ادعای وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

گروه جهان الف،   3990926051 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر امور خارجه کانادا مدعی شد که خطای انسانی نمی‌تواند دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی باشد.

ادعای وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی. بی. سی کانادا، فرانسوا فیلیپ شامپاین در بخشی از گفت و گو با این شبکه مدعی شد که فکر نمی کند دلیل هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی خطای انسانی باشد. 

او در پاسخ به این سوال که آیا توضیح ایران را برای علل سقوط این هواپیما می پذیرد،  گفت که نه نمی پذیرد اما اشاره ای نکرد که دلیل چه می تواند باشد و چه کسی مقصر است. 

شامپاین با بیان این که خب ما می گذاریم که روند پیش برود، ادعا کرد: حرف من این است که شاهد موشک هایی بودیم که به هواپیما شلیک شدند و این هر سوالی را برایم ایجاد کرد. 

وزیر خارجه کانادا ادامه داد: در مورد هر چیزی که بگویند تحقیق خواهم کرد به این دلیل که هیچ چیزی را بی چون و چرا نمی‌پذیریم. 

در حالی که طبق اعلام مقامات ایرانی، ایران تمام همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام داده است، او همچنین گفت از آنجا که کانادا به شواهد،  مدارک و مظنون ها دسترسی ندارد،  به نتیجه رسیدن درباره اتفاقی که افتاده سخت است و به اعمال فشار بر ایران برای پاسخگویی ادامه می دهد. 

اظهارات شامپاین در پی این مطرح می شود که رالف گودال، مشاور ویژه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا با انتشار گزارشی مدعی شد که ایران به دلیل این که اقدام نیروهای نظامی آن موجب سقوط هواپیما شده است،  نباید مسئول تحقیق در این باره باشد. 

او در این باره مدعی شد که طرف مسئول این وضع در حال تحقیق خودش است که بخش عمده آن به طور مخفیانه انجام می شود. این هیچ اعتماد و اطمینان را بر  نمی انگیزد. 

***

ادعاهای مقامات کانادایی در حالی مطرح می شود که محسن بهاروند، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در امور حقوقی پیش از این در گفت و گویی با روزنامه تهران تایمز با توجه به ادعای وزیر امور خارجه کانادا مبنی بر این که ایران در زمینه حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری نمی‌کند، در پاسخ به این سوال که کانادا دقیقا با مطرح کردن این ادعاها به دنبال چیست، توضیح داد: ما رفتار کانادا را درباره سقوط هواپیمای اوکراینی درک نمی‌کنیم. در دیدار میان وزرای امور خارجه دو کشور ما توضیح دادیم که ایران چه همکاری‌هایی کرده است و نمایندگان آن‌ها از محل سقوط هواپیما دیدن کردند.

بهاروند ادامه داد:  آن‌ها در خواندن جعبه‌های سیاه هواپیما در پاریس و هر همکاری دیگری مشارکت کردند. ایران تمام همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام داده است. یکی از مشکلات ما با اوتاوا این است که دولت کانادا به قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و سعی می‌کند اقداماتی یک‌جانبه انجام دهد که لازم نیستند واقعا. من فکر می‌کنم کانادا بر اساس تعصبات سیاسی این مسئله را مطرح می‌کند. طبق بند ۱۳ معاهده شیکاگو، کشوری که در آن حادثه رخ داده، مسئول روند تحقیق است.

او در این راستا افزود:  ایران همچنین در حال تحقیق درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی است و دسترسی لازم را برای طرف‌های بین‌المللی ایجاد کرده است و هنوز دو ماه به موعد گزارش مانده است. اگرچه، ضرب‌الاجل یک ساله گزارش می‌تواند تمدید شود، گروه تحقیقات ایران تمام تلاشش را می‌کند تا گزارش را در موعد مقرر کامل کند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر این اظهار کرد: آقای ظریف با همتای کانادایی‌اش دیدار کرد و من نیز با معاون وزیر امور خارجه کانادا در ارتباط بودم و ما تمام چیزهایی را که برای طرف کانادایی لازم بود ارائه کردیم و تا جایی که می‌شد خواسته‌هایشان را در چارچوب قوانین ایران انجام دادیم تا به درک بهتری از جریاناتی برسیم که به این حادثه منجر شد. عجیب است که دولت کانادا شروع کرده است به انجام دادن اقداماتی یک‌جانبه و ما هیچ دلیل خوبی در آن نمی‌بینیم به جز این که کانادا سعی دارد موضوع را سیاسی کند. من باور دارم که همه چیز باید طبق پروتکل‌ها و قوانین باشد و همه از آن‌ها پیروی کنند.

بهاروند تاکید کرد: ایران چندبار آمادگی‌اش را برای همکاری اعلام کرده است و هیچ مانعی در تحقیق درباره این حادثه طبق معاهده‌های بین‌المللی نمی‌بیند و ما در حال حاضر در حال همکاری با طرف اوکراینی هستیم.

این دیپلمات ارشد کشور در پاسخ به این سوال که ایران در چه سطحی با کشورهای درگیر در این حادثه همکاری می‌کند، پاسخ داد: درباره هواپیمای مسافربری اوکراینی، چندین بار آمادگی‌مان را برای همکاری با هر کشوری که بر اساس حسن نیت و به رسمیت شناختن حقوق [حمل‌ونقل] هوایی مانند معاهده شیکاگو آماده مذاکره باشد، نشان داده است. ما پذیرفتیم که به خانواده جان باختگان هواپیمای اوکراینی که در ۸ ژانویه در نزدیکی تهران سرنگون شد، غرامت بپردازیم. ما حتما در چارچوب قوانین ایران هکاری خواهیم کردو به وضوح تایید کردیم که این اشتباه از سوی نیروی هوایی ایران اتفاق افتاد و این که تهران هیچ چیزی را پنهان نکرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشور در ادامه اظهاراتش گفت: کانادا اگر به جای ایجاد ممانعت درتلاش‌های ایران برای توضیح دادن واقعیت، بر اساس حسن نیت و طبق معاهده‌های بین‌المللی وارد مذاکره با ایران شود، تحقیقات به خوبی مذاکرات ایران با اوکراین پیش خواهد رفت. اما دولت کانادا فکر می‌کند که می‌تواند با تبلیغات و اظهارات غیرواقعی اعمال فشار کند، این کارآمد نخواهد بود. 

هواپیمای اوکراینی در دی ماه سال گذشته در آسمان ایران به اشتباه مورد هدف قرار گرفت که منجر به جان باختن تمام ۱۷۶ تن سرنشینان آن از جمله هم وطنان و شهروندان دیگر کشورها شد.

ایران که مسئول تحقیق درباره رخ دادهایی است که منجر به این سقوط شد،  تا کنون دو دوره مذاکرات را با طرف اوکراینی و با حضور کارشناسان کشورهای ذی نفع و سازمان بین المللی هواپیمایی برگزار کرده است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۳۵۷۷۲۱۱:۱۸:۱۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
خانواده جانباختگان رنج و عذاب بزرگی را متحمل شده اند. همه از این حادثه دحشتناک متاثرند.
ناشناس۱۷۳۵۷۷۴۱۱:۱۹:۳۹ ۱۳۹۹/۹/۲۶
شما اظهار نظر راجع به جعبه سیاه نداری؟!
ناشناس۱۷۳۵۷۹۵۱۱:۲۶:۲۶ ۱۳۹۹/۹/۲۶
اصلا به کانادا چه؟!
ناشناس۱۷۳۶۶۱۴۱۹:۳۰:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۲۶
ده ها نفر از مردم کانادا تو اون هواپیما بودن. ربطش اینه
ناشناس۱۷۳۶۶۵۸۲۰:۰۴:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۲۶
نصف مسافران کانادایی بودن
ناشناس۱۷۳۵۸۰۷۱۱:۳۲:۱۰ ۱۳۹۹/۹/۲۶
حالا زدن هواپیما به اشتباه یا عمد به کنار .. سه روز انکار ماجرا از بالاترین شخصیت های مملکت اوج فضاحت بود.
ناشناس۱۷۳۵۸۱۲۱۱:۳۳:۴۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
از اون موقع فضولی و بازرسی اتمی حالا هواپیما
ناشناس۱۷۳۵۸۱۷۱۱:۳۶:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۲۶
این اتفاق تا بحال بارها اتفاق افتاده، خود ارتش امریکا با اون دبدبه چندبار توی جنگ 2003 هواپیماهای خودی رو زد
ناشناس۱۷۳۶۵۹۵۱۹:۱۷:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۲۶
و البته هواپیمای مسافربری ما رو به عمد و نه اشتباهی ، زد و مدال هم دادن به اون جانی
ناشناس۱۷۳۵۸۲۰۱۱:۳۶:۲۹ ۱۳۹۹/۹/۲۶
بسه دیگه اینم شده داستان قاشقچی
ناشناس۱۷۳۵۸۲۴۱۱:۳۹:۰۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
اشک تمساح
ناشناس۱۷۳۵۸۴۲۱۱:۴۶:۳۱ ۱۳۹۹/۹/۲۶
گل به خودی بزرگی بود...
ناشناس۱۷۳۵۸۹۱۱۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۲۶
کاش حداقل یک مسئول در این حوزه برکنار و توبیخ می شد تا بگویی اقدامی انجام شده است. تنها صحبتی که مسئولین آشکارا گفتند یک بنده خدا بعد از مشاهد هواپیما چون نتوانسته با مقام ارشدش تماس بگیرد هواپیما را زده
امراله مهماندوست۱۷۳۵۹۲۱۱۲:۱۳:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
این اولین هواپیمای مسافربری در جهان نبوده و آخرین آن هم نخواهد بود اگر آمریکا زده باشد قابل بخشش است اما اگر ایران زده باشد غیر قابل بخشش است
حسین حسینی۱۷۳۶۳۴۸۱۵:۵۰:۵۴ ۱۳۹۹/۹/۲۶
واقعن.اخه چقدر خود کم بینی
ناشناس۱۷۳۵۹۶۰۱۲:۲۸:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
علت این اتهامات مشخصه. چون ما رسانه های آزاد نداریم.
ناشناس۱۷۳۶۳۲۶۱۵:۳۶:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۲۶
هیچ کشوری رسانه ازاد نداره
ناشناس۱۷۳۵۹۹۰۱۲:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۶
خب راست میگه بیچاره آخه اینم شد دلیل که اپراتور 105 درجه در تشخیص جهت جغرافیای شمال اشتباه کرده
ناشناس۱۷۳۶۱۰۸۱۳:۳۱:۴۶ ۱۳۹۹/۹/۲۶
حالا اینا لوس شدن و کاسه داغتر از آش! از هر فرصتی جهت فشار به ایران استفاده میکنن، نه اینکه اصلا شماها در افغانستان و عراق جنایت نکردید! و چه خونهایی به اسم حقوق بشر نریختن! حداقل شماها ساکت باشید و دم‌از حقوق بشر و انسانیت نزنید!
ناشناس۱۷۳۶۱۸۱۱۴:۰۳:۵۵ ۱۳۹۹/۹/۲۶
قبل از هواپیمای اکراینی یک هواپیمای آلمانی و یک هواپیمای چینی دقیقا از همون مسیر عبور کرده بودن. چرا درباره اونها خطای انسانی رخ نداد؟
ناشناس۱۷۳۶۵۹۷۱۹:۱۷:۵۶ ۱۳۹۹/۹/۲۶
از هکرهای اسراییل بپرس
ناشناس۱۷۳۶۶۸۳۲۰:۲۳:۰۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
اونها از شش و نیم کیلومتر دورتر عبور کرده بودند
ناشناس۱۷۳۶۲۱۱۱۴:۲۱:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۲۶
دیپلماسی فشل
ناشناس۱۷۳۶۲۳۸۱۴:۴۰:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۲۶
چه اسم با مصمایی
محسن۱۷۳۶۲۶۸۱۵:۰۲:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۲۶
مرتیکه شامپاین بیشتر از موشکباران عین السعد میسوزه مثل بعضی دشمنان داخلی روش نمیشه به هواپیما گیر میده آخه دوست و رفیق قلدر و تروریستشون آبروش رفت
ناشناس۱۷۳۶۲۷۱۱۵:۰۳:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۲۶
این اظهار نظر هم بدون غرض ومرض نمیتواند باشد!
ناشناس۱۷۳۶۲۹۷۱۵:۱۹:۰۰ ۱۳۹۹/۹/۲۶
با کدوم یکی از عوامل برخورد کردید؟؟
ناشناس۱۷۳۶۴۱۰۱۶:۳۴:۴۰ ۱۳۹۹/۹/۲۶
شریک دزدها وپناه دهنده آقازادگان حالا دلسوز شده.
ناشناس۱۷۳۶۶۰۳۱۹:۲۱:۱۰ ۱۳۹۹/۹/۲۶
136 نفر پاسپورت کانادایی داشتند باید پاسحگوی کانادا بود
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین