آشتی عربی مصلحتی !

گروه جهان الف،   3991018105 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

عربستان با تن دادن به یک آشتی اجباری با قطر بدون تحقق هیچ یک از اهداف محاصره‌ای که ضد دوحه اعمال کرده بود، عملا شکست دراین پرونده را به جان خرید، درحالی که مسیر این آشتی عربی هنوز مبهم است.

آشتی عربی مصلحتی !

به گزارش الف، پس از گذشت نزدیک به 4 سال از محاصره زمینی، هوایی و دریایی قطر توسط 4 کشور عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین، درحالی که ریاض به سرکردگی از 3 کشور دیگر تا چند ماه گذشته همچنان به مواضع خصمانه خود علیه دوحه ادامه داده و تاکید داشت که اگر قطر شروط 13 گانه این کشورها که مهم‌ترین آنها کاهش روابط با ایران، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در دوحه، مسدود کردن شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان المسلمین است را نپذیرد خبری از رفع تحریم‌ها نیست، به شکل ناگهانی خبر از اقدام برای برقراری روابط دوباره با قطر داد.

این اقدام عربستان هم‌‌زمان با سفر «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا به عربستان و قطر در اوایل دسامبر 2020 صورت گرفت. البته کارشناسان اقدام ریاض برای آشتی با دوحه را در ارتباط مستقیم با تغییر دولت آمریکا می‌دانند؛ به این صورت که سعودی‌ها و نیز خود ترامپ به خوبی می‌دانند که با روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب ایالات متحده و مواضعی که در قبال خاورمیانه در پیش خواهد گرفت، عربستان ناچار است در زمینه پرونده‌های داخلی و خارجی خود تجدیدنظر کند. بنابراین دولت ترامپ به همراه مقامات عربستان ترجیح دادند قبل از ورود بایدن به کاخ سفید پرونده بحران خلیج فارس را ببندند تا دست کم این امر یک موفقیت دیپلماتیک برای دونالد ترامپ تلقی شود.

بر همین اساس «ملک سلمان» پادشاه عربستان اواخر دسامبر 2020 به شکل رسمی از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر برای حضور در چهل و یکمین دوره اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در عربستان دعوت کرد. امیر قطر نیز به این درخواست پاسخ مثبت داده و سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 پس از سالها وارد خاک عربستان شد. «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز شخصا به استقبال او رفت.

اما حواشی مربوط به قبل از برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس در منطقه «العلا» عربستان، هم‌زمان با ایجاد نگرانی برای مقامات سعودی، محوریت این اجلاس را به چالش می‌کشید.

در وهله اول دقایقی قبل از آغاز این نشست، رسانه‌های مصری گزارشی درباره خشم «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری این کشور از مقامات عربستان به دلیل آنکه ریاض دست به انجام توافقی با دوحه بدون درنظر گرفتن منافع قاهره زده و این آشتی بیشتر به نفع قطر است تا کشورهای محاصره‌کننده آن، منتشر کردند. منابع مصری همچنین اعلام کردند که واحد اطلاعات عمومی این کشور از همه رسانه‌های خود خواسته تا در آستانه برگزاری اجلاس شورای همکاری، مطالبی ضد قطر منتشر کنند. حتی منابع گزارش دادند که مصر تحت فشارهای آمریکا مجبور شد تا «سامح شکری» وزیر امور خارجه خود را به این نشست بفرستد.

از سوی دیگر «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین که از مهم‌ترین هم‌پیمانان عربستان سعودی به شمار می‌رود در این نشست مشارکت نکرده و «سلمان بن حمد آل‌خلیفه» ولیعهد خود را راهی عربستان کرد. «هیثم بن طارق» سلطان عمان نیز با عدم حضور در اجلاس عربستان ضربه بزرگی به سعودی‌ها زد و عدم حضور شخص «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در این جلسه نیز نارضایتی اماراتی‌ها از آشتی عربی را نشان می‌داد.

این شواهد بیانگر آن بود که متحدان عربستان-هرچند ظاهرا از آشتی با قطر ابراز خرسندی کردند، اما به اجبار و به ویژه تحت فشارهای آمریکا نمایندگان خود را به این اجلاس فرستادند و تصمیم مستقل در این زمینه نداشتند.

باوجود آنکه توافق مصالحه با قطر در نشست شورای همکاری به امضا رسید، اما اختلاف میان کشورهای مذکور با دوحه، به ویژه اختلافات عربستان و قطر و بسیار ریشه‌دار تر از آن است که با این آشتی سریع و ناگهانی قابل حل باشد؛ ضمن اینکه امارات به عنوان یکی از طرف‌های اصلی محاصره‌کننده قطر همانطور که بارها نشان داده تمایلی به پایان تحریم‌ها ضد دوحه بدون تبعیت قطر از شروط 13 گانه ندارد. روزنامه واشنگتن‌پست نیز در گزارشی اشاره کرد که ابوظبی برای جلوگیری از تحقق آشتی عربی تلاش می‌کند.

روزنامه فرانسوی «فیگارو» نیز بعد از انتشار بیانیه نشست شورای همکاری خلیج فارس در زمینه مصالحه با قطر، در مقاله‌ای اعلام کرد که فضای این اجلاس بیشتر از آنکه فضای آشتی باشد شبیه به کاهش تنش‌ها بود؛ اما بی اعتمادی میان قطر و 4 کشور محاصره‌کننده آن همچنان وجود دارد.

گذشته از آن که آشتی عربستان با قطر تا چه اندازه مثمر ثمر باشد، این مصالحه یک شکست بزرگ برای سعودی‌ها بود. قطر جز در ماه‌های نخست محاصره مشکلی برای رفت و آمد در سطح جهان و روابط تجاری خود نداشت و کمبودها در این زمینه را از طریق ایران و ترکیه جبران و تحریم‌های عربستان را تا حدود زیادی بی‌تاثیر کرده بود. 

سعودی‌ها درحالی تن به پایان محاصره قطر دادند که پیش از این تاکید کرده بودند جز در صورت اجرای 13 شرط مذکور از جانب قطر، تحریم‌های این کشور را رفع نمی کنند؛ اما بدون اینکه بحثی از اجرای این شروط به میان بیاید عربستان مرزهای خود را به روی قطر باز کرد. رفع محاصره قطر نخستین گامی بود که ریاض از ترس سیاست‌های دولت جدید آمریکا با اکراه دست به آن زد و مشخص نیست سرنوشت سایر پرونده‌های عربستان در مرحله پیش رو به کجا برسد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۶۸۵۹۲۰۰:۳۰:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
اشتي دستوري ،عربستان بدستور ترامپ بايد أشتي ميكرد انهم بدون پيش شرط ال سعود نوكري چشم وگوش بسته براي اسراييل وامريكا است
ناشناس۱۷۶۸۹۰۳۱۰:۲۶:۵۵ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
سعدی می فرماید: از دشمنان برند شکایت به دوستان چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم
ناشناس۱۷۶۸۹۸۶۱۱:۳۶:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
حافظ در جواب سعدی می فرماید: من از بیگانگان دیگر ننالم که با من هر چه کرد آن آشنا کرد.
ناشناس۱۷۶۸۹۵۴۱۱:۱۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
با حمله به تاسیسات نفتی عربستان و همچنین کشتی های تجاری اعراب به این نتیجه رسیدند که اسرائیل با قدرت نظامی برتر تاکنون برایشان مشکلی ایجاد نکرده و ایران تمام تلاشش را برای ناامنی در کشورهای عربی میکند. این شد که اعراب به سوی اسرائیل رفتند و اکنون تلاش می کنند مشکلات خود را حل کرده و متحد شوند
ناشناس۱۷۶۸۹۶۶۱۱:۲۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
شما هم آشتی مصلحتی را یاد بگیرید..
ناشناس۱۷۶۸۶۸۱۰۲:۵۲:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
این مصلحت اندیشی عربی را باید آموخت
علی۱۷۶۸۷۲۱۰۶:۳۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس بخاطر پیوندهای قبیله‌ای و تاریخی خود هیچگاه دشمنی دایمی با یکدیگر ندارند چون با شیعیان هیچگاه روابط خوبی نداشته‌اند . اکنون که محمد بن سلمان سیطره سیاسی خود در کشور عربستان سعودی تکمیل کرده با گردش استراتژیک در سیاست خود ، سازمان همکاری خلیج فارس را در مقابل ایران و ترکیه بسیج نموده است .
ناشناس۱۷۶۸۷۶۱۰۸:۰۴:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
به دردهای خودمون برسیم
ناشناس۱۷۶۸۷۸۰۰۸:۳۶:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
حداقل این شجاعت رو داشت که آشتی مصلحتی بکنه
ناشناس۱۷۶۸۷۸۳۰۸:۴۵:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
اگر مصلحت چیز خوبی نیست چرا ما مجمع آنرا داریم ؟ سیاست پویایی و حرکت و تنوع و شجاعت تصمیم گیری را طلب میکند نه اسرار بر ادامه یک راه غیر قابل تغییر
ناشناس۱۷۶۸۷۹۵۰۸:۵۵:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
یعنی تو کله ی حاکمان کم خرد عربستان هم فهم شناخت شرایط جهانی و تغییرات آن وجود دارد، ولی امان از مقامات تهران که ..
ناشناس۱۷۶۹۰۱۴۱۱:۵۸:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
اگر فهم داشتن از اول رابطه شون را با قطر به هم نمیزدن!
ناشناس۱۷۶۹۲۶۲۱۴:۲۸:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
نرود میخ آهنین در سنگ
بیگی29۱۷۶۸۸۲۷۰۹:۲۹:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
گرهی که با دست باز شود را چرا بادندان باز کنند؟
ناشناس۱۷۶۸۸۶۰۰۹:۵۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
مصلحت کشورش به غرور وخواست حاکم قطر ارجحیت دارد
ناشناس۱۷۶۸۸۷۰۱۰:۰۲:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
بهترین موقعیت برای انتقام سخت
ناشناس۱۷۶۸۸۹۳۱۰:۱۷:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
عقل و فهمشون به آشتی و مصلحت و منفعتشون رسیده شجاعت هم داشتند
محسن۱۷۶۹۰۵۳۱۲:۱۵:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
ساده انگارانه است این تحلیل. نزدیک شدن عربستان به قطر نشون دهنده خطر عربستان و جبهه عربی و اسراییل و آمریکا علیه ایران است
ناشناس۱۷۶۹۱۷۹۱۳:۳۱:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
چرا در مورد اینکه چه مذاکره ایی بین غرب و قطر صورت گرفته که چنین چرخشی برای قطر ایجاد شد رو بحث نمیکنید. آیا اینها نشانه این نیست که دنیای عرب و منطقه به سمت غرب و اسراییل در حال مصالحه اند و ایران تنها باید جور همه را در مقابله با اسراییل و همپیمانانش بکشد.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 2. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 3. پوستر معنی‌دار سایت رهبر انقلاب پس از خروج ترامپ از کاخ سفید

 4. تصویری از عامل انتحاری انفجار دوم دیروز بغداد

 5. روایت روزنامه آمریکایی از سنت شکنی ترامپ در روز تحلیف

 6. خروش میلیونی پاکستانی‌ها بر علیه عادی سازی روابط با اسرائیل

 7. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

 8. مجلس چیز خوبی است؛ بشرطی که هرچه من میگویم تصویب کند!

 9. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

 10. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

 11. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

 12. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

 13. جهاد اسلامی: ترامپ رفت و جمهوری اسلامی ایران پیروز شد

 14. طبقه جهانگیری بداند دیگر روی خوش نخواهد دید

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 16. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 20. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 21. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 22. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 23. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

  2. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

  4. تهدید زودهنگام بایدن از سوی صهیونیست‌ها درباره برجام

  5. گزینه پیشنهادی وزارت خارجه آمریکا: هیچ‌کس برای حذف سلیمانی اشک نمی‌ریزد/ اگر ایران به توافق بازگردد ما هم برمی‌گردیم

  6. تحلیف بی سابقه؛ ترامپ نیامد، جو بایدن دقیقا چه می‌خواهد؟

  7. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

  8. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

  9. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

  10. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

  11. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

  12. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

  13. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

  14. گروکشی تل‌آویو مقابل دولت بایدن؛ «به برجام بازگردید، دیگر حرفی باهم نداریم!»

  15. گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

  16. پشت پرده شایعه ترور سید حسن نصرالله

  17. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

  18. تپق زدن بایدن حین سخنرانی در مراسم تحلیف+ فیلم

  19. فیلم/بایدن با گریه رهسپار واشنگتن شد

  20. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

  21. پیام زینب سلیمانی به ترامپ: با ترس زندگی خواهی کرد

  22. ظریف: ترامپ به زباله‌دان تاریخ پیوست؛ نام سلیمانی خواهد درخشید

  23. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

  24. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

  25. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

  آخرین عناوین