اردکانیان: خط قرمز دولت عدم قطع گاز خانگی است

اقتصادی،   3991014076 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر نیرو گفت: خط قرمز دولت عدم قطع گاز خانگی است؛ آن هم نه فقط به خاطر دلایل فنی بلکه به خاطر اینکه امسال، سال آخر دولت است و مشکلاتی در کشور وجود دارد و برخورد‌‌هایی با هر موضوع از بیرون با مسائل می‌‌شود.

اردکانیان: خط قرمز دولت عدم قطع گاز خانگی است

به گزارش فارس، رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در جلسه مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور در وزارت کشور گفت: خط قرمز دولت عدم قطع گاز خانگی است؛ آن هم نه فقط به خاطر دلایل فنی بلکه به خاطر اینکه امسال سال آخر دولت است و مشکلاتی در کشور وجود دارد و برخورد‌‌هایی با هر موضوع از بیرون با مسائل می‌‌شود.

وی با تاکید بر اینکه  پاشنه آشیل ما همین مصرف خانگی است، ادامه داد: حتما بالای این خط قرمزی که گفتم باید بالای یک خط قرمز دیگر بکشیم چرا که روند فعلی باز نگه داشتن مصرف خانگی قطعا کشور را با بحران‌هایی مواجه می‌کند.

اردکانیان اظهار داشت: اروپا که اقلیم سردی دارد با جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری گازی که مصرف می‌کند اندکی بیش از دوبرابر ما است. مردم هم در این زمینه خیلی موثر نیستند و ما باید در این بخش مقداری جبران مافات کنیم. 

وی افزود: اصل ماجرا به اصلاح مصرف باز می گردد و با وجود اینکه یک برنامه بلند مدت ولی هر زمان که شروع شود باید از آن استقبال کرد. چراکه مصرف بی رویه مانند فردی است که خونریزی داخلی دارد و آن را درمان نکنیم، هر چقدر هم به این بیمار خون تزریق کنیم باز هم جان سالم به در نخواهد برد.

اردکانیان ادامه داد: یک هزار میلیون متر مکعب تولید و مصرف گاز در ایران رقم بزرگی است. تردید ندارم که همکاران صدیق ما در رسانه ها به عنوان یک پل ارتباطی در همین بازه کوتاه زمانی زمستان همانند تابستان اگر مطلب را با هنرمندی به مردم منتقل کنند و از این ارتباط به نحو احسن استفاده شود، ما اثر این موضوع در بخش خانگی را مشاهده خواهیم کرد.

وزیر نیرو کاهش مصرف سوخت در بخش خانگی را بسیار اثر بخش دانست و افزود: ما اگر بتوانیم درصدهای بسیار کوچکی در بخش خانگی اصلاح مصرف سوخت را انجام دهیم هم دچار خاموشی نمی شویم و هم در بخش صنعتی و موضوع اشتغال نیز با مشکل مواجه نخواهیم شد. هم تعهدات حداقلی ما که با کشورهای همسایه داریم را می توانیم رعایت کنیم. 

وی ادامه داد: ما براساس قراردادهایی که به امضا رسانده ایم صادرات برق داریم و هم ما و هم وزارت نفت به طور طبیعی ملاحظات مردم خود را قطعا در چهارچوب قراردادها در نظر گرفته ایم. اما همه مقدار گازی که ما در نیروگاه ها استفاده می کنیم تا برق تولید کنیم و این برق صادرات شود کمتر از یک درصد تولید گاز کشور است. اگر نفت صادر نکنیم و یا قرارداد های خود را متوقف کنیم، از یک درآمد ارزی محروم می شویم که صنعت برق ما در این شرایط تحریمی به آن بسیار احتیاج دارد.

اردکانیان گفت: در وضعیتی که کشورهای همسایه هم در این اقلیم زندگی می کنند عدم ایفای تعهدات فشار سنگینی را به مردم وارد می کند. چراکه فقط ما نیستیم که برق یا گاز صادر می کنیم، شرکت های وسیعی در بخش خصوصی ما هستند که در حال عرصه تولیدات خود هستند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از بزرگترین منابع ارزی ما ناشی از صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی است اگر مردم کشورمان و یا کشورهای همسایه در همین زمستان گرمایش و برق خود را از دست بدهند، شرایط و فضایی که ایجاد می شود طبیعتا بر روی بازارهای صادراتی ما تاثیر می گذارد و اگر این بازارها از دست برود به همین سادگی جایگزین نخواهد شد. 

وزیر نیرو ادامه داد: استاندار تهران گزارش داد که از اول آبان تا آذرماه مصرف گاز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١۵ درصد افزایش داشته است. قطعا بخشی از این افزایش مصرف باز بودن پنجره های منازل بوده است که می توانیم در یک ارتباط تعریف شده بین دستگاه های تخصصی این موضوع را برای مردم توضیح دهیم و اندکی از مقدار حدود ۶٠٠ میلیون متر مکعبی که در بخش خانگی مصرف می کنیم را بتوانیم کاهش دهیم، مردم دچار خاموشی نخواهند شد.

وزیر نیرو اظهار کرد: ما در وزارت نیرو به لحاظ شرایطی که وجود دارد استفاده از نیروگاه های برق آبی را افزایش داده ایم برای جبران و کمک به نیروگاه های حرارتی وارد مدار کرده ایم. هم در یک همکاری نزدیک با شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت سعی خواهیم کرد که کمترین اختلال در این قضیه ایجاد شود، تغییرات نیروگاهی ما به خصوص واحدهایی که می توانند از سوخت مایع استفاده کنند را نیز تدبیر کرده‌ایم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۶۱۵۱۴۱۷:۴۵:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
برق مورد نیاز زمستانیمان را نمیتوانیم تولید کنیم ,اونوقت صادر میکنیم! ننیجه هم میشه این!
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین