توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

گروه سیاسی الف،   3991021118 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنانکه اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

آخرین آمار کرونا در ایران

دکتر سیما سادات لاری امروز یک‌‌‌شنبه در خصوص آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۲۱ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۱۷ نفر از آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

او افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۱۷۱ نفر رسید.

بیشتر بخوانید: 

آغاز واکسیناسیون کرونا پیش از سال نو/ نگرانی از پیک جدید در بهمن و اسفند

آغاز تزریق واکسن ایرانی کرونا به سومین گروه از داوطلبان

***

اصلاح‌طلبان گزینه های زیادی دارند

محمود صادقی فعال سیاسی اصلاح طلب به آرمان ملی گفت: «دست اصلاح‌طلبان از نيروهاي کارآمد براي انتخابات سال آينده پر است و قطعا آنها نيروهايي دارند که بتوانند باعث به وجود آمدن اميد و رغبت در جامعه شوند و مردم را براي حضور در انتخابات تشويق کنند. اما مساله اصلي اصلاح‌طلبان بررسي صلاحيت‌هاست که شرايط را براي حضور کانديداهاي اصلاح‌طلبان در انتخابات سخت کرده است و امکان حضور آنها در انتخابات را با مشکل مواجه مي‌کند.

اما با اين مسائل فکر مي‌کنم که اصلاح‌طلبان با وجود موانع دنبال ايجاد اميد در جامعه هستند. يکي از راه‌هايي که اصلاح‌طلبان مي‌توانند در انتخابات 1400 اميد را تقويت کنند اين است که به صورت گروهي وارد شوند. اين موضوع در کشورهاي ديگر هم مرسوم است و بسيار استفاده مي‌شود.

اگر اصلاح‌طلبان به صورت فعال در انتخابات شرکت کنند، قطعا مي‌توانند نظام را براي پذيرش کانديداهاي شاخص خود هم تا حدودي متقاعد کنند و فکر مي‌کنم با وجود اينکه تندروها بيشتر دوست دارند تا انتخابات با حضور اندک مردم برگزار شود اما آنها پيروز انتخابات شوند، درحالي‌که رويکرد مقام معظم رهبري قطعا به اين صورت نيست و ايشان علاقه‌مند هستند که انتخابات با حضور پرشور و حداکثري مردم برگزار شود.»

***

اشاره حسن خمینی به چه کسی بود؟

آفتاب یزد نوشت: «سیدحسن خمینی. نوه بنیانگذار انقلاب و یادگار حاج سید احمد خمینی در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت هاشمی رفسنجانی دو جمله مهم و انتخاباتی ایراد می‌کند:

ـ از خدا عاجزانه بخواهید هیچ مسئولیتی به شما رخ ننماید؛ اگر گرفت، محکم بگیرید. اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد، نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کنیم.

ـ خدا دَوَران بین خدمت و خیانت را نیاورد؛ که اگر بروید خدمت می‌شود و بعضا هم هزار مشکل پیش می‌آید. اما بر کنار رفتن بعضا خیانت است...

با مراجعه به آرشیو 9 ماهه ی اخیر به محمدجواد ظریف می رسیم که هر جا از او پرسیده‌اند برای ریاست جمهوری می‌آیید یا نه گفته است نه! و شاید بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان ـ فرض کنید کارگزارانی ها! ـ برای این که دست خالی در انتخابات وارد نشوند هرچند نیم نگاهی جدی به علی لاریجانی دارند! بدشان نیاید روی گزینه‌هایی اسم و رسم دارتر دست بگذارند و با خیالی آسوده‌تر گام بردارند!

اگرچه حسن خمینی به صورت کلی مباحثی را مطرح کرده است و هرچند برخی علی السویه خودِ وی و ظریف را منظور این سخنان دانسته‌اند اما با تکیه بر فشارهایی که روی ظریف از جانب اصلاح‌طلبان و خاصه، کارگزارانی‌ها وجود دارد چندان بعید نیست سیدحسن خمینی مشخصاً وزیر امورخارجه را خطاب قرار داده و تاکید کرده باشد: اگر جامعه خواهان حضور وی است نباید امتناع ورزد.»

***

نظر عباس عبدی درباره خطر اصلی برای حکومت ایران

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در اعتماد نوشت: «گرچه شرايط امروز ايران با پيش از انقلاب به كلي تفاوت دارد و از بسياري جهات قابل مقايسه نيستند، ولي از يك جهت مي‌توان فرآيند مشابهي را ديد و آن شكل‌گيري يك جريان متفاوت از ارزش‌هاي رسمي در نسل‌هاي جديد است. اگر هر 10 سال را معرف يك نسل بگيريم، بايد بگوييم كه حتي نسل‌هاي دهه 1360 و 1370 كه امروز در زمره پدران جوان هستند، نيز با ارزش‌هاي رسمي در حال فاصله‌گذاري هستند، چه رسد به نسل‌هاي دهه 1380 و در آينده دهه 1390 كه حتي نياز به فاصله‌گذاري نيز ندارند، چون اينها متفاوت از اين ارزش‌ها متولد و بزرگ مي‌شوند.

توجه كنيم كه اكنون بيش از 40 سال است كه فرزندان اين كشور تحت تبليغ و آموزش‌هاي متمركز و شديد و نظارت‌هاي قابل ديدن قرار دارند. 12 سال آموزش و پرورش و 40 سال صدا و سيماي انحصاري فكر و ذهن آنان را تحت تاثير قرار مي‌داد، ولي نتيجه چه شده است؟ تقريبا هيچ اگر نگوييم منفي. اين فرزندان حتي پدران و مادران و بزرگ‌تر خود را نيز تغيير مي‌دهند، چه رسد به اينكه تحت تاثير اين آموزه‌هاي بسيط و كم‌عمق رسمي قرار گيرند. 

آنان امروز پرسش‌هايي را مطرح مي‌كنند كه پدرا‌ن‌شان هم قادر به پاسخ دادن به آنها نيستند چه رسد به ساختار رسمي كه اصولا عقيده‌اي به پاسخ دادن ندارد. شكاف گسترده ميان نسل‌هاي جديد با ارزش‌هاي رسمي در حال عميق‌تر شدن است و هيچ راهي براي حل آن مگر به رسميت شناختن اين نسل وجود ندارد. آثار چنين شكافي را حتي ميان روحانيون نزديك به حكومت مي‌توان ديد كه چگونه تحت تاثير فرزندان و نوه‌هاي خود در حال فاصله‌گيري از ارزش‌هاي رسمي هستند. بنابراين بهتر است به جاي پرداختن به عوامل مشهود ولي كم‌خطر كه بزرگ‌نمايي مي‌شوند، به جريان آرام زير پوست جامعه توجه كرد كه هيچ كاري هم عليه آنان جز به رسميت شناختن آنان نمي‌توان كرد. بايد به گونه‌اي عمل كرد كه اكثريت قاطع مردم، به ويژه نسل جوان با ساختار رسمي نگاه همدلانه داشته باشند.»

***

چرا مجلس به حوزه اجرا ورود می‌کند؟

روزنامه دولتی ایران نوشت: «سفرهای استانی نمایندگان؛ مجلس یازدهم حالا 7 ماه پس از آغاز به کار خود لیست بلند و بالایی در این زمینه دارد. کمتر هفته‌ای است که خبری درباره سفر هیأتی از نمایندگان مجلس به یکی از نقاط کشور منتشر نشود. مجلسی‌ها می‌گویند در این سفرها مشغول جبران «کم کاری» دولت هستند. همانطور که این حرف را به عنوان دلیل تصویب برخی از طرح‌ها هم اعلام کرده‌اند... اما بحث دیگر مربوط به اقدامات صورت گرفته در این سفرها می‌شود؛ جایی که هیأت‌های مختلف نمایندگان در جلسات خود تصمیمات اجرایی می‌گیرند. چیزی که یک سؤال قدیمی را پیش می‌کشد؛ آیا چنین اقداماتی در حیطه وظایف قانونی نمایندگان هست یا خیر؟...

با وجود این اما جزئیات سفرهای یاد شده نشان می‌دهد مسأله حتی یک قدم جدی‌تر از این ماجرا است، چون حالا پای برخی از مصوباتی در میان است که نه معلوم است بر اساس چه اختیار و مسئولیت‌های قانونی اتخاذ شده‌اند و نه مشخص است که چه نسبتی با بودجه سالیانه و قوانین و مقررات دیگری از این دست دارند. موضوع دیگر اما پاسخگویی درباره آثار این سفرهاست؛ جایی که در صورت اجرا نشدن هر کدام از این مصوبات، نمایندگان مجلس براحتی می‌توانند این موضوع را به «کم کاری» دستگاه‌های دولتی و اهمال آنها نسبت دهند و در مقابل تحولات مثبت را به پای پیگیری و برنامه‌های خود بگذارند. 

آنچه که از ظواهر موضوع به نظر می‌رسد این است که توقفی در کار این دست سفرها شاهد نباشیم. چرا که اشتیاق مجلسی‌ها برای انجام آن کاملاً جدی است. از همین حالا هم نمایندگان به طور مکرر مقاصد بعدی سفرهای خود را اعلام می‌کنند و هم از برنامه‌های رئیس مجلس این گونه به نظر می‌رسد که سفرهای استانی او ادامه خواهد داشت.»

***

چند پرسش درباره پرونده عیسی شریفی

شرق نوشت: «پرونده قضائی عیسی شریفی، معاون شهرداری تهران در دوره قالیباف در چه وضعیتی است؟ اتهام‌های او چیست‌؟ آیا اتهام‌ها فقط مالی‌اند یا عناوین دیگری نیز دارند؟ چه مقدار از پرونده او مربوط به شهرداری است و چه مقدار از آنها بی‌ارتباط با شهرداری است؟ آیا در پرونده وی کسانی از شهرداری به‌عنوان شریک جرم یا معاون جرم نیز وجود دارند؟ در آن مقدار از پرونده او که به شهرداری تهران و سمت معاونتش در شهرداری مربوط است، آیا مقام مافوق او‌ یعنی شهردار وقت تهران‌ نیز دخالت داشته است یا نه؟

قاعدتا شهردار وقت، نمی‌تواند به‌طور کامل از کارهای فرد زیردستش که حالا یک پرونده اتهامی بزرگ دارد، مطلقا بی‌خبر بوده باشد. اگر با‌خبر بوده چرا نسبت به آنها واکنشی نداشته؟ چه مدیریت و تدبیری است که بر اثر آن معاون شهردار مجموعه‌ای از کارهای بسیار بزرگ را انجام می‌دهد که اینک از نظر دستگاه قضائی شایسته مدت‌ها بازداشت و محاکمه و مجازات است و مقام مافوقش از آنها بی‌خبر بوده؟ اگر شهردار وقت‌، بی‌خبر بوده، این چه مدیریتی است که نمی‌داند قائم‌مقامش چه می‌کند؟ اگر باخبر بوده مسئولیتش چه می‌شود؟

آقای سخنگوی قوه قضائیه گفته است محاکمه عیسی شریفی انجام و رأی او نیز صادر شده است. در‌حالی‌که در برخی پرونده‌ها اخباری مانند موارد اتهامی و کیفرخواست و سخنان نماینده دادستان در دادگاه به تفصیل منتشر می‌شود، از پرونده قائم‌مقام شهردار پیشین تهران هیچ خبری نیست؛ نه اتهام‌ها معلوم است، نه از کیفرخواست چیری منتشر شده است، نه معلوم است در دادگاه چه گذشته و نه پیداست که دادگاه در پایان او را مبرا دانسته یا مجرم؟ و اگر محکومش کرده‌اند، مجازات چیست؟

قانونا محاکمات اگر مربوط به امنیت ملی یا امور خلاف عفت عمومی باشند، دادگاه‌ها می‌توانند محاکمه را غیرعلنی برگزار کنند. اخبار غیر‌رسمی حکایت از این ندارند که موارد اتهامی عیسی شریفی از جرائم علیه امنیت ملی‌ یا از جرائم خلاف عفت عمومی باشند...

بی‌آنکه قصد کمترین قضاوتی درباره شخص عیسی شریفی در میان باشد، این نکته حائز اهمیت فراوان است که خصوصیات پرونده او نشان می‌دهد این پرونده از مهم‌ترین پرونده‌های مقامات اداری است. چرا برخی پرونده‌ها به شرح و تفصیل به صدر اخبار می‌آیند ولی این یکی در نهان باقی می‌ماند و خبری از روند دادسرا و محاکمه بیرون نمی‌آیند. این تبعیض خبری چه معنایی دارد؟»

***

پوری حسینی: هیچ یک از اتهامات را قبول ندارم!

 آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات پوری حسینی رییس پیشین سازمان خصوصی سازی برگزار شد.

متهم پوری حسینی با قرار گرفتن در جایگاه در مقام آخرین دفاع اظهار داشت: صرف نظر از اینکه مواردی نظیر اهمال یا تضییع یا عدم رعایت تشریفات قانونی در فرایند واگذاری‌ها صحت دارد یا خیر، باید بگویم که در این فرایند‌های انجام شده هیچ فعلی برخواسته از دستور یا اقدام من وجود ندارد بنابراین هیچ یک از اتهامات را قبول ندارم.

متهم پوری حسینی بیان داشت: من در مدت تصدی ریاست سازمان خصوصی سازی هیچ دستور و تصمیم فردی را صادر و اتخاذ نکردم و تمام اقداماتم ناظر بر مصوبات هیات واگذاری و در برخی موارد، هیات وزیران بود.

این متهم گفت: از سال ۹۲ تا سال ۹۸ که ریاست خصوصی سازی را بر عهده داشتم هیچ اختیاری از هیات واگذاری به من برای واگذاری شرکت‌ها تفویض نشده بود و من تنها دبیر هیات واگذاری بودم.

بیشتر بخوانید: آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات رئیس سابق سازمان خصوص‌سازی

***

دستورالعمل رئیسی برای پس گرفتن اموال نامشروع از مسئولان

رئیس قوه قضائیه با ابلاغ دستورالعملی، دادستانی کل کشور را موظف کرد با همکاری دستگاه های نظارتی و امنیتی و سازمان‌های مردم نهاد هرگونه مستنداتی که حاکی از سوء استفاده احتمالی مسئولین از موقعیت شغلی یا جایگاه مدیریتی و کسب اموال نامشروع شده را پیگیری کرده و اموال را به بیت المال بازگردانند.

بهمن ماه سال ۹۸ بود که مجلس شورای اسلامی به منظور اجرایی شدن اصل ۴۹ قانون اساسی طرح «اعاده اموال نامشروع» را تصویب و آن را تبدیل به قانون کرد.

در همین راستا آیت الله رئیسی نیز در جهت اجرای همه جانبه و سریعتر این قانون و تقویت و تسریع مبارزه با فساد به خصوص فساد در بین مدیران و مسئولان، دستورالعملی را ابلاغ نموده که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و دادستانی کل کشور را موظف می کند ظرف مدت یک ماه با کمک سامانه رسیدگی به دارائی و اموال مسئولان، مقدمات اجرای این قانون را فراهم و شناسایی این گونه اموال را آغاز کنند.

بیشتر بخوانید: اموال و دارایی نامشروع شناسایی و پس گرفته می‌شوند

*** 

توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی

به گزارش تسنیم دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران درباره واردات واکسن کرونا اظهار کرد: در این راستا مقام معظم رهبری فرمایشاتی داشتند؛ در فرمایش ایشان دو نکته بود؛ یکی این‌‌که "از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا نخرید"؛ من علت این امر را عرض می‌‌کنم. ما در این ایام، سختی‌‌های زیادی کشیدیم؛ در کشورهای مختلف پول داشتیم ولی آمریکایی‌‌ها اجازه ندادند ما برای بیمار مستأصل، کودک و جوان و پیر این مملکت، دارو جابه‌‌جا کنیم؛ شما می‌‌بینید که علی‌رغم نوسانات قیمت برخی از کالاهای ضروری، ما در رابطه با دارو تنش اساسی نداشتیم اما نمی‌‌دانید بر ما چه گذشته است که این دستاورد در کشور حاصل شده است.

وی ادامه داد: ما روز و شب‌‌های سختی گذراندیم و 99 درصد این سختی‌‌ها به‌دلیل ظلمی است که آمریکایی‌‌ها به ما کردند. ما وقتی می‌‌خواستیم از کره جنوبی که پول ما در آن‌جا بلوکه شده است، "رپید تست" بیاوریم امروز و فردا کردند و در نهایت هم گفتند "آمریکایی‌‌ها به ما اجازه نمی‌‌دهند این تست‌‌ها را به شما بدهیم."

وی با اشاره به پیوستن ایران به کووکس گفت: در این سازوکار کووکس، ما قرار بود قسط اول را که 52 میلیون دلار است بفرستیم؛ یک ماه و نیم برای چرخش این حساب معطل ماندیم. شما نمی‌‌دانید ما چه خون دلی خوردیم که این پول جابه‌جا شود؛ حالا چطور ممکن است کشوری که مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟ کدام عقل سلیمی باور می‌‌کند کسی که برای بیمار ما از پول خود ما اجازه حمل‌ونقل دارو نداده است حالا برای افراد سالم ما واکسن هدیه کند؟ این امر با عقل جور در نمی‌‌آید.

نمکی با ابراز این‌‌که مقام معظم رهبری گزارش‌‌های متعددی در عرصه سیاست، اقتصاد و مسائل مختلف کشور دریافت می‌‌کنند؛ گفت: یکی از این گزارش‌‌ها، گزارشی علمی در حوزه واکسن کروناست؛ واکسنی که به‌روش "mRNA" دارد ساخته می‌‌شود، مقالات زیادی درباره‌‌اش وجود دارد که تردید‌‌هایی درباره‌‌اش اعلام می‌‌کنند؛ ساخت واکسن در جهان به‌هرصورت پروسه‌‌هایی می‌‌طلبد که در رابطه با کووید19 به‌دلیل موج سنگین بیماری و زیاد بودن تلفات کرونا این پروسه‌‌ها را کوتاه کرده‌‌اند؛ در رابطه با ام‌آران‌ای، سال‌‌های پیش مقالاتی چاپ شد که گفته شد در ایمونوتراپی سرطان می‌‌تواند مؤثر باشد و بعدها مشخص شد که در ساخت واکسن نیز می‌‌تواند مؤثر باشد اما هرگز فاز چهارم کارآزمایی بالینی شروع نشده است. در خود آمریکا، مقالاتی چاپ شد که گفته شد mRNA می‌‌تواند عوارضی از جمله ایجاد بیماری‌‌های خودایمنی داشته باشد. ممکن است ام‌‌آران‌‌ای با دستکاری سیستم ایمنی آن را به‌هم بریزد و بسیاری از افراد در خود آمریکا و اروپا این واکسن را به‌دلیل تشکیکی که ایجاد شده است نمی‌‌زنند؛ حالا که به رهبری که مانند پدر یک خانواده هستند گفته‌‌اند "این شیوه معالجه برای فرزندانت ممکن است عارضه ایجاد کند"، حق دارند که مسئولین کشور را از چیزی که در رابطه با آن تشکیک ایجاد شده است منع کنند.

وزیر بهداشت افزود: مقام معظم رهبری از ابتدا همراه ما بودند؛ حمایت کردند و الآن هم دلسوزانه می‌‌گویند که "آقای وزیر و مسئولین کشور، این گزارش‌‌هایی که من دریافت کرده‌‌ام و مقالاتی که برای من ترجمه کرده‌‌اند نشان می‌‌دهد واکسن‌‌ها عوارضی دارد و مراقب باشید."

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت دو روز قبل از سخنان رهبر انقلاب درباره واکسن چه گفت؟

درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

***

پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

آیت‌الله موحدی کرمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با مهر در رابطه با روند بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: لوایح FATF مقطعی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد و بعد از آن از دستور کار مجمع خارج و مشخص شد که مجمع با FATF موافق نیست.

وی افزود: اما بعداً رهبر انقلاب فرمودند که این موضوع مجدداً در مجمع بررسی‌شود که آن هم احساس می‌کنم به اصرار آقای روحانی باشد. در واقع احساس می‌کنم رئیس‌جمهور، آقا را به این تصمیم رساند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: مطمئن هستم اگر این لوایح بار دیگر در مجمع تشخیص مطرح شود با مخالفت اعضای مجمع روبرو خواهد شد.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه قرار نیست این لایحه در کمیسیون‌های مجمع مورد بررسی قرار گیرد، گفت: اگر این لوایح مجدداً به صحن مجمع بیاید، تغییری در سرنوشت آن ایجاد نخواهد شد زیرا اعضای مجمع یک بار نظر خود را در خصوص این لوایح اعلام کرده‌اند.

***

روحانی: تغییر ساختار بودجه قابل قبول نیست

حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت درخصوص الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و این بودجه براساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است.

رییس جمهور افزود: دولت همواره از نظرات مشورتی کارشناسان و فعالان اقتصادی استقبال کرده و همچنین پذیرای دیدگاه ها و پیشنهادهای اصلاحی نمایندگان در مجلس بوده اما دگرگون کردن شاکله و ساختار بودجه، مطمئنا غیرقابل قبول است.

روحانی گفت: زمان بررسی بودجه، زمان تغییر قوانین و قواعد اصلی فعالیت های اقتصادی نیست و نباید موجب شود که فعالان اقتصادی که پیشران امور توسعه کشور  به شمار می روند دچار سردرگمی شوند از سوی دیگر تصمیمات بودجه ای نباید به هیچ وجه معیشت مردم بویژه قشرهای ضعیف و کم برخوردار را تحت فشار قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

روحانی: دگرگون کردن ساختار بودجه قابل قبول نیست/ دولت همواره در پی تقویت بورس است

***

چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟

منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی در مجلس دهم و نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید آقای لاریجانی هنوز تصمیمی برای ورود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری نگرفته است، البته ایشان دارای توانمندی و درجه‌ای از شناخت از مسائل داخل و خارج و داشتن راهکارهای معقول و مناسب است و کسی همتای ایشان در تسلط بر مسائل کشور نیست و البته لاریجانی موقعیت قابل توجهی در همه طیف‌ها اعم از طیف‌هایی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و گروه‌های مختلف جامعه دارد.

حقیقت‌پور با اشاره به این نکنه که «به نظر می‌رسد تشخیص آقای لاریجانی هنوز این است که نباید وارد عرصه رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شود»، درباره دلایل این موضوع گفت: متاسفانه به اندازه‌ای فضای انتخابات را مسموم و سم‌پاشی کرده‌اند که چهره‌ای مثل لاریجانی تمایلی به ورود به این عرصه ندارد. من تصور می‌کنم بمب شیمیایی در فضای انتخابات زده‌اند.

او ادامه داد: ایشان از حاشیه‌ها پرهیز می‌کنند. از یاد نبریم که در دوره‌ای به چه اندازه مورد بی‌مهری و تهمت واقع شدند. 

حقیقت‌پور با اشاره به درگیری‌های مجالس هشتم تا دهم تحت مدیریت علی لاریجانی توضیح داد: جای تاسف است که برخی از اصولگرایان ارزش سرمایه‌های کشور را نمی‌دانند و از مسیری در کشور حرکت می‌کنند که مسیر برنامه‌ریزی دشمنان و مسیر مورد تایید منافقین است چراکه منافقین به دنبال این هستند که چهره‌های نظام را پرحاشیه‌ و مساله‌دار نشان دهند.

***

کنایه ابطحی به فائزه هاشمی

فائزه هاشمی اخیرا به انصاف نیوز گفت: «برای ایران دوست داشتم آقای ترامپ انتخاب شود ولی اگر یک آمریکایی بودم به آقای ترامپ رای نمی‌دادم. به خاطر همین فشارهایی که می‌آورد، بالاخره شاید یک تغییر سیاستی اتفاق بیفتد. شاید اگر فشارهای آقای ترامپ ادامه پیدا می‌کرد، بالاخره ما مجبور می‌شدیم یک تغییر سیاست‌هایی را داشته باشیم. این تغییر سیاست‌ها حتما به نفع مردم می‌توانست اتفاق بیفتد. دموکرات‌ها کمی شُل و وِل هستند.»

محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به این سخنان در توییتی نوشت: «سرکار خانم فائزه هاشمی کاش ارزو نمی کردید ترامپ بماند برای فشار بیشتر به ایران باور کنید وضع معیشت بیشتر مردم، مثل خاندان هاشمی نیست. رنج بردند از دوران تحریم و فشار. هیچ قوم و ملتی با نگاه به خارجی سربلند نشده.»

عذرخواهی محسن هاشمی بابت سخنان خواهرش

محسن هاشمی در حاشیه دویست و شصت و سومین جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران گفت: در مورد صحبت‌هایی که اخیراً از سوی فائزه هاشمی خواهر بنده منتشر شد و دل اکثر دوستداران و خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی را رنجاند، بنده طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به وی، درخواست کردم که به دلیل صحبت‌های خود درباره پیروزی ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند. چراکه ترامپ برای ایران چیزی جز ترور، تهدید و بد عهدی نداشت و نباید چنین حرف‌هایی گفته می‌شد. بنده تصور می‌کنم که ایشان به دلیل مشکلات ایجاد شده برای وی این صحبت‌ها را مطرح کرده است.

هاشمی تصریح کرد: بنده اعلام می‌کنم که این صحبت‌ها به هیچ وجه مورد تایید خانواده آیت الله رفسنجانی، حزب کارگزاران سازندگی نیست. بنده نیز از طرف خانواده آیت الله رفسنجانی از این موضوع پوزش می‌طلبم.

بیشتر بخوانید:

زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

***

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۳۷۷۴۲۰:۵۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
این وزیر بهداشت را برای کاراموزی یک سفر به امارات و عربستان و فلسطین اشغالی بفرستید .
ناشناس۱۷۷۴۵۵۷۱۱:۵۸:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
کرونا در اسرائیل به شدت زیاد شده مردم آنها هر روز بر علیه نتانیاهو بدلیل ناتوانی وی برای مهار کرونا و تورم تظاهرات می کنند.
ناشناس۱۷۷۳۸۴۶۲۱:۵۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
ابطحی حرف درستی زده. فائزه هاشمی در ناز و نعمت خواهان ادامه تحریم ها با ابقای ترامپ شده، متاسفم براش.
ناشناس۱۷۷۳۸۷۳۲۲:۲۴:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
حسن خمینی : (( اگر جامعه خواهان حضور وی است نباید امتناع ورزد. )) برادر بزرگوار : شما چطور متوجه شدی که جامعه خواهان حضور وی هستند ؟؟؟ آماری در اینخصوص گرفتی ؟؟؟؟
ناشناس۱۷۷۳۸۷۷۲۲:۲۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
فائزه و ترامپ یک هدف را دنبال می کنند و هدف شون تحریم بیشتر و بدبختی بیشتر مردم ایران است.
ناشناس۱۷۷۳۸۷۹۲۲:۲۹:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
با FATF حتی واردات چمدانی ارز و طلا هم ممنوع می شود و به تبع آن نرخ تورم و دلار افزایشی خواهد شد.
ناشناس۱۷۷۴۴۴۸۱۰:۵۸:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اشتباه میکنید ،!صادرات چمدانی ارز و طلا ممنوع میشه و همین شماها رو ناراحت میکنه
ناشناس۱۷۷۴۵۹۰۱۲:۱۴:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اصلا برای چی باید با چمدون پول جابجا بشه؟ کم اختلاس و دزدی شده اینجوری بازهم میشه دفعه اول نیست به اسم دور زدن تحریمها دارند دزدی می کنند
ناشناس۱۷۷۳۸۸۱۲۲:۳۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
اوباما و ترامپ به درخواست دار و دسته فائزه و دوستانش ایران را تحریم و تهدید کردند.
ناشناس۱۷۷۳۸۸۲۲۲:۳۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
فائزه هاشمی عملا"ستون پنجم دشمن شده و این مایه تاسف و شرمساری است.
ناشناس۱۷۷۳۸۸۸۲۲:۳۵:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
امریکایی که دارو را برای ایران تحریم کرده و حتی داروی کودکان پروانه ای را تحریم کرده مشکوک نیست حالا صادرات واکسن به ایران را از تحریم مستثنی کرده است ؟!
ناشناس۱۷۷۳۸۹۱۲۲:۳۶:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
فائزه از جنایات ترامپ دفاع و حمایت می کند.
ناشناس۱۷۷۳۸۹۴۲۲:۳۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
هرکسی رئیس جمهور بشود برای مردم هیچ تفاوتی نداره .
ناشناس۱۷۷۳۸۹۹۲۲:۴۱:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
منوچین وزیر خزانه داری و رئیس اتاق جنگ اقتصادی امریکا گفته : استاندارد FATF مانع دور زدن تحریم ها می شود.
ناشناس۱۷۷۳۹۰۱۲۲:۴۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
بودجه 1400 همانند بودجه سالهای 98 و 99 تورم زاست مجلس باید ساختار بودجه را اصلاح نماید.
ناشناس۱۷۷۳۹۰۳۲۲:۴۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
اصلاح طلبان و کارگزاران در 8 سال گذشته مملکت را شخم زدن و زمین سوخته تحویل دولت بعدی خواهند داد.
ناشناس۱۷۷۴۸۲۲۱۳:۵۸:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نه که سرزمین سرسبزی از دولت احمدی نژاد تحویل گرفته بودند! آتشی که دولت احمدی نژاد به این زمین انداخته بود رو هنوز نتونستن مهار کنن.
ناشناس۱۷۷۳۹۰۵۲۲:۴۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
خانواده حجت الاسلام هاشمی چرا دست از سر این مردم مظلوم بر نمی دارند؟!
ناشناس۱۷۷۳۹۰۷۲۲:۴۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
درود بر فائزه شیرزن دوران قحط الرجال . خدا رحمت کند رفسنجانی را
ناشناس۱۷۷۳۹۱۱۲۲:۵۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
من هم اگر جای فائزه بودم و در لندن و دوبی و کانادا و انگلیس و امریکا املاک نجومی داشتم همین حرفها را می زدم.
ناشناس۱۷۷۳۹۱۲۲۲:۵۲:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
محسن هاشمی در مورد آلودگی شدید هوای تهران پاسخگو باشد.
ناشناس۱۷۷۳۹۱۵۲۲:۵۵:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی پدر قشر متوسط و ضعیف جامعه را در آورد این دولت بی تدبیر هم از شاهکارهای هاشمی است.
ناشناس۱۷۷۳۹۳۶۲۳:۰۹:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
اگر از جنگ و تحریم بمیریم بهتر از مرگ تدریجی با کرونا و زندگی در فقر و بدبختی است
ناشناس۱۷۷۳۹۶۷۲۳:۵۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
تا کی باید شاهد وراجی سرمایه های اسرائیل در کشور باشیم؟!
ناشناس۱۷۷۳۹۶۹۲۳:۵۳:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
با وجود امثال فائزه هاشمی دیگه احتیاجی به دشمن نداریم !
ناشناس۱۷۷۴۰۲۲۰۱:۴۹:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
کاسب تحریم مشخص شد
محمد۱۷۷۴۰۳۶۰۲:۱۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اگر حزب کارگزاران با نظر واقعافائزه هاشمی موافق نیست در صورت عدم عذرخواهی او را از خزب اخراج کنند
ناشناس۱۷۷۴۰۸۲۰۶:۲۴:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پنج تن از بزرگان نظام پزشکی کشور دیروز نامه زدند به روحانی که سیاست نباید قاطی بحث سلامت مردم شود و باید هر چه سریعتر واکسن کرونا خریداری و به مردم تزریق شود .
ناشناس۱۷۷۴۰۹۰۰۶:۳۰:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نمکی برکنار شود . به نمکی واکسن کوبایی تزریق شود
ناشناس۱۷۷۴۰۹۲۰۶:۳۳:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
زنده باد دکتر فاضل زنده باد دکتر معین زنده باد دکتر ظفرقندی و همه پزشکان دلسوز سلامت مردم که خطر عدم خرید واکسن رو دیروز به شیخ حسن گوشزد کردند . خطر ورود سیاست به بحث سلامت مردم
ناشناس۱۷۷۴۵۶۵۱۲:۰۱:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نان مافیای پزشکی توی واردات هست اگر غیر از این میگفتن باید تعجب می کردیم !
ناشناس۱۷۷۴۱۰۵۰۶:۵۵:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پادشاه کشور ثروتمند و مسلمان عربستان ، واکسن فایزر تزریق کرد و سپس توصیه به مردم کشورش در مورد تزریق رایگان این واکسن نمود . والسلام
ناشناس۱۷۷۴۵۶۷۱۲:۰۲:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پادشاه به احتمال زیاد برای فریب افکار عمومی آب مقطر تزریق کرده است.
ناشناس۱۷۷۴۹۲۰۱۴:۴۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
چرا باید اب مقطر بزنه و خودش تو ریسک بیماری کرونا بندازه؟
ناشناس۱۷۷۴۱۴۳۰۷:۳۸:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ابطحی ! بدون و آگاه باش ! در اوج پول داشتن و برخورداری از تمکن مالی ، به فکر مردم بودن و حرف مردم رو زدن ، شرط انسانیت است .
ناشناس۱۷۷۴۱۸۷۰۸:۱۷:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هر وقت ابطهی به نفع تفکر شما حرف بزند آدمی خوبی است ولی اگر موارد دیگر که خلاف نظر ما است بیان کند عامل امریکاست
ناشناس۱۷۷۴۲۲۹۰۸:۵۲:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نمکی و روحانی و .... چرا خودشون جلوی دوربین این واکسن ها رو تزریق نمیکنن ؟!!!
ناشناس۱۷۷۴۲۳۴۰۸:۵۵:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
عصر ابطحی ها به پایان رسیده
ناشناس۱۷۷۴۲۸۱۰۹:۲۶:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
سازمان نظام پزشکی خطاب به روحانی : واکسن بخرید .
ناشناس۱۷۷۴۴۲۰۱۰:۳۹:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
میخواستی معین افراطی چی بگه؟
ناشناس۱۷۷۴۵۶۹۱۲:۰۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
واکسن فقط واکسن ایرانی نباید برای واردات واکسن های غیر ایمن امریکایی و انگلیسی هزینه کنیم.
ناشناس۱۷۷۴۲۸۳۰۹:۲۸:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
غير از نامه حاج محسن آقاي هاشمي، لازمه حزب كارگزاران سازندگي به عنوان حزب، راجع به حرفهاي يكي از اعضاي ذي نفوذ خود اظهار نظر كند.
ناشناس۱۷۷۴۲۸۶۰۹:۳۱:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
وزارت خارجه را تحویل نمکی دهید تا برای حرفهای یکسره سیاسی اش ، توجیح قابل قبول وجود داشته باشد !!!!!
ناشناس۱۷۷۴۵۷۰۱۲:۰۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
دکتر نمکی اصلا"آدم سیاسی نیست.
ناشناس۱۷۷۴۲۹۲۰۹:۳۴:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بنده بهشت زهرا را به واکسن کوبایی ترجیح میدهم
ali۱۷۷۴۵۷۷۱۲:۰۸:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بالاخره آقازاده وزیر محترم گناه داره نباید به خاطر رشوه وفساد پاش به دادگاه وزندان برسه مردم بدبخت در فساد روابط گیر افتادند
ناشناس۱۷۷۵۳۵۳۱۹:۳۸:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
کاش فائزه رئیس جمهور بشود
حسن۱۷۷۵۷۱۸۲۳:۵۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
محمود صادقی: فکر مي‌کنم با وجود اينکه تندروها بيشتر دوست دارند تا انتخابات با حضور اندک مردم برگزار شود. حسن: تندروتر ازشما وهم باندی هایتان هم هست؟
ناشناس۱۷۷۵۸۶۵۰۴:۵۴:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
داروهاي امركايي اگر باشد خيلي كارساز است
ناشناس۱۷۸۰۱۷۲۱۳:۱۰:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
آقای نمکی خیلی باحالی!!!! و البته زرنگ
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

   2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

   3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

   4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

   5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

   6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

   7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

   8. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

   9. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

   10. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

   11. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

   12. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

   13. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

   14. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

   15. ادعای سخیف شبکه «تی.آر.تی» ترکیه درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

   16. یادآوری حسین شریعتمداری به تیم مذاکره کننده؛ امروز چه روزی است؟!

   17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا پرداختی‌ها در دستگاه‌های دولتی این قدر متفاوت است/ هم نیروی نظامی و هم اقتصاد قوی باید داشته باشیم/ ضرورت دارد الگوی کشاورزی تغییر کند

   18. تحریف سخنان رئیس‌جمهور به چه قیمتی؟!

   19. وعده چشم‌گیر میرکاظمی برای اقتصاد

   20. هشدار وزیر بهداشت درباره ورود سویه جدید کرونا به کشور/ روایت میرکاظمی از عقب‌ماندگی ده‌ساله در اقتصاد ایران

   21. مجلس به «نوری» برای تصدی وزارت آموزش و پرورش اعتماد کرد

   22. زاینده‌رود تا ۵ سال دیگر احیا نمی‌شود

   23. دستور اژه‌ای برای رسیدگی مجدد به پرونده مدیرعامل دیوار/مصباحی مقدم : برخی مشکلات ریشه ۵۰ ساله دارد

   24. مصباحی‌مقدم: باید مردم را به صبوری دعوت کرد/ کم‌بارش بودن کشور تقصیر دولت نیست

   25. سخنگوی دولت: دیوار میان مردم و دولت شکسته است/ مردم شاهدند که کشور ویدئوکنفرانسی اداره نمی‌شود

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما