پیش‌بینی کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن

اقتصادی،   3991020030 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن بر لزوم تشکیل ستاد تنظیم بازار مسکن اشاره کرد و گفت: صنعت اجاره باید در کشور فعال شود.

پیش‌بینی کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن

به گزارش میزان، مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن گفت: طبق آن چیزی که ما در بازار می‌بینیم قیمت مسکن ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش داشته است و بازار ظرفیت کاهش ۴۰ درصدی تا پایان سال را هم دارد، اما عده‌ای بساز و بفروش و یا بخر و بفروش، به خاطر حفظ و افزایش ارزش سرمایه خود تمایلی به کاهش قیمت در بازار مسکن ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه هزینه ساخت مسکن با مصالح گران، به ازای هر متر هشت میلیون خواهد بود نسبت به هزینه‌های فروش اظهار تعجب کردو افزود: چرا در زمان فروش باید این افزایش قیمت وجود داشته باشد؟ مگر قیمت زمین چقدر است که چنین تاثیری بر روی قیمت مسکن دارد؟ لازم است این مسائل مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

وی یکی از مطالبات اتحادیه را ورود پلیس امنیتی به حوزه مسکن عنوان کرد و گفت: باید مشخص شود چه کسانی هستند که در بازار با کاهش قیمت مسکن مخالفت می‌کنند.

قلی‌خسروی بخشی دیگر از مسائل تاثیرگذار در حوزه مسکن را مربوط به وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: متولی سیاست‌ها در این حوزه وزارت راه و شهرسازی هست؛ در خرداد ماه سال جاری در حالی که مسکن در بازار تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش قیمت داشت دولت از افزایش قیمت ۴۸ درصدی در حوزه مسکن خبر داد؛ و من تعجب می‌کنم وقتی قیمت مسکن افزایش ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است دولت کاهش یک درصدی نرخ مسکن را اعلام می‌کند. این کاهش یک درصدی نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی که ایجاد شده است هیچ تأثیری ندارد.

طبق توضیحات رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خرداد ماه، چون تراز بانکی با مشکل روبه رو شده بود، آمار افزایش ۴۸ درصدی قیمت را برای تامین پشتوانه بانک‌ها اعلام می‌شود و عامل گرانی ایجاد شده سیاست‌های دولت است.

وی با استناد به اینکه ۸۵ درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است تصریح کرد: دولت در تنظیم بازار مسکن نقش مهمی دارد، اما متاسفانه تمامی انتقادها متوجه صنف مشاور املاک می‌شود و با دلیل اینکه رابطه مستقیم بین افزایش قیمت مسکن و افزایش میزان کمیسیون معاملات وجود دارد، علت گرانی را مشاوران املاک اعلام می‌کنند، ولی این تصور اشتباه است و نباید آدرس غلط به مردم داد.

قلی‌خسروی با اشاره به اینکه مالکیت امری محترم است و در اسلام محترم‌تر گفت: قیمت مِلک را مالک تامین می‌کند نه واسطه و مشاور املاک؛ از سوی دیگر عرضه و تقاضا در بازار نقش زیادی دارد و در حال حاضر میزان عرضه در بازار مسکن از تقاضا پیشی گرفته است و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند به دلیل کاهش قیمت‌ها برای فروش اقدام کردند بنابراین قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا کرده است و در اینجا نقش اصلی را خود مردم دارند.

وی با بیان اینکه مردم اختیار اموال خودشان را دارند گفت: اما نباید اینگونه باشد که صاحب ملک قیمت نامتعارف و بسیار بالاتر از ارزش ملکش را تعیین کند؛ گرچه این به خاطر جو روانی که در بازار ایجاد شده بود اتفاق افتاد و در واقع یک توهم از سوی متولیان این حوزه در مردم ایجاد شد که قیمت‌های نامتعارف برای املاک خود درنظر بگیرند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران یکی از تبعات افزایش نامتعارف قیمت املاک را خروج ارز از کشور عنوان کرد که باعث افزایش میل و استقبال جامعه برای خرید ملک در خارج از کشور شده است به طوریکه در بعضی از کشورها بیشترین خریداران مسکن، ایرانی‌ها هستند و این به معنای خروج سرمایه و ارز از کشور است که یکی از تبعات جهش ناگهانی قیمت در املاک است.

قلی‌خسروی با تاکید بر ضرورت سیاست‌گذاری و اِعمال سیاست‌های درست در حوزه مسکن گفت: برای بسیاری از کالاهای اساسی و مواد ضروری، ستاد تنظیم بازار داریم و به نظر من برای مسکن نیز باید ستاد تنظیم مسکن داشته باشیم و باید چنین ستادی تشکیل شود و من از دستگاه‌های نظارتی خواستارم تا با ورود به حوزه‌های خودرو و مسکن، بازار را کنترل و تنظیم کنند و از ورود افرادی که با ورود و خروج به بازار مسکن باعث ایجاد نوسانات شدید در قیمت‌ها می‌شوند، جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی انجام کارهای بزرگ عمرانی مانند سدسازی، ساخت فرودگاه و جاده را به دولت و کارهای کوچک را به مردم واگذار کرده است، تصریح کرد: پس چگونه برخی نهادهای دولتی هلدینگ‌های بزرگ ساختمانی را در دست دارند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص طرح‌های مسکن ملی و مسکن مهر گفت: ماده ۳۱ قانون اساسی دولت‌ها را موظف به تهیه مسکن برای اقشار کم درآمد کرده است، بنابراین در صورت قصور دولت در این خصوص، مشکلاتی در بازار ایجاد می‌شود، در سال‌های اخیر، تنها در اواخر دولت دوازدهم مسکن ملی مطرح شد و امیدواریم تا پایان سال این مسکن‌ها تحویل داده شود، البته نباید فراموش کرد که در این دولت نیز کارهایی انجام شده است، اما ضعیف عمل کرده است.

قلی‌خسروی در ادامه گفت‌وگو با تاکید بر ضرورت فعال شدن صنعت اجاره در کشور تصریح کرد: صنعت اجاره باید در کشور فعال شود و باید برای افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری می‌کنند و سرمایه خود را در قالب اجاره مسکن، در اختیار جامعه قرار می‌دهند امتیازات و مشوق‌هایی در نظر گرفته شود و یارانه داده شود و سیاستی اعمال کنیم تا از سرمایه‌های مردم در این حوزه استفاده کنیم.

وی در ادامه به مالیات خانه‌های خالی اشاره کرد و گفت: قانون مالیات بر خانه‌های خالی سابقه طولانی در سایر کشورها دارد، اما در کشور ما با اینکه دو بار هم مصوبه مجلس شده است تاکنون به‌طور کامل اجرا نشده است، چون بخش اعظم خانه‌های خالی برای بانک‌ها و سازمان‌هاست نه برای مردم.

رییس اتحادیه مشاور املاک با استناد به آمار وزارت راه و شهرسازی در خصوص معاملات انجام شده در حوزه مسکن گفت: آذر ماه امسال رکورد رکود بازار مسکن در ۹ سال اخیر شکسته شد و دلیل آن کاهش توان خرید مردم است و در تهران در ۱۰ ماه اخیر ۱۸۱ هزار و ۴۹۹ معامله انجام شده است که این رقم در مقایسه با تعداد ۱۴هزار واحد صنفی مشاور املاک، عدد بسیار پایینی است، یعنی بطور متوسط، ماهانه کمتر از ۲ معامله در هر واحد صنفی انجام شده است واین به معنای رکود شدید بازار مسکن است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۰۴۶۱۱۰:۱۸:۲۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اولا اتحادیه مجموع بساز بفروشها و املاکی ها هستند که جمع شده اند دور هم و جایی را خریده اند و اسمش را گذاشته اند اتحادیه.پس بر خلاف منافع خودشان کاری نمی کنند.شاید حرفی بزنند که بگویند ما مخالف رشد قیمت هستیم ولی کاری نمی کنند..دوما کجا 15 در صد آمده پایین.به ما نشان بدهید تا بخریم.سوما ساخت مسکن متری 4 الی 5 در بهترین حالت است و 8 میلیون را از کجا آورده اید.
ناشناس۱۷۷۰۶۸۸۱۱:۴۰:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اتفاقا گیر قانون مالیات به خانه های خالی به مردم عادی خواهد بود و نه بانکها وسازمانها -آنها وکلای زبر دست و دوایر حقوقی مجرب دراند و البته رابطه های مستحکم که فرار خواهند کرد و گرفتاری فقط برای مردم عادی خواهد بود .دارایی هم فقط پول و درامد ش را می بیند
ناشناس۱۷۷۱۰۵۱۱۴:۳۱:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
قيمت مسكن ٦٠ درصد كاهش خواهد يافت
ناشناس۱۷۷۱۰۹۶۱۴:۵۴:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
میلگرد 13 تومن کجا خونه ارزون میشه اگه تونستی میلگرد را ارزون کنی خونه هم ارزون میشه
حمید۱۷۷۱۰۹۸۱۴:۵۶:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
غضب خدا بر ..وزیر .. سابق مسکن و..
ناشناس۱۷۷۱۱۰۱۱۴:۵۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سازنده هاي ملك اصلي ترين مخالفين كاهش قيمت مسكن هستند آنها سود كمتر از ٥٠درصد را براي ساخت ومشاركت قبول ندارندسازنده هابه سودهاي كلان عادت كردند
سازنده۱۷۷۱۸۸۴۲۳:۱۰:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اطلاعات کامل نداری اینجا کامنت اشتباه نزار آواز دهل شنیدن از دور خوش است
محمد۱۷۷۱۱۷۳۱۵:۳۷:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
خدا کنه والله
ناشناس۱۷۷۱۳۸۶۱۷:۴۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
کاهش 40درصدی مسکن را درخواب نمی توان دید
ناشناس۱۷۷۱۳۸۸۱۷:۴۹:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سلام تا زمانی که مصالح ساختمانی کاهش پیدا نکند ارزان نمیشود ، اینها همه جو روانی است.
ناشناس۱۷۷۱۴۲۴۱۸:۱۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
به همین خیال باشید اونم 40 درصد!!!!!!
ناشناس۱۷۷۱۴۹۸۱۹:۰۷:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
حرف مفت
ناشناس۱۷۷۱۵۴۷۱۹:۴۵:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
آخه .. الان 3 ماهه قیمت خانه متری 5 میلیون به بالا رویش رفته .کدام کاهش قیمت..
ناشناس۱۷۷۱۵۵۱۱۹:۵۰:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
یکی از اصلی ترین راه کار ها حذف و جمع اوری اتحادیه ..،.. املاک است که یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن قیمت مسکن در کشور است..کسانی.. که با مال مردم سود می کنند.
ناشناس۱۷۷۱۵۹۶۲۰:۱۸:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مملکت صاحب نداره؟؟
ناشناس۱۷۷۱۶۰۵۲۰:۲۱:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
برای بار هزارم؛ این مسکن یا کالاهای دیگر نیستند که گران می شوند این ریال است که روز به روز بی ارزش می شود. پس تا این وضع ادامه دارد، هیچ چیزی ارزان نخواهد شد. تنها چیزی که در کار خواهد بود نوسانات جزئی و بعد جهش قیمتی است.
ناشناس۱۷۷۱۹۴۴۰۰:۱۸:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
پس چرا پیاز سیب زمینی که مال کشاورز بدبخته با افت ریال بالا نمی ره قیمتش. چون شبه دولتیا تولیدش نمیکنن؟
ناشناس۱۷۷۸۸۳۲۱۴:۰۱:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
تا امثال تو دلال هست معلومه ارزون نمیشه
ناشناس۱۷۷۱۸۲۱۲۲:۳۱:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
یه قرون بده آش به همین خیال باش
یکتانت

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 5. خود «بهشتی» پنداری !

 6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 8. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 10. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 11. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

 12. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 13. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 14. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 15. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 16. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 17. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 18. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 19. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 20. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 21. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 22. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 25. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

  2. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

  3. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

  4. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

  5. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

  6. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

  7. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

  8. روحانی: دولت تغییر شاکله بودجه ۱۴۰۰ را نمی‌پذیرد/ هدف گذاری لایحه بودجه، تقویت پول ملی، کنترل قیمت کالاها و توسعه اقتصادی است

  9. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

  10. آینده بازار بورس؛ نیمه پر یا خالی لیوان ؟!

  11. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

  12. تورم در کشورهای اروپایی منفی ماند

  13. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

  14. خریداران مسکن غیب شده‌اند

  15. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

  16. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

  17. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

  18. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

  19. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

  20. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

  21. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

  آخرین عناوین