وزیر خارجه سوریه: ما هم حاج قاسم را از دست دادیم

گروه جهان الف،   3990919065

وزیر جدید امور خارجه سوریه گفت: باید بار دیگر تسلیت خود را به جمهوری اسلامی ایران به مناسبت شهادت فرمانده بزرگ شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم می‌کردیم چون ما هم ایشان را از دست دادیم.

وزیر خارجه سوریه: ما هم حاج قاسم را از دست دادیم

روزنامه‌های ایران و الوفاق با فیصل المقداد، وزیر جدید امور خارجه سوریه که به تهران سفر کرده است، گفتگویی انجام داده‌اند که در ادامه می‌خوانید:

پس از انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه سوریه، اولین سفر شما به ایران بود، اهداف این سفر  و ارزیابی‌تان از روابط دو کشور که راهبردی توصیف می‌شود، چیست؟

هدف از این سفر که اولین سفر بین‌المللی‌‌ام بعد از انتخاب به عنوان وزیر خارجه سوریه بود، دیدار با برادرانم در جمهوری اسلامی ایران بود تا درباره مهمترین امور مورد اهتمام دو کشور دوست و برادر و توسعه روابط دوجانبه سخن بگوییم.

در این زمینه با برادر و دوست دیرینه‌‌ام آقای ظریف و دیگر مسئولان بلندپایه ایران ملاقات کردم که این دیدارها همه امور روابط و بخصوص مهمترین تحولات منطقه‌‌ای و بین‌المللی را پوشش می‌داد. همچنین سلام‌های آقای بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه را به رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری آقای حسن روحانی و برادران مسئول در جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کردم. سوریه روابط گسترده‌‌ای با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارد و علاقه‌مند هستیم این روابط در بهترین سطح ادامه یابد.همچنین باید بار دیگر تسلیت خود را به جمهوری اسلامی ایران به مناسبت شهادت فرمانده بزرگ شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم می‌کردیم چون ما هم ایشان را از دست دادیم و همچنین تسلیت عرض کنیم به مناسبت شهادت دانشمند بزرگ شهید محسن فخری‌زاده که خون ایشان هنوز خشک نشده است و ما بار دیگر خدمت مسئولان ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی به این مناسبت تسلیت عرض می‌کنیم.رفتن این بزرگان ضایعه‌‌ای است بزرگ. معتقدیم که بزرگمردانی را از دست دادیم و این رفتار تروریستی و مجرمانه امریکا و رژیم نژادپرست صهیونیستی را محکوم می‌کنیم و در سختی‌ها کنار ملت ایران می‌ایستیم و مطمئن هستیم ملتی که چنین بزرگمردانی را تقدیم کرده است قطعاً ده‌ها فرمانده و دانشمند را به جای این بزرگان ارائه خواهد کرد.

درباره نقش شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی سخن گفتید و ما اکنون در آستانه اولین سالگرد شهادت ایشان هستیم، نقش این فرمانده بزرگ محور مقاومت در نجات منطقه از تروریسم را چگونه توصیف می‌کنید؟

ما تأکید می‌کنیم که شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرماندهی بزرگ بود و نقش ایشان در مبارزه با تروریسم را فراموش نمی‌کنیم. ایشان نقش اساسی در تقویت مبارزه علیه تروریسم داشتند؛ چه این تروریسم غربی امریکایی باشد یا تروریسم صهیونیستی. ایشان مبارزه ضدتروریسم صهیونیستی را تقویت کرد چون که صهیونیست‌ها به دنبال ترساندن مردم منطقه بودند و اینکه ملت فلسطین به حقوقش نرسد و مردم سوریه نتوانند جولان اشغالی را بازگردانند و مردم لبنان نیز مناطق باقیمانده در جنوب لبنان را نتوانند از صهیونیست‌ها پس بگیرند.

ما به شهید بزرگ درود می‌فرستیم و ملتی که چنین بزرگانی را به دنیا آورده‌‌اند قطعاً بزرگانی را خواهند آورد که در مقابل توطئه‌های غربی که به دنبال تثبیت رژیم صهیونیستی در منطقه هستند، خواهند ایستاد. مطمئنیم که پاسخ به جنایت‌های امریکا و صهیونیست‌ها قطعی خواهد بود حتی اگر هم زمان آن طولانی شود، چون ملت‌ها شهدایشان را فراموش نخواهند کرد.

هدف صهیونیست‌ها از هدف قراردادن برخی مناطق در سوریه چیست؟ آیا می‌توان آن را در راستای حمایت از گروه‌های تروریستی برشمرد؟

حتماً همین‌طور است، وقتی اسرائیل در جنگ علیه سوریه شکست می‌خورد دست به این اقدامات می‌زند، چون آنها به دنبال از هم پاشیدن و تقسیم و تضعیف سوریه توسط تروریست‌ها بوده و هستند، برای همین فرماندهان ارتش سوریه را هدف قرار می‌دهند یا به حزب‌الله حمله و علیه‌‌اش فضاسازی می‌کنند.  ما مطمئنیم در این نبرد علیه تروریسم که توسط صهیونیست ها و با حمایت غربی‌ها صورت می‌گیرد موفق خواهیم بود، به این توهم‌های اسرائیل پایان خواهیم داد و تمامی حقوق‌مان را بازمی‌گردانیم و صهیونیست‌ها نخواهند توانست کاری کنند که ما قدس، فلسطین و جولان را فراموش کنیم. ما اکنون با اسرائیل از طریق مبارزه با نوکرانش در منطقه می‌جنگیم و سوریه این راه را ادامه خواهد داد و نمی‌گذارد حقوق مردم سوریه پایمال شود.

در موضوع شمال سوریه و ادامه حضور تروریست‌ها در ادلب و همچنین حضور غیرقانونی امریکا در سوریه شاهد تحول جدیدی خواهیم بود؟

امریکایی‌ها و ابزارهایش بعد از اینکه نتوانستند موفقیتی رقم بزنند دست به این اقدامات می‌زنند و امروز مردم سوریه برای به شکست کشاندن نقشه‌های امریکا و نقشه جدایی‌طلبانه که یکی است، مبارزه می‌کنند. هر موفقیتی که نیروی مقاومت مردمی محقق می‌کنند موفقیتی برای همه مردم سوریه است و ما معتقدیم تا زمانی که استعمار و پایمال کردن حقوق و تلاش‌های جدایی‌طلبانه وجود دارد مقاومت نیز در مقابل این اقدامات بیشتر خواهد شد و محور مقاومت آماده است تا مبارزه‌‌اش را تا محقق کردن مأموریت‌های اساسی‌‌اش که شکست توطئه‌‌ای امپریالیستی است ادامه دهد و توطئه‌های جدایی‌طلبی و دیگر توطئه‌ها را نیز به شکست بکشاند.

ادلب بخشی از خاک سوریه است مانند دیگر مناطق سوریه مثل سویداء و لاذقیه و حمص و حماه و دیرالزور و... مبارزه علیه هر تلاشی برای توطئه‌های غربی و جدایی‌طلبی و تقسیم سوریه ادامه دارد و می‌بینیم که الان چه رفتاری از سوی توطئه‌گران برای نقش ندادن به مردم کشورمان در شمال شرق سوریه و ادلب صورت می‌گیرد و یا اینکه تلاش می‌کنند دولت سوریه را با حضور غیرقانونی نیروهای امریکایی در کشورمان تضعیف کنند، لذا وقتی حضور غیرقانونی نظامی در خاک سوریه وجود دارد مقاومت بیشتر خواهد شد و باید منتظر هرچیزی در این زمینه باشند.

گفت‌و‌گوهای آستانه را تاکنون چگونه می‌بینید؟

تنها راهی که اثبات کرد نتیجه‌بخش بود روند آستانه بود و ما از موفقیت‌های این روند استقبال می‌کنیم، البته اقدامات ترکیه برای مختل کردن این روند و تلاش برای عدم تحقق تصمیمات آستانه را زیر نظر داریم و دنبال می‌کنیم. بر این اساس معتقدیم که باید از این روند حمایت کنیم و بخصوص اینکه دوستان روس و برادران ایرانی با اهمیت ویژه‌‌ای راه‌حل را دنبال می‌کنند و برای همین معتقدیم هرنتیجه مثبتی که محقق شد به‌خاطر تلاش‌های صورت گرفته در روند آستانه بود و این به‌رغم تلاش‌های ترکیه برای شکست تلاش‌های صورت گرفته در روند آستانه بود، لذا ما این راه را ادامه خواهیم داد و موفقیت‌های بیشتری را در این روند رقم خواهیم زد.

ما شاهد همکاری ایران و سوریه و روسیه در حوزه مبارزه با تروریسم در سوریه بودیم،این همکاری در حوزه‌های دیگر ادامه خواهد داشت؟

این همکاری در همه زمینه‌ها خواهد بود و باید آن را تقویت کرد بخصوص در حوزه اقتصادی، چون امروز تحریم‌های یکجانبه را علیه مردم سوریه و گسترش آن به سمت ایران و روسیه و حتی چین شاهد هستیم و ما این تحریم‌های یکجانبه را محکوم می‌کنیم و باید متوقف شود. امریکایی‌ها مدعی هستند که طرفدار مردم هستند و این در حالی است که تحریم، مردم را در سوریه، ایران و کوبا هدف قرار داده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. دلایل کرباسچی برای مشارکت فعال در انتخابات/ درخواست جهانگیری از شورای نگهبان درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲/ کمیسیون اصل۹۰، نهاوندیان را به دستگاه قضایی معرفی کرد

 6. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 7. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 8. همتی: تحریم عامل اصلی همه مشکلات است/ همه می‌گویند همتی اعتماد به نفس دارد

 9. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 10. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 11. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 12. دوربین مخفی واکنش مردم به تصاویر رضا پهلوی

 13. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 14. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 15. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 16. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 17. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 18. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. درباره یک تصمیم

 13. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 14. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 17. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 18. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 19. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 20. برای دختر حاج قاسم نه!

 21. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 22. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 23. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 24. رییسی گذشت !

 25. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

ابر آروان

آخرین عناوین