چای را این زمان‌ها بنوشید و لاغر ‌شوید

گروه سلامت الف،   3990913083

اگر به طور مرتب نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا دیگر انواع نوشیدنی‌های شیرین را مصرف می‌کنید، نوشیدن چای به جای آنها می‌تواند کمک زیادی در به نتیجه رسیدن تلاش‌های کاهش وزن شما بکند.

چای را این زمان‌ها بنوشید و لاغر ‌شوید

عصرایران به نقل از «ایت دیس» نوشت: «چای یک نوشیدنی محبوب در جهان است که به تامین آب مورد نیاز بدن کمک می‌کند، عطر و طعم خوبی دارد و با توجه به گیاهی که برای آماده کردن آن استفاده شده است می‌تواند سطوح انرژی بدن را افزایش داده یا به خوابی آرام کمک کند. اما آیا چای می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟

اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، چای قطعا یکی از بهترین دوستان شما خواهد بود. این نوشیدنی نه تنها یک جایگزین بدون کالری برای برخی نوشیدنی‌های شیرین و پر کالری محسوب می‌شود، بلکه دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند به کاهش اشتها، پشتیبانی از متابولیسم و در نهایت تحقق اهداف کاهش وزن شما کمک کند. البته چای یک نوشیدنی جادویی نیست که به تنهایی موجب کاهش وزن شود، بلکه می‌توان آن را پشتیبانی برای یک رژیم غذایی متعادل و رژیم ورزشی در نظر گرفت.

می‌تواند جایگزین میان‌وعده‌های نامناسب شود

توجه به سیگنال‌های که بدن در زمان گرسنگی ارائه می‌کند و خوردن غذا یا میان وعده برای فرو نشاندن این احساس اهمیت دارد. اما گاهی اوقات، احساسی دیگر را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند. این امکان وجود دارد که شما تشنه یا بی‌حوصله باشید و این احساس را با گرسنگی اشتباه گرفته و برای خوردن تنقلات وسوسه شوید. 

نوشیدن یک لیوان چای گرم می‌تواند با این شرایط مقابله کرده و به تقویت احساس سیری کمک کند. زمانی که سوخت درست را در اختیار بدن خود قرار می‌دهید، احتمال احساس گرسنگی بین وعده‌های غذایی نیز کاهش می‌یابد. نوشیدن یک لیوان چای روش خوبی برای تشخیص این است که به واقع گرسنه هستید یا بدن به دلایل دیگری این احساس را در شما ایجاد کرده است.

ممکن است متابولیسم را تقویت کند

برخی انواع چای توانایی خود در افزایش متابولیسم بدن را نشان داده‌اند. با افزایش سن، آهنگ متابولیسم بدن به طور طبیعی کند می‌شود، اما زمانی که سوخت مورد نیاز بدن را به درستی تامین کنید، امکان احیای متابولیسم بدن نیز وجود دارد.

به طور خاص، چای سبز یکی از گزینه‌هایی است که در این زمینه بسیار توصیه شده است. این چای سرشار از کافئین و آنتی‌اکسیدان کاتچین است که هر دو می‌توانند نرخ متابولیک را افزایش دهند، از این رو به سوزاندن کالری بیشتر در طول روز کمک می‌کنند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد شرکت‌کنندگانی که چهار تا پنج فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند، نسبت به آنهایی که چای مصرف نمی‌کردند، به طور میانگین دو پوند (۹۰۷ گرم) وزن بیشتری کم کرده و این در شرایطی بود که هر دو گروه به میزان مشابه ورزش می‌کردند.

می‌تواند جایگزینی برای نوشیدنی‌های پر کالری باشد

اگر به طور مرتب نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا دیگر انواع نوشیدنی‌های شیرین را مصرف می‌کنید، نوشیدن چای به جای آنها می‌تواند کمک زیادی در به نتیجه رسیدن تلاش‌های کاهش وزن شما بکند.

تا زمانی که یک شیرین‌کننده مانند شکر یا شیر به چای اضافه نکنید، یک نوشیدنی بدون کالری در اختیار خواهید داشت و اگر در تلاش برای کاهش چربی بدن و میزان مصرف قند خود هستید، چای جایگزینی بسیار خوب برای نوشیدنی‌های شیرین و پر کالری محسوب می‌شود.

می‌تواند نفخ را کاهش دهد

اگر به این‌که نفخ در تلاش‌های کاهش وزن شما اختلال ایجاد می‌کند، مشکوک هستید، چای قاصدک به عنوان یک ادرارآور طبیعی می‌تواند بازی را به سود شما تغییر دهد. با خلاص شدن از مایع اضافه موجود در بدن، ظاهری لاغرتر خواهید یافت.

چای قاصدک دارای ویژگی‌هایی است که می‌توانند به کاهش وزن آبی بدن کمک کند. همچنین، این چای می‌تواند به سم‌زدایی کبد کمک کند. زمانی که کبد عملکرد مطلوب خود را ارائه می‌کند، مواد مغذی به طور موثرتری جذب بدن شده و این شرایط می‌تواند به تقویت متابولیسم منجر شود.

در صورت مصرف هر گونه دارو، پیش از مصرف چای قاصدک با پزشک خود مشورت کنید زیرا این گیاه می‌تواند با برخی آنتی بیوتیک‌ها و داروهای دیگر، به‌ویژه آنهایی که در کبد تجزیه می‌شوند، تداخل ایجاد کند.

چای لیمو نیز می‌تواند یک گزینه خوب دیگر برای از بین بردن نفخ باشد. این چای حاوی دی-لیمونن است که این آنتی اکسیدان به واسطه آثار ادرارآور خود شناخته شده است.

ممکن است به جلوگیری از ذخیره چربی اضافه کمک کند

چای سبز حاوی کاتچینی به نام اپی‌گالو کاتچین گالات است که به واسطه آثار ضد التهاب، پشتیبانی از متابولیسم سالم و همچنین پتانسیل کاهش ذخیره چربی در بدن شناخته شده است.

به طور کلی، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای می‌توانند با کاهش استرس اکسیداتیو از سلامت متابولیک پشتیبانی کنند. افزون بر این، آنها می‌توانند به حفظ سطوح متعادل قند خون کمک کنند که برای کنترل ذخیره چربی مفید است.

چای سبز و به طور خاص پودر ماتچا سرشار از اپی‌گالو کاتچین گالات است، از این رو، نوشیدن آن به جای قهوه هنگام صبح یا بعد از ظهر می‌تواند انتخاب خوبی برای کمک به کاهش ذخیره چربی و وزن باشد.

اپی‌گالو کاتچین گالات که به نظر می‌رسد در جلوگیری از تشکیل سلول‌های چربی جدید نقش دارد، ممکن است اشتها را نیز کاهش دهد. به نظر می‌رسد اپی‌گالو کاتچین گالات و آنتی اکسیدان‌های دیگر از روند ریکاوری پس از ورزش پشتیبانی کرده و می‌توانند به احساس هوشیاری بیشتر کمک کنند که برای فعال باقی ماندن و انجام ورزش اهمیت دارد.

چای سفید یکی دیگر از گزینه‌هایی است که در این زمینه می‌توانید مد نظر قرار دهید. این چای نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است، بلکه مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که چای سفید می‌تواند از تشکیل سلول‌های چربی جدید جلوگیری کرده و همچنین تجزیه چربی را نیز تقویت می‌کند.

می‌تواند به تعادل سطوح هورمونی کمک کند

زمانی که بی‌تعادلی‌های هورمونی وجود دارند، کاهش وزن به‌ویژه با افزایش سن بسیار دشوارتر می‌شود. چای‌های گیاهی می‌توانند به متعادل کردن سطوح هورمون‌ها کمک کرده و بر همین اساس، کاهش وزن را تسهیل کنند.

چای رویبوس یکی از نمونه‌هایی است که برخی شواهد کارایی آن در زمینه چربی سوزی را نشان داده اند.

چای ریبوس سرشار از آسپالاتین است که مطالعات نشان داده‌اند این فلاونوئید می‌تواند هورمون‌های استرس را که می‌توانند موجب افزایش گرسنگی و ذخیره چربی شوند کاهش دهد. 

مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۰۷ نشان داد که چای سیاه می‌تواند روند بازگشت بدن به سطوح عادی کورتیزول و کسب آرامش را تسریع کند. سطوح بالای کورتیزول می‌تواند موجب مقاومت بیشتر سلول‌ها در برابر انسولین و در نتیجه افزایش وزن شود.

ممکن است به تامین سوخت مورد نیاز بدن در زمان انجام تمرینات ورزشی با شدت زیاد کمک کند
زمانی که با احساس سستی صبحگاهی یا پس از اتمام ساعات کاری مواجه هستید، تمایل کمتری برای انجام فعالیت بدنی خواهید داشت که در نهایت به معنای سوزاندن کالری کمتر است. در همین راستا، برخی کارشناسان نوشیدن چای پیش از رفتن به باشگاه را توصیه کرده‌اند.

کافئین موجود در برخی انواع چای از جلمه سبز، سیاه، و یربا ماته، می‌تواند به افزایش سطوح انرژی و انگیزه کمک کند، از این رو، نوشیدن آن ممکن است به کالری سوزی بیشتر در زمان فعالیت بدنی به واسطه تلاش بیشتر شما منجر شود.

تنها حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد تا کافئین به حداکثر میزان خود در جریان خون رسیده و به طور کلی اثر آن برای سه تا پنج ساعت دوام می‌آورد.

شما می‌توانید نوشیدن چای، به‌ویژه انواع دارای کافئین را هنگام صبحانه یا طی یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب مد نظر قرار دهید. افزودن شکر به چای می‌تواند اثر منفی بر اهداف کاهش وزن شما داشته باشد و برای بهبود عطر و طعم چای می‌توانید مقداری لیمو به آن اضافه کنید، بدون این‌که کالری زیادی به آن اضافه شود.

لیمو سرشار از ویتامین C است و می‌تواند از ثبات قند خون پشتیبانی کند که یکی از اصول کاهش وزن بلند مدت و تقویت متابولیسم است.

بیشتر مطالعات نشان داده‌اند افرادی که سه تا پنچ فنجان چای در روز مصرف می‌کنند از بیشترین فواید این نوشیدنی بهره‌مند می‌شوند.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 3. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 4. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 5. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 6. تندیس های بی روایت!  

 7. مرگ بیش از ۲۰ نفر پس از تزریق واکسن فایزر در نروژ

 8.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 9. ۱۰ آلمانی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست دادند

 10. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 11. استخراج بیت کوین با طعم نوشابه

 12. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 13. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 14. فدراسیون تکواندو هادی ساعی را نقره داغ کرد/ یک سال محرومیت + ۱۰ میلیون جریمه

 15. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 16. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 17. شلیک انبوه موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه/حمله پهپادها به سپرموشکی دشمن

 18. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 19.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 20. شناسایی ۱۲ هزار "کارمند خیالی" در دولت افغانستان

 21. کامن دریمز: تفکر پلید ترامپیسم را باید کنار گذاشت

 22. کدام فناوری‌ها ایلان ماسک را ثروتمندترین فرد جهان کردند؟

 23. انتشار تصاویر آخرین دیدار شهید سلیمانی با سید حسن نصرالله

 24. چهره ضد ایرانی دولت اوباما از سوی بایدن به عنوان معاون رئیس سیا انتخاب شد

 25. با تغییر دولت آمریکا، کره دارایی‌های ایران را برمی‌گرداند؟

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. آپارتاید پزشکی

 9. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 15. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 16. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 17. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 18. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 19. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 20. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 21. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 22. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 23. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 24. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 25. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

آخرین عناوین