ناجی: بازگشایی‌های جدید فاجعه است

گروه اجتماعی الف،   3990915078

رئیس مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: نسبت به اینکه بخواهیم بعد از این دوره کوتاه محدودیت‌های بسیار محدود که اعمال کردیم جامعه را باز کنیم، احساس خطر می‌کنم. ما هنوز نتایجی که باید کسب می‌کردیم را نگرفته‌ایم، ولی جامعه را آزاد می‌کنیم و این امر خطرناک است؛ باتوجه به اینکه مردم را به جامعه می‌فرستیم و تراکم را ایجاد می‌کنیم. بازگشایی‌های جدید به‌نظر من فاجعه است.

بازگشایی‌های جدید فاجعه است

علیرضا ناجی، رئیس مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری نکات قابل‌تاملی در ارتباط با ایام پیش‌رو و مواجهه با ویروس کرونا بعد از محدودیت‌های اخیر داشت و به فرهیختگان گفت: «واقعیت این است که اگر کاهشی را شاهد هستیم، اگر تعداد مرگ‌ومیر ما پایین آمده یا هر عدد کاهشی که الان شاهد هستیم، که به‌نظر من خیلی اعداد چشمگیری نیستند، مربوط به این محدودیت یکی‌دو هفته اخیر نیست. اینها مربوط به بازتاب چیزهایی است که از قبل اتفاق افتاده است. ممکن است آمار بالا و پایین شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بگوییم این کاهشی که الان می‌بینیم براساس محدودیت‌های یکی‌دو هفته اخیر است، اشتباه است. ممکن است محدودیت‌هایی که ایجاد می‌شود اثر خود را یکی‌دو هفته آینده بگذارد. در آنچه در بیمارستان‌ها مشاهده می‌کنیم، تفاوتی ایجاد نشده و تعداد افرادی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و بستری می‌شوند و تعداد موارد وخیم در ‌ICUها تغییر نکرده، حتی تعداد فوتی‌ها که از 400 و خرده‌ای به 300 و خرده‌ای رسیده کاهش آنچنانی نداشته است. علاوه‌بر این، همچنان روزی 13 هزار و خرده‌ای تعداد مبتلایان جدید مشاهده می‌شود. این یک معیار است که باید روند کاهشی بگیرد. برای همین است که اظهار نگرانی می‌کنم و امیدوارم ما اشتباه کنیم.

ناجی بیان داشت: نسبت به اینکه بخواهیم بعد از این دوره کوتاه محدودیت‌های بسیار محدود که اعمال کردیم جامعه را باز کنیم، احساس خطر می‌کنم. ما هنوز نتایجی که باید کسب می‌کردیم را نگرفته‌ایم، ولی جامعه را آزاد می‌کنیم و این امر خطرناک است؛ باتوجه به اینکه مردم را به جامعه می‌فرستیم و تراکم را ایجاد می‌کنیم. بازگشایی‌های جدید به‌نظر من فاجعه است. اینکه پاساژها را باز کنیم و مردم در پاساژها حضور یابند خطرناک است و باتوجه به داده‌هایی که الان هم می‌گیریم باید این محدودیت‌ها را ادامه می‌دادیم. از هفته دیگر سرما در کشور بیشتر می‌شود. اینکه باوجود این امر اجازه دهیم مردم به پاساژها بروند منطقی نیست.

رئیس مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری افزود: اظهار نگرانی‌ای که من درباره صحبت خانم محرز داشتم که استاد بزرگ ما است، این است که به‌نظر من اصلا از جنبه علمی این حرف درست نیست که بگوییم زنجیره انتقال ویروس شکسته شده است، بر چه اساسی؟ ضریب متوسط عفونی هر فرد شاخصی است که می‌توان روی آن بحث علمی کرد و می‌تواند از صفر تا بی‌نهایت باشد و اگر بین صفر و یک باشد مهار کردیم و اگر بالاتر از یک باشد نشان‌دهنده حالت اپیدمی است، برای ما چنین اتفاقی رقم نخورده و ما الان در اوج اپیدمی در ایران هستیم. این اظهارات غیرعلمی است. این یک بحث است و بحث دوم تاثیرگذاری‌ای است که سخنان بزرگان ما بر جامعه می‌گذارد.

وی ادامه داد: به‌شخصه در این مدتی که خانم دکتر این صحبت را بیان داشتند، تلفن‌های متعدد داشتم که مردم اظهار خوشحالی کردند که خیال‌مان راحت شد. من احساس خطر کردم و اینکه مردم ما الان تاب‌آوری پایینی دارند. هر خبری می‌تواند روی آنها تاثیر منفی و مثبت بگذارد. باید با مردم خیلی دقیق و علمی صحبت کنیم و اطلاعات درست را دراختیار آنها قرار دهیم. گفتن این‌گونه حرف‌ها که به‌نظر من پایه علمی هم ندارد می‌تواند اثر بدی بگذارد. حداقل این است که برخی از افراد اطاعت لازم و پیروی از برنامه‌ها را ندارند، دوباره برنامه‌های خانوادگی خود را از سر می‌گیرند.  آمار مربوط به این دورهمی‌ها را نداریم و این را از سخنان فرمانده کرونای تهران دریافت می‌کنیم که می‌گویند در همین دوران محدودیت هم 70 و خرده‌ای درصد از افراد قرنطینه را شکسته و رعایت نکردند. این به چه معناست که آمار می‌دهیم 70 درصد قرنطینه را رعایت نکردند و بعد می‌گوییم شهر نارنجی شده، بعد می‌گوییم زنجیره ویروس شکسته شده، درحالی‌که اینچنین نیست. این موارد وضعیت را خطرناک‌تر می‌کند و به‌نظر من درست نیست.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 2. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 3. معافیت یا تخفیف مالیاتی؟؛ مساله این است !

 4. روحانی: کولبری و سوخت‌بری در شان مردم نیست/ هر گفتاری که موجب آشفتگی شود، به اقتصاد لطمه می‌زند

 5. پیام فارسی وزیر امور خارجه آمریکا با خط نستعلیق

 6. روایتی تازه از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد/ فرمانده ارشد آمریکایی: هنوز کابوس می‌بینم/ فکر می‌کردم در شعله‌های آتش خواهیم سوخت

 7. اعتراض مجلسی‌ها به سخنان نماینده بافق

 8. پرونده استاندار سابق خوزستان به جریان افتاد

 9. روحانی خطاب به مکرون: برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ و احیا آن لغو تحریم‌های آمریکا است

 10. با ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟

 11. فرانسه: قطعنامه انتقادی علیه ایران به زودی به آژانس ارائه خواهد شد

 12. خبر خوب نوبخت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی

 13. جزئیات پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در البرز

 14. ربودن طعمه کفتارها توسط یک گله شیر

 15. واکنش ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام چه خواهد بود؟!

 16. نیویورک تایمز: بایدن یک قاتل سعودی را آزاد گذاشته است

 17. اخراج گوینده خبر به دلیل آرایش کردن روی آنتن زنده

 18. محسن هاشمی: برخی برای توجیه ناکامی‌ها می‌گویند اختیار نداریم/ من و جهانگیری از کاندیدا‌های کارگزاران هستیم/ نظرات درباره کاندیداتوری ظریف مثبت‌تر است

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

 2. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

 3. آیا کار مجلس این است؟!

 4. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

 5. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

 6. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

 7. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

 8. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

 9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

 10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

 11. سناریوهای ایران در ماجرای هسته ای

 12. فیلم سنتکام درباره حمله موشکی ایران به عین‌الاسد

 13. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

 14. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

 15. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

 16. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

 17. واکنش مدیر شبکه کودک به ویدیو جدید ساسی مانکن

 18. تصاویری از ندامتگاه زنان تهران

 19. دیدارهای انتخاباتی آذری جهرمی/ نامزدی حسن خمینی برای اصلاح‌طلبان، موج ایجاد می‌کند؟/ روایت صادق خرازی از علت شکل‌گیری دولت پنهان/ احمدی‌نژاد: می‌خواهند مرا ترور کنند!

 20. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

 21. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

 22. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

 23. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

 24. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

 25. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

آخرین عناوین