رئیس شورای رقابت: خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می‌شوند

گروه اقتصادی الف،   3990918023 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس شورای رقابت از انجام بررسی ها برای خروج خودروهای رقیب و همکلاس از دستورالعمل قیمت گذاری این شورا خبر داد.

رئیس شورای رقابت: خودروهای همکلاس از قیمت گذاری خارج می‌شوند

رضا شیوا در گفت و گو با ایسنا، درباره خودروهای جدیدی که مشمول قیمت گذاری خواهند شد، گفت: با توجه به انحصاری بودن بازار خودرو، شورای رقابت بر اساس قانون، موظف به ورود و تعیین دستورالعمل قیمت گذاری است و در مورد خودروهایی که جدید شناسایی شوند به عنوان مثال با پلتفرم متفاوت باشند، قیمت گذاری انجام خواهد شد.

وی افزود: قیمت گذاری خودروهای جدید بر اساس روش کلینیک انجام می شود که طی آن ۱۰ تا ۱۲ خبره مستقل قیمت گذاری خودرو گزینش شده و در رابطه با قیمت، نظر خود را اعلام می کنند و در نهایت قیمت ها بررسی و مورد تایید شورا قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای رقابت همچنین به بررسی های شورای رقابت برای خروج برخی خودروها اشاره کرد و توضیح داد: چند واحد تولیدی بزرگ خودرو از جمله کرمان موتور، گروه بهمن و مدیران خودرو در کشور وجود دارند که خودروهای گران قیمت و سطح بالا با سایز بزرگ تولید می کنند و اغلب خودروهای آنها در سطح متوسط یا رو به پایین نیست.

شیوا ادامه داد: گروه های خودروسازی سایپا و ایران خودرو نیز از مدتی پیش خودورهایی در سطح بالاتر تولید می کنند؛ بنابراین اگر در بین تولیدات شرکت های خودروسازی خودروهای با یک کلاس و سطح وجود داشته که بتوانند با هم رقابت کنند آنگاه از چارچوب قیمت گذاری خارج خواهیم کرد که چند مورد مد نظر قرار دارند.

رئیس شورای رقابت این را هم گفت که هر زمان تشخیص دهیم هر خودرویی که در بازار رقیب داشته باشند و از انحصار خارج شده باشد، به طور حتم شورا آن را از دستورالعمل قیمت گذاری خارج می کند و نه تنها در مورد خودرو، بلکه برای هر کالایی که انحصار آن شکسته شده باشد و رقابت ایجاد شود، اینگونه اقدام می کنیم، چراکه تولید در فضای رقابتی است که موجب افزایش انگیزه و کیفیت و در نهایت رضایت مشتری می شود.

گفتنی است؛ شورای رقابت در ابتدای سال جاری به قیمت‌ گذاری خودرو برگشت. این در حالی است که حدود دو سال پیش در نتیجه مصوبه هیات هماهنگی سران سه قوه، به نوعی شورای رقابت از مسئولیت قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شد؛ آن هم در شرایطی که مسئولان در شورا معتقد بودند برداشت نادرست وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت از مصوبه سران سه قوا موجب کنار رفتن شورا از قیمت گذاری و انتقال به وزارت صمت شده است.

ولی در نهایت بعد از رایزنی‌های صورت گرفته و به استناد قانون که تاکید دارد باید شورای رقابت به بازار انحصاری ورود کند و قیمت گذاری را بر عهده بگیرد، این شورا بار دیگر در ابتدای سال جاری به قیمت گذاری خودرو برگشت ولی این بار با توجه به ممنوعیت واردات خودرو تعداد بیشتری از خودروها مشمول انحصار و در نهایت قیمت گذاری شدند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۲۲۶۳۳۰۹:۲۹:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
خواهرم یه 206 صفر از بنگاه خریده و سندش بنام یکی تو تهران بوده. میخوام سایت الف بررسی کنن این ماشین صفر چجوری سندش کامل بنام یکی تو تهران شده؟ آیا عده ای. از ما بهترون هستن که از کارخونه ماشین صفر با قابلیت فروش میگیرن؟
ناشناس۱۷۲۲۶۳۷۰۹:۳۱:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
خبره قیمت منظور همان واسطه ها هستند ؟
ناشناس۱۷۲۳۱۵۶۱۳:۲۶:۰۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
مجلس انقلابی یک طرح برای اصلاح بازار خودرو تصویب کند اگر راست می گوید
ناشناس۱۷۲۲۶۴۰۰۹:۳۳:۴۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
شورای رفاقت من نمیفهمم منو متوجه کنید وقتی رقابتی نیست تشکیل این شورا چه لزومی داره؟
عجایب شهر۱۷۲۳۵۵۵۱۶:۱۱:۵۵ ۱۳۹۹/۹/۱۸
علت اسمش همینه دیگه. وقتی رقابت نیست و انحصار هست قیمت گذاری را شورای رقابت انجام می دهد.
ناشناس۱۷۲۴۰۱۰۲۱:۰۹:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۸
عزیزم بالاخره زندگی اینا هم خرج داره دیگه
ناشناس۱۷۲۲۶۶۰۰۹:۴۴:۵۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
آقای شیوا همرده وزیر حقوق میگیره و مجموعه تحت نظرش هم با دستمزد بالا .بعد ایشان شیوه قیمت گذاری رو بروش کلینیک و با مشورت ۱۲ نفر مستقل انجام میده مگه دادگاهه که هیات منصفه بیاد رای خودشو اعمال کنه . شورا باید یه واحد فوق تخصصی برای محاسبه قیمت تمام شده محصول وبادیدگاه ورویکرد مصرف کننده نهایی باشه .صحبت آقای شیوا بسیاری ازحقایق و بی کفایتی این شورا را علنی کرد
ناشناس۱۷۲۲۷۲۲۱۰:۲۱:۵۷ ۱۳۹۹/۹/۱۸
كسي نيست بگه چرا به اين طرف با بابت اين مديريت افتضاح پول پرداخت ميشود.
ناشناس۱۷۲۲۷۶۸۱۰:۳۸:۴۹ ۱۳۹۹/۹/۱۸
یکی از این انتحاری ها را بفرستند بزنه به شورای رقابت مسخره و بی خاصیت همه راحت شیم
ناشناس۱۷۲۲۷۷۸۱۰:۴۵:۱۲ ۱۳۹۹/۹/۱۸
کلا تمامی طرفهای دخیل در خودروسازی از بعضی مجلسیان گرفته تا دولت و سازمان های عریض و طویل وزارت صنعت دست در دست هم برای بالا بردن قیمت از طریق ایجاد انحصار تلاش می کنند. لعنت خدا بر کسانی که به اعتماد ملت خیانت می کنند تاریخ اسامی آنها را در خود نگه خواهد داشت
ناشناس۱۷۲۲۸۸۳۱۱:۴۴:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۱۸
چه پول مفتی این عزیزان شورای .. میگیرند.
ایران۱۷۲۲۹۸۰۱۲:۲۴:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۱۸
شورای رقابت میگه هر 3 ماه قیمتها بر اثر تورم قیمت گذاری شود . الان به قول رئیس بانک مرکزی تورم رو به پایین هست چرا قیمتها در طول 5 ماه 300 درصد افزایش داشته .
ناشناس۱۷۲۳۰۲۹۱۲:۴۳:۳۸ ۱۳۹۹/۹/۱۸
قيمت گذارى ميشه ولى بازار آزاد فروش ميره
آریو۱۷۲۳۰۷۹۱۳:۰۴:۲۵ ۱۳۹۹/۹/۱۸
بهتر نیست که قیمت تمام شده واقعی را با یک درصد سود منصفانه جمع کنند. و بهتر از آن واردات آزاد با سود گمرکی بیست درصد ملت را از این همه بازی بی نیاز می کند.
علي۱۷۲۳۰۹۱۱۳:۰۶:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
اين شوراي رقابت روي چه حسابي مجوز افزايش قيمت كوييك رو كه هيچ فرقي با تيبا نداره رو تا 120 درصد رو داده؟؟؟!!! روي چه حسابي بدبختايي كه پارسال نصف قيمت خودرو (34مليون و هفتصد)دادند بايد 101 مليون تومن ديگه بدند. هر چي هم شكايت ميكنيم هيچكي محل نميگذاره نه سازمان حمايت نه سازمان تغزيرات نه شوراي رقابت نه شماي خبرنگار اين چه مشاركت در توليديه كه يه طرف 12 درصد سود ميكنه اون طرف 130 درصد. كجاي اين مشاركت شرعيه؟؟؟؟!!!!
ناشناس۱۷۲۳۱۹۹۱۳:۴۲:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
واقعا آقای شیوا خودش .. را مدیون مردم ایران کرد که به خودروسازان مجوز سه ماه یکبار افزایش قیمت این ارابه های مرگ را داد چرا برای کیفیت پایین ساکت شدید انشاا.. به زودی تاوان خون های ریخته شده در تصادفات خودروهای بی کیفیت را .. پس خواهند داد
ناشناس۱۷۲۳۴۰۳۱۵:۰۹:۳۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
اگر این ۱۰ تا نابود شن قیمت خودرو سر به فلک میکشه
مهران۱۷۲۳۶۰۵۱۶:۵۹:۵۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
باسلام این پست ومقاما تومملکت ما تادلت بخواد هست ولی هیچ کدومشون هیچ کاربردی نداره اگه داشت الان وضعیت مملکت ..این نبود.فقط جهت خالی نبودن عریضه تشکیل شدن.شورای رقابت هم فقط برای رقابت بامردم تشکیل شده سر خود مجوز افزایش قیمت صادر کنه که مثلا شرکت خودروسازی زمین نخوره .. نابود بشن دوتاشرکت
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

  2. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

  3. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

  4. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

  5. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

  6. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

  7. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

  8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

  9. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

  10. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  11. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

  12. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

  13. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  14. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

  15. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

  16. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  17. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

  18. اتفاق جالب در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس

  19. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

  20. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

  21. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

  22. خشک شدن خوزستان، لرستان و اصفهان تقصیر کیست؟

  23. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

  24. شکست گام نخست مقصرنمایی ایران در مذاکرات وین

  25. لطفاً ژست فرهنگی نگیرید

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما