ظریف: برای بازگشت آمریکا به برجام آماده هستیم/مذاکرات مسقط قبل از دولت روحانی شروع شد

گروه سیاسی الف،   3990920102

وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا موظف به بازگشت برجام است و اینکه عضو برجام شود باید برای کسب شرایط عضویت تلاش کند و ما هم آمادگی داریم آمریکا به برجام باز گردد اما واشنگتن باید با اجرای تعهدات خود امتیاز بازگشت به برجام را بدست آورد.

ظریف: برای بازگشت آمریکا به برجام آماده هستیم/مذاکرات مسقط قبل از دولت روحانی شروع شد
به گزارش خبرآنلاین، «محمد جواد ظریف» به تازگی با حضور در برنامه اینترنتی "عصر حیرت"در گفت وگو با موسسه فرهنگی آرمان مدیا که از کانال یوتیوپی آن پخش شد،‌ اظهار داشت: در فصل هفتم منشور ملل امریکایی‌ها به دنبال این بودند که ایران را به عنوان نقض و تهدید کننده صلح و متجاوز معرفی کنند تا بتوانند اقدامات تنبیهی را علیه ایران عملیاتی کنند.

 وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه امریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی سه بار تلاش کرد ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت بین المللی معرفی و در قالب فصل هفتم منشور ملل قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تصویب کند اما موفق نشد،تاکید کرد: آمریکایی‌ها تاکنون نتوانسته اند ایران را در شورای امنیت سازمان ملل محکوم کنند و یا قطع نامه هایی را علیه ایران در این شورا به تصویب برسانند.

ظریف اظهار داشت: در دوره اول برجام اجماع امنیتی جهانی علیه ایران شکست خورد و علت اصلی نگرانی صهیونیست ها و آمریکایی ها در بر جام از بین رفتن این اجماع جهانی بود، زیرا آنها برای امنیت سازی ایران تلاش زیادی انجام داده بودند ولی موفق نشده بوند.

وی گفت: علت نگرانی صهیونیست ها و آمریکایی ها از امضای برجام این بود که برجام تهدید امنیتی ایران را از بین برد و شش قطع نامه شورای امنیت نیز بدون اینکه علیه ایران اجرا شود از بین رفت.

وزیر امور خارجه ایران افزود: برجام یک توافق حقوقی بین شش کشور که اختیار از شورای امنیت داشتند، بود و ۱۰۴ صفحه سند برجام آنقدر قوی تدوین شده بود که چهار سال ترامپ نتوانست ایران را در سازمان ملل و یا شورای امنیت محکوم کند.

ظریف گفت : برداشت اکثر متخصصین از برجام این بود که برجام یک دستاورد بزرگی برای ایران است زیرا امریکا و اسرائیل همواره به دنبال ظرفیت سازی امنیتی ایران بودند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره تلاش می کردند که ایران را به عنوان یک تهدید امنیتی معرفی کنند و این تلاش نیز با  گروگانگیری شروع شد و در آن زمان یک قطع نامه ای ذیل فصل هفتم منشور ملل به شورای امنیت بردند اما شوروی مانع آن شد.

به گفته وی ، مرحله دوم در جنگ ایران و عراق بود که آمریکایی‌ها به دنبال تصویب قطعنامه ای علیه ایران در شورای امنیت بودند که در آن زمان که در سال ۶۶ با طراحی هایی که انجام شد از این موضوع نیز ممانعت به عمل آمد.

وزیر امورخارجه ایران افزود : آمریکایی ها در سال ۸۳ و در سال ۲۰۰۴ میلادی، قبل از توافق پاریس باز هم خیز برداشتند که موضوع هسته ای ایران را به شورای امنیت ببرد اما در این مورد نیز آمریکاییان نتوانستند موفقیتی به دست آورند.

ظریف گفت : مقام معظم رهبری نسبت به عملکرد آمریکایی‌ها بدبین هستند و کسی هم تردید ندارد و همه معتقدند آمریکایی ها روی حرف خود نمی ایستند و زیاده خواهی نگرش آمریکایی‌هاست.

وزیر امور خارجه ایران افزود: ایران به تمام تعهدات خود در برجام متعهد مانده است و تاکنون کسی نگفته است که ایران از برجام خارج شده است و دوستانی که مخالف برجام بودند، بدانند مذاکرات مسقط قبل از دولت روحانی شروع شده بود.

وی اظهار داشت : در مسقط فاصله مذاکرات اول و دوم بیش از یکسال طول کشید و دوستان کاری کردند که مذاکرات دو طرف بسیار طولانی شود.

ظریف با اشاره به انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا گفت : اینکه آقای بایدن هم می خواهد چه کند باید منتظر بمانیم زیرا افراد آقای بایدن می دانند باید به برجام بر گردند.

به گفته ظریف، آمریکا از برجام خارج شد و هم اکنون عضو برجام نیست و تاکنون نیز نتوانسته در باز گرداندن قطع نامه ها علیه ایران استفاده کند، لذا آمریکا حضور خود را در برجام متوقف کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: اما آمریکا عضو سازمان ملل متحد است و به استناد اصل ۲۵ منشور ملل نباید مانع اجرای برجام شود.

وی بیان کرد: آمریکا موظف به بازگشت به برجام است و اینکه آمریکا عضو برجام شود باید تلاش کند که شرایط عضویت را در برجام به دست آورد، ضمن اینکه افراد دولت بایدن هم می‌دانند که برای بازگشت به برجام برخی مسائل از جمله مسائل موشکی ایران قابل بحث نیست زیرا در زمان مذاکرات برجام این مسایل مطرح شده است و فعلا قابل طرح نیست.

ظریف اظهار داشت: آنها به دنبال ارفاق بیشتر به ایران نیستند بلکه به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند ما را در خصوص مسائل دفاعی محدود کنند سال گذشته آمریکا، فرانسه و انگلیس ۶۷ میلیارد دلار به عربستان سلاح فروختند و یا 22 میلیارد دلار از جمله هواپیماهای اف 35 به امارات متحده عربی فروخته شده است.

وی افزود: آنها در سیاست‌های منطقه‌ای خود بدهکار مردم ایران هستند ضمن اینکه در خصوص زمانبندی برجام تا روز آخر کلمه به کلمه با یکدیگر مذاکره کرده‌ایم تا پس از تکمیل مذاکرات برجام به امضا رسیده است، ضمن اینکه ما پذیرفتیم که مثلاً پنج سال برخی از محدودیت ها را حفظ کنیم که آن هم در حال حاضر به پایان رسیده است.

وزیرامورخارجه ایران تاکید کرد: ما آمادگی داریم که آمریکا به برجام  بر گردد اما آمریکا باید با اجرای تعهدات خود امتیاز باز گشت به برجام رابه دست آورد.

ظریف اظهارداشت: ما به آینده بدبین نیستیم، آمریکا در فشار حداکثری به مردم ایران بسیار اجحاف کرده است ولی نتوانسته کاری انجام دهد و امریکا در این مساله بازنده است اما ما هم برنده نیستیم چون مردم تحت فشار بودند و این بازی می‌تواند به یک بازی برد - برد تبدیل شود.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد : برجام باعث قدرت ما شد و نباید فراموش کنیم که برخی از کشورها منتقد سیاست های آمریکا هستند اما بدون ایجاد تنش به پیشرفت نیز می رسند.

به گفته وی ، به عنوان مثال هم اکنون فرانسه، مالزی، ترکیه و آلمان مخالف سیاست های آمریکا هستند، اما با آمریکا نیز تنش ندارند و در برابر آمریکا استقلال نسبی خود را حفظ کرده اند.

ظریف خاطر نشان کرد: من به همراه دوستان در حال آماده‌سازی کتابی هستیم به نام" نظام بین الملل در جهان پسا برجام" و این را نباید فراموش کنیم که ما معتقدیم در دنیا اتفاقی در حال شکل گیری است و مرکز قدرت دنیا از اروپا و آمریکا به این سمت در حال تغییر است و آمریکایی ها به دنبال این هستند در برابر این اقدام مقاومت کنند.

وی بیان کرد: دوم اینکه منابع قدرت در جهان متعدد شده اند و در حال حاضر منابع دیگر قدرت نظامی، اقتصادی نیست بلکه تسخیر قلب ها و الهام‌بخشی است که می‌تواند به شما توان رقابت در جهان را بدهد و ایران با خود باوری به دنبال این مساله مهم جهانی است.

وی گفت: تعامل با کشورهای دنیا یکی از سیاست‌های دیپلماسی ما است و در این راستا برای توسعه روابط بین ایران با کشورهای روسیه و چین اقدامات مهمی انجام شده به طوری که در طول ۷ سال گذشته 30 سفر به روسیه انجام داده‌ام و تعداد سفرهای من به چین نیز قابل توجه بوده است و در همه این سفرها بحث اقتصادی در کنار بحث سیاسی مطرح شده است.

ظریف با اشاره به عدم رسمیت شناختن اسرائیل نیز گفت: در چارچوب روابط بین‌المللی برای من قابل تصور نیست که در شرایطی ما اسرائیل را به رسمیت بشناسیم، هرچند که در سال ۱۹۴۸ اسرائیل عضو سازمان ملل شد اما در آن زمان نیز ایران با عضویت اسرائیل در سازمان ملل مخالف بود و این موضعی که ما در برابر اسرائیل داریم یک موضع منفرد در برابر رژیم صهیونیستی است.

وی گفت: با سیاست هایی که رژیم صهیونیستی در پیش گرفته این رژیم به طرف اضمحلال پیش می رود و ما نیز اسرائیل را به رسمیت نخواهیم شناخت، اما اگر فلسطینیان بخواهند با اسرائیل به توافق برسند مشکلی نداریم.

به گفته وی، ما به عنوان کشوری که آرمان‌های فلسطین را می شناسیم تحلیل ما این است که این کار رژیم صهیونیستی به نهایت نمی رسد چون ماهیت تجاوزگری اسرائیل یک واقعیت انکار ناپذیری است که از ابتدا وجود داشته است.

ظریف گفت: تنها راه حل فلسطین راه ‌حل دموکراتیک است که شبیه آن در آفریقای جنوبی اتفاق افتاد به طوری که نژاد پرستان می‌گفتند که با قدرت اکثریت سیاه‌پوستان اقلیت سفیدپوستان از بین خواهند رفت در حالی که چنین اتفاقی در آفریقای جنوبی نیفتاد و هم اکنون نیز سفیدپوستان در این کشور قدرت اقتصادی بیشتری در اختیار دارند.

وزیر امور خارجه ایران بیان کرد: به عنوان یک دیپلمات تاکید می کنم که باید کنوانسیون های حقوقی در مسائل بین المللی رعایت شود و نباید کشورها از این مسئله سوء استفاده کنند در حالی که آمریکا بر خلاف تعهدات بین المللی از سال ۱۳۳۲ برخلاف این تعهدات عمل کرد و پس پیروزی انقلاب اسلامی سفارت آمریکا مرکز جاسوسی شد.

ظریف تاکید کرد: با بیش از ۴۵ سال فعالیت دیپلماسی تاکید می‌کنم بدون رضایت مردم امکان پیگیری روابط خارجی وجود ندارد و ما مشروعیت خود را نه از سلاح و یا قدرت نظامی و یا قدرت خارجی می گیریم بلکه مبنای مشروعیت جمهوری اسلامی ایران از مردم است.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: تنها ابزار قدرت ما در جهان مردم ایران هستند و رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران یک نظام اخلاقی و یا دینی نیست، بلکه یک نظام حیاتی است و این نیز بر خلاف دین و اخلاق نیست.

ظریف در پایان تصریح کرد: ما به عنوان یک دولتمرد باید در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم و باید بدانیم که بدون مردم ما هیچ هستیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 11. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 12. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 13. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 14. سناریوهای احتمالی در مورد آینده برجام

 15. سردرگمی سیستماتیک مردم

 16. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 17. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 18. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 19. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 23. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 24. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 25. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 2. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 5. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 6. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 7. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 8. سردرگمی سیستماتیک مردم

 9. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 10. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 11. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 12. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 13. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 14. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 15. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

 16. نظر رحیم‌پور ازغدی درباره مواضع روسای جمهور پس از مسئولیت/ هشدار رئیسی به سفیر جدید انگلیس/ چرا اصلاح‌طلبان مورد توجه جامعه نیستند؟

 17. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

 18. فرمان جهاد صادر شد...

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تا زمانی که اقتصاد پایدار نداشته باشیم نگاهمان به خارج خواهد بود/ سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل برای مردم نفعی دارد؟/ باید برای حقوق‌های نجومی فکری اساسی کرد

 20. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

 21. واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

 22. آیت الله عاملی: رزمایش سپاه در مرز ارس پاسخی به حضور اسرائیل در آذربایجان است

 23. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

 24.  امام جمعه تبریز: اظهارات سخیف جیره خواران رژیم صهیونیستی تاثیری در اتحاد شیعیان ایران و آذربایجان ندارد

 25. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: دولت آذربایجان دست از اقدامات شک برانگیز بردارد

آخرین عناوین