سخنگوی دولت: در اجرای قانون راهبردی حساسیت‌های زمانی را لحاظ کردیم

سیاسی،   3991009073

سخنگوی دولت از تصویب آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع مردم ایران خبر داد و گفت: دولت در اجرای این قانون حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داده است.

سخنگوی دولت: در اجرای قانون راهبردی حساسیت‌های زمانی را لحاظ کردیم
 

به گزارش ایرنا، «علی ربیعی» امروز سه شنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: هفته گذشته در مورد افزایش تولید خودرو مباحث زیادی صورت گرفت. این موضوع امروز هم در ستاد اقتصادی دولت دنبال شد و طرح جامع پیرامون خودرو که مبتنی بر کنترل قیمت و افزایش تولید باشد توسط وزارت صمت در حال آماده شدن است.

وی ادامه داد:  این هفته همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌هاست و نظر نمایندگان نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده، دولت در اجرای این قانون حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت در این جلسات همچنین با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد که ۱۴ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان از این رقم برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا  و  ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانک‌ها می‌باشد.

ربیعی با یادآوری روز صنعت پتروشیمی این صنعت را نمادی از خلاقیت نیروهای تلاشگرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش‌های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت ترین شرایط عنوان کرد و گفت: گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.  

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم این صنعت با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.

 ظرفیت صنعت پتروشیمی تا پایان سال به ۹۰ میلیون تن می‌رسد

وی گفت: با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید این صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می‌رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

سخنگوی دولت افزود: در سال ۹۲، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است.  

ربیعی ادامه داد: بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه‌ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید که تاکنون ۹ طرح این طرح‌ها به بهره برداری رسیده است

وی با بیان اینکه برای تداوم توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آتی نیز برنامه ریزی شده است، گفت: با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.  

سخنگوی دولت با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی توسط رییس قوه قضاییه اظهار کرد: این سند حاوی نکات مهمی از جمله مواجهه فعال ایجابی در حکمرانی قضایی توجه به آزادی‌های مشروع و شفافیت و همچنین است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این سند رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.  

ربیعی گفت: از این سند استقبال کرده و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی کردن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می‌تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه  اجرای آن را متضمن خواهد بود.

قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت

وی در ادامه به سالگرد شهادت سردارسلیمانی اشاره کرد و گفت: درد فقدان سردار سلیمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت فرساست. قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند، بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل کردند.

 سخنگوی دولت تصریح کرد:سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه‌ها خواهد درخشید.  

ربیعی ادامه داد: قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یک سال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت‌های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تاثیری بر اراده ملت‌های ما در این مسیر طولانی نداشته، بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی‌رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغال گری اجتناب ناپذیر است

 دنیای بدون قاتل سردار سلیمانی دنیای امن‌تری است 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تسلیت سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت، خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن‌تری برای همه ملت های جهان است.

سخنگوی دولت در ادامه به ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: فاطمه زهرا(س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است. ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا(س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

ربیعی در ادامه با تبریک سال جدید میلادی به مسیحیان جهان و بخصوص به هموطنان آشوری و ارمنی گفت: سال جدید میلادی فرصتی است برای تامل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش‌های انسانی که عیسی مسیح پیام آور الهی آن بوده است.  

وی افزود: ارزش‌های جهانشمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی  به دست می‌دهد تا به کمک آن، تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی آمریکا بر علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح‌مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح ناهمخوان است.

تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده است 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص آخرین وضعیت کرونا در کشور با بیان این که خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، گفت: در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد هستند. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاهها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می کند.  

ربیعی با بیان اینکه ابتلاها به یک چهارم و تعداد مرگ و میر به یک سوم کاهش یافته است، گفت: در این مدت ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است.  البته این وضعیت کاملا شکننده است و ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل ها بهداشتی هستیم.  تعلل و کوتاه آمدن‌ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده ای پیش خواهد برد بنابراین نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوش‌بینی و در نهایت غفلت از ویروس شویم.  

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود. هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلا به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد. در فصل سرما قرار داریم و مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می کند.

ربیعی گفت: مصوبات ستاد کرونا علمی و براساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته ایم. دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می توانند با رعایت درست پروتکل های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا براساس دستورالعمل ها گشایش های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 20. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 21. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 24. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 25. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 16. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 17. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 18. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 23. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 24. رسالت دولت آینده‎

 25. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

آخرین عناوین