رحمانی فضلی: در شرایط فعلی شیوع کرونا هیچ مراسمی در کشور نباید برگزار شود

اجتماعی،   3991004055 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشست مشترک قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا با دبیران کمیته های اطلاع رسانی، حمل ونقل عمومی، بهداشت و درمان و تدارکات و پشتیبانی ستاد ملی مقابله با کرونا در محل وزارت کشور برگزار شد.

رحمانی فضلی: در شرایط فعلی شیوع کرونا هیچ مراسمی در کشور نباید برگزار شود

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رحمانی‌فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در این نشست پس از استماع گزارش کمیته ها و طرح دیدگاه و نظرات اعضا، باتاکید بر اینکه وزارت بهداشت و درمان متولی طرح شهید سلیمانی است، اظهار کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی طرح شهید سلیمانی ارزیابی منتقدانه از اجرای این طرح انجام دهد تا کاستی و موانع پیش رو جمع بندی و رفع شود.

وی در همین راستا افزود: تمامی کمیته های ذیل ستاد نیز بایستی گزارش عملکرد خود را تهیه و تا دو هفته دیگر در جلسه قرارگاه ارائه کنند.

دکتر رحمانی فضلی همچنین با اشاره به فشار مضاعفی که طی هفته های گذشته، با اوج گرفتن میزان مبتلایان به کرونا در کشور، بر کادر درمانی و پزشکی وارد شد، از برنامه های وزارت بهداشت برای تشویق و تقدیر از پرستاران و کادر درمان از جمله با اعطای مرخصی تشویقی و همچنین اورهال کردن بیمارستان ها، حمایت کرد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی با بیان اینکه مبنای تصمیم گیریها در کشور وضعیت شهرها است که از سوی وزارت بهداشت به صورت هفتگی اعلام می شود، خاطرنشان کرد: هیچ مراسمی در کشور خارج از دستورالعمل طرح هوشمند مدیریت کرونا اجرا نمی شود و براساس دستورالعمل این طرح در خصوص هر برنامه یا مراسم مناسبتی تصمیم گیری می شود.

وی افزود: براین اساس و باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا در کشور اجازه برگزاری هیچ برنامه یا مراسمی که مستلزم تجمع افراد است داده نخواهد شد.

 رحمانی فضلی مجددا بر استفاده همگان از ماسک، ضدعفونی کننده ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای صیانت از سلامت جامعه تاکید کرد و گفت: رسانه ها باید به صورت مستمر به بیان این موضوع بپردازند و ضمن تبلیغات گسترده، مردم را به رعایت بیش از پیش پروتکلهای بهداشتی دعوت کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا همچنین بر لزوم ساماندهی آمار و اطلاعات مرتبط با کرونا در یک سامانه مشخص با متولی گری وزارت بهداشت تاکید کرد.

 رحمانی فضلی در این نشست همچنین از تلاش و ایثارگری کادر درمانی کشور اعم از پزشکان، پرستاران و سایر عوامل و دست اندرکاران مراکز درمانی کشور، مدیران دانشگاه های علوم پزشکی، دکتر رئیسی و سایر معاونین و مدیران و تلاشگران وزارت بهداشت و وزیر بهداشت، تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه بابک دین پرست - دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در ابتدای این نشست گزارشی از روند پیگیری ها و اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی کمیته های این ستاد ارائه کرد و گفت: در 4 نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، 50 مصوبه ابلاغ شده است که عمده مصوبات اجرایی شده است.

دین پرست با اشاره به جلسه مشترک قرارگاه با کمیته حمل و نقل عمومی گفت: در این جلسه، مجموعا 11 مصوبه داشتیم که همه اجرایی شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین با بیان اینکه در نشست مشترک قرارگاه با استانداران و شهرداران کلانشهر، 23 محور از مهمترین موضوعات و مشکلات استانداران و شهرداران ارائه شد، افزود: از مجموع این 23 بند مصوبات، کمیته های امنیتی، انتظامی و حمل و نقل ، به 11 بند پاسخ داده اند و 12 بند باقیمانده نیز پیگیری و تعیین تکلیف می شود.

دین پرست ادامه داد: با توجه به برخی اعتراضات مبنی بر وجود ازدحام در میادین میوه و تره بار، در ابلاغیه ای به استانها برای نظارت استانداران بر این موضوع تاکید شد که پس از ابلاغیه، گزارشی مبنی بر تداوم شرایط منفی ازدحام ها در واحدهای عرضه کالاهای اساسی و میادین میوه و تره بار واصل نشده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی همچنین گزارشی از وضعیت مرزهای زمینی کشور ارائه کرد و گفت: روند تجارت و صادرات طبق روال معمول و البته با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود. در ادامه این نشست آدم نژاد - معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر کمیته حمل ونقل ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این کمیته گفت: در تمامی مرزها دستگاه ضد عفونی کننده قرار داده شده است که در دنیا بی سابقه است. همچنین اتباع غیرایرانی و مسافرین باید برای ورود به کشور تست PCR داشته باشند که این تست باید تا 72 ساعت پیش از ورود کشور انجام شده باشد.

وی با اشاره به اینکه گزارش کمیته حمل و نقل به صورت روزانه به ستاد و کمیته های ذیل آن ارسال می شود، اظهار کرد: از آغاز طرح هوشمند محدودیتهای کرونا، 51 میلیون استعلام وضعیت سلامت مسافران برای صدور بلیط گرفته شده است که بیشترین میزان استعلام در کل کشور است و از این میان 2هزار و 740 بلیط نیز بازگشت داده شده است.

جمالی نژاد - معاون عمرانی وزیر کشور نیز از تعامل مستمر با استانداران و الزام استانها به رعایت پروتکلها در پایانه های مسافربری خبر داد و گفت: در این راستا بازدیدها و بازرسی های سرزده انجام شده، نواقص شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام شده است.

جمالی نژاد با اشاره تخصیص 100 میلیارد تومان یارانه بلیط از سوی سازمان برنامه و بودجه گفت: این مبلغ به تدریج پرداخت خواهد شد.

وی همچنین ضمن اشاره به پیگیری مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر تامین 5 هزار دستگاه اتوبوس ناوگان درونشهری، گفت: اقدامات اولیه انجام شده است و به زودی این اتوبوسها تامین خواهد شد. همچنین پیشنهاد تهیه هزار دستگاه اتوبوس برای شهرداری های تهران و تبریز علاوه بر مصوبه مذکور داده شده است، که درحال پیگیری است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاریها همچنین از الزام شهرداری ها و استانداری ها برای حفظ ناوگان حمل ونقل عمومی خبر داد و تصریح کرد: پیگیری های اولیه برای انتشار اوراق مشارکت ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شده است .

جمالی نژاد همچنین به طرح ارائه 6 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به تاکسی داران اشاره کرد و گفت: موانعی برای ارائه ضمانت از سوی تاکسیداران وجود داشت که با رایزنی های انجام شده، این موانع برطرف شد و همه تاکسی دارانی که در این طرح ثبت نام کرده اند، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

در ادامه دکتر رئیسی معاون وزارت بهداشت و درمان و رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی مقابله با کرونا هم در این نشست، از کاهش یک سوم حجم مراجعان سرپایی به مراکز درمانی خبر داد و گفت: موارد مثبت ابتلا به بیماری کرونا در کشور بسیار کاهش یافته است.

وی افزود: با اجرای طرح ملی غربالگری از تک تک خانه ها به صورت تلفنی یا حضوری غربالگری انجام می گیرد که درصورت نیاز در منزل از افراد رپید تست یا تست سریع گرفته می شود.

رئیسی تاکید کرد: با افزایش تعداد تستهای روزانه دیگر شکایتی از تاخیر در انجام یا اعلام نتیجه تستها نداریم.

وی همچنین تصریح کرد: تاکید بر این است که از مبتلایان تست اصلی pcr گرفته شود، اما برای اطرافیان بیمار و کسانی که در خانه تست می دهند از رپید تست ها یا تست سریع استفاده شود.

دبیر کمیته بهداشت و درمان همچنین تصریح کرد: با اعمال محدودیتها و رعایت پروتکلهای بهداشتی در هفته های گذشته، آمار بستری شدگان به شدت کاهش یافت به طوری که در تهران از هزار نفر بستری در روز به زیر 300 نفر در روز رسیده ایم.

 رئیسی همچنین تاکید کرد: با اینکه سیر شیوع بیماری در کشور رو به کاهش است اما باید به روندها توجه داشته باشیم و نباید با عادی انگاری موجب بروز مجدد پیک بیماری در کشور شویم. چراکه پیک گذشته بیماری فشار بسیار زیادی به کادر درمان و سلامت کشور وارد کرد.

وی افزود: اکنون در وضعیت جدیدی قرار گرفته ایم و امیدواریم با رعایت خوب پروتکلهای بهداشتی این روند ادامه داشته باشد.

دکتر رئیسی همچنین با تقدیر از پیگیری دکتر رحمانی‌فضلی برای اجرای طرح اعمال محدودیت تردد شبانه گفت: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور متفق القول هستند که این طرح از جمله موفق ترین طرح ها در زمینه کاهش آمار ابتلا و جلوگیری از تجمعات و دورهمی های خانوادگی بوده است.

در ادامه این نشست، ذوالفقاری دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اجرای موفق طرح هوشمند مدیریت کرونا گفت: تاکنون چنین طرحی با این جامعیت اجرا نشده است و این طرح می‌تواند نمونه ای موفق برای ارایه به سایرین باشد.

در ادامه خدادی-  معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد نیز ضمن بیان گزارشی از اقدامات این کمیته، بر ارائه گزارش هفتگی اجرای طرح هوشمند مدیریت کرونا از سوی قرارگاه عملیاتی تاکید کرد.

تابش - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر کمیته پشتیبانی و تدارکات ستاد نیز ضمن ارائه گزارش اقدامات این کمیته، از رشد فروش اینترنتی در کشور خبر داد و گفت: زیرساختهای لازم برای ارتباط فروشگاه های سنتی با پلتفرم های رایانه ای ایجاد می شود.

تابش با بیان اینکه در حال حاضر، بیش از ۸۰ میلیون ماسک در کشور داریم، گفت: با توجه به تامین نیاز داخلی و انباشت ماسک در کشور، امکان صادرات وجود دارد. 

وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه تولید دستگاههای اکسیژن ساز محقق شده است، از تحویل ۸۱ دستگاه اکسیژن ساز خبر داد و گفت: ۱۰ دستگاه دیگر در هفته آینده تحویل می شود و این روند تا رفع کامل نیاز ادامه خواهد یافت.

بنا براعلام روابط عمومی وزارت کشور، در پایان این نشست نیز، نظری - مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و رئیس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، گزارشی از پیگیری های این کارگروه ارائه کرد و گفت: تشکیل کارگروه خانواده با نمایندگانی از ۲۰ وزارتخانه و سازمان، که به تدبیر دکتر رحمانی‌فضلی اجرایی شد؛ از جزیره ای عمل کردن دستگاهها در حوزه خانواده جلوگیری کرد.

گفتنی است؛ در این نشست همچنین، اجرایی شدن مصوبه الزام ارائه کارت ملی برای دریافت خدمات، اعلام شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۴۸۸۸۷۱۵:۴۹:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۴
آزمون استخدامی با 500 هزار نفر شرکت کننده مراسم نیست که تو این سرما و کرونا میخواید برگزارش کنید؟!
ناشناس۱۷۴۹۱۶۸۲۰:۳۷:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۴
نه آزمون فرق داره شاید! مستلزم تردد و تجمع نمیشه احتمالا و ارائه کارت ملی هم که از قبل این مصوبه درش الزامی بوده
ناشناس۱۷۴۸۸۹۹۱۵:۵۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۴
پس آزمون استخدامی ؟؟؟ لغو میشه یا نه؟؟؟
ناشناس۱۷۴۹۳۸۵۰۱:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۵
الف لطفا یک مقاله درباره آزمون استخدامی بنویس که چه لزومی داره در این وضعیت حاد کرونا برگزار بشه؟ واقعا نمیشه آزمون را در بهار برگزار کرد؟
ناشناس۱۷۴۸۹۵۹۱۶:۵۰:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۴
زمان آزمون استخدامی را به فروردین موکول کنید.
ایران۱۷۴۹۰۰۲۱۷:۴۶:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۴
به علامه دهر و دانشمند برجسته گوشزد کنید که قراره آزمون استخدامی با بیش از نیم میلیون نفر اجرا بشه اون هم با مجوز از دولت ظاهرا مسئولین عزیز فکر میکنن چون آزمون مجوز از دولت داره کرونا از این طریق منتقل نمیشه خدایا ما چقدر بدبختیم
ناشناس۱۷۴۹۱۹۳۲۰:۵۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۴
باغ تالارهای اطراف تهران رو خبر ندارید ؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم حاضرند تو این شرایط حتی پول بیشتری هم بدهند !!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۷۴۹۱۹۷۲۱:۰۰:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۴
با سلامت داوطلبان آزمون استخدامی بازی نکنید. آزمون را به تعویق بیندازید.
ناشناس۱۷۴۹۳۴۰۰۰:۰۱:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۵
رحمانی فضلی: در شرایط فعلی شیوع کرونا هیچ مراسمی در کشور نباید برگزار شود ..!!!!! برادر بزرگوار مگر کرونا تازه شروع شده ؟؟؟؟ بهمن ماه پارسال باید این دستور را قاطعانه اعلام می فرمودی . یا حق .
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 6. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 7. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 8. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 9. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 10. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 11. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 12. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 13. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 14. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 15. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 8. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 9. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 10. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 11. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 12. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 13. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 14. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 15. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 16. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 17. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 18. برای دختر حاج قاسم نه!

 19. درباره یک تصمیم

 20. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 21. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 22. رییسی گذشت !

 23. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 24. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 25. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

ابر آروان

آخرین عناوین