تکمله‌ای بر یک ترور

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3990916013
 تکمله‌ای بر یک ترور

ترور دکتر محسن فخری زاده از برجسته ترین دانشمندان حوزه دفاعی و هسته ای، کشور را در شوکی عمیق فرو برده است. تیم ترور توانست با یک برنامه دقیق به سان سکانس‌های پر التهاب هالیوودی، یک مهره موثر را حذف کند. این حادثه غم انگیز، تفاسیر، نقدها و حتی دو قطبی‌های سیاسی به همراه داشته، از این رو ذکر چند نکته ضروری است:

1-‌ علی‌رغم قرار گرفتن نام دکتر فخری زاده در لیست 500 نفره قدرتمندترین چهره‌های جهان از سوی نشریه فارن پالسی یا اعلام نام ایشان از سوی نتانیاهو در سال 2018 یا قرار گرفتن وی در لیست تحریم‌های سال 2007، بسیاری از ایرانیان فاقد ذهنیتی از دکتر محسن فخری زاده بودند. اما پس از ترور، مردم با نام و دستاوردهای خیره کننده مردی آشنا شدند که موجب تحیر و تاثر شدیدشان شد. گمنامی فردی که ساخت کیت تشخیص کرونا، کاربرد لیزر در پدافند هوایی، راهبری برنامه هسته ای و ... را در کارنامه دارد نشان می‌دهد رزمنده دیروز دفاع مقدس، سرباز بی ادعای سنگر خدمت امروز بود.

2-‌ در چند روز اخیر نقدهای جدی به مجموعه امنیتی کشور وارد شده، این که یک تیم تروریستی وابسته به رژیم صهیونیستی با فراغ بال در اطراف تهران یکی از اهداف از پیش اعلام شده (با توجه به تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم نتانیاهو و اولمرت) را ترور می‌کند، موجب شده است که متولیان امنیت کشور مورد سوال و بازخواست افکار عمومی قرار گیرند. سیستم امنیتی کشور و به تبع آن وزارت اطلاعات کارنامه درخشانی در کشف و خنثی سازی عملیات های تروریستی و جاسوسی دارد. از به دام انداختن ریگی تا دستگیری حبیب اسیود سرکرده گروهک حرکه النضال. که در پس هر یکی از این گروهک های تروریستی چند سرویس اطلاعاتی منطقه ای و فرامنطقه ای قرار داشته‌اند. در نقدها نباید این زحمات نادیده گرفته شود. اما از سوی دیگر ترور دانشمندان کشور آن هم چند سال پس از ترور شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی نژاد و احمدی روشن، پذیرفتنی نیست. این نشان می‌دهد که یک رخنه یا حفره امنیتی وجود دارد. جریان انقلابی و توده مردم از سر خیرخواهی و دغدغه مندی خواستار بازبینی، رفع نواقص و چابک سازی دستگاه های امنیتی به منظور پیشگیری از وقوع چنین فجایعی است. از این رو در نقد مجموعه امنیتی نباید دچار افراط و تفریط شد.

3-‌ وقتی حادثه‌ای به این بزرگی در کشور رخ می دهد، حداقل و ابتدایی ترین  اقدام مورد انتظار، استعفا یا برکناری برخی مسئولین ذی‌ربط است. پس از ترور شهدای هسته ای در یک دهه اخیر چند مسئول در کشور استعفا داده اند یا برکنار شده اند؟

4-‌ ترور سرمایه‌های انسانی کشور نباید بی پاسخ بماند. اما پاسخ باید قاطع، سریع، حساب شده و البته هم وزن ترور شهید فخری زاده باشد. در این مسیر باید ملاحظات سیاسی را کنار گذاشت. اطلاعات دانشمندان ایرانی از گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل به دست صهیونیست‌ها رسیده است و در ده سال اخیر چند دانشمند هسته ای ترور شده اند، سازمان های بین المللی و مدعیان حقوق بشر سکوت کردند. پس به آنها امیدی نیست.

5-‌ ترور در روز روشن، مستلزم پاسخ آشکار است. اقدام ایران باید متناسب با خطابه‌های پر شور و اظهارات رسمی مقامات مسئول کشور باشد در غیر اینصورت ضمن جری شدن دشمن، اعتماد عمومی در حوزه توانمندی امنیتی خدشه دار خواهد شد.

6-‌ یکی از برکات دستاوردهای شهدای هسته‌ای، تحکیم وفاق ملی است از این رو می‌بایست از دو قطبی سازی و بروز هر نوع رفتاری که به وحدت ملی خدشه وارد می کند، پرهیز نمود.

7-‌ ترور شهید فخری زاده ما را به وجود گمنام های خوش نام مکتب روح‌الله امیدوارتر کرد. اما افسوس که ماحصل مجاهدت‌های مردان بزرگ به دست برخی مدیران فاسد و ضعیف، ذبح می شود. کاش اقتصاد و سیاست داخلی ما پر بود از مجاهدینی از جنس قاسم سلیمانی و محسن فخری زاده.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. خود «بهشتی» پنداری !

 2. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 3. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 4. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 5. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 6. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 7. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

 8. سرستون جدید اصلاح‌طلبان تندرو/ واکنش عبدالله گنجی به مهدی نصیری

 9. دفاع ربیعی از آذری‌جهرمی درباره فیلتر نکردن اینستاگرام/ زیباکلام: کارگزاران می‌خواهد به هر قیمتی در قدرت بماند/ مورد عجیب عنابستانی/ توضیحات توکلی درباره ماجرای غسال آیت‌الله مصباح

 10.  احمد توکلی: فریب کسانی را که با بزرگ کردن موضوعی فرعی اصل را در سایه قرار می دهند، نخورید

 11. مادر سربازی که سیلی خورد: به پسرم افتخار می‌کنم

 12. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 13. روایت نوبلیست معروف اقتصاد از وعده‌های جعلی نئولیبرالیسم آمریکایی

 14. محرز: واکسن کرونای «سوئدی» به‌زودی وارد کشور می‌شود/ افزایش مبتلایان به کرونا

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خود «بهشتی» پنداری !

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 14. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 25. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

آخرین عناوین