چند درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است؟

سلامت،   3991011008

وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گزارش جمع‌بندی از مجموعه اقدامات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از ابتدا تاکنون و همچنین کمیته‌های ذیل ستاد نشان داد که بیش از ۹۵ درصد مصوبات ستاد و کمیته‌ها انجام شده است.

چند درصد مصوبات ستاد کرونا اجرا شده است؟

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه پنجمین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران افزود: دستگاه‌های اجرایی، اصناف، اتحادیه‌ها و همه بخش‌هایی که به نوعی در امر مقابله با کرونا فعال هستند، همکاری و هماهنگی خوبی دارند و این امر موجب خوشحالی است. به ویژه مردم عزیزمان که به ما کمک کرده و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی علیرغم مشکلات زیادی که در حوزه اقتصادی، مشاغل و صنوف وجود دارد، با ما همکاری کرده‌اند. 

فرمانده قرارگاه در همین راستا اظهار کرد: این همکاری ها موجب شده است که روند پیش روی بیماری براساس پیش بینی های وزارت بهداشت، روند کاهشی باشد. البته این موضوع به معنی عادی شدن شرایط و یا سهل انگاری یا عدم توجه و رعایت مقررات بهداشتی نیست.

وزیر کشور تصریح کرد: مردم عزیز مستحضرند که نوع جدید جهش یافته ای از ویروس کرونا در انگلستان و اروپا شیوع یافته است که نشان دهنده این است که این بیماری قابل اعتماد و شناسایی دقیق نیست. در هر شرایطی باید حداقل های پروتکل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مورد توجه باشد و به دقت انجام شود تا ان‌شاءا... مجدداً با پیک بیماری در کشور مواجه نشویم. چرا که هر پیک بیماری از نظر اقتصادی، اجتماعی و روانی تاثیر زیادی بر مردم می گذارد و همچنین هزینه های بالایی برای کشور دارد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی در ادامه به مصوبات جلسه امروز اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مطرح شده بحث مجوز صادرات اقلام بهداشتی بود که این موضوع موجب خرسندی است چراکه روزهایی بود که در کشور حتی ماسک، کیت تشخیص و یا ونتیلاتور یا اکسیژن ساز به میزان کافی نداشتیم، اما اکنون به جایی رسیده ایم که می توانیم علاوه بر تامین نیازهای داخلی، صادرات هم داشته باشیم.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد که با هماهنگی وزارت بهداشت برای تشخیص و تامین نیازها، به وزارت صمت و گمرک اجازه صادرات داده شود تا بتوانیم در این زمینه کمک هایی را به کشورهای منطقه و کشورهایی که نیاز دارند، داشته باشیم.

رحمانی فضلی همچنین گفت: اجرای پروتکل‌های بهداشتی در برخی دستگاهها از حد متوسط تعیین شده و شاخص های حداقلی پایین تر بوده است که به آن دستگاهها تذکر داده و از آنها خواسته می شود تا پروتکل‌ها را رعایت کنند. همچنین مقرر شد که به برخی از دستگاههایی که در رعایت پروتکل‌ها ضعیف عمل کرده اند، تذکر داده شود.

وزیر کشور همچنین با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم جلسه امروز مقوله دولت الکترونیک بود، تصریح کرد: آقای انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی گزارشی در این خصوص در جلسه ارائه کردند که براین اساس روند کار بسیار خوب است اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم. برخی از دستگاهها مانند وزارت راه و شهرسازی عملکرد بسیار خوبی داشتند که مقرر شد براساس همین الگو، سایر دستگاهها نیز زمانبندی شوند و طرح آنها در زمان مشخصی نهایی شود که اگر این گام برداشته شود، می توانیم در سرویس دهی به ارباب رجوع سرعت را بالا ببریم و همچنین تضمینی برای سلامت مردم باشد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی با اشاره به اینکه خرید الکترونیکی نیز یکی از موضوعات مهم در امر مقابله با کرونا است، اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا، دستور رئیس جمهوری و ستاد ملی مقابله با کرونا بر این بود که زیرساختهای لازم برای این حوزه تقویت شود تا مردم بتوانند به صورت الکترونیکی خریدهای خود را انجام دهند.

وی در همین راستا افزود: براساس گزارشی که امروز از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد، آمادگی کامل برای ارائه این خدمات وجود دارد. هم چنین براساس گزارش وزارت صمت، خریدهای الکترونیکی از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون بیش از سه برابر شده است؛ با این حال هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم که مقرر شد ضمن زمانبندی، ابعاد موضوع کامل دیده شود تا بتوانیم این کار به نتیجه برسانیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی گفت: امروز همچنین گزارشی درخصوص انجام طرحهای نیمه تمام وزارت بهداشت ارائه شد که با همکاری وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه، با توجه به دستور رئیس جمهوری در دو نوبت و به درخواست قرارگاه مبنی بر اتمام این پروژه ها، دنبال شده است و مقرر شد تا اواخر اردیبهشت ماه سال آینده، بتوانیم بیش از ۲۴۰ طرح نیمه تمام را در سراسر کشور در حوزه بهداشتی را کامل کنیم. متولی و زمانبندی این کار تعیین شده است و سازمان برنامه و بودجه نیز بررسی کرده و قول تامین منابع آن را داده است که با این اتفاق ظرفیت زیرساختی بهداشت و درمان را افزایش می دهیم تا با خاطری جمع به مردم عزیز خدمات رسانی کنیم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: از همه مردم، دستگاههای اجرایی و متولیان حوزه های مختلف که مارا یاری دادند، تشکر و قدردانی می کنیم و امیدواریم با همین هماهنگی، همدلی و همکاری بتوانیم مسیر درمان را کوتاه کنیم تا نگرانی و ناراحتی مردم از این موضوع رفع شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص تشدید کنترلها در مرزهای کشور با توجه به شیوع ویروس پیشرفته کرونا در کشورهای اروپایی گفت: پیش از این نیز بدون قطعی شدن این مسئله، این موضوع جز برنامه ها ما بوده است به ویژه بعد از اینکه تست های فوری در کشور ساخته شد. به هرحال پیش از این، نتیجه تستها ۲۴تا ۴۸ساعت زمان می برد اما اکنون ظرف ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت نتایج ارائه می شود. وزارت راه و شهرسازی متولی این مسئله است و تمام ورودی ها اعم از زمینی، هوایی و دریایی کنترل کرده و استعلامهای لازم را می گیرد. با شیوع ویروس پیشرفته انگلیسی این نظارتها تشدید شد و از سوی قرارگاه و وزارت بهداشت نیز به همه مرزها ابلاغ شد تا جایی که امکان دارد، این مسئله را کنترل کنند. البته این مسئله، قابل کنترل صد درصدی نیست اما اطمینان صد درصدی از این جهت است که باید رعایت کنیم و اگر رعایت کنیم مشکلی نخواهد آمد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

  2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

  5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

  6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  7. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

  8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

  9. نجات اردوغان با پول ایران

  10. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

  11. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

  12. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

  13. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

  16. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

  17. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

  18. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

  19. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

  20. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

  21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

  22. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  23. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

  24. واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف

  25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما