افشاگری یک تهیه‌کننده از دستمزدهای نجومی بازیگران

گروه فرهنگی الف،   3990925096 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت: ولنگاری که در پرداخت دستمزدها در شبکه نمایش خانگی به وجود آمد عموما با پول‌های عجیب و غریب یا پول‌های کثیف که منشاء سالم و درستی ندارند، صورت گرفت و شرایطی را به وجود آورد که برخی برای صدا وسیما خط و نشان می‌کشند.

افشاگری یک تهیه‌کننده از دستمزدهای نجومی بازیگران

فارس نوشت: چند روزی است که موضوع درخواست‌های غیرمتعارف بازیگران از سریال‌های تلویزیونی در رسانه‌ها مطرح شده است. از ماجرای کنار گذاشتن روزبه حصاری از سریال «بچه مهندس۴» با تصمیم قاطع مدیران سیمافیلم تا ماجرای دستمزدهای میلیاردی در سریال «پایتخت» که هر روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.

در همین رابطه سیدعلیرضا سبط‌احمدی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون درباره درخواست‌های دستمزد غیرمتعارف بازیگران سریال‌ها گفت: اگر با نگاه دقیق‌تری به این مهم توجه کنیم می‌بینیم یکی از عواملی که باعث می‌شود این افراد دستمزدهای عجیب و غریب طلب کنند ما تهیه‌کنندگان و تصمیم‌گیرندگان سیما هستیم. عدم به کارگیری و معرفی بازیگران جوان و جدید باعث می‌شود که برخی بازیگران دستمزدهای بالایی طلب کنند.

وی ادامه داد: وقتی تهیه‌کنندگان ملزم شوند که در هر پروژه از بازیگران جدید و جوان تربیت شده در کلاس‌های بازیگری، بازیگران تئاتر، دانشجوها و... استفاده کنند بعد از ۳۰ پروژه قطعا شاهد معرفی چهره‌های جدید و مستعد به جمع بازیگران کشور خواهیم بودو حق انتخاب و تنوع بازیگران برای تهیه‌کنندگان و کارگردانان زیاد می‌شود.

معرفی چهره‌های جدید؛ راهکار مقابله با بازیگران زیاده‌خواه
سبط احمدی تاکید کرد: نگاه برخی مدیران برای تولید سریال‌ها این است که در هر سریال از چند بازیگر شناخته شده و چهره استفاده شود. از این جهت قدرت انتخاب کارگردان و تهیه‌کننده برای یک نقش تنها به سه یا چهار نفر محدود می‌شود و آن افراد هم هر رقمی که بخواهند طلب می‌کنند و از سوی دیگر سازندگان مجبور می‌شوند برنامه‌ریزی کار را به گونه‌ای ترتیب دهند که بازیگر به دو یا سه پروژه خود برسد.

وی افزود: اگر مدیران سیما این اجازه را بدهند که در سریال‌ها از بازیگران مستعد و موفق که کم هم نیستند استفاده شود با این نوع مشکلات مواجه نخواهیم شد. هزینه کلان برای به کارگیری بازیگران را صرف کار روی فیلمنامه و انتخاب و بکارگیری استعدادهای جوان بازیگری کنیم. ما در شهرستان‌ها استعدادهای بسیار خوبی داریم که فرصتی برای دیده شدن ندارند. بسیاری از بازیگران صاحب نام و مطرح روزی در تئاترهای شهرستانی فعال بودند و کشف شدند. به کارگیری استعدادهای جوان کمی شجاعت می‌خواهد که با حمایت مدیران سیما می‌توان این مشکل را مرتفع کرد.

پرداخت رقم‌های نجومی در شبکه نمایش خانگی برخی را وقیح کرد
تهیه‌کننده «ایلدا» به پرداخت دستمزدهای نامتعارف در شبکه نمایش خانگی اشاره کرد و گفت: ولنگاری که در پرداخت دستمزدها در شبکه نمایش خانگی به وجود آمد عموما با پول‌های عجیب و غریب یا پول‌های کثیف که منشاء سالم و درستی ندارند، صورت گرفت. پرداخت رقم‌های نجومی شبکه نمایش خانگی برخی همکاران ما را وقیح کرد. متاسفانه پرداخت این پول‌ها برای افرادی که خاستگاه اصلی آن‌ها تلویزیون بود شرایطی را به وجود آورد که برای صدا وسیما خط و نشان می‌کشند و دستمزدهای عیجب طلب نمی‌کنند یا می‌گویند ما با سیما کار نمی‌کنیم. متاسفانه شنیدم که سریال‌های تلویزیونی را شبیه عابر بانک فرض میکنند و  دل مشغولی خود را جای دیگر می‌دانند.

بازیگری که دستمزدش ۳ میلیون بود ۱۲۰ میلیون می‌‌خواهد!
وی ادامه داد: متاسف می‌شوم وقتی می‌شنوم بازیگری که در سریال‌های تلویزیونی رشد کرد و دیده شد و تا فصل قبل سریال دستمزد ماهیانه ۷ میلیونی خود را به یکباره به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش می‌دهد که با هیچ معیاری قابل درک نیست یا بازیگری که در پروژه قبلی ماهی ۸ میلیون دستمزد می‌گرفت در پروژه «ایلدا» طلب  ماهی ۶۰ یا ۷۰ میلیون تومان کرد. یا دوست دیگری که در کار قبلی ماهی سه میلیون دستمزد گرفته بود برای حضور در «ایلدا» تقاضای ۱۲۰ میلیون تومان داشت. خدا را شاکر جایگزین‌های خوبی برای این بازیگران در نظر گرفته شد.

مخالفت مدیران سیمافیلم با دستمزدهای نجومی جای تقدیر دارد
وی افزود: تقاضای چند میلیاردی برای بازیگری و چند کار جنبی دیگر در یک سریال در هیچ چارچوبی نمی‌گنجد و خوشحالم که شنیدم مدیران سیمافیلم با پرداخت این نوع تقاضاها مخالفت شدید کردند. من تشکر می‌کنم که با حمایت مدیران سیمافیلم و شبکه این جسارت را به همکار من آقای سعید سعدی دادند تا بازیگرش را تغییر دهد و زیر بار این درخواست‌های نامتعارف نرفت.

خط مشی پروژه را سازمان تعیین می‌کند نه بازیگر!
سبط احمدی در خاتمه تاکید کرد: باید ملاک و اصل هر سریال محتوای آن باشد و خط مشی پروژه را تهیه‌کننده و سازمان صدا و سیما مشخص کنند نه برخی از بازیگران که تقاضاهای مادی عجیب و غریب دارند. اگر جلوی این نوع رفتارها را نگیریم و بسط و گسترش پیدا کند نمی‌توانیم هیچ سریالی را تولید کنیم. با توجه به هزینه‌هایی که افسارگسیخته در تولید بالا می‌رود گاهی با توجه به برآوردهایی که داریم دستمزد همکاران پشت صحنه که شبانه‌روز زحمت می‌کشند از دستمزد کارگر ساده هم پایین‌تر است. برآوردهای سازمان هم باید با این تورم هم‌خوانی داشته باشد تا تهیه‌کننده شرمنده عوامل پشت صحنه نشود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۳۴۹۵۹۱۷:۴۶:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۲۵
اونوقت خود شما همونقدر میگیری که قبلاً میگرفتی؟!!!!!!!!!!
ناشناس۱۷۳۵۰۱۱۱۸:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۲۵
تهیه کنندگان هم باید درآمد خود را شفاف سازی کنند. مالیات از فعالیتهای هنری به شفافیت کمک می کند حتی اگر درصد کمی هم باشد. هر چند کلا شفافیت در اقتصاد ما کم است چون ما پول ملی را در بودجه دولتها به بازی گرفته ایم. وقتی پول ملی ما رابطه مستقیمی با نفت دارد!
ناشناس۱۷۳۵۴۲۲۰۳:۲۶:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۲۶
دلیلش اینه که همه چیز قیمتش چند برابر و میزان کار یک چندم شده
ناشناس۱۷۳۶۵۷۷۱۸:۵۸:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۲۶
کاربسیارخوبی است به جای پول دادن به بازیگران کیفیت فیلم را بالا ببرید.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 11. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 12. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 13. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 14. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 15. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 20. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین