چند نکته در مورد ادامه تحصیل در کانادا

گزارش بازرگانی،   3991010070

در دوره کنونی کشورهای زیادی مقصد ایرانیانی هستند که میل به خروج از ایران را دارند. از جمله این کشورها می توان به کانادا و ایتالیا اشاره کرد.

روشهای زیادی برای مهاجرت به هر دو کشور وجود دارد اما به هر حال شرایط یک متقاضی مهاجرت با دیگر متقاضیان متفاوت است و بهترین روش مهاجرتی برای کانادا و ایتالیا بر حسب شرایط متقاضیان می تواند متفاوت باشد. در این مقاله ما به بررسی شرایط و راههای مهاجرت به کانادا و ایتالیا خواهیم پرداخت و بهترین روشها برای اخذ اقامت این دو کشور را معرفی می نماییم.

کانادا در سالهای اخیر با سیاست هایی که در پیش گرفته است و اینکه هرم جمعیتی این کشور به طور فزاینده ای رو به پیری می باشد، ید طولایی در جذب مهاجر پیدا کرده و حتی می توان آن را مهاجر پذیر ترین کشور جهان در برهه کنونی معرفی کرد؛ اگر از کیفیت بالای زندگی و رفاه، بسترهای پیشرفته و سایر عوامل جذابی که کانادا برای مهاجرت دارد بگذریم، تنوع روشهای مهاجرتی به این کشور بسیار بالاست. به طور مفید و مختصر اگر بخواهید به کانادا مهاجرت کنید از 7 طریق قادر خواهید بود به هدف خود برسید :

1 . مهاجرت از طریق کار ( شامل فدرال اسکیلدورکر ، خود اشتغالی ، ویزای گلوبال تلنت و ... )

2 . مهاجرت از طریق تحصیل

3 . مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ( شامل خرید ملک ، خرید سهام ، کارآفرینی ، استارت آپ و ... )

4 . مهاجرت از طریق ازدواج

5 . مهاجرت از طریق تولد

6 . مهاجرت از طریق پناهندگی

7 . مهاجرت از طریق هنرمندان و ورزشکاران و خود اشتغالی

اینها روشهای مهاجرتی کلی به کانادا هستند که خدمت شما معرفی شد. برای کسب اطلاعات جامع به همراه ریزه کاری ها در هر کدام از این روشها دریایی از اطلاعات وجود دارد که در حوصله این نوشتار نمی گنجد؛ اما بطور عمومی می توان گفت که غالب روشهای مهاجرتی به این کشور بصورت PBS می باشد. ( بخوانید Point Based System یا بر حسب امتیاز ). به این نحوه که متقاضیان در هر روش مهاجرتی بر اساس فاکتورهایی چون میزان سواد و مدرک دانشگاهی ، میزان سن ، میزان آشنایی با زبان انگلیسی و فرانسه ، سازگاری ، سابقه کار در کانادا و غیره و غیره برای کسب امتیاز به رقابت می پردازند و هر دسته از متقاضیانی که امتیاز بیشتری کسب کرده باشند، واجدالشرایط دریافت دعوتنامه از دولت فدرال کانادا یا ایالات خاص جهت اخذ اقامت خواهند شد.

اقامت کانادا

یک نکته بسیار مهم در خصوص کشور کانادا این است که تمامی روشهای مهاجرت به این کشور منجر به اخذ اقامت بصورت دائم و سپس پاسپورت یا شهروندی کانادا نمی گردد. به عنوان مثال صرف خرید ملک در کانادا شما را به اقامت دائم این کشور نمی رساند. لذا برای این منظور اگر میخواهید در کانادا ملکی بخرید و از این طریق اقامت بگیرید، حتما می بایست از یک طریق دیگر وارد کار شوید، مثلا ابتدا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی وارد شوید، و هنگامی که اقامت تان از آن طریق درست شد و شما کارت PR خود را دریافت کردید هیچ منعی برای حفظ اقامت همزمان با خرید ملک شما در کانادا وجود ندارد.

نکته دیگر در خصوص اخذ اقامت کانادا این است که برخی از پلن ها ( نظیر فدرال اسکیلدورکر ) از همان ابتدا به شما اقامت دائم را اعطاء می کند و بسیاری دیگر از روشها شما ابتدا باید به کانادا وارد شوید ، یک سری شروط که دولت کانادا آنها را اعمال کرده است را برآورده نمایید آنگاه در صورت موفقیت آمیز بودن پروسه، به شما کارت اقامت دائم اعطا می گردد.

تحصیل در ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا نیز همانند کانادا 7 روش وجود دارد؛ اما در بسیاری از لحاظ، کشور ایتالیا از کانادا ضعیف تر است. بعنوان مثال وضعیت اقتصادی. طبعا در دوره کنونی کشور ایتالیا با بحران اقتصادی مواجه است ، نرخ بیکاری در آن بالاست و این مسئله قابل انکار نیست. از طرفی، این کشور جزء 8 کشور پیشرفته و صنعتی جهان محسوب می شود. روشهای مناسبی برای مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا وجود دارد نظیر روشهای سرمایه گذاری ( گلدن ویزا ، استارت آپ ، کارآفرینی ، سرمایه گذاری در پروژه های عام المنفعه و ... ) که پلن های جالبی را به سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهند. اما اگر رک و راست بگوئیم شرایط و تنوع سرمایه گذاری در کانادا در مقابل ایتالیا قابل قیاس نیست. چون کانادا نشان داده که کشور امن تری است و استاندارد های سرمایه گذاری در آن بسیار بالاتر از ایتالیا است.

در بحث مهاجرت کاری نیز همانطور که عرض شد ، باتوجه به بحرانی که ایتالیا در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است، نرخ بیکاری بالایی دارد. این یعنی تعداد بیکاران جامعه ایتالیا زیاد است و پیدا کردن کار برای یک فرد خارجی مشکل. لذا مهاجرت کاری به ایتالیا گزینه خوبی نیست. برای مهاجرت کاری باید کشورهایی را مد نظر قرار داد که نرخ بیکاری در آنها پایین است و تخصص شما در لیست مشاغل مورد نیاز آن کشور باشد.

اما شاید بتوان گفت که بهترین روش برای مهاجرت به ایتالیا ، روش تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی می باشد؛ زیرا بورسیه ها و کمک هزینه های بسیار متنوعی از طریق دولت و دانشگاههای این کشور برای دانشجویان بین المللی که بضاعت مالی مناسبی ندارند تدارک دیده شده است؛ لکن شما با استفاده از این فاند ها و بورسیه ها می توانید با هزینه ای بسیار پایین و به راستی ارزان در ایتالیا به تحصیل کنید و تجربه تحصیل در ایتالیا را داشته باشید. هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به رشته ، مقطع و دانشگاه شما متغیر می باشد. اما بد نیست بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو می باشد. نکته شایان ذکری که می تواند در این رابطه برای شما جذاب نشان می دهد این است که غالب دانشگاههای ایتالیا حین پذیرش از شما مدرک زبان نمی خواهند اما به خاطر داشته باشید که داشتن مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی و برای آفیسر سفارت ایتالیا بسیار حائز اهمیت می باشد.

در زیر لیستی از بهترین دانشگاههای ایتالیا را مشاهده می فرمایید :

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین