واکنش حزب‌الله به تحقیقات پرونده انفجار بیروت

گروه جهان الف،   3990921022

پس از اتهام‌زنی به رئیس دولت پیشبرد امور لبنان در ارتباط با انفجار بندر بیروت، جنبش حزب‌الله لبنان تأکید کرد که اقدامات قانونی نبایستی سیاست‌زده باشند.

واکنش حزب‌الله به تحقیقات پرونده انفجار بیروت

به گزارش فارس، جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (جمعه)، با صدور بیانیه‌ای به اتهامات مطرح شده علیه «حسان دیاب» رئیس دولت پیشبرد امور و سه تن از وزرای سابق در این کشور واکنش نشان داد.

شامگاه روز گذشته، خبرگزاری رسمی لبنان (ان‌ان‌ای) خبر داد که قاضی «فادی صوان» بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت علیه حسان دیاب رئیس دولت پیشبرد امور، «علی حسن خلیل» وزیر دارایی سابق و «غازی زعیتر»‌ و «یوسف فنیانوس»‌ وزرای سابق امور عام‌المنفعه در لبنان به اتهام اهمال‌کاری، کوتاهی و دخیل بودن در کشته و مجروح شدن صدها شخص اقامه دعوی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «العهد»، حزب‌الله در واکنش به این اقدام، اعلام کرد: «بار دیگر، بر تأیید اولیه و تام خود بر تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه قضایی در ارتباط با انفجار هولناک بندر [بیروت] و همچنین شناسایی تمام دستگاه‌ها و افراد مسئول این انفجار تأکید می‌کنیم».

در ادامه این بیانیه آمده است: «بر اصرار خود در خصوص دور بودن تمام اقدامات از سیاست و مطابقت این اقدامات با احکام قانون اساسی تأکید می‌کنیم».

حزب‌الله همچنین تأکید کرد که تحقیقات نبایستی در پیچ‌و‌خم‌های اقدامات اداری، تشریفاتی و مشکلات قانونی تلف شود بطوریکه شواهد حادثه از بین برود، شرایط برای کنار رفتن مجرمان از صحنه فراهم و ادعاهای نادرست مطرح شود.

حزب‌الله در ادامه این بیانیه اعلام کرد: «قاطعانه نبود استاندارد [در تحقیقات] را رد می‌کنیم؛ مسئله‌ای که به باور ما افرادی را هدف قرار داده و برخی دیگر را بدون درنظر گرفتن حق نادیده انگاشته است و از طرفی دیگر، شبهه جنایت را به برخی نسبت داده و بدون رعایت عدل، برخی دیگر را در تحقیقات کنار گذاشته است».

حزب‌الله در ادامه افزود: «بر پافشاری خود بر اقامه دعوی مبتنی بر منطق و قانون تأکید می‌کنیم؛ موضوعی که در اقدامات اخیر شاهد آن نبودیم و از قاضی تحقیقات می‌خواهیم که پرونده را بار دیگر بازبینی کند و اقدامات لازم را برای رسیدن حقیقت اتخاذ نماید».

شامگاه روز گذشته پس اعلام خبر اقامه دعوی علیه حسان دیاب، دفتر وی در بیانیه‌ای کوتاه تأکید کرد: «رئیس دولت از پاکدستی خود و انجام به وظایفش در ارتباط با انفجار بیروت، مطمئن است و در این باره وجدانی آسوده دارد و از اینکه حملات به جای شخص، جایگاه نخست‌وزیری را هدف قرار داده، متعجب است و حسان دیاب اجازه نخواهد داد که جایگاه ریاست دولت از هیچ سمتی هدف قرار گیرد».

دفتر نخست‌وزیری لبنان در ادامه قاضی فادی صوان را به نقش قانون اساسی و عبور از پارلمان متهم کرد و گفت که پاسخ «حسان دیاب» به قاضی «فادی صوان» ابلاغ شده و دیاب فردی است که به قانون و قانون اساسی پایبند است.

روز چهارم آگوست (۱۴ مرداد) بود که انفجاری مهیب منطقه بندرگاه بیروت را ویران کرد؛ انفجاری که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به دنبال داشت. در پی این انفجار و بروز بحران سیاسی در لبنان «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور استعفا کرد.

علی‌رغم انتخاب «مصطفی ادیب» مأمور تشکیل کابینه پیشین در لبنان و پس از او، «سعد الحریری» مأمور تشکیل کابینه فعلی در این کشور، هنوز دولت جدیدی در این کشور تشکیل نشده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  9. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

  11. عکسی زیبا از جواد فروغی

  12. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  13. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  14. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  15. کارِ کیست؟!

  16. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  17. دو كلمه با ظريف و روحانی

  18. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  19. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  20. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  21. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  22. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  23. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

  24. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  25. دلسوزی دولت در روزهای پایانی یا مین گذاری برای دولت بعد؟!

  ابر آروان

  آخرین عناوین