رحمانی فضلی: مردم در معرض بمباران شدید اخبار تحریف شده، غلط و نادرست هستند

گروه سیاسی الف،   3990924151

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور تصریح کرد: از رسانه ها توقع داریم که آنچه که به عنوان گرانی و نوسانات در بازار مطرح است و واقعیت دارد، حتما پیگیر دلایل آن باشند اما حس رهاشدگی در بازار را القا نکنند.

رحمانی فضلی: مردم در معرض بمباران شدید اخبار تحریف شده، غلط و نادرست هستند

به گزارش روابط عمومی وزارت کشور، رحمانی فضلی وزیر کشور و رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در پایان شصتمین جلسه این ستاد با اشاره به اینکه حجم اخبار و اطلاعات تحریف شده و تخریبی انتشار یافته به خصوص از سوی رسانه های خارجی در سطح بسیار بالایی است و مردم در معرض بمباران شدید اخبار تحریف شده، غلط و نادرست هستند، اظهار کرد: هر خبری که در کشور در حوزه اقتصادی مطرح می شود، مربوط به یک دستگاه اجرایی متولی است که باید به شبهات و ابهامات و تحریف و دروغ های خبری پاسخ مناسب بدهد و مردم را در معرض داوری و قضاوت درست قرار دهد که این موضوع، پیش از این در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی مصوب شده و دستورالعمل داریم که هر دستگاه نسبت به پاسخگویی به شبهات و ابهامات اقدام کند.

وی در همین راستا افزود: در جلسه امروز گزارشی از نتایج حاصل در این زمینه ارائه شد، با این حال اعضای ستاد معتقدند که دستگاه ها در رفع شبهات و ابهامات و تحریف ها، نمی توانند به قدر کافی منسجم، مؤثر و صریح اقدام کنند و پاسخ دهند که این موضوع باید در کمیته محتوایی و اطلاع رسانی بررسی و دستورالعملی برای روابط عمومی ها در این زمینه ارائه شود. همچنین موارد مثبت و موثر هم حتما مطرح شود.

 وزیر کشور گفت: در این جلسه، نیروی انتظامی گزارش بسیار خوبی از اقدامات موثری که در مقابله با کانال های متخلف فضای مجازی، سایتهایی که خلاف قوانین و به صورت قاچاق در مباحثی مثل قمار، سوءاستفاده و کلاهبرداری ها فعالیت داشته اند، ارائه کرد که ضمن تشکر از ناجا انتظار داریم با کمک وزارت اطلاعات درخصوص این موضوع کار را دنبال کنند، چرا که یکی از زمینه های بروز تخلف و جرم خیزی حوزه اقتصادی در فضای مجازی است و در عین حال مردم با اطمینان وارد فضای مجازی می شوند؛ پس باید برای تشدید حمایت از منافع مردم از راه حل های قانونی مؤثر استفاده کنیم و این راه حل ها به صورت مستمر و منسجم و با هماهنگی همه دستگاه ها در حوزه فضای مجازی اجرایی شود. 

رحمانی فضلی با بیان اینکه در جلسه شصتم ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی گزارشی از روند ترخیص کالاهای اساسی ارائه شد، گفت: براساس این گزارش، ارقام نشان می دهد که از زمانی که تصمیم اساسی برای تسهیل در این زمینه اتخاذ و از سوی دولت ابلاغ شد، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و دارایی و گمرک هم همکاری خوبی داشته اند اما کماکان برخی از کالاها در گمرک رسوب کرده است که باید پیگیری شود.

وزیر کشور بیان داشت: همچنین پیشنهاد شد که درخصوص کالاهای اساسی، همه دستگاهها به صورت جدی پیگیری کنند و اطلاع رسانی مناسبی در این خصوص به مردم شود. 

وزیر کشور با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که امروز فضای جامعه با آن درگیر است، بودجه است، عنوان کرد: لایحه بودجه از طرف دولت به عنوان پیشنهاد ارائه می شود. در لایحه بودجه درآمدها، هزینه ها، مصارف و مجموعه ای از سیاست ها دیده می شود که همه این موارد، در مجلس و کمیسیون های مختلف و نهایتاً در کمیسیون تلفیق و در پایان در صحن مجلس مورد بررسی قرار می گیرد و دولت و بخش های مختلف دولتی در مراحل مختلف بررسی و تصویب در مجلس حضور دارند. 

وی در همین راستا ابزار امیدواری کرد: مجلس با نگاه کارشناسانه و دقیق این بودجه را مورد بررسی قرار دهد و از نظرات کارشناسی دولت در همه زمینه ها استفاده کند. آنچه که در نهایت مصوب خواهد شد، قانون است و همه باید آن را رعایت کنیم. 
رحمانی فضلی یادآور شد: در فضای ارائه لایحه بودجه تا تبدیل به قانون، طبق معمول کسانی که به دنبال سوءاستفاده، القای ناکارآمدی یا عدم کارشناسی لازم و یا بزرگنمایی و نظائر آن هستند، به بودجه از جوانب مختلف حمله می کنند که در چند روز گذشته شاهد این قضیه بودیم. 

وی در همین راستا تصریح کرد: تقاضا داریم که سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی بودجه و همچنین دستگاه‌های اجرایی به عنوان متولیان بخش خود در بودجه از آنچه که به عنوان لایحه است، صیانت کنند و پاسخهای لازم را داده و شبهات را رفع کنند. همچنین رسانه ها به ویژه رسانه ملی در بحث های کارشناسی هم موافقین و هم مخالفین را باهم در رسانه ها بیاورد که مطالب ارائه شده، هم به بالا رفتن آگاهی مردم بیانجامد و هم از نظرات کارشناسان لایحه بودجه استفاده شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور دربخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جلسه امروز به موضوع قیمت کالاهای اساسی و نوسانات قیمت در این حوزه و آثار آن در افکار عمومی اشاره شد، گفت: در یکی دو ماه اخیر با نوسانات زیادی در بحث قیمتها مواجه بودیم و این امر موجب سوءاستفاده های زیادی در مواجهه با افکارعمومی و ناکارآمد جلوه دادن دولت نسبت به این مسئله شد و برخی به این موضوع دامن زدند و اطلاعات غلط به مردم دادند.

وی ادامه داد: آنچه که مردم با آن مواجه هستند، افزایش قیمت و نوسانات قیمت است که در برخی موارد شاید قابل توجیه برای مردم نباشد. با این حال درخواست اعضای ستاد این بود که رسانه ها به دنبال اطلاعات درست و دقیق کارشناسی باشند، حتما از دستگاههای متولی سوال کنند و دستگاههای اجرایی نیز موظف به پاسخگویی هستند.

رحمانی فضلی گفت: از طرف دیگر دستگاههای متولی هم تلاش کنند تا با منابعی که در اختیار دارند، مانع این نوسانات قیمت شوند؛ همانطور که در گزارشی که در جلسه امروز، مبنی بر اینکه امسال از نظر تامین نهاده ها و مواد اولیه حوزه کشاورزی و تولید کالای اساسی در کلان با مشکلی مواجه نبودیم، ارائه شد. هر چند در فصول و مواقع تامین نوساناتی بوده اما با ذخایری داریم که می توانیم از این ذخایر استفاده کنیم. 

وزیر کشور همچنین ضمن تشکر از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت و نهادهای اقتصادی که در این حوزه ها فعال هستند، گفت: این دستگاهها حتما تلاش کنند، به طور ویژه نرخ کالاهای اساسی را در بازار کنترل کنند و تولید به نحوی برنامه ریزی شود که در ایام پیش رو که مصرف مردم در این حوزه ها افزایش پیدا می کند، شرایط طوری تنظیم شود که با گرانی مواجه نشویم. 

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در پایان تصریح کرد: از رسانه ها توقع داریم که آنچه که به عنوان گرانی و نوسانات در بازار مطرح است و واقعیت دارد، حتما پیگیر دلایل آن باشند اما حس رهاشدگی در بازار را القا نکنند. چراکه هم ستاد تنظیم بازار کار خود را انجام می دهد و هم وزارت جهاد کشاورزی پیگیر امور است. بانک مرکزی نیز در حال تامین منابع لازم است. پس همه کمک کنیم تا بازار منطقی‌تر و با ثبات‌تر باشد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

  2. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  3. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  4. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

  5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

  6. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  7. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

  8. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

  9. نجات اردوغان با پول ایران

  10. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

  11. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

  12. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

  13. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

  16. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

  17. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

  18. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

  19. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

  20. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

  21. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

  22. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  23. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

  24. واکنش سرباز راهور به اظهارات قالیباف

  25. بدون تعارف با جاسوسان واقعی موساد در سریال سرجوخه

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

   2. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

   3. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

   4. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

   5. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

   6. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

   7. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

   9. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

   10. دوستانه با آقای مسیح مهاجری

   11. «دستاورد شگفت انگیز» ایران در توسعه سامانه‌های دفاع موشکی

   12. رئیس جمهور: دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ گلایه‌های مردم را بحق می‌دانم/برای تأمین واکسن، شخصاً با برخی کشورها تماس گرفتم

   13. رئیس جمهور:عده‌ای شبانه روز در تلاشند نرخ دلار را بالا ببرند

   14. سرانجام طرحی که چند بار نام عوض کرد به کجا می رسد؟!

   15. شلیک تمرینی سامانه‌های پدافندی در آسمان منطقه نطنز

   16. آقای «تَکرار می‌کنم» اول شما پاسخگو باشید/مردم از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند

   17. راهکارهای ضمانت گرفتن از امریکا برای خارج نشدن از توافق

   18. پاسخ اینستاگرامی امیرعبداللهیان به طرف‌های غربی

   19. نمایندگان مجلس انقلابی در مسیر شهید مدرس باشند

   20. هشدار توکلی درباره حذف ارز ۴۲۰۰/ توضیحات قالیباف درباره جلسات متعدد سران قوا/ علت برگشت‌خوردن طرح صیانت چه بود؟

   21. اصلاح‌طلبان و پالس ناامیدی که به وین می‌فرستند/ پای منفعت مشترک با آمریکا در میان است؟

   22. فرماندار اصفهان: هیچ درخواست اخذ مجوزی برای برگزاری تجمع در روز جمعه نشده است

   23. حضور رئیس‌جمهور در تجمع خانواده‌های بیماران SMA در مقابل مجلس

   24. پاسخی به ادعای مضحک رسانه‌ی ترکیه‌ای درباره جزایر سه گانه

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما