چگونه سالمندان با تاثیرات منفی قرنطینه مقابله می‌کنند؟

گروه سلامت الف،   3990913090

سالمندان در برابر تاثیرات همه‌گیری کووید-۱۹ آسیب‌پذیر هستند و با خطر عوارض شدید، مرگ‌ومیر، مشکلات بالقوه بیشتر و دسترسی کمتر به مراکز مراقبت و سازگاری با فناوری‌هایی مانند پزشکی از راه دور مواجه هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نت، نتایج مقاله نظری منتشرشده در مجله انجمن پزشکی آمریکا خاطرنشان می‌کند که این نگرانی نیز وجود دارد که تحمل قرنطینه طی همه‌گیری برای افراد مسن  دشوارتر باشد و این می‌تواند شرایط بهداشت روان موجود را بدتر کند. بااین‌وجود، اطلاعات جمع‌آوری‌شده طی چند ماه گذشته، تصویری بسیار دقیق‌تر را نشان داده است.

محقق این تحقیق، اپسیت وحیا، مدیر پزشکی خدمات سرپایی روان‌پزشکی سالمندان و انستیتوی فناوری در روان‌پزشکی بیمارستان مک لین امریکا گفت: "طی بهار و تابستان سال ۲۰۲۰ تعدادی از مطالعات فردی از سراسر جهان یک موضوع ثابت را گزارش کردند که به نظر می‌رسد بزرگسالان مسن، به‌عنوان یک گروه سنی، فشارهای روانی ناشی از بیماری همه‌گیر را بهتر از دیگر گروه‌های سنی تحمل می‌کنند. در این مقاله، ما برخی از این مطالعات را برجسته کرده و در مورد تاب‌آوری افراد مسن و اینکه چه عواملی می‌توانند این موضوع را تشدید کنند، بحث می‌کنیم."

تاب‌آوری ممکن است منعکس‌کننده تعامل بین عوامل داخلی مانند پاسخ استرس فرد، ظرفیت شناختی، ویژگی‌های شخصیتی و سلامت جسمی و منابع خارجی مانند ارتباطات اجتماعی و ثبات مالی  باشد. به نظر می‌رسد برای بزرگسالان مسن که طی همه‌گیری، قرنطینه را تجربه می‌کنند، داشتن روابط معنی‌دارتر، از داشتن تعاملات بیشتر با دیگران مهم‌تر است و حفظ این روابط ممکن است نیازمند استفاده از فناوری برای برقراری ارتباط با عزیزان باشد.

لازم به ذکر است، تاب‌آوری را می‌توان از طریق افزایش فعالیت بدنی، مهربانی زیاد، تعدیل عاطفی و ارتباط اجتماعی بیشتر حمایت کرد و فناوری می‌تواند نقش مهمی در دستیابی به این‌ موارد داشته باشد.

وحیا اظهار کرد: "این مورد می‌تواند به حفظ ارتباطات اجتماعی کمک کند، از طریق پزشکی از راه دور، می‌توان دسترسی به مراکز مراقبتی را فراهم کرد و نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیگر که می‌تواند به کنار آمدن با قرنطینه کمک کند را تسهیل کرد. برای پزشکان به‌طور فزاینده‌ای مهم است که دسترسی و مهارت بیماران در استفاده از فناوری را به‌عنوان بخشی از مراقبت، ارزیابی کنند."

محققان تاکید کردند: اگرچه یافته‌های ماه‌های ابتدایی همه‌گیری دلگرم‌کننده است و انگیزه‌ای را برای خوش‌بینی محتاطانه ایجاد می‌کند، اما ممکن است منعکس‌کننده واقعیت‌های فردی نباشد.

وحیا توضیح داد: "افراد مسن، گروه بسیار متنوعی هستند و پاسخ هر فرد به استرس‌های همه‌گیری بستگی به شرایط منحصربه‌فرد سالمند دارد. علاوه بر این، مطالعات فعلی ممکن است منعکس‌کننده جمعیت‌های خاص پرخطر با عوامل استرس‌زای منحصربه‌فرد نباشند، مانند افرادی که در مناطق کم برخوردار زندگی می‌کنند یا کسانی که مبتلابه زوال عقل هستند یا مراقبان افرادی که به زوال عقل مبتلا هستند."

مهم این است که همه‌گیری بدون وجود جدول زمانی مشخص یا پایان مشخص ادامه دارد. اثرات طولانی‌مدت کووید-۱۹ بر سلامت روانی افراد مسن، به‌ویژه در کشورهایی که آمار بیماری  بسیار بالایی دارند، نامشخص است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 4. خود «بهشتی» پنداری !

 5. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 6. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 7. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 8. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 9. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

 10. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 11. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 12. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 13. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 14. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 15. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 16. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 17. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 18. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 19. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 20. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 21. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

 22. کلانتری: باید دست کسی مثل روحانی را بوسید

 23. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 24. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 25. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

آخرین عناوین