سئول مدعی روشن نبودن پاسخ ایران درباره نفتکش کره‌ای شد

جهان،   3991024097 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی مدعی شد که ایران پاسخ روشنی به درخواست سئول برای آزادی نفتکش توقیف شده کره‌ای و خدمه آن نداده است.

سئول مدعی روشن نبودن پاسخ ایران درباره نفتکش کره‌ای شد

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه هانکیوره، چوی یانگ سام سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی امروز (چهارشنبه) مدعی شد که معاون وزیر امورخارجه این کشور که به تازگی به تهران سفر کرده بود هنوز پاسخ روشنی از سوی ایران در رابطه با نفتکش توقیف شده کره ای دریافت نکرده است.

وی که در یک نشست خبری در این باره سخن می گفت، افزود: چوی جونگ کان (معاون وزیر امورخارجه کره جنوبی) در روزهای دهم و یازدهم ژانویه در تهران با وزیر امورخارجه، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و همچنین رئیس بانک مرکزی ایران دیدار کرد تا موضع سئول مبنی بر آزادی فوری کشتی توقیف شده کره‌ای و خدمه آن را اطلاع دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کره جنوبی همچنین گفت که ایران نیز بر موضع قبلی خود درخصوص دسترسی به دارایی های بلوکه شده خود در حساب های بانکی کره‌ای تاکید کرده است.

وی در ادامه مدعی شد: این حقیقت دارد که ایران امیدورا بود بتواند از طریق تسهیلات کوواکس، واکسن کووید-19 خریداری کند و از ما خواست تا از پول مسدود شده برای این کار استفاده شود.

این مقام کره‌ای ادعا کرد که سئول تمام رویه های لازم برای انتقال پول این کار، شامل گرفتن مجوز ویژه از آمریکا را انجام داده است اما این مسئله که از چه راهی برای خرید واکسن استفاده شود کاملاً منوط به تصمیم گیری ایران است.

به نوشته هانکیوره، روشن نبودن پاسخ مقامات ایران به درخواست سئول برای آزادی این کشتی احتمالا بدان معنی است که بازداشت خدمه آن برای مدتی ادامه خواهد داشت.

سفارت کره جنوبی در تهران در همان روزهای ابتدایی پس از توقیف کشتی ایمنی و سلامت تمام خدمه آن را که ملیت کره‌ای، اندونزیایی و میانماری دارند، تائید کرد.

این روزنامه کره‌ای همچنین نوشت که باتوجه به انتقاد ایران از سئول مبنی بر نبود اراده سیاسی مقامات کره ای برای آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران و اولویت قرار دادن این مسئله در روابط دوجانبه و یافتن راهی برای حل وفصل آن، به نظر می آید که سئول نتواند به خواسته خود برای آزادی فوری کشتی و خدمه اش دست یابد.

هانکیوره در ادامه نوشت: چوی جانگ کان معاون اول وزیر امورخارجه کره جنوبی علاوه براین قرار بوده است روز سه شنبه، 12 ژانویه پیش از بازگشت خود به سئول با دیگر مقامات ایرانی، شامل معاون وزیر دادگستری و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران تماس برقرار کند.

این در حالی است که خبرگزاری یونهاپ، صبح امروز به نقل از وزارت امورخارجه کره جنوبی از تداوم گفت‌وگوها میان تهران و سئول برای حل وفصل مسئله دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره و همچنین آزادی نفتکش توقیف شده کره ای در خلیج فارس خبر داده بود.

به گزارش ایسنا، نیروی دریایی سپاه پاسداران ۱۵ دی ماه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد که حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی بوده است.

مقامات کشورمان طی روزهای اخیر بارها تاکید کردهاند که توقیف نفتکش کره ای موضوعی کاملا فنی بوده و پرونده آن در دستگاه های مربوطه در حال پیگیری است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۹۱۷۹۱۷:۱۵:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
هر وقت جواب شفاف براى استرداد پولهاى دزديده شده از ما را داديد ، جواب شفاف هم خواهيد گرفت.
ناشناس۱۷۷۹۲۲۴۱۸:۰۶:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
اولا اعلام کردیم که سفر هیات کره ای به کشتی توقیف شده ارتباطی ندارد که معلوم شد کذب بوده و آنها به دنبال آزادسازی کشتی خود هستند. دوم در خبرها گفتیم که طرف کره ای به دنبال افزایش مراودات اقتصادی است که باز کذب از آب درآمد سوم اینکه نمی فهمیم کجا این شرایط عزت دارد که برای دریافت پول صادراتمان آنهم فقط برای خرید تجهیزات پزشکی و دارویی باید التماس امریکا را بکنیم. خجالت دارد
امید۱۷۷۹۲۴۹۱۸:۲۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
بسم الله الرحمن الرحیم تازه داریم مثل کره ای ها رفتار می کنیم . باید چند تا دیگه نفتکش بگیریم تا حساب کار حسابی دستشون بیاد .
ناشناس۱۷۷۹۲۷۴۱۸:۳۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
داداشیا اول باید برید پلیس + ۱۰ خلافی تونو صفر کنید.
نیما۱۷۷۹۲۷۸۱۸:۴۰:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
پاسخ شما روشن بود عزیزان کره‌ای ؟ یا ما رو ضعیف گیر آورده و سر کار می‌گذاشتند ایرانیان قدیمی تر هستند در زمینه و سر کار گذاشتن
ناشناس۱۷۷۹۳۲۹۱۹:۳۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
معلومه توقف کشتی تجاری یک گروگانگیری بوده است
ناشناس۱۷۷۹۳۴۸۲۰:۰۱:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
این یارو کره ای خودش را به نافهمی زده است. تازه نافهمی خودرا میخواهد به ملت کره هم نشان دهد. دیگه هر آدمی ساده این را میداند که باید پول بلوکه شده ایران را که با سودش 10 میلیارد دلار میشود به ایران پس بدهد . اگر باز مغلطه کاری کنند یکی از نفت کشهای دیگر کره توقیف خواهد شد.تا مادامی که ایران به پولش نرسیده این کار ادامه خواهد یافت تا ایران به پول خودش برسد. عمو سام هم هیچ کاری نمیتواند انجام بدهد. کره به هر محاکم قضایی هم مراجعه کند محکوم است
سلام۱۷۷۹۴۰۴۲۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چقدر.. خنگ هستند از این روشن تر که پولا را آزاد کنید تا نفت کششون آزاد بشه خنگ هستید یا خودتون رو به خنگی زدید؟!
نوید۱۷۷۹۴۲۳۲۱:۰۵:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
رفتند از امریکایی ها اجازه بگیرند
نجیب۱۷۷۹۴۳۷۲۱:۱۴:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
غلط کرد.
ناشناس۱۷۷۹۵۸۲۰۰:۱۲:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
خب پاسخ کره هم درباره تعلل در آزادسازی پول ما روشن نیست. چیزی که عوض داره گله نداره.
ناشناس۱۷۷۹۶۰۴۰۰:۴۰:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
آقا سئول نباید پول نقد بده.همون کالا و دارو و مواد غذایی بده..
ناشناس۱۷۷۹۷۰۸۰۷:۴۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
حتی به فرض آزاد شدن پولهای ایران ، باید با کره جنوبی قطع رابطه شود.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما