هم بخرید، هم بسازید...

گروه سیاسی الف،   3991007122 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
هم بخرید، هم بسازید...

از هنگام شیوع ویروس کرونا در جهان، نوع برخورد دولت‌ها و چگونگی برنامه‌ریزی برای مقابله با آن در حوزه‌های مختلف مورد توجه و ارزیابی عموم جامعه بوده است. از این رو میزان مرگ‌ومیر، انجام تست، رسیدگی به بیماران، جبران خسارت‌های اقتصادی، حمایت اجتماعی و ... همواره در صدر توجه مردم و رسانه‌ها بوده است. بنابراین بخشی از تصویر مردم از کارآمدی یا عدم کارآمدی دولت‌ها منوط به موضوع کرونا است. به همین دلیل است که مثلاً یکی از دلایل شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل عدم مدیریت مناسب، میزان ابتلا و مرگ‌ومیر متأثر از بیماری کرونا عنوان می‌شود.

نحوه مدیریت کرونا در ایران نیز همیشه مورد توجه رسانه‌ها و مردم بوده و نقدها یا پشتیبانی‌هایی نیز صورت گرفته است. قطعاً انجام ارزیابی دقیق درباره عملکرد دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا نیاز به داده و اطلاعات دقیق در این باره است.

اما در روزها و هفته‌های اخیر با تزریق واکسن کرونا در کشورهای مختلف جهان از جهاتی دیگر نیز این موضوع برای مردم مهم شده و موردتوجه قرارگرفته است. بالطبع مردم ایران هم در این مقطع زمانی انتظار دارند که تمام تلاش‌ها بکار گرفته شود تا در اسرع وقت چنین اتفاقی برای آن‌ها مهیا و فراهم شود. البته دوقطبی مضحکی نیز شکل‌گرفته که عده‌ای بر «واکسن بخرید» و تعدادی بر «واکسن بسازید» تأکید دارند که خوشبختانه با موضع‌گیری رئیس‌جمهور مشخص شد ایران به‌درستی هر دو مسیر را در حال طی کردن است. اگرچه در زمینه خرید واکسن به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا محدودیت‌ها و تنگناهایی به وجود آمده اما دولت موفق شده تا پیشرفت‌هایی در این باره داشته باشد.

عامل مهم دیگر انتظار سرعت بخشیدن و کارآمد بودن جهت نیل به واکسن کرونا است؛ یعنی مردم انتظار دارند پیشرفت‌های علمی و دانش متخصصان ایرانی در زمان مناسب و با کارآمدی بالا به نتیجه برسد و واکسن در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

بدون شک این مسئله از بابت پرستیژ و وجهه کشور نیز حائز اهمیت است که نسبت به دیگر کشورها در یک مقطع زمانی مناسب به این موفقیت نائل آید. اگرچه رسانه‌های ضدانقلاب در این مدت تلاش داشته‌اند تا با ایجاد دوگانه سازی‌های کاذب، واکسن ایرانی و تلاش دانشمندانمان را زیر سؤال ببرند اما با به نتیجه رسیدن واکسن ایرانی بهترین پاسخ به وقاحتشان است.

دراین ‌بین پیشقدم شدن مسئولان و مقامات نیز در حضور رسانه‌های مختلف برای تزریق واکسن ایرانی حتماً از بابت ایجاد اعتماد مردم تأثیرگذار خواهد بود. شاید اگر دولتمردانی که حساسیت بیشتری طی این مدت نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته‌اند خود در این زمینه پیش‌قدم شوند می‌تواند کمک فراوانی به این مسئله داشته باشد.

موضوع دیگر تشخیص صحیح جامعه هدف و افرادی هستند که می‌باید در مراحل اولیه واکسن کرونای خارجی و داخلی را دریافت کنند که حتماً می‌باید بر اساس منطق صحیح باشد و به‌صورت شفاف به مردم اعلام شود. خدا نکند واکسن کرونا سر از بازار سیاه در بیاورد، یا افرادی که استحقاق و نیاز بالایی ندارند در ابتدای صف قرار گیرند . در این زمینه ضرورت دارد ماجراهایی مانند اهدای ماسک، دستکش و الکل و ... به نمایندگان مجلس دهم در اذهان عمومی تکرار نشود. یعنی نباید برای مردم این تصور و تلقی پیش آید که در این زمینه به‌صورت تبعیض‌آمیز رفتار می‌شود. فراموش نشود هر تصمیمی در این باره بر سرمایه اجتماعی سیستم سیاسی تأثیرگذار است. به همین دلیل بهتر آن است سیاست رسانه‌ای مشخصی حداقل در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو وجود داشته باشد تا تشکیک عمومی در این باره کمتر رخ دهد.

همان‌طور که ابتدا عنوان شد از زمان شیوع کرونا نحوه برخورد با آن از جنبه‌های مختلف به سنگ محکی برای ارزیابی موفقیت سیاست دولت‌ها تبدیل‌شده است که امید می رود ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز از آزمون‌های آینده سربلند بیرون بیاید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۵۲۸۰۷۰۹:۴۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۸
انگلیس علیرغم موفق بودن واکسن تولیدی آکسفورد تا نتیجه مطلوب شروع به واکسناسیون فایزر کرده در صورتیکه ظرف همین یکی دو هفته واکسن انگلیسی آماده استفاده است تاخیر در واکسناسیون فقط به قیمت از دست دادن جان های بیشتر میشود لطفا سیاسی کاری این بار کنار بگذارید
ناشناس۱۷۵۲۸۵۰۱۰:۲۸:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۸
ساختن واکسن کار ساده ای نیست. علاوه بر دانش فنی، ساختن دارو برای 84 میلیون نفر نیاز به تجهیزات در مقیاس بزرگ صنعتی دارد. آنهایی که دستی در صنایع دارویی می دانند.
ناشناس۱۷۵۳۱۶۲۱۳:۴۸:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۸
داروها و فراورده های دارویی که فاقد اعتبار سنجی اداره دارو و غذای آمریکا «FDA» آمریکا باشند، اعتبار علمی و کارآرایی و بهداشتی ندارند. حتی خود وزارت بهداشت ایران هم به این اصل پایبند است. حال ایران چطور می خواهد واکسنی بدون اعتبار FDA ساخته و حتی به گفته مسئولان بنیاد برکت، آن را صادر هم بکند؟!
ناشناس۱۷۵۲۸۶۲۱۰:۳۶:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۸
سالها قبل ادعا شد که ایران داروی نوترکیب بیماری هپاتیت C را با کمک فنی کوبا ساخته است. خط تولید این دارو طی مراسمی افتتاح شد. اما بعد از 2 روز تعطیل گردید. بعدا معلوم شد که قبلش مقادیری از این دارو نوترکیب به صورت Bulk از کوبا خریداری شده و در اقدامی نمایشی ویال ها پر گردیدند!
ناشناس۱۷۵۳۱۷۶۱۳:۵۲:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۸
از آقای دکتر روح الامینی رییس وقت انستیتو پاستور که این افتتاحیه در آنجا بود، بپرسید!
ناشناس۱۷۵۲۹۷۱۱۱:۵۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۸
فعلا به فاجعه این واکسن ها در در شیوع کرونا در انگلیس و کشته شدن افراد با تزریق این واکسن جواب بدهند تا به سیاسی کاری تو برسیم
ناشناس۱۷۵۳۰۱۹۱۲:۲۸:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۸
و می بینید که فایزر هر روز یک علامت آلرژیک جدید نشون میده! به نظر من که انگلیس یه جورایی پیشمرگ شد. چیز جدید مشکلات و عوارض جدید هم داره.
ناشناس۱۷۵۳۰۵۵۱۲:۵۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۸
تاکنون فقط 2 میلیون نفر در جهان واکسن تزریق کرده اند واکسن فایزر مشکلاتی در بدن ایجاد می کند و خود امریکایی ها از تزریق آن امتناع می کنند.
ناشناس۱۷۵۲۸۰۹۰۹:۴۹:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۸
کار عاقلانه این هست که با توجه به اینکه مدت زمان ایمنی سازی واکسن ۴ ماه هست برای دو نوبت یعنی تا ۸ ماه از واکسن معتبر خارجی استفاده بشه و بعد در نوبت سوم واکسن ایرانی برسه.متاسفانه برخی می خوان بدون در نظر گرفتن اصول بهداشتی واکسن ایرانی رو ۴۰ روز دیگه تولید کنند.
ناشناس۱۷۵۲۸۲۰۱۰:۰۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۸
تماشای‌فیلم‌اهدایخون‌مسیولان‌یادمان‌نرفته‌است‌اینجاهم‌میتوانند‌درتلویزیون‌ظاهرشوندظاهر‌واکسن چینی‌ودرباطن‌واکسن‌فایزر‌راتزریق‌کنند‌وباافتخار‌بگویند‌ماهم‌مثل‌شما‌واکسن‌چینی‌میزنیم
ناشناس۱۷۵۲۹۷۳۱۲:۰۱:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۸
از كجا معلوم واكسني كه جلو دوربين مي زنند چيني باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۷۵۲۸۶۳۱۰:۳۶:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۸
تیتر رو عوض کنید : برای آقایان و آقازاده ها بخرید برای عوام الناس بسازید
ناشناس۱۷۵۲۹۵۷۱۱:۴۹:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۸
پنجره های مترو را چرا قفل کرده اند؟ در این شرایط کرونایی و شلوغی. قطار مترو تهویه هوا واجب است. ممنون.
ناشناس۱۷۵۲۹۸۲۱۲:۰۴:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۸
هر روز تاخیر در خرید واکسن یعنی مرگ حدود 200 نفر بیشتر. جان این افراد پای کیست؟ آیا دولتها وظیقه حمایت از جان مرد را ندارند؟ آیا در آن دنیا میتوانند پاسخ این چانهای از دست رفته را بدهند؟!
ناشناس۱۷۵۲۹۹۰۱۲:۰۹:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۸
از آن جایی که خیلی از مردم و بویژه وب گردهای محترم به «خود متخصص پنداری در همه امور» مبتلا هستند تقاضا داریم در این مورد لطفا بگذارید متخصص ها نظر بدهند. می گویید سیاسی کاری می کنند از یک متخصص غیر سیاسی کار که تخصص دارد بپرسید و ارجاع دهید. همچنین کار علمی را مد نظر قرار دهید و «خود تحقیری» ملاک نباشد.
ناشناس۱۷۵۳۱۸۷۱۳:۵۵:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۸
تاخیر در خرید واکسن هر پنج روز 500 نفر کشته هر ده روز 1000کشته .
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

 2. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 3. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 5. آینده محتوم خودروسازی ایران

 6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 7. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

 8. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 9. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

 10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 11. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

 12. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 13. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 14. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 16. ما و پنجشیریان

 17. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 18. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 19. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

 20. بارقه های امید در دل مردم

 21. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 22. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 23. درباره کدام افغانستان سخن می‌گوییم؟!

 24. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 25. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  3. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  6. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  7. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  8. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  9. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  10. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  11. ما و پنجشیریان

  12. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  13. بارقه های امید در دل مردم

  14. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  15. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

  16. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

  17. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

  18. بیانیه‌ مشترک ایران و آژانس: اجازه به بازرسان برای سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه

  19. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

  20. سرتان را بگیرید بالا

  21. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

  22. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

  23. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

  24. چالش‌های ۳ گانه واردات سوخت ایران به لبنان برای دشمنان مقاومت

  25. انتصابات جدید در وزارت امورخارجه/ باقری جایگزین عراقچی شد

  آخرین عناوین