توزیع ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها با قیمت ۱۹۲ هزار تومان

گروه سلامت الف،   3990922033 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واکسن‌های توزیع شده در شبکه بهداشتی کشور برای گروه‌های پر خطر، ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزای وارداتی با ارز نیمایی در شبکه داروخانه های کشور توزیع شد.

توزیع ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها با قیمت ۱۹۲ هزار تومان

کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایرنا گفت: از اوایل مهر ماه در چند مرحله حدود ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا به کشور وارد شد و در شبکه بهداشتی کشور برای گروه های پر خطر شامل کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، بیماران خاص و صعب العلاج مانند افراد مبتلا به بیماری های کلیوی به صورت رایگان تزریق شد.

وی گفت: واردات این واکسن ها با شرایط سختی انجام شد و بقیه سفارش های ایران برای خرید واکسن آنفلوانزا چندین بار به بن بست تبادلات بانکی ناشی از تحریم ها برخورد کرد و نهایتا امکانپذیر نشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: همه ۲.۵ میلیون دوز واکسن وارد شبکه بهداشتی کشور شد و در خانه های بهداشت و مرکز بهداشتی و درمانی به صورت رایگان توزیع شد. اکنون نیز از مسیر دیگری حدود ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی وارد و در شبکه دارویی و داروخانه های کشور توزیع شده است و به قیمت ۱۹۲ هزار تومان توزیع می شود. قرار بود تعداد بیشتری واکسن برای توزیع در داروخانه ها وارد شود که با توجه به تحریم ها واردات بقیه واکسن های آنفلوانزایی که قرار بود با ارز دولتی وارد شود، مقدور نشد.

با توجه به اپیدمی کرونا در کشور و جهان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ماهها پیش نسبت به خطر همزمانی شیوع کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان و احتمال جهش ویروس کرونا هشدار داده بود.

پیش از این در مهر امسال حیدر محمدی مدیر کل نظارت بر دارو و فرآورده های تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته بود: امسال حدود ۱۶ میلیون واکسن آنفلوانزا وارد و توزیع می‌شود تاکنون فقط ۱.۵ میلیون دوز واکسن وارد شده و بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن در مراکز بهداشتی، توزیع داروخانه‌ای آن شروع خواهد ‌شد.

وی افزود: بیش از این میزان ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا، هنوز هیچ واکسن آنفلوانزای دیگر وارد کشور نشده و توزیع در داروخانه نیز هنوز شروع نشده است. قرار است یک میلیون واکسن آنفلوانزای دیگر نیز برای توزیع رایگان در شبکه بهداشتی برای گروه های پر خطر وارد شود.

مدیر کل دارو وزارت بهداشت گفت: در مجموع امسال قرار است ۱۶ میلیون واکسن آنفلونزا وارد کشور شود که امیدواریم با وجود مشکلات اقتصادی این اتفاق بیفتد و بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن در شبکه بهداشتی بقیه آن در داروخانه ها توزیع می شود. فعلا قرار است محموله های واکسن که با ارز دولتی وارد می شود به قیمت حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و با کد ملی در داروخانه ها به فروش برسد اما اگر این واکسن با ارز نیمایی وارد شود، درباره قیمت آن تصمیم گیری می شود.

وی درباره تولید واکسن آنفلوانزا در کشور نیز گفت: تولید واکسن آنفلوانزا در ایران هنوز در مراحل مطالعات است و مطالعات بالینی آن هنوز انجام نشده است، بر اساس ادعای شرکت تولید کننده سه ماه بعد از اینکه مطالعات بالینی آن با موفقیت انجام شود، می تواند این واکسن را تولید و روانه بازار کند، شرکت تولید کننده ایرانی ادعا کرده که دی امسال می تواند واکسن آنفلونزای ایرانی را تولید کند.

