رحیم پور ازغدی: روحانی شورای انقلاب فرهنگی را با شورای عالی امنیت ملی اشتباه گرفت

گروه سیاسی الف،   3990928045 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رحیم پور ازغدی می گوید: نمیدانم چه کسی پاسخگوست اما می‌دانم که رئیس شورا، در همه دوره‌ها رؤسای جمهورند. همه چیز در کنترل آنهاست، اجراکنند یا نکنند و چگونه؟ گاه مصوباتی که به ریاست خودشان در شورا تصویب شده، ابلاغ یا اجرا نشده، بگذریم از صدور دستوراتی برخلاف مصوبات شورا به نهادهای اجرایی، دور زدن شورا و منع آن از ورود به برخی حوزه‌های مهم فرهنگی و آموزشی کشور، با آنکه قانونا وظیفه شوراست.

 رحیم پور ازغدی: روحانی شورای انقلاب فرهنگی را با شورای عالی امنیت ملی اشتباه گرفت

به گزارش الف در چهلمین سالگشت تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسن رحیم پور ازغدی در  دومین یادداشت خود به برخی پرسش ها پاسخ گفته است.

 

س ) فرمان شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست کیست؟ چه کسی پاسخگوست و از چه کسی باید مطالبه کرد؟

ج) نمیدانم چه کسی پاسخگوست اما می‌دانم که رئیس شورا، در همه دوره‌ها رؤسای جمهورند. همه چیز در کنترل آنهاست، اجراکنند یا نکنند و چگونه؟ گاه مصوباتی که به ریاست خودشان در شورا تصویب شده، ابلاغ یا اجرا نشده، بگذریم از صدور دستوراتی برخلاف مصوبات شورا به نهادهای اجرایی، دور زدن شورا و منع آن از ورود به برخی حوزه‌های مهم فرهنگی و آموزشی کشور، با آنکه قانونا وظیفه شوراست.

به گمانم تنها اختیار اجرایی باقیمانده در دست شورا، رای‌گیری برای رؤسای دانشگاه‌ها بود که گرچه بدون استثنا و چالش، رؤسای پیشنهادی دولت‌ها عینا تایید می‌شدند، اما این اختیار نیز در این دوره از صحن شورا سلب شد و باید گفت این یکی رئیس، رکورد زد.

س) اعضای حقوقی شورا مگر تابع دولت‌ها هستند؟

ج) اکثریت اعضای شورا انقلاب فرهنگی، اعضای حقوقی اند و اکثر اعضای حقوقی نیز تقریبا با هر انتخابات، تغییر می‌کنند و در نتیجه سازمان هم تغییر جهت می‌دهد و معمولا بله، تابع رئیس‌جمهور هر دوره‌اند و دست کم در برابر اظهارات رئیس، هرچه گفت، سکوت می‌کنند.

شورا معمولا و عملا در چهارچوب اراده رؤسای جمهور پیش‌رفته و رویکرد جلسات و مصوبات غالبا منفعلانه و در حد تغییرات در جمله بندی و انشائ عبارات است، به ویژه اعضا حقوقی که محذوریت آیین کارگزاری دارند.

علاوه بر دست‌کم دوازده عضو شورا که منصوب مستقیم رئیس‌جمهور هر دوره و تابع دولت وقت هستند، تقریبا سایر اعضای حقوقی نیز به دلائلی چون وابستگی بودجه و سایر نیازمندی‌ها، اجازه یا انگیزه برای نقد یا ایستادگی در برابر اراده دولتی حاکم ندارند.

دبیر شورا نیز منصوب رئیس‌جمهور و در همه چیز حتی اعلام دستور جلسات و تنظیم صورت‌جلسات، باید از رئیسی اجازه بگیرد که بدون الزام به مشورت، شخصا تصمیم می‌گیرد چه موضوعی در دستور کار شورا باشد یا نباشد.

نمایندگان مجلس در شورا و رؤسای مجلس نیز در هر انتخابات تغییر می‌کنند و اینست که تقریبا ثبات تصمیم‌سازی در سیاستگزاری‌های شورا، ضمانتی ندارد بنحوی که روحیات شخصی رؤسای دولت‌ها در جهت‌گیری مصوبات شورا تاثیر دارد و مصوبه‌ای در دوره یک رئیس‌جمهور ممکن است در دوره دیگری رای نیاورد و یا اصلا در دستور کار قرار نگیرد. حتی بسته به اینکه رئیس جلسه درآن روز چه کسی باشد، جهت و سرعت شورا و مصوبات و خروجی آن متفاوت می‌شود و البته در همه شوراها این وضع، تاحدی طبیعی است.

این فقدان انسجام فکر واراده در شورا باعث شده علیرغم فلسفه وجودیش، نتواند نقش یک قرارگاه برای اصلاحات بزرگ و تداوم انقلاب فرهنگی را ایفا کند گرچه این شورا به رغم همه سیاه‌نمایی‌ها، مصوبات عالی، کم نداشته است.

بنیانگذار این نظام و انقلاب، امام خمینی(ره) است. ایشان سران قوا و همه نهادهای اصلی علمی و فرهنگی کشور را وارد شورا کرد تا کل ظرفیت اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی کشور، منسجم و با اجماع حداکثری، بر هندسه فرهنگی کشور، نظارت و مدیریت کنند و پاسخگو نیز باشند اما کسانی در حاکمیت همواره خواسته‌اند این شورا و بلکه همه شوراها را تشریفاتی کنند و تا حدی موفق شده‌اند.

س) آیا کمرنگ شدن قدرت اثرگذاری شورای انقلاب فرهنگی ، منشأی ساختاری دارد یا عوامل انسانی؟

ج) بنده مسائل را شخصی نمی کنم ، این یک تحلیل وآسیب شناسی نوعی است اما ساختارها معمولا خمیر دست حاکمان بوده اند. نقد بنده البته هرگز بمنزله نادیدن خدمات هیچیک از آقایان روسای شورا نیست اما برای درک ملموس تر شما مجبورم مثال بزنم.در دوره رئیس اسبق ، جهت گیری اصلی، همکاری با غرب و فاصله گیری از رویکرد انقلابی و اسلام گرای امام بود و از همین شورا مصوبه‌ در جهت راضی کردن اتحادیه اروپا به نفع بهائیت در دانشگاههای ایران گرفتند .البته ایشان علاقمند به شخص امام و منتقد به افکار امام بود. رئیس بعدی از کاراکتر ۱و۲ برخوردار بود. شخصیت متقدم او، انقلابی و ارزشی سخن می گفت و سپس نمیدانم در چه روز وچه ساعتی ، ایشان ناگهان اومانیست و ترمینولوژی ارزشی شان ، لرزشی شد، بویژه پس از انتخابات ۸۸ که بالاترین رای تا سال۹۹ را بدست آورد، ادبیات ایشان درشورا هم تغییر کرد و این یک چرخش فرهنگی بزرگ بود. و اما رئیس کنونی شورا تاپیش از ریاست جمهوری، اصولا چهره ای علمی دردانشگاه و حوزه نبودند. از قضا سوابق امنیتی و اطلاعاتی ایشان که البته محترم و بجای خود مفید بوده است ، باعث شد شیوه مدیریت او در موارد متعددی چون ماجرای بنزین در آبان ۹۸ همه را شوکه کند، با میلیاردها خسارت و دهها کشته که بی سابقه بود و تنها از یک مدیرغیرامنیتی و تازه کار برمیامد.

در عین حال امیدوار بودیم ایشان با سوابق اداره شورای عالی امنیت بتواند شورای عالی انقلاب فرهنگی را هم مدیریت کند و کرد اما ظاهرا این شورا را با شورای امنیت، اشتباه گرفت و بتدریج، تحکم جای گفتگو را گرفت. بگمانم دست کم یکبار به ایشان گفتم شما که بیشتر عمرسیاسی خود را در مذاکره گذرانده و بقدری حوصله دارید که حاضرید بدون هیچ حاصلی ، با آمریکا و انگلیس و فرانسه سالهای سال با خنده هایی ازعمق جان، "مذاکره برای مذاکره" را ادامه دهید چرا با دوستان شوری، مذاکره نمیتوانید.

ایشان از مذاکرات سال ۸۴ تا مذاکرات ۹۹ ، تکرار مکررات را بارها با غرب، تجربه کرده و علیرغم آنکه پس از هرمذاکره، تحریمها و تهدیدها و توهین ها بیشتر شده اما هنوز میل به تکرار همان مکررات و شوق یک مذاکرات ابدی با همان طرفها برسرهمان مسائل و باهمان نتائج پس از ۱۵ سال مذاکره دارد. در واقع صادقانه از وی پرسیدم این سعه صدر وگشودگی وگشادگی، چرا مطلقادر مذاکرات درون شورا دیده نشد؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۳۹۱۸۸۱۳:۰۲:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۲۸
جناب پور ازغدی از حسن و اسحاق در حد لالیگا ملولیم چه کنیم
ناشناس۱۷۳۹۲۰۵۱۳:۱۳:۵۴ ۱۳۹۹/۹/۲۸
خاتمی و رفسنجانی فقط قیافه‌ی امام رو دوست داشتن _____ احمدی نژاد هم از زمانیکه در دام اون جماعت افتاد طلحه و زبیر شد وضع روحانی هم که متاسفانه بدتر از همه‌شونه
ناشناس۱۷۳۹۲۰۶۱۳:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۲۸
منتقد بدون راه حل . مثل همیشه
ناشناس۱۷۳۹۲۲۰۱۳:۲۳:۴۲ ۱۳۹۹/۹/۲۸
این شورا کجای قانون اساسی است جناب همیشه منتقد
ناشناس۱۷۳۹۴۳۱۱۵:۳۶:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۸
این آقای ازغندی هم دائم تو حاشیه است.
ناشناس۱۷۳۹۴۷۸۱۶:۰۰:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۲۸
حالا کار این شورا چی هست ؟
ناشناس۱۷۳۹۶۱۱۱۷:۲۹:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۸
انقلاب فرهنگی ؟؟؟؟؟؟ این اصطلاح واقعا از نظر علمی کاملا مسخره است !
ناشناس۱۷۳۹۶۹۶۱۸:۴۴:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۲۸
یکی به ما بگه شغل و تحصیلات این آقا چیه؟
ناشناس۱۷۳۹۷۸۲۱۹:۴۲:۰۲ ۱۳۹۹/۹/۲۸
حالا چرا عکس پاسارگاد و بقیه نمادهای ملی رو از کتابهای درسی خذف کردی تو
ایرانی۱۷۳۹۹۰۳۲۱:۰۱:۱۰ ۱۳۹۹/۹/۲۸
مذاکره برای مذاکره کار سعید جلیلی بود عموجان
ناشناس۱۷۳۹۹۴۱۲۱:۱۹:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۲۸
این شورا در چهل سال گذشته چه خروجی مفیدی داشته است؟
ناشناس۱۷۴۰۲۳۲۰۰:۳۵:۴۹ ۱۳۹۹/۹/۲۹
شما آنجا را با جايي اشتباه نگرفته اي كه در مقابل منتخب مردم مي ايستي وتوهين مي كني؟
معلم۱۷۴۰۲۶۸۰۱:۰۹:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۲۹
شانس اوردیم روحانی شورا را کنترل می کند.با افکاری که شما دارید خدا به ملت رحم کرد.
عزیز۱۷۴۰۴۴۹۰۷:۳۴:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۲۹
رفیق اونمقع که احمدی جونت از این کارا میکرد چرا صدات درنیومد ... در نیت شما شک بسیار است
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 12. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 15. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 16. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آب در دل کویر تکان خورد

 19. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 20. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 21. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 22. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 23. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 24. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 25. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 2. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 3. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 4. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 5. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 6. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 7. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 8. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 9. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 10. سردار حاجی‌زاده: آزمایش موفق موتور اول ماهواره برها انجام شد

 11. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

 12. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 13. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 14. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

 15. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 16. بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری در وین

 17. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

 18. دیدار با شمخانی در مترو

 19. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

 20. سعید محمد: ویلاهای منتسب به ریاست جمهوری در قشم به فروش می‌رسد

 21. علم الهدی: نقد در کشور ما آزاد است، اما به طوریکه آب در آسیاب دشمن ریخته نشود

 22. آیت‌الله سبحانی: آمار فرزندآوری بسیار پایین است

 23. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 24. تشکیل دولت عراق در میان اما و اگرهای بسیار/ آیا سناریو الکاظمی تکرار می‌شود؟

 25. شکستن سکوت استراتژیک حزب الله در برابر عربستان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما