تلاش سعودی- صهیونیستی برای عدم بازگشت آمریکا به برجام

گروه جهان الف،   3991023001 ۱۹ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

در بحبوحه صحبت از تصمیم جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، عربستان و رژیم صهیونیستی تحت نظارت دونالد ترامپ در صدد جلوگیری از این امر هستند.

تلاش سعودی- صهیونیستی برای عدم بازگشت آمریکا به برجام

به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری شبکه المیادین  مثلث آشوب دونالد ترامپ، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی با خروج فضاحت‌بار ترامپ از کاخ سفید برگ برنده اصلی خود را از دست خواهد داد؛ اما این بدان معنا نیست که تلاش این مثلث برای جلوگیری از احیای توافق هسته‌ای آمریکا با ایران متوقف خواهد شد،  بلکه اسرائیل و عربستان در حال زمینه سازی برای جلوگیری از بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران هستند.

 المیادین تصریح کرد: از نظر «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران و بروز تنش های منطقه‌ای نتیجه رویکرد «فشار حداکثری» دونالد ترامپ علیه ایران بوده و بایدن آماده است تا در صورت بازگشت تهران به توافق هسته‌ای  این توافق را احیا کرده و تحریم ها ضد ایران را نیز لغو کند. درباره گام‌های بعدی جو بایدن، «جک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت بایدن اظهار داشت که پس از بازگشت به این توافق، بایدن مذاکراتی برای محدود کردن رفتار منطقه ایران انجام خواهد داد.  وی در اظهاراتی به شبکه سی ان ان گفت که برنامه موشک‌های بالستیک ایران ضمن گزینه‌هایی است که بایدن آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به نوشته المیادین،  درباره موضع ایران مسئولان این کشور به طور خلاصه اعلام کردند که قبل از لغو تحریم‌های ایالات متحده به مذاکرات بازنخواهند گشت؛ در حالی که جو بایدن می‌گوید پس از بازگشت ایران به توافق هسته‌ای این تحریم‌ها را لغو می‌کند. اما گذشته از همه این کشمکش ها «رابرت مالی» مشاور « باراک اوباما» رئیس جمهور وقت آمریکا در امور خاورمیانه معتقد است که همه امور در نهایت توسط مقام رهبری ایران تعیین می شود.  رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از این گام نخست و استراتژی ایران در مرحله آینده را تنظیم و اعلام کرد که اگر تحریم ها لغو شود بازگشت آمریکا به توافق هسته ای معنا دارد در غیر این صورت بازگشت به این توافق ممکن است به منافع ایران آسیب برساند و همچنین باید اقتصاد خود را به روشی تنظیم کنیم که در صورت ادامه تحریم ها نیز قادر به اداره کشور باشیم.

«کاترین اشتون» اولین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران هم نقش داشت، در مقاله ای که توسط مجله آمریکایی تایم منتشر شد از جزئیات مذاکرات قبل از امضای توافق هسته‌ای رونمایی و تاکید کرد که ایرانی‌ها در آن زمان نگرانی های خاصی درباره احترام دولت جدید آمریکا به این توافق داشتند. بر این اساس مقابله با همه واقعیت هایی که مانع از بازگشت ایران به توافق هسته ای می شود برای بایدن آسان نخواهد بود. نگرانی هایی که تهران در زمان امضای این توافقنامه در سال ۲۰۱۵ داشت بایدن را ملزم می‌کند تا این توافق را بر مبنای اصول محکم تری قرار داده و تعهد آمریکا در قبال آن را تضمین کند. همچنین بایدن در این توافق با مخالفت های زیادی از جانب جمهوری خواهان و برخی دموکرات ها در کنگره مواجه خواهد شد.

به گزارش المیادین، از سوی دیگر دولت ترامپ با تحریم گسترده ایران بر سر موضوعات غیر هسته‌ای تلاش کرد مانع بازگشت بایدن به توافق مذکور شود. این بدان معناست که فعال سازی مجدد توافق هسته ای لزوماً مستلزم لغو این تحریم ها نیز هست، کاری که بایدن بدون موافقت کنگره نیز می تواند انجام دهد اما ممکن است موجب تقابل اعضای کنگره با وی ‌شود.  علاوه بر آن بایدن با مخالفت شدید اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در این زمینه نیز مواجه خواهد شد. مخالفان توافق هسته‌ای با ایران می‌خواهند که بایدن در بازگشت به این توافق عجله نکند نه اینکه اصلا به آن برنگردد. در واقع این طرف ها روی عامل زمان و احتمال بروز اتفاقاتی حساب باز می‌کنند که خواسته بایدن در بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را با موانع زیادی روبرو کند. همچنین وجود پیچیدگی های مربوط به انتقال قدرت در ایالات متحده و وقایع اخیر واشنگتن ترسیم چارچوب مذاکرات در این زمینه را در زمانی کوتاه دشوار می‌کند.

طبق اطلاعات المیادین، در این زمینه وبسایت اکسیوس با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ایران در ژوئن آینده اعلام کرد که اگر جو بایدن به دنبال توافق با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران باشد ۵ ماه برای این کار فرصت دارد. اما در این میان کارشناسان معتقدند که مثلث ترامپ و عربستان و اسرائیل درصدد تحریک شورش هایی برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران هستند و همزمان با تصمیم بایدن به این امر و اشتیاق اروپاییان، این مثلث استراتژی خود را برای مانع‌تراشی در برابر توافق هسته‌ای تسریع کرده است.در این زمینه بایدن چند هفته قبل شکایت کرد که پنتاگون به دستور ترامپ گزارش های امنیتی و اطلاعاتی را به تیم بایدن ارائه نداده است، اقدامی که به عنوان تلاش جهت ایجاد اخلال در فعالیت دولت بایدن و در نتیجه عدم توانایی وی در بازگشت به توافق هسته‌ای تا ژوئن توصیف می‌شود. در همین زمینه «سانام وکیل» محقق اندیشکده «چتم هاوس لندن» گفت که تلاش های آشکاری برای جلوگیری از بازگشت سریع آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد و اقدامات انجام شده توسط ترامپ در هفته‌های اخیر و نیز تسریع روند عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل، تلاش برای آشتی عربستان با قطر و ترور «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای ایران این امر را نشان می‌دهد.

المیادین افزود،موضع اسرائیل و عربستان در مرحله بعدی تلاش برای تحت فشار قرار دادن دولت بایدن با تشکیل جبهه‌ای متشکل از اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است به گونه ای که دولت آمریکا بدون جلب رضایت این ائتلاف به گفتگو با ایران نپردازد. همچنین روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که توافق سریع کشورهای عربی برای آشتی با قطر نیز در راستای اقدامات ترامپ جهت تشکیل یک جبهه مخالف علیه ایران صورت گرفته است. در هر صورت ایران از چهار سال گذشته تاکنون با هوشمندی در این زمینه برخورد و اعلام کرده که بازگشت به توافق هسته‌ای به خودی خود هدف نیست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۶۴۹۶۱۲:۳۸:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
توی مملکت خودمون هم کسانی را داریم که خودشان را هلاک می کنند تا به برجام برنگردیم !
ناشناس۱۷۷۷۰۸۵۱۸:۱۳:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگر تحریم نباشه کسب و کار خیلیها کساد میشه مخصوصا تندروهای دلواپس!!!!
ناشناس۱۷۷۷۰۹۰۱۸:۱۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
عزیزم ما که توی برجام خیمه زده بودیم همه رفتند وما ماندیم هنوزم برای برگشت به برجام ما باید قدم برداریم؟ آش آنقدر شور شده که برخی مقامات وتحلیلگران غربی هم به عدم پایبندی امریکا واروپا به برجام اذعان کرده اند
حتی۱۷۷۷۲۷۰۲۰:۴۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ناشناس محترم ۱۷۷۶۴۹۶ متاسفانه عده ای طوطی وار این مطلب را تکرار میکنن که علاوه بر اسراییل و عربستان یا ترامپ و... که مخالفان خارجی برجامند پس عده ای هم در داخل مخالفند و همسو با آنان چنین سنگ خروج از برجام به سینه میزنند لکن توججججججه کنید لطفا دشمن خارجی دیدش به ایران و مردم عزیز ما دید نوکر صفتی و کاپتولاسیونی(قبل انقلاب57) است تحمل ،چشم دیدن استقلال و سربلندی ما را ندارد و برده میخواهند ما را اما اگر در داخل مخالفین برجام صدا بلند میکنن برای آن است که میدانند با برجام نیم بند اگر ادامه دهیم همین دستاوردهای فعلی که با خون شهیدان و عزیزان این مرز و بوم به دست آمده از دست خواهیم داد فرق است بین نیت و دیدگاه طیف خارجی و طیف داخلی لطفا دریابید حقیقت را .
ناشناس۱۷۷۶۵۰۲۱۲:۴۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بایدن گفته باید عربستان و امارات به جمع کشورهای مذاکره کننده اضافه بشوند ! و در مورد مسائل موشکی و منطقه ای هم مذاکره کنیم ! با این شرط و شروط ها امکان احیای برجام وجود ندارد.
ناشناس۱۷۷۶۵۲۱۱۲:۴۸:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
یادم هست زمان شاه هم روابط با عربستان فقط ظاهرا خوب بود و پشت پرده درگیری زیادی داشتند بخصوص سر قیمت نفت ولی بخاطر روابط خوب شاه با غرب ،آمریکاییها میگفتند اگر جنگی بین ایران و عربستان بروز کند طرف هیچکدام را نمیگیریم ،ما لابی گری در آمریکا را بلد نیستیم فقط بلدیم شهید و شهادت و امام حسین به صحنه بیایم این میشه که کشورهاییکه هیچی نیستند هم برای ما شاخ و شونه میکشن .
ناشناس۱۷۷۶۵۴۰۱۲:۵۴:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چقدر به تیتر معتقدید؟ تلاش فقط سعودی- صهیونیستی برای عدم بازگشت آمریکا به برجام؟ یا تلاش سعودی- صهیونیستی و برخی همراهان داخلی؟
ناشناس۱۷۷۷۲۷۴۲۰:۴۳:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
سعودی صهیونیستی برای تسلط خودشون میخوان اما داخلیا میترسن الان که داخل کمی سرپا و مستقل شده از دست بره مثل سونامی جنایتکارانه واردات های خارجی اقلام و لوازم حتی خوراک
ناشناس۱۷۷۶۵۴۵۱۲:۵۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
جالب اینجاست که عده ای از داخل هم با عربستان و رژیم صهیونیستی همصدا هستن
ناشناس۱۷۷۶۵۴۶۱۲:۵۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
تعجب میکنم مثل اینکه این آقایون بکلی از شرایط ایران در پرت و پلا بسر میبرند جناح مخالف به مذاکره در داخل دست بالا را دارد چرا نگرانند ؟
ناشناس۱۷۷۶۵۶۷۱۳:۰۸:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
به اين جمع خودتون و ساير تندروها و دلواپسين داخلي رو هم اضافه كنيد كه از هيچ كوششي فروگزار نيستيد تا مبادا امريكا به برجام برگرده و از لحاظ اقتصادي خداي ناكرده گشايشي هر چند اندك اتفاق بيفته و اينها به اسم دولت فعلي تمام بشه
ناشناس۱۷۷۶۶۱۳۱۳:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اشتباه نکنید عربستان و اسراییل دو تاشون یک راس هستند راس سوم در داخل خود ایران هست که اتفاقا مهمترینشون هست!
ناشناس۱۷۷۶۶۹۰۱۴:۰۳:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ای کاش ذکری هم از مخالفان دیگر برجام می کردید.
ناشناس۱۷۷۶۶۹۹۱۴:۰۵:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
مجلس انقلابی خلف وعده کرده باید خیلی سریع از برجام خارج شویم .این خواسته رای دهندگان است .
ناشناس۱۷۷۶۷۰۴۱۴:۰۷:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
شرم آور است که می روید مسئله داخلی را بین الملی کردین و شد برجام
ناشناس۱۷۷۶۷۶۸۱۴:۳۹:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ما آخرش نفهمیدیم شما میگید برجام خوبه یا بده
ناشناس۱۷۷۶۸۰۰۱۵:۰۳:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
یک منطقی قبلا در رفتار و گفتار مسئولین کشور بود مبنی بر اینکه ببینید دشمن از چه چیزی خوشحال میشود و از چه چیزی بدش می آید. از هر چیزی که خوشش اومد باید اجتناب شود و از هر چیزی بدش میاد باید به سمتش رفت. حالا با این شرایط جدید و بر مبنای این منطق که بارها و بارها گفته شده و مبنای تصمیم گیری بوده، به چه نتیجه ای درباره برجام می رسیم؟
ناشناس۱۷۷۶۸۲۸۱۵:۱۸:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگه برجام بده دستشون درد نکنه
سید۱۷۷۷۰۸۸۱۸:۱۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از اسرائیل و ملک سلمان بیشتر دلواپسان خودی مخالف برجامند
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 2. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 3. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 4. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 5. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 6. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 7. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 10. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 11. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 12. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 13. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 14. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 16. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

  2. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

  4. تهدید زودهنگام بایدن از سوی صهیونیست‌ها درباره برجام

  5. گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

  6. تحلیف بی سابقه؛ ترامپ نیامد، جو بایدن دقیقا چه می‌خواهد؟

  7. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

  8. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

  9. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

  10. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

  11. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

  12. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

  13. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

  14. گروکشی تل‌آویو مقابل دولت بایدن؛ «به برجام بازگردید، دیگر حرفی باهم نداریم!»

  15. گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

  16. پشت پرده شایعه ترور سید حسن نصرالله

  17. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

  18. تپق زدن بایدن حین سخنرانی در مراسم تحلیف+ فیلم

  19. فیلم/بایدن با گریه رهسپار واشنگتن شد

  20. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

  21. پیام زینب سلیمانی به ترامپ: با ترس زندگی خواهی کرد

  22. ظریف: ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست؛ نام سلیمانی خواهد درخشید

  23. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

  24. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

  25. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

  آخرین عناوین