محمدی افزود: شرکتی که برای تولید واکسن آنفلوانزا در ایران فعالیت می کند یک شرکت خصوصی است و اگر بتواند طبق وعده ای که داده تا دی ماه این واکسن را تولید کند، جای خوشحالی دارد اما هنوز سازمان غذا و دارو درباره تولید این واکسن ایرانی در زمان اعلام شده مطمئن نیست.

مدیر کل نظارت بر دارو و فرآورده های تحت نظارت سازمان غذا و دارو گفت: این شرکت برای تولید واکسن آنفلوانزا به جای روش کشت تخم مرغی از روش نوترکیب یا بایوتکنولوژی استفاده می کند.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، واکسن آنفلوانزا هیج تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و میزان ایمنی زایی آن علیه بیماری آنفلوانزا نیز حدود ۴۰ درصد است و فقط برای تعداد معدودی از ویروس های شایع آنفلوانزا که با توصیه سازمان بهداشت جهانی در واکسن سال پیش بینی شده، ایمنی ایجاد می کنند.

هر سال حدود ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا به کشور وارد می شد که حدود ۴۰۰ هزار دوز آن به صورت رایگان در شبکه بهداشتی برای کادر درمان و گروههای پر خطر تزریق و بقیه وارد شبکه توزیع داروخانه ها می شد.

با وجود نگرانی وزیر بهداشت از همزمانی اپیدمی کرونا و آنفلوانزا، حمیدرضا نجاری، رئیس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اوایل آذر به خبرنگار ایرنا گفت: امسال تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسان به آنفلوانزا نه از نوع آنفلوانزای فصلی و نه آنفلوانزای پرندگان نداشته ایم.

وی افزود: وضعیت بیماری آنفلوانزا در سراسر کشور از طریق پایگاههای دیده بانی فعال رصد و پایش می شود و علاوه بر مراکز بهداشتی کشور، وضعیت این بیماری در بیمارستانها و مراکز درمانی نیز رصد و پایش می شود.

وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزای فصلی در کشور گزارش نشده است و هنوز با مساله ای به نام شیوع آنفلوانزای فصلی مواجه نیستیم و امسال هیچ موردی از ابتلا و مرگ انسانی ناشی از آنفلوانزا در کشور نداشته ایم.

نجاری درباره واکسن آنفلوانزا نیز گفت: امسال با تصمیم کمیته ملی کشوری آنفلوانزا واکسیناسیون آنفلوانزا با اولویت توزیع رایگان در شبکه بهداشتی کشور برای گروههای خاص انجام شد و با توزیع حدود ۱.۵ میلیون دوز واکسن در شبکه به صورت رایگان، کادر بهداشتی- درمانی مراکز دولتی و خصوصی، زنان باردار و بیماران خاص مانند افراد دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس واکسن آنفلوانزا را دریافت کردند.

وی افزود: با توجه به اینکه هنوز (اوایل آذر) با شیوع آنفلوانزا در کشور مواجه نشده ایم، زمان تزریق واکسن آنفلوانزا دیر نشده است، سازمان غذا و دارو در تلاش است تا میزان بیشتری واکسن آنفلوانزا وارد کشور شود تا بتوانیم واکسن آنفلوانزا را برای گروه های بیشتری از مردم تزریق کنیم.

رئیس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت گفت: پیش بینی وزارت بهداشت این است که با توجه به رعایت اصول بهداشتی پیشگیری از کووید۱۹ توسط مردم شامل ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی مدام دست ها، امسال با موارد قابل توجه آنفلوانزا در کشور مواجه نمی شویم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۲۹۴۲۲۱۱:۲۱:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۲۲
با توجه به اینکه ایران در حال ساخت واکسن کرونا است میشود استنتاج کرد ایران توانایی تولید واکسن را دارد، اگر این مطلب صحیح است پس چرا واکسن آنفولانزا در ایران ساخته نمیشود؟!
ناشناس۱۷۲۹۸۲۴۱۴:۴۱:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۲۲
فرض غلط نتیجه غلط داده. پس اصل فرض غلط هست
ناشناس۱۷۲۹۴۲۶۱۱:۲۵:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۲۲
اول اعلام میشه که بخاطر تحریم امکان واردکردنش نیست و بعد از چند هفته با مبلغ بالایی در داروخانه ها پیداش می شه !!!! سودش به جیب کی می ره خدا میدونه؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۷۲۹۴۲۷۱۱:۲۵:۵۹ ۱۳۹۹/۹/۲۲
ما داریم واکسن آنفولانزا توزیع میکنیم اونها دارند واکسن کرونا !
ناشناس۱۷۲۹۵۲۲۱۲:۰۴:۰۹ ۱۳۹۹/۹/۲۲
واکسن را اول پاییز میزنند نه در زمستان و آنهم با این قیمت
ناشناس۱۷۲۹۵۲۷۱۲:۰۵:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۲۲
چه قیمت مناسبی ؛!!
ناشناس۱۷۲۹۵۹۷۱۲:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۲
به چه دردی میخوره در این فصل سال ، دولت دکان باز کرده تا سرکیسه کنه ملتو.
ناشناس۱۷۲۹۶۱۰۱۲:۵۹:۰۲ ۱۳۹۹/۹/۲۲
دقیقا 5 برابر شده قیمت 40 هزار تومان هست خدا از سر تقصیرات این سردم داران نگذره
ناشناس۱۷۲۹۶۵۵۱۳:۲۴:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۲۲
با آنفلوآنزا بهتر ميشه كنار اومد تا با اين قيمت اونم در شرايطي كه به يك خانواده با كلي مصيبت يك ميليون وام داده ميشه اين پول رو بدن به نون يا كفش يا واكسن ؟ به خود آييد واكسن براي دولت هزينه نيست فايده است رايگان تزريق كنيد
ناشناس۱۷۲۹۶۶۲۱۳:۲۸:۴۸ ۱۳۹۹/۹/۲۲
قیمت 5 برابری واکسن انفلونزا برای عده ای خاص آخر پاییز بجای واکسن کرونای رایگان برای همه در کشورهای همسایه
گنجی۱۷۲۹۷۱۹۱۳:۴۸:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۲۲
خوب الان که دیگه به نظر می رسه این واکسن ها به درد اون دنیا بخوره
ناشناس۱۷۲۹۷۲۹۱۳:۵۱:۵۱ ۱۳۹۹/۹/۲۲
واکسن ۲۸ تومانی رو دویست هزار تومان به مردم دارن میفروشن؛علی برکت ..
ناشناس۱۷۲۹۷۵۹۱۴:۰۰:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۲۲
همش دروغ و کلک برای پر کردن جیب دسته ای به قیمت خالی کردن جیب ملت
ناشناس۱۷۲۹۷۶۹۱۴:۰۴:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۲
وقت واکسن خیلی وقته گذشته باید سه ماه پیش میزدیم نه الان اونم با این قیمت!!!!
سید۱۷۲۹۷۸۸۱۴:۲۳:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۲۲
این جماعت مردم را .. غافل ازاینکه خیلی وقته ملت دست اینها را خوانده هر روز دروغ تحویل مردم میدهند ناتوانی و بی لیاقتی و بی خاصیتی خودرا به عهده تحریم می اندازند منتظر میمانند بلکه از قبل واردات واکسن یک ویژه خواری راه بیاندازند
ناشناس۱۷۲۹۸۲۷۱۴:۴۱:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۲۲
فاتحه برای این واکسن دیرهنگام که 5 ماه از زمان مناسب تزریقش گذشته است آنهم با این قیمت نخواهم خواند ,از فرط وق...خجالت هم نمیکشید.
ایرانی آباد و آزاد۱۷۲۹۹۵۳۱۶:۰۵:۱۶ ۱۳۹۹/۹/۲۲
نوش دارو بعد مرگ سهراب..
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین