صوفی: صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد/در رابطه با آقای صدیقی خیلی نباید فضا سازی کرد 

اجتماعی،   3991023129 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمد حسین صوفی گفت: ما قبلا توصیه‌هایی به سازمان صداوسیما کرده‌ایم. اول اینکه کمتر برنامه زنده داشته باشند و ترجیحا برنامه‌های گفتگو محور، ضبطی و تولیدی باشد. در این صورت کارشناسان می توانند برنامه را ببینند و هرگونه ایراد و اشکالی را اصلاح کنند. چنین برنامه هایی ایراد کمتری دارند.

صوفی: صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد/در رابطه با آقای صدیقی خیلی نباید فضا سازی کرد 

به گزارش روزپلاس؛ محمد حسین صوفی، دبیر شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در خصوص اظهارات حجت الاسلام صدیقی در رابطه با آیت الله مصباح یزدی در یک برنامه زنده تلویزیونی، گفت: من هنوز کل برنامه را ندید‌ه‌ام، فرازی دیده شده که با آن نمی‌شود قضاوت عمده‌ای داشت. باید ببینیم کل برنامه همین بوده که منتشر شده است و یا سخنان ایشان تقطیع شده است. آیت الله صدیقی شخصیت علمی و برجسته ای  دارند و خدمات فرهنگی و اجتماعی بسیاری انجام داده‌اند. ممکن است در یک لحظه جمله ‎ای گفته باشند، که اصلاح پذیر است.


وی اظهار داشت: البته معجزه و رفتار خارق العاده مختص پیامبران است و این موردی که بیان شده نیز از جنبه‎های کرامت است و اولیای دین ما فراوان از این کرامات داشته‌اند. اما بر سخن نگفتن از این کرامات تأکید شده است. بنابراین ضرورتی ندارد و مصلحت نیست که این موارد بیان شود. بیان این گونه موارد موجب ترویج خرافه پرستی می شود.

صوفی گفت: با توجه به اینکه صداوسیما یک رسانه ملی و مورد توجه آحاد جامعه، به ویژه جوانان و نخبگان است، باید از هر آنچه سبب خرافه پرستی می شود، پرهیز کنند و بیشتر بحث‌های علمی و عرفانی مورد تائید بزرگان را به نمایش بگذارد.

دبیر شورای نظارت بر سازمان صداوسیما با تأکید بر اهمیت مجری در چنین برنامه‌هایی گفت: شورای نظارت همیشه بر دقت در انتخاب مجری تأکید داشته است. مجری ها باید از دانش کافی و سواد رسانه‌ای مناسبی برخوردار باشند. آنها باید تقریبا در قد و اندازه موضوع و مهمان و کارشناس برنامه باشند. در این صورت اگر مهمان و یا کارشناسی، جمله ای را بیان کرد که نیاز به توضیح بیشتر داشت، مجری بتواند با سوالات بیشتر و شکافتن و بازخوانی، موضوع را روشن‌تر نمایند، نه اینکه خود باعث ابهام در موضوع شود.

وی ادامه داد: در این برنامه هم به نظر می رسد اگر مجری تسلط و دقت بیشتری نسبت به موضوع داشت و بحث را بهتر اداره می کرد می توانست با سوالات دقیق و روشنگرانه، موضوع را روشن‌تر کند تا موجب تفسیرهای متعدد نشود. نقش مجری‌ها و سردبیران و هدایت گران برنامه در این گونه برنامه ها بسیار مهم است.

صوفی گفت: موضوعات قابل تفسیر و تأویل و برداشت‌های چند وجهی نباید در رسانه مطرح شود. موضوعات باید خیلی روشن و شفاف و دقیق و آگاهی بخش باشد. به نظر می رسد که صداوسیما می‌بایست در این  خصوص ضوابط، آیین نامه‌ها و مقرراتی وضع کند.

وی تأکید کرد: حتی اگر چنین مقرارت و آیین نامه هایی هم وجود داشته باشد، با توجه به اینکه روز به روز توقع مخاطبان بالا می‌رود، نوع اداره رسانه، آیین نامه‌ها، دستورالعمل ها و ضوابط در انتخاب موضوع و کارشناس و نحوه مدیریت بحث نیز باید بروز شود.

دبیر شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در خصوص راهکار شورای نظارت برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی در رسانه ملی، گفت: ما قبلا توصیه‌هایی به سازمان صداوسیما کرده‌ایم. اول اینکه کمتر برنامه زنده داشته باشند و ترجیحا برنامه‌های گفتگو محور، ضبطی و تولیدی باشد. در این صورت کارشناسان می توانند برنامه را ببینند و هرگونه ایراد و اشکالی را اصلاح کنند. چنین برنامه هایی ایراد کمتری دارند.

وی ادامه داد: دومین نکته همان موردی است که قبلا به آن اشاره کردم، اینکه مجری‌ها باید آموزش لازم را ببینند. صداوسیما می بایست متناسب با مهمان، موضوع برنامه و فهم و درک مخاطب از مجریان مسلط تری استفاده نماید. نکته دیگر اینکه حتما قبل از برنامه باید پروتکل‌ها و قوانین به مهمانان برنامه گفته شود.

صوفی در پاسخ به این سوال که آیا صداوسیما تذکری به عوامل این برنامه داده است یا نه، گفت: من در این خصوص بی اطلاع هستم. همانطور که گفتم کلیت برنامه صداوسیما باید به گونه‌ای باشد که موجب افزایش اطلاعات و آگاهی مردم شود. باید از صداوسیما بپرسیم برای اینکه چنین اتفاقاتی رخ ندهد چه برنامه‌ای دارد.

وی در رابطه با وظیفه شورای نظارت بر صداوسیما گفت: بیش از صدو پنجاه شبکه رادیویی و تلویزیونی در سازمان وجود دارد و در طول روز چند صد ساعت برنامه تولید و پخش می‌شود. یعنی واقعا حجم کار در صداوسیما خیلی بالاست. مثلا در این شبکه در طول روز ۲۴ ساعت برنامه پخش می شود. اساسا شورای نظارات نمی تواند موردی برنامه ها را بررسی کند. ما فرآیند را بررسی می کنیم. مثلا اگر در طول ماه و سال در برنامه‎ای سخنران و کارشناسی بیاید و او دائم اشتباه کند، در این صورت ما بررسی می کنیم. اما بررسی موردی برنامه‌ها وظیفه ما نیست.

وی با تأکید بر شخصیت برجسته حجت الاسلام صدیقی گفت: در رابطه با ایشان خیلی نباید فضا سازی کرد. ایشان در طول سال برنامه‌های بسیار خوب و دقیقی دارند و حالا یکی از این برنامه اینگونه می‌شود. ما و شما که رسانه‌ای هستیم، باید در کنار انتقاد و اعتراض، جانب انصاف را هم رعایت کنیم.

صوفی در رابطه با اعتراض عده‌ای مبنی بر اینکه چنین برنامه‌های پرحاشیه‌ای در سازمان صداوسیما بسیار است، گفت: مگر چند برنامه اینگونه بوده است؟ من نمی‌خواهم برنامه ای را تائید کنم، اما فقط می‌گویم انصاف داشته باشیم. شخصی جمله‎ای گفته است، این همه که نباید فضا سازی شود. ما یک جامعه اخلاقی و متدین هستیم. نباید این چنین ضد کسی فضا سازی شود. به نظرم شأن افراد باید در نظر گرفته شود و متناسب با عدل و انصاف جلو برویم.

دیدگاه کاربران

سالم۱۷۷۷۳۸۳۲۱:۵۷:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
برنامه زنده کمتر یعنی سانسور بیشتر . یعنی اعمال نظر شورای نظارت که موجب تک ساحتی شدن سیما میشود و آن نیز باعث از دست دادن آن عده معدود تماشاگر خواهد شد .
ناشناس۱۷۷۷۸۴۴۰۸:۳۲:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
سالهاست که تماشاگران صدا و سیما مادران پیر ما هستن. هیچ جوونی رو نمی شناسم که بیننده صدا و سیما باشه با اون برنامه های بی کیفیت و عقب و مونده
ناشناس۱۷۷۷۸۹۱۰۸:۵۳:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
صدا و سیما را خصوصی کنند و بودجه نجومی آنرا صرف کارآفرینی و جوانان در خانه مانده کنند
ناشناس۱۷۷۷۵۰۹۲۳:۰۹:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
حرفشون بسيار متين است واكنشها و نقدها خيلي بدتر از خود ماجرا بود بي ربط و با ربط به موضوع پرداختند و نظر دادند انگار هر چه بيشتر حاشيه ببينيم عطش بيشتري داريم سرك كشيدن در گفتار و رفتار مردم كار زشتي است الآن جامعه ما بيش از هر چيز ديگه به اخلاق خوب نياز داره حتي بيشتر از معيشت و اقتصاد و موشك و قدرت و امنيت!
ناشناس۱۷۷۷۷۲۱۰۵:۵۵:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
اینکه حرفی که در تلویزیون زده میشه پاسخ بدن که سرک کشیدن نیست. اگر در برابر این حرفها واکنش نشون ندن از فردا هر کسی شروع میکنه به بافتن خرافات و حرف نادرست
ناشناس۱۷۷۸۱۷۸۱۰:۳۳:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
سرک کشیدن در گفتار؟!!!
ناشناس۱۷۷۷۵۹۶۰۰:۲۴:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
اقای صوفی کسی که شخصیت علمی برجسته ای دارد اینگونه اظهار نظر سطحی نمیکند ..
مهدي۱۷۷۷۶۹۸۰۳:۵۱:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
.. صوفی گفت: با توجه به اینکه صداوسیما یک رسانه ملی و مورد توجه آحاد جامعه، به ویژه جوانان و نخبگان است؟؟
ناشناس۱۷۷۷۸۰۴۰۸:۰۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
مثل رفتارهای دیگرتان که فقط پاک کردن صورت مسئله هستش .
ناشناس۱۷۷۷۸۱۰۰۸:۱۰:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
همیشه پاک کردن صورت مسئله اسانترین گزینه است.
ناشناس۱۷۷۷۸۳۵۰۸:۲۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
بر اساس نظرات ایشان آقای صدیقی یک دانشمنده که حرفاش موردی نداره و مشکل فهم مردمه. مشکلات ایجاد شده همه تقصیر مجری بوده و صدیقی هیچ مشکلی نداشته و فراتر از فهم ما حرف زده
ناشناس۱۷۷۷۸۴۳۰۸:۳۱:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
جناب کلا درش ببندید بجاش یک پارک درست کنید هم منافعش بیشتر هم هوای پایتخت تمیز می شه
مهدیار۱۷۷۷۸۷۴۰۸:۴۷:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
از یکی پرسیدند مهمترین علت طلاق چیست؟ گفت: ازدواج! مشکل ما از همین جاها شروع می شود که حوزه نظارتی می خواهد با "پاک‌کردن صورت مساله"، موضوع و "مساله" را حل کند و با "کار نکردن" جلوی بروز اشکال در "کار" را بگیرد. شبیه این استدلال و برخورد را در حوزه های اجرایی دیگر هم کم نداریم.
ناشناس۱۷۷۷۸۷۷۰۸:۴۷:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
چرا ما بجای گوش دادن به سخنان یکدیگر قضاوت‌های نادرست از سخنان هم میکنیم آقای صدیقی حرف درست و یک واقعیت را گفته اند چرا عده ای بجای پذیرفتن آن ؛ این سخنان را وارونه جلوه می‌دهند آیا مخالفت با این حقایق ؛ نقض آزادی و دمکراسی نیست ؟!
سراوان۱۷۷۷۹۱۲۰۹:۰۸:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
یک فردی‌ که سر سوزنی درباره صدا‌و‌سیما آگاهی ندارد ‌..
ناشناس۱۷۷۷۹۸۴۰۹:۳۹:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
ما یک جامعه اخلاقی و متدین هستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! چه با مزه، یعنی واقعا ایشون صدا و سیما رو نگاه نمیکنه یا ادبیات سیاستمداران ما رو نشنیده مذاکرات و نطق های مودبانه نمایندگان مجلس که عصاره .. های جامعه هستند رو متوجه نشده؟ .. خوابی مثل اینکه
ناشناس۱۷۷۸۰۵۲۰۹:۵۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
کلا همه جوره کمتر برنامه داشته باشه خیلی کمتر از اون بهتر اینه که از اساس تعطیل بشه و پول کشور حروم برنامه های بی خاصیتش نشه.
ناشناس۱۷۷۸۱۲۹۱۰:۲۰:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
واقعا حیف از بودجه ای صرف تولید برنامه ای می شود که هیچ بیننده ای ندارد. یک شکاف سلیقه ای حیرت آور بین سلیقه مردم و .. ایجاد شده که واقعا قابل ترمیم نیست. کاش یک نظر سنجی بی طرف در کشور انجام می شد تا ببینید چند درصد مردم چقدر از زمان خود را صرف صدا و سیما می کنند و چقدر ماهواره می بینند.
ناشناس۱۷۷۸۱۷۳۱۰:۳۲:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
ماستمالی ..
ناشناس۱۷۷۸۳۸۲۱۱:۲۹:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
آنچه آقای صدیقی گفته اند بیشتر و کاملترش در بعضی شهدای ما دیده شده آقای صوفی و منتقدین کمی مطالعه بیشتری داشته باشند
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  3. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  4. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

  6. آیا کار مجلس این است؟!

  7. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

  8. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

  12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  13. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

  14. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  15. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

  16. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  17. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  18. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  19. تورم سوئد سه برابر شد!

  20. رژیم صهیونیستی؛ همسایه جدید ایران !

  21. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

  22. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  23. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

  24. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  25. یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

  آخرین عناوین