آیا ترامپ عزل می شود؟!

گروه جهان الف،   3991019120 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

بسیاری از سیاستمداران و تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که بایستی ترامپ را با استناد به "اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا"، فورا از ریاست جمهوری آمریکا، خلع کرد.

آیا ترامپ عزل می شود؟!

به گزارش الف تنش‌آفرینی‌های اخیر ترامپ در تحریک هوادارانش جهت حمله به ساختمان کنگره  که در نوع خود به یکی از بی سابقه ترین فجایع سیاسی در تاریخ این کشور تبدیل شده، دونالد ترامپ را به فردی بی کفایت جهت تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا تبدیل کرده است. 

 "نشریه اکونومیست" در گزارشی، به جنجال های اخیر در آمریکا مبنی بر ضرورت استفاده از اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا جهت حذف فوری ترامپ از قدرت، به دنبالِ تحرکات مخرب و غیرسازنده او در تحریک هوادارانش جهت حمله به ساختمان کنگره آمریکا پرداخته و سعی کرده در مورد فرآیندِ عزل یک رئیس جمهور در آمریکا با استناد به اصلاحیه مذکور، اطلاعاتی را ارائه کند. این نشریه می نویسد: 

«دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، اقدامات منفی و ظالمانه زیادی را انجام داده است. به طور مثال، می‌توان به فشارهای گسترده او علیه رهبران خارجی جهت تضعیف رقیب سیاسی او(جو بایدن)، مخفی کردنِ سابقه مالیاتی اش، و یا سواستفاده از اختیارِ اعطای عفو ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد. با این همه، ظالمانه ترین و غیرقابل پذیرش ترین اقدام دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، تحریک گسترده حامیان افراطی اش جهت حمله به ساختمان کنگره آمریکا، با هدف ممانعت از حذف وی از قدرت در تاریخ 20 ژانویه بود. اقدامی که کاملا با هدف تضعیف دموکراسی در ایالات متحده آمریکا انجام شد. 

رهبران دموکرات کنگره آمریکا به همراه برخی سیاستمداران جمهوریخواه، پس از اقدامات تنش زای اخیر دونالد‌ترامپ، بر این نکته تاکید داشته اند که زمان آن فرارسیده تا با استناد به بند چهارمِ بیست و پنجمین اصلاحیه قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از قدرت عزل کرد. بر اساس بند و اصلاحیه مذکور، می توان رئیس جمهور آمریکا را در صورتی که قادر به اجرای تعهدات و انجام وظایف خود به نحو صحیح نباشد، از قدرت کنار گذاشت و به جای وی، معاون رئیس جمهوری را در کرسی ریاست جمهوری قرار داد. با این حال، همزمان با بالاگرفتن گمانه‌زنی ها در مورد احتمال فعال سازی این مساله در مورد ترامپ، بایستی به طرح این پرسش بپردازیم که اساسا ماده قانونی مذکور چگونه کار می کند و موجب انتقال قدرت می شود؟ 

اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا در سال 1967 و در واکنش به ترور جان اف کندی(در سال 1963)، به تصویب رسید. این اصلاحیه بر لزوم تعیین یک شیوه و روش مشخص جهت روشن ساختن این مساله که آیا رئیس‌جمهور قادر به انجام وظایف خود است یا خیر، تاکید داشت. از آن زمان تاکنون، سه بند اولِ اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا، شش مرتبه مورد استفاده قرار گرفته است. جرالد فورد و نلسون راکفلر به عنوان معاون رئیس جمهور آمریکا در سال های 1973 و 1974، منصوب شدند. جرالد فورد در سال 1974، جانشین ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقتِ آمریکا شد. 

رونالد ریگان و جرج دبلیو بوش نیز به مدتی کوتاه، در دوره ریاست جمهوری خود برای انجام اقدامات پزشکی، قدرت را به معاونانشان واگذار کردند. بند چهارم اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا که بر اساس آن، امکان دارد که رئیس جمهور آمریکا توسط دیگر اعضای قوه مجریه از قدرت برکنار شود، تاکنون استفاده نشده است. 

هدف اصلی و نهایی این بند(بند چهارم)، که اتفاقا طولانی ترین و مفصل ترین بند نیز است، روشن کردن و تعریف‌نمودنِ آن چیزی است که در بندهای قبلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است: "چه اتفاقی می افتد وقتی یک رئیس جمهور از نظر فیزیکی و یا روحی برای انجام مسوولیت های اساسی خود ناتوان است اما با این حال، از قدرت نمی خواهد یا نمی تواند کنار رود؟" در چنین موردی، معاون رئیس جمهور و اکثریت اعضای کابینه مستقرِ آمریکا(و یا یک کمیته که کنگره می تواند آن را منصوب کند)، امکان دارد با ارسال یادداشتی به کنگره، رئیس جمهور را از انجام وظایف اساسی خود، خلع کنند. در این چهارچوب، انتقال قدرت به معاون رئیس جمهور آمریکا، فورا اتفاق می‌افتد. 

با این همه، رئیس جمهور نیز می تواند با ارسال نامه ای به کنگره، بر قدرت و سلامت کامل خود جهت در اختیار‌داشتن قدرت تاکید کند و همچنان ادعای حفظ قدرت را داشته باشد. در این راستا، معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه می توانند یک درخواست تجدیدنظر داشته باشند: در چهارچوبِ زمانِ چهار روزه رئیس جمهور آمریکا، آن ها می توانند توانایی او برای حضور در قدرت را قویا به چالش بکشند. امری که بار دیگر معاون رئیس جمهور را مسوولِ اصلی در آمریکا می کند و کنگره آمریکا تنها 21 روز زمان دارد تا به موضوع، رسیدگی نهایی کند. اگر دو‌سوم از اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا تایید کنند که رئیس جمهور برای تصدی کرسی ریاست جمهوری، مناسب نیست، معاون رئیس جمهور همچنان در قدرت خواهد ماند(به جایِ رئیس جمهور) و اگر تایید نکنند، رئیس جمهور بار دیگر به محل کار خود در کاخ سفید بازخواهد گشت. 

مزیت اصلی بند چهارم اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکایی در حذفِ یک رئیس جمهور مشکل دار سرعتِ قابل توجه این اقدام است(به سرعت وی از قدرت حذف می شود). اگر "مایک پنس" معاون رئیس جمهور و بیش از نیمی از روسای آژانس های اجرایی در کابینه دولت آمریکا، اراده حذف ترامپ از قدرت را داشته باشند، می‌توانند این عمل را در چشم به هم زدنی انجام دهند. "نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان و "چاک شومر" رهبر اکثریت سنای آمریکا از پنس درخواست کرده اند تا این فرآیند را فعال کند و بار دیگر ترامپ را وارد فرآیند استیضاح و حذف از قدرت کند. 

با این حال، روند پیچیده اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا، چالش های جدی را نیز برای حذف رئیس‌جمهور از قدرت به دنبال دارد. در صورتی که معاون رئیس جمهور و کابینه وی بخواهند علیه او شورش کنند، ترامپ بدون تردید، بدون سروصدا قدرت را ترک نخواهد کرد. بدون شک ترامپ جنجال های زیادی را ایجاد خواهد کرد که این مساله با توجه به سابقه گسترده وی در تنش آفرینی، چندان عجیب هم نیست. امری که می تواند خسارات وی برای جامعه آمریکا را دوچندان کند. از سویی، کسب موافقت دو سوم آرای اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، آن هم در روزهای پایانی ریاست جمهوری ترامپ، بسیاری سخت و هزینه‌زاست و امکان دارد راه به جایی نبرد». 

 ------------------------

*لینک: 

https://www.economist.com/the-economist-explains/2021/01/08/how-does-the-25th-amendment-work

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۰۱۶۳۰۶:۳۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگر به تاریخ علاقه داشته باشید و متوجه شده باشید که چرا بیل کلینتون و معاون او ال گور در چند هفته اخیر در مورد وقایع انتخابات امریکا سکوت مطلق کردند همچنین متوجه خواهید شد چرا این بلا سر ترامپ امد.
ناشناس۱۷۷۰۲۸۸۰۸:۵۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
در آمریکا هیچکس بالاتر از قانون نیست. همه باید حساب پس دهند. خوش به حالشون.
ناشناس۱۷۷۰۶۱۷۱۱:۱۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
تا 2ماهپیش که میگفتی با ترمپ تا 2024!؟!؟
ناشناس۱۷۷۱۸۴۷۲۲:۴۶:۱۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اینو حامیان و هم پیاله های ترامپ و نتانیاهو می گفتند !
ناشناس۱۷۷۰۲۹۰۰۸:۵۸:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مجلس ما هم بنی صدر را عزل کرد.
ناشناس۱۷۷۰۶۶۷۱۱:۳۵:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بنی صدر شخص اول مملکت نبود
ناشناس۱۷۷۱۱۶۸۱۵:۳۶:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بنی صدر رئیس جمهور بود ترامپ هم رئیس جمهور است.
ناشناس۱۷۷۰۲۹۵۰۹:۰۰:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ترامپ تا کنون واکسن کرونا نزده چون به آن اعتماد ندارد.
ناشناس۱۷۷۰۳۰۱۰۹:۰۳:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
از حالا به بعد باید مانند سلمان رشدی زندگی کند
ناشناس۱۷۷۰۳۱۹۰۹:۱۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بیل کلینتون و ال گور و ترامپ هر سه علیرغم فشار زیاد جنگ طلبان در امریکا حاضر به اغاز جنگ در خاورمیانه نشدند و هر سه هم بصورت مشابه از صحنه سیاسی امریکا حذف شدند. به جای انها جرج بوش را اوردند که دو کشور خاورمیانه را ویران کرد. بعد اوباما که با بهار عربی 5 کشور دیگر خاورمیانه را ویران کرد و حالا باید منتظر ماند و دید بایدن و هاریس چه خوش خدمتی به پروژه خاورمیانه بزرگ یا همان (خاورمیانه داغان) می کنند.
ناشناس۱۷۷۸۵۹۶۱۲:۳۹:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
حالت خوبه؟ بیل کلینتون 8 سال رییس جمهور آمریکا بود.
ناشناس۱۷۷۰۳۸۸۰۹:۴۶:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
دشمن از فتنه و دشمنی‌اش دست نمی‌کشد. چگونه می‌توان به عده ای فهماند که شیطان دست از شیطنت برنمی‌دارد؟
ناشناس۱۷۷۰۱۷۶۰۷:۱۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ترامپ در چند روز باقیمانده جنگی در خاورمیانه راه می اندازه و سپس حالت فوق العاده اعلام می کند و به ریاست خود ادامه می دهد و در فرصت سه ماهه ای که پیدا می کند کودتا میکند
ناشناس۱۷۷۰۶۲۱۱۱:۲۱:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
داداش بزن اون کانال, مگه نمیبینی گوشه تصویر نوشته مثبت 18
ناشناس۱۷۷۰۱۸۴۰۷:۲۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
موافقم این منبع فساد باید از قدرت به زیر کشیده شود
امیر حیین سلطان/تهران۱۷۷۰۲۰۹۰۷:۵۲:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چه فایده؟! قضیه نوشدارو بعد از مرگ سهراب! خیلی زودتر از اینها باید ترامپ از قدرت خلع می شد یعنی همان زمان خروج از برجام اما برای عبرت و ثبت در تاریخ با این حال عزل ترامپ حداقل امکان موجود تا پایان دوره چهار ساله اوست.
ناشناس۱۷۷۰۲۴۳۰۸:۲۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
یعنی در آمریکا می توان فرد اول کشور را عزل کرد؟
ناشناس۱۷۷۰۲۵۷۰۸:۳۵:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
عزل بشود یا نشود دلار را هفت برابر و زندگی مارا ده برابر کوچکتر کرد چه فرقی میکند ؟
ناشناس۱۷۷۰۲۶۰۰۸:۴۰:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
خدا کند عزل شود و الا ممکن است جنگ و بلوا راه بیندازد
امیر حسین سلطان/تهران۱۷۷۰۲۹۶۰۹:۰۰:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چه فایده؟! قضیه نوشدارو بعد از مرگ سهراب! خیلی زودتر از اینها باید ترامپ از قدرت خلع می شد یعنی همان زمان خروج از برجام اما برای عبرت و ثبت در تاریخ با این حال عزل ترامپ حداقل امکان موجود تا پایان دوره چهار ساله اوست.
ناشناس۱۷۷۰۷۰۴۱۱:۴۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
قطعا ما نخواهیم توانست با امریکا کنار بیاییم و وضعیت بدتر خواهد شد .
ناشناس۱۷۷۱۷۴۰۲۱:۳۲:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سیاهنمایی من میدونم گالیور
اسفند۱۷۷۲۰۳۳۰۳:۲۰:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
داداش امريكا با ما كنار نمياد وگرنه ما نه لشكر كشى كرديم به همسايهاش و نه پايگاه أطراف امريكا داريم
ناشناس۱۷۷۰۷۳۷۱۲:۰۲:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
فقط 10 روز دیگه سر کار چه ازلی؟
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 2. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 3. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 4. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 5. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 6. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 7. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 10. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 11. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 12. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 13. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 14. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 16. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

  2. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

  4. تهدید زودهنگام بایدن از سوی صهیونیست‌ها درباره برجام

  5. گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

  6. تحلیف بی سابقه؛ ترامپ نیامد، جو بایدن دقیقا چه می‌خواهد؟

  7. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

  8. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

  9. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

  10. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

  11. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

  12. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

  13. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

  14. گروکشی تل‌آویو مقابل دولت بایدن؛ «به برجام بازگردید، دیگر حرفی باهم نداریم!»

  15. گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

  16. پشت پرده شایعه ترور سید حسن نصرالله

  17. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

  18. تپق زدن بایدن حین سخنرانی در مراسم تحلیف+ فیلم

  19. فیلم/بایدن با گریه رهسپار واشنگتن شد

  20. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

  21. پیام زینب سلیمانی به ترامپ: با ترس زندگی خواهی کرد

  22. ظریف: ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست؛ نام سلیمانی خواهد درخشید

  23. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

  24. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

  25. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

  آخرین عناوین