز است. اگر اجاق گاز شما به صورت مداوم جرقه می زند کافی است که دو شاخه آن را از پریز برق بکشید تا این مشکل حل شود و همچنین جلوگیری می شود از نسوختن ترانس مداوم فندک گاز.

معمولا از عوامل اصلی مداوم جرقه زدن اجاق گاز، خراب شدن ماژول و الکترود اجاق گاز است. برای رفع این مشکل کافی است که قطعات مورد نظر تعویض شوند تا مشکل نیز به زودی بر طرف شود.


یکی دیگر از عواملی که باعث جرقه زدن یکسره و مداوم اجاق گاز می شود، جرم گرفتگی فضای ما بین شعله و فندک اجاق گاز می باشد. برای رفع این مشکل کافی است قطعات شعله را از هم باز کنید سپس جرم گیری را با مواد پاک کننده انجام دهید و قطعات را قبل از نصب کردن به خوبی خشک کنید تا هیچ رطوبتی در آن باقی نماند.

نگهداری صحیح از اجاق گاز 

اجاق گاز یکی از وسایل پر مصرف و بسیار کاربردی در منزل به حساب می آید. نگهداری درست و استفاده صحیح از اجاق گاز عملکرد و طول عمر اجاق گاز را افزایش می دهد.
در هنگام آشپزی باید دقت لازم و کافی را داشته باشید تا در حین پخت غذا از سر رفتن مایعات و همچنین غذا ها جلوگیری کنید زیرا این عمل باعث تجمع مایعات در قسمت زیرین شعله ها می شود و با گذشت زمان ممکن است سیم های اجاق گاز دچار زنگ زدگی شوند.
یکی دیگر از راهکار های موثر در تمیز نگه داشتن اجاق گاز، تمیز کردن چدن های اجاق گاز است. کافی است چدن های اجاق گاز را در ظرفی که مایع شوینده ریخته شده است برای دقایقی قرار دهید تا تمامی چربی های آن ها در مایع شوینده حل شود و کاملا تمیز شوند. وقتی که چدن های اجاق گاز به خوبی تمیز باشند از به وجود آمدن دود بد بو و ناخوشایند اجاق گاز نیز جلوگیری می شود.توصیه می شود بعد از هر بار آشپزی سطح اجاق گاز را با دستمالی نمناک به خوبی تمیز کنید و سپس با دستمالی  آن را کاملا خشک کنید.

تعمیر اجاق گاز رومیزی 

در صورتی که فندک و جرقه زن گاز رومیزی شما دچار مشکل شد و با هیچ یک از راه های پیشنهادی، عیب آن برطرف نشد، لازم است که از تکنسین های متخصص کمک بگیرید. برای تعمیر اجاق گاز رومیزی می توانید به مراکز معتبر رجوع کنید یا از خدمات تعمیر گاز در منزل بهره بگیرید تا متخصص با حضور در منزل شما مشکل اجاق گاز رومیزی را برطرف کند. دقت داشته باشید که بهتر است به نمایندگی برند اجاق گاز خود رجوع کنید. مثلاً یکی از برندهای مشهور اجاق گاز رومیزی اخوان است که بعضاً مشاهده شده جرقه زن آن به دلایل مختلفی با مشکل مواجه میشود، برای تعمیر گاز اخوان می توانید به مراکز تعمیرات اخوان که در تعمیر محصولات این برند تخصص دارند رجوع کنید.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 2. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 3. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 4. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 5. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 6. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 7. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 10. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 11. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 12. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 13. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 14. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 16. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

آخرین عناوین