همتی: مانع ابر تورم شدیم/ افزایش قیمت ارز دلیل اصلی تورم

گروه اقتصادی الف،   3990918004 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مانع ابر تورم شدیم، گفت: تورم در ماه‌های اخیر تشدید شد و عمده دلیل آن شوک ناشی از قیمت ارز است.

همتی: مانع ابر تورم شدیم/ افزایش قیمت ارز دلیل اصلی تورم

به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در یک برنامه تلویزیونی درباره پیش بینی تورم ۲۲ درصد  و اینکه براساس یکسری متغیرها این هدفگذاری صورت گرفته است گفت:  زمانی که این هدفگذاری را انجام دادیم، نرخ دلار در بازار نیما و آزاد ۱۷ هزار تومان بود و امیدواریم در کل ماه‌های آینده ماه‌های آرام‌تری برای اقتصاد کشور باشد. 

وی افزود: در گمرک به طور متوسط ماهانه سه میلیون تن کالا ترخیص می‌شود که از اول سال تاکنون بالای ۲۲ میلیون تن کالا ترخیص شده است. به نظر من کسانی که تصور کردند ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است حذف شود، در ماجرای رسوب کالاها به هدفشان رسیدند. من معتقدم کالاهای اساسی در حال وارد  شدن بود و اکنون هم وارد می‌شود اما یک بخشی از واردات خارج از برنامه ما وارد گمرک شده و تعهد بانک مرکزی هشت میلیارد دلار است که ۵.۵ میلیارد کالاهای اساسی و ۲.۵ میلیارد دلار برای دارو است. 

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بیش از یک میلیارد دلار تاییدیه ارز دادیم ولی ترخیص کالا صورت نگرفته است. بانک مرکزی کالاهای وارداتی اعتباری را به شرط ورود فوری به کشور تامین ارز می‌کند و  طی ۲.۵ سال تحت شدیدترین تحریم ها بانک مرکزی اجازه نداد کمبودی برای مایحتاج ضروری مردم ایجاد شود. وزارت صمت باید ثبت سفارش را بر اساس برآورد درآمدهای ارزی انجام دهد و مدیریت تقاضا را به درستی انجام دهد.

تراز تجاری ۱.۵ میلیارد دلار مثبت شد 

وی با اعلام اینکه صادرات کشور تاکنون به ۲۶.۵ میلیارد دلار و واردات ۲۵ میلیارد دلار رسیده است، گفت: بنابراین، تراز تجاری ۱.۵ میلیارد دلار مثبت شده است و ارز در سامانه نیما خیلی خوب تامین می‌شود که متوسط بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار عرضه در این سامانه شکل می‌گیرد. انتظار تورمی کاهشی و بر تمام بازارها تاثیر می‌گذارد. 

همتی درباره کنترل نقدینگی توضیح داد: بانک مرکزی اجازه واردات بدون انتقال ارز را نمی دهد به دلیل اینکه به معنای خروج ارز و سرمایه از کشور است بنابراین منشأ ارز باید مشخص باشد. مقایسه ۸۷ ماهه دولت یازدهم با همین مقدار در دولت‌های قبلی نشان می دهد که نرخ رشد نقدینگی در این دولت علیرغم تحریم و فشارهای ارزی افزایش نیافته است. 

وی افزود: رشد نقدینگی از مرداد ۱۳۹۲ تا مهر ۱۳۹۹ معادل ۸۳ درصد بوده است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، بخشی از رشد پایه پولی به دلیل حمایت بانک‌ها از بازار سرمایه بوده است.

همتی ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده سال آینده شرایط بهتری از لحاظ اقتصادی خواهیم داشت. در شرایط خاص بر اساس قانون بودجه اجازه داده است تا ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی GDP اوراق به فروش برسد. معادل ۷۰ درصد امور مربوط به قانون جدید چک انجام شده ، سامانه‌های مربوط به ثبت چک‌ها توسط بانک‌مرکزی آماده شده و مردم از طریق اپلیکیشن ها می توانند اطلاعات مربوطه را از پایان آذر ثبت کنند.

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذر

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از ۲۲ آذر امکان صدور چک در وجه حامل وجود نخواهد داشت، گفت: شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته که رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه در ستاد ملی کرونا به رئیس جمهوری پیشنهاد دهد که به دلیل شرایط کرونا و همچنین لزوم آموزش تغییرات ناشی از قانون چک و موارد مرتبط با آن، اجرایی شدن قانون جدید به صورت تدریجی اجرایی شود.

وی افزود: در حال حاضر با ناترازی بانک‌ها روبه‌رو هستیم و اگر نرخ سود را افزایش دهیم ناترازی بانک‌ها افزایش می‌یابد. نرخ کوتاه مدت در حال حاضر در دامنه ۱۰ تا ۲۲ درصد و نرخ سود بین بانکی ۲۰.۵ درصد است. بانک مرکزی نرخ سود را مدیریت و با رکود مبارزه می‌کند. ما به دنبال راه های دیگری برای انتقال پول و پرداخت بابت واکسن کرونا هستیم . از نظر ارزی مشکلی نداریم؛ مشکل ما انتقال ارز است چراکه همه باید مجوز اُفک را دریافت کنند.

ادغام بانک‌های نظامی تا آخر آذر نهایی می‌شود

به گفته همتی ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری بود و باکمک نیروهای مسلح پیش رفت و بالاخره توانستیم این پروژه عظیم بانکی را انجام دهیم که در تاریخ بی سابقه است‌. پروژه ادغام بانک‌های نظامی تا پایان آذر نهایی می‌شود و تابلو همه بانک‌های ادغامی به سپه تغییر می‌کند.

وی درباره تحقق منابع لایحه بودجه سال آینده گفت: در بودجه یک دخل و خرج در نظر گرفته می‌شود که همیشه گفته‌ام از هزینه‌ها کاسته شود و ما در بودجه یکسری متغیرهای کلان را مدیریت می‌کنیم. رشد کارگاه‌های صنعتی نسبت به شش ماهه دوم سال گذشته ۱۰ درصد رشد کرده است. برنامه ششم پیش بینی کرده است که ۴۰ درصد GDP (تولید ناخالص داخلی)  را اوراق بخرند و ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور جاری است که مردم هم اگر نرخ سود آن مناسب باشد حتما از خرید این اوراق استقبال خواهند کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بخشی از رشد پایه پولی به دلیل حمایت بانک‌ها از بازار سرمایه بوده است، خاطرنشان کرد: مانع ابر تورم شده‌ایم و تولید را نجات داده‌ایم.

عرضه ۳ تا ۵ میلیون دلاری در بازار متشکل ارزی

وی درباره بازار ارز توضیح داد: شرایط خوب است و بهتر هم خواهد شد که متغیرهای مختلفی بر بازار ارز تاثیر می‌گذارد. اطمینان دارم که روند خوبی در پیش است و انتظار تورمی کاهنده است و بازارها روند بهتری خواهند یافت.

همتی درباره اجرا نشدن وام گرفتن از سهام عدالت گفت: برخی از بانک‌ها این امر را اجرا کردند اما در کل تقاضایی در این موضوع صورت نگرفته است. 

وی در پایان سخنانش گفت: سه تا پنج میلیون دلار روزانه در  بازار متشکل ارزی عرضه می‌شود که نرخ آن نسبت به آنچه که در بازار گفته می‌شود کمتر است. همچنین، دولت تا پایان سال بخش قابل توجهی فروش اوراق و سهام خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۲۲۳۳۰۰۰:۵۵:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
بابا الان جامعه ما با ابر تورم دست و‌پنجه نرم می کنه...جوک نگین اینقدر واسه ملت
همشهری۱۷۲۲۳۵۴۰۱:۳۵:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۱۸
پس هنوز ابر تورمی هم هست که ما نمی دونستیم
ناشناس۱۷۲۲۹۳۰۱۲:۰۵:۵۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
جالب بود اون دیگه ان شالله دور بعدی اصلاحات
ناشناس۱۷۲۲۳۷۹۰۱:۵۹:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
ما به یک رییس بانک مرکزی باکفایت و باسواد نیاز داریم که اقلا مقابل تخلفات متعدد بانکها مخصوصا بانکهای خصوصی بایستذ
ناشناس۱۷۲۲۴۰۰۰۲:۳۳:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۱۸
تازه می گه که مانع ابرتورم شده وضعمون اینه وای بحال مون اگه ابرتورم می شد یا ترامپ مجدد انتخاب میشد فکر کنم اونوقت هر کی از کرونا میمرد مردم می گفتن خوش بحالش عجب شانسی داشت که زود راحت شد.
ناشناس۱۷۲۲۴۰۳۰۲:۳۵:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۱۸
دمت گرم اقاي همتي
از روستای سار کاشان۱۷۲۲۴۷۹۰۶:۴۹:۵۹ ۱۳۹۹/۹/۱۸
با تمام سختی های که می کشیم باز جای شکرش باقی است که اوضاع بدتر از این نشده چون تحریمهای همه جانبه اگر خوب مدیریت نمی شد فاجعه بزرگی رخ داده بود
ناشناس۱۷۲۲۷۶۱۱۰:۳۶:۵۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
با برجام تحریم همه جانبه هستیم، خب یک جای کار برجام می لنگه دیگه... آخه نن جون کروبی هم اینو می فهمه
ناشناس۱۷۲۲۹۳۵۱۲:۰۷:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۱۸
جونم؟؟؟؟چی نمیشد مدیریت؟؟؟؟؟ خب همین شماهارو میبینن که باز میخوان براانتخابات رئیس جمهوری اقدام کنند
جواد۱۷۲۲۵۰۰۰۷:۴۸:۳۵ ۱۳۹۹/۹/۱۸
خسته نباشید از این همه همت و ممانعت از ابر تورم !!!
ناشناس۱۷۲۲۵۰۲۰۷:۵۰:۳۵ ۱۳۹۹/۹/۱۸
افزایش تورم بخاطر افزایش قیمت دلار رو همه میدونند بگو چرا دلار افزایش پیدا کرد البته باز این رو هم همه میدونند که سیاست خارجی ما دلیل اصلی این ماجرا است
حسین۱۷۲۲۵۲۹۰۸:۱۲:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۱۸
از هدف گذاری تورم 22% رسیدیم به اینکه از ابر تورم جلوگیری کردیم. علی برکت الله
بهنام۱۷۲۲۵۳۴۰۸:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۱۸
دلار سه تومنی شد 30 تومن . ای ابر تورم نیست پس چیه. مشتی
ناشناس۱۷۲۲۸۲۳۱۱:۱۲:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۱۸
انتظار دولت برای ابر تورم مرگ مردم براثر گرسنگی است وقتی هنوز زنده هستیم و نفس می کشیم از نظر دولت یعنی ابر تورم اتفاق نیافتاده. یادتان رفته رئیس جمهور محترم اعلام کردند رشد اقتصادی ما از آلمان(!!!!!) بالاتره
ناشناس۱۷۲۲۵۳۷۰۸:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۸
دو‌ ماه دیگه مذاکرات با غرب به نتیجه نرسه خواهی دید دلار چجوری میشه ‌‌‌..‌ دعا کن بایدن جون به دادتون برسه .. الان ترامپ رییس جمهور شده بود دلار چهل هزارم رد کرده بود‌.
ناشناس۱۷۲۲۶۳۸۰۹:۳۲:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
افزایش قیمت دلار فقط و فقط توسط بانک مرکزی ایجاد میشه برای بی ارزش کردن خلق نقدینگی که انجام دادن و مابه تفاوت قیمت ارز میشه دارمد برای دولت عزیز ربطی به مذاکره نداره
ناشناس۱۷۲۲۵۷۵۰۸:۵۳:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۱۸
شما مانع شدید؟؟؟ جل الخالق. بابا ترامپ را نیاورد قیمتها نزولی شد که بنک مرکزی سراسیمه ورود کرد تا نکند قیمت دلار پایینتر بیاید
ناشناس۱۷۲۲۵۹۶۰۹:۱۳:۵۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
برای شما ابر تورم نیست اما برای مردم و حقوق بگیران مافوق ابر تورم است
ناشناس۱۷۲۲۶۰۵۰۹:۱۸:۳۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
الان چرا نمی گذارید دلار پایین بیاید ؟ واقعا ارزش ذاتی دلار 25000 تومان است ؟
ناشناس۱۷۲۲۶۶۹۰۹:۵۳:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۸
ها ای که گفتی یعنی چه ؟؟ والا اگه یه بی سواد مطلق رو جای شما تو بانک مرکزی میذاشتن عملکرد بهتری داشت شما که کاری نکردید داداش فقط تماشاچی بودید که می گفت لنگش کن
ناشناس۱۷۲۲۷۶۶۱۰:۳۸:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
جیگر دلیل اصلی رشد قیمت ارز را هم بگو. بگو کسری بودجه دولت ما رو مجبور میکنه ارز ر و گرونتر بکنیم تا گرونتر بفروشیم و بودجه رو سروسامان بدیم... بگو که همه چی دست خودمونه در دولت
ناشناس۱۷۲۲۸۰۵۱۱:۰۰:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۱۸
قیمت دلار و سکه مهم نیست فکر معنویات و لقا الله باشید.
ناشناس۱۷۲۲۹۷۸۱۲:۲۳:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۱۸
ارزش پول ملی حدود 300% حداقل افت کرد بعد میگه مانع از ابر تورم شدیم! حالت خوبه برادر؟!!
ناشناس۱۷۲۲۹۸۳۱۲:۲۵:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۱۸
واله اگه اروپا که نه اگه تو قلب یکی از کشورهای عقب مانده آفریقایی مسول بودی اول محاکمه بعد برکنار دست آخر تو دیگ آبجوش میپختن و میخوردنت
حسین۱۷۲۳۰۰۱۱۲:۳۲:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۸
باسلام بارکلا اقای همتی با این شاهکارها ما برایت چکارکنیم..فقط دعا میکنیم سال ۱۴۰۰بزسد شما خسته شدید
گمنام۱۷۲۳۰۲۳۱۲:۴۱:۴۱ ۱۳۹۹/۹/۱۸
دروغگو دشمن خداست
ناشناس۱۷۲۳۰۴۹۱۲:۵۳:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۸
تو وضعیت ابر تورم اورده میزان تورم و ۲۵درصد گرفته واقعا اگه مجلس گیر نده به این دیتا سازی ها حق کارمندان و‌کارگران پایمال میشه...تورم انتظاری هم صیغه جدیدشونه
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  2. به نام فقرا به کام اغنیا

  3. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  4. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  5. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

  6. وزیر ارتباطات: تولید گوشی داخلی باکیفیت شدنی است /مردم باید همراهی کنند

  7. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  8. افزایش تورم به ۴۵.۸ درصد

  9. ارائه بسته‌های رایگان ۳۰ تا ۶۰ گیگابایتی به استادان، معلمان و دانشجویان

  10. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

  11. پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت

  12. انحصارشكنی مجلس یازدهم در حوزه کسب‌وکار/ کاهش فساد و حذف امضاهای طلایی

  13. شانس واردات خودرو هنوز وجود دارد

  14. قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!  

  15.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

  16. مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

  17. محدودیت در تراکنش‌های واریز/ هر فرد روزانه ۲۰ تراکنش

  آخرین عناوین