روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

گروه سیاسی الف،   3990912045 ۶۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور در خصوص طرح اقدام راهبردی مجلس که روز گذشته در صحن علنی تصویب شد، اظهار داشت: دولت با این مصوبه موافق نیست و آن را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.

روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران با اشاره به ارائه لایحه بودجه به مجلس، گفت: علاقه‌مند بودم مانند روال گذشته سخنان امروزم در خانه ملت خطاب به مردم و نمایندگان . حاضر نشدن من در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل ستاد کرونا و دستور ستاد ملی کروناست. همه موظف هستیم دستوراتی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای سلامت جامعه صادر می‌کند به عنوان وظیفه قانونی و حداقل وظیفه شرعی اجرا کنیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: گمانه زنی‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود مبنی بر اینکه عدم حضور من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، درست نیست. البته دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیتهای دیپلماتیک مضر می‌داند اما به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم و نه مساله دیگر .

سال ۱۴۰۰ از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیتی است

روحانی، سال ۱۴۰۰ را سال ممتاز و حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: سال آینده سال پایانی قرن است . قرن چهاردهم پایان می‌پذیرد و در آستانه ورود به قرن جدید و قرن پانزدهم خواهیم بود. از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود که ما احساس می‌کنیم شرایط سال آینده با دهه‌ای که گذشت کمی متفاوت خواهد بود.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: دشمنان ما در این دهه همه توان خود را برای فشار به مردم و تسلیم شدن مردم ایران به‌کار گرفتند و به‌ ویژه در سه سال  ۹۷ تا ۹۹ تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل کردند.

روحانی ادامه داد: در عین حال ما فکر می‌کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری شرایط در سال آینده متفاوت خواهد بود. نه تنها به دلیل اینکه سیاست‌های غلط ترامپ درباره ایران و جهان شکست خورد بلکه هر دولتی روی کار می‌آمد، در آمریکا به دلیل شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری ناچار بود برابر ملت ایران سر تسلیم فرود آورد.

رییس جمهوری گفت: مردم عزیز ما مستحضر باشند که دولت ما در شرایطی کار خود را در سال ۹۲ آغاز کرد که برای نخستین بار بعد از جنگ تحمیلی ما شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشورمان شاهد بودیم.

روحانی یادآور شد: با تورم بیش از ۳۴ درصدی و با رشد اقتصادی منهای ۷.۷ درصد که یک شرایط رکود توام با تورم مواجه شدیم . برای نخستین بار بود که بعد از جنگ تحمیلی دولت چنین شرایطی را تحویل می‌گرفت . دولت در تلاش ۶ ماهه اول خود و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مساله یعنی تورم و رکود، تغییرات اساسی را ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه تورم در همان سال ۹۳ به عدد ۱۵.۶ رسیدیم، اظهار کرد: ما تورم را از آن رشد بی‌سابقه مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی رسیدیم. یعنی شرایطی که ما در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم در سال ۹۳ کاملاً تغییر کرد و رشد اقتصادی ما مثبت ۳.۲ دهم شد.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: دولت زمانی کشور را در دست گرفت که  کشور تورم بیش از ۳۴ درصدی و با رشد اقتصادی ۷.۷- درصدی را تجربه می‌کرد و این شرایط رکود توام با تورم نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم در کشور بود که دولتی آن را تحویل می‌گرفت و کار خود را آغاز می‌کرد.

وی با بیان اینکه دولت در ۶ ماهه نخست فعالیت خود در سال ۹۳ در دو مساله تورم و رکود تغییرات اساسی ایجاد کرد، ادامه داد: در زمینه تورم در همان سال ۹۳ به تورم ۱۵.۶ رسیدیم و رشد بی سابقه تورم را مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی رسیدیم؛ یعنی شرایطی که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ داشتیم در سال ۹۳ کاملا تغییر کرد و رشد اقتصادی ما ۳.۱ شد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:علی رغم اینکه در نیمه دوم سال ۹۳ با سقوط شدید قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت ۱۲۰ دلاری به تدریج به ۳۰ دلار رسید و به یک چهارم قیمت کاهش یافت. اما  در این شرایط توانستیم کشور را بدون تکانه اقتصادی اداره کنیم و در عین حال مذاکره هسته‌ای را هم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ ادامه دادیم.

وی افزود: در سال ۹۴ که به توافق هسته‌ای دست یافتیم، گشایش‌هایی در کشور ایجاد شد و اقتصاد شرایط جدیدی پیدا کرد و در این شرایط توانستیم فازهای بوشهر را انجام داده و پتروشیمی‌ها را تکمیل کنیم و پالایشگاه ستاره خلیج فارس را افتتاح کنیم .

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: شرایط اقتصادی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به طور کلی تغییر کرد تا جایی که بالاترین رشد اقتصادی جهان در سال ۹۵ از آن ما بود و رشد اقتصادی ایران به مثبت ۱۴.۵ رسید.

 روحانی اضافه کرد: اواخر سال ۹۴ تورم تک رقمی شد و  سال‌های ۹۵ و ۹۶ و حتی ماه‌های اولیه سال ۹۷ که جنگ اقتصادی آغاز شده بود، هم تورم تک رقمی ماند. این در حالی است که رشد خالص اشتغال از سال‌های ۸۵ تا ۹۱ تقریبا صفر درصد بود.

 وی افزود: اگر تورم چهار سال اول فعالیت دولت در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ را با یکدیگر مقایسه کنیم متوسط تورم ۱۱.۵ و رشد اقتصادی بالای چهار درصد بود و دولت تدبیر و امید در مقایسه بلندمدت ۵۰ ساله توانست شرایطی اقتصادی بی‌نظیری را به وجود بیاورد. علاوه بر این از سال ۸۵ تا ۹۱ تقریبا رشد خالص اشتغال ما تقریبا صفر بوده است.

رییس جمهوری با اشاره به رشد ناگهانی جمعیت فعال کشور از سال ۹۳ گفت: امسال که سال سختی را می‌گذرانیم از لحاظ آمار، بیکاری  کاهش پیدا کرد. مشکل ما این است جمعیت فعال ما هم به هر دلیلی کاهش یافت . در سال ۹۳ به بعد جمعیت فعال افزایش می‌یافت به طوری که تقریبا در هر فصلی مشابه با سال قبل بیش از ۹۰۰ هزار نفر جمعیت فعال و همزمان اشتغال خالص ما افزایش یافت.

روحانی گفت: میزان اشتغال از سال ۹۳ تا ۹۶ در همه فصول نسبت به فصل‌های سال قبل، ۷۰۰ هزار نفر بود که این اشتغال در جهان کم سابقه و در تاریخ ایران احتمالا بی‌سابقه است.

پایه‌های مقاومت کشور را در برابر فشارهای بیرونی تقویت کردیم

رییس دولت دوازدهم اظهار کرد: در مجموع تا سال ۹۷ و در طول مدت ۷ سال با وجود فراز و نشیب‌ها ، کاهش قیمت نفت، طولانی شدن مذاکرات هسته ای توانستیم در شرایط اقتصادی و سیاسی کشور همه پایه‌های مقاومت کشور را در برابر فشارهای بیرونی تقویت کنیم و به برکت همین فضا بود که از سال ۹۷ هر قطعنامه‌ای که آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد مطرح کند ناموفق بوده است.

وی اضافه کرد: در دوران قبل از سال ۹۲، هر قطعنامه‌ای که آمریکا می‌خواست تصویب شود روسیه و چین هم به آن رای مثبت می دادند اما در این دوره شرایط و قدرت سیاسی به وجود آوردیم که آمریکا در سازمان ملل گاهی یک یا دو رای بیشتر نداشت و همه قدرت‌های بزرگ اعم از اتحادیه اروپا، روس و چین با آمریکا مخالفت کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمینه حقوقی هم به هر دادگاه حقوقی علیه آمریکا رفتیم در مراحل اولیه موفق شدیم و مراحل نهایی هم در جریان مسیر است که امیدواریم به موفقیت برسیم.

 رییس جمهوری گفت: این شرایط باعث شد ما موقعیت دفاعی را بیش از هر زمان دیگر تقویت کردیم به طوری که قدرت دفاعی ما در زمینه دریایی، زیر دریایی، ناوچه، هوا، جنگنده، موشک، پدافند با هیچ دوره قبل قابل مقایسه نیست و با مقایسه موقعیت دفاعی نسبت به هشت سال قبل می‌بینیم قدرت ما چند برابر شده و توانستیم بنیه دفاعی کشور را از هر زمان دیگر قویتر و تقویت کنیم.

روحانی گفت: مقایسه آمار و ارقام سال‌های گذشته در همه زمینه‌ها از جمله هسته‌ای نشان می دهد شرایطی که امروز داریم به مراتب بالاتر از هشت سال قبل است.  قدرت ما از IR۱ یا IR۲ به IR۸  و IR۹ رسید و قادریم IR۲M را زنجیره‌سازی کنیم و در IR۶ هم غنی‌سازی زنجیره‌ای داشته باشیم.

وی اضافه کرد: امروز از لحاظ هسته‌ای از هر زمان دیگر قدرتمندتر هستیم و امکانات تحقیق و توسعه ما از هر زمان دیگر بهتر است. بنابراین نباید بخاطر رقابت‌های سیاسی یا انتخاباتی که به نظرم هنوز زود است، اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم و باید واقعیت‌ها را روشن و شفاف با آمار به مردم بگوییم.

 در بهترین شرایط ۶۵ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم

رییس جمهوری با بیان اینکه همه این توفیقات را در شرایطی به دست آوردیم که در بهترین شرایط صادرات نفتی یعنی در سال ۹۶، درآمد کشور تقریبا به اندازه بدترین سال‌های دولت‌ها یا دولت قبل بود. در بهترین شرایط ۶۵ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم در حالی‌که درآمد نفتی دولت قبلی به طور متوسط در چند سال۱۰۰ میلیارد و در یک سال ۱۱۹ میلیارد دلار بود.

روحانی با اشاره به آغاز جنگ اقتصادی علیه ملت ایران در این دوره گفت: همه می‌دانیم قبل از روی کار آمدن ترامپ برخی مانند صهیونیست‌ها، مرتجعین منطقه و تندروهای آمریکا با برجام مخالف بودند و با تمام توان می‌خواستند برجام به ثمر نرسد اما موفق نشدند، چون دولت قبلی آمریکا تا حدی به سیاست، مدیریت و جهان آشنا بود اما کسی که بعد او روی کار آمد نه دارای سیاست و تدبیر بود و نه با جهان آشنا بنابراین به راحتی می‌توانستند با پول عربستان، فشار صهیونیست‌ها و تندروها او را به هر سمتی بچرخانند که چرخاندند و متاسفانه قراردادی را که برای ثبات منطقه و جهان مفید بود و می توانست زمینه ساز تعامل باشد، زیر پا گذاشت.

وی افزود: در سال ۹۷ با وجود فشارهای شدید و آغاز جنگ اقتصادی آمریکا، نگذاشتیم کشور دچار تکانه شدید شود. اگر به سال ۹۱ و۹۲ برگردیم می‌بینیم که تحریم سال ۹۰ در دو سال چه بر سر مردم ما آورد طوری‌که مردم برای کالاهای اساسی صف می‌بستند.

رییس جمهوری گفت: متاسفانه در اواخر سال ۹۸ دنیا با بحران جدیدی به نام کرونا مواجه شد که در ۱۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بود و همه کشورها را از لحاظ اقتصادی دچار مشکل کرد. ما هم به همان نسبت در سال ۹۹ دچار مشکل اقتصادی شدیم. ضمن اینکه مشکلاتی هم از لحاظ سیل و غیره هم داشتیم.

روحانی با تشریح‌ آثار کرونا بر اقتصاد کشور گفت: صادرات و واردات ما به‌طور طبیعی در ماه‌های اولیه سال ۹۹ افت کرد، و در شرایطی قرار گرفتیم که صادرات غیرنفتی در هشت ماهه اول سال ۹۹، از لحاظ وزنی ۱۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد. 
وی ادامه داد: درآمد نفتی ما هم به همان نسبت در سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به دلایلی که روشن است، کاهش پیدا کرد و فروش نفت ما را در صحنه بین‌المللی با دشواری‌های فراوانی مواجه کردند . البته ما مشکلی برای صادرات نفت نداشتیم، ولی مشتریان ما برای خرید نفت دچار مشکل شدند. 

رییس جمهوری یادآورشد: ما خوشحالیم که شرایط امروز هم به سمت بهبود تدریجی حرکت می‌کند. امید مردم برای آینده اقتصاد کشور بیشتر شده است و محاسبات جهان این است که فشار حداکثری راه به جایی نبرده است. آنها می‌خواستند اقتصاد ایران را فلج و شرایط زندگی را برای مردم ایران غیر قابل تحمل کنند، ولی ناموفق بودند.

روحانی بیان کرد: البته مردم ما در این سه سال سختی‌ها و رنج‌های فراوانی را تحمل کردند اما بحمدالله دولت، مردم و قوای دیگر در کنار یکدیگر هم با جنگ اقتصادی و هم با کرونا مبارزه کردند که امیدواریم در هر دو زمینه موفقیت نهایی ملت بزرگ ایران به دست آورند.
رییس جمهوری با بیان اینکه ما در ماه‌های اخیر شاهد یک حرکت مثبت در زمینه اقتصادی هستیم، عنوان کرد: مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال گذشته تولید و فروش فعالیت‌های اقتصادی ما با رشد ۵ و ۶ دهم در تولید و ۱۱.۵ درصد در فروش مثبت بوده است.

رییس دولت تدبیر وامید گفت: متاسفانه در اواخر سال ۹۸ دنیا با بحران جدیدی به نام کرونا مواجه شد که در ۱۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بود و همه کشورها را از لحاظ اقتصادی دچار مشکل کرد. ما هم به همان نسبت در سال ۹۹ دچار مشکل اقتصادی شدیم. ضمن اینکه مشکلاتی هم از لحاظ سیل و غیره هم داشتیم.

روحانی با تشریح‌ آثار کرونا بر اقتصاد کشور گفت: صادرات و واردات ما به‌طور طبیعی در ماه‌های اولیه سال ۹۹ افت کرد، و در شرایطی قرار گرفتیم که صادرات غیرنفتی در هشت ماهه اول سال ۹۹، از لحاظ وزنی ۱۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد. 

وی ادامه داد: درآمد نفتی ما هم به همان نسبت در سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به دلایلی که روشن است، کاهش پیدا کرد و فروش نفت ما را در صحنه بین‌المللی با دشواری‌های فراوانی مواجه کردند . البته ما مشکلی برای صادرات نفت نداشتیم، ولی مشتریان ما برای خرید نفت دچار مشکل شدند. 

رییس جمهوری یادآورشد: ما خوشحالیم که شرایط امروز هم به سمت بهبود تدریجی حرکت می‌کند. امید مردم برای آینده اقتصاد کشور بیشتر شده است و محاسبات جهان این است که فشار حداکثری راه به جایی نبرده است. آنها می‌خواستند اقتصاد ایران را فلج و شرایط زندگی را برای مردم ایران غیر قابل تحمل کنند، ولی ناموفق بودند.

روحانی بیان کرد: البته مردم ما در این سه سال سختی‌ها و رنج‌های فراوانی را تحمل کردند اما بحمدالله دولت، مردم و قوای دیگر در کنار یکدیگر هم با جنگ اقتصادی و هم با کرونا مبارزه کردند که امیدواریم در هر دو زمینه موفقیت نهایی ملت بزرگ ایران به دست آورند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما در ماه‌های اخیر شاهد یک حرکت مثبت در زمینه اقتصادی هستیم، عنوان کرد: مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال گذشته تولید و فروش فعالیت‌های اقتصادی ما با رشد ۵ و ۶ دهم در تولید و ۱۱.۵ درصد در فروش مثبت بوده است.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به رشد۶.۴ درصدی بخش صنعت و رشد ۸.۹ درصدی بخش تولید در هفت ماهه اول سال جاری گفت: علیرغم فشارها و اینکه در مسئله تامین دلار مشکلاتی داشتیم، تولید داخلی در زمینه های مختلف حرکت بسیار خوبی داشته است.

درآمد عمومی بودجه۸۴۱ هزار میلیارد تومان

روحانی در ادامه رقم درآمد عمومی بودجه ۱۴۰۰ کل کشور را ۸۴۱ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این رقم  نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. ما معتقدیم که با کمک یکدیگر می توان این رقم را تامین کرد. هم در بخش درآمدهایی که از قبیل مالیات، گمرکات، عوارض و امثال  و هم در زمینه نفت، اوراق و هم در زمینه فروش سهام که تقریباً درآمدهای اصلی بودجه را تشکیل می‌دهد. 

وی با بیان اینکه همه امکانات خود را بسیج کردیم و شرایط را هم برای افزایش فروش نفت سال آینده مساعد می‌دانیم، یادآورشد: البته افزایش فروش نفت که بیش از ۲ میلیون بشکه نفت و میعانات را پیش‌بینی کردیم اما این به معنای آن نیست که اتکا بودجه را به نفت بیشتر کردیم.

 رییس جمهوری ادامه داد: ما معتقدیم این دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات در بازار بین‌المللی و یا در بازار داخلی قابل فروش است و ما می‌توانیم اینها را بفروشیم.این به این معنا نیست که اتکای به نفت بودجه ما بیشتر شده است. اتکای ما به نفت به همان صورت سال‌های گذشته و سال جاری است.

وی یادآورشد: بنابراین سهم نفت در سال آینده هم به همان صورت سال‌های گذشته و سال جاری است.اما افزایش درآمد نفتی ما عمدتا در دو سرفصل مصرف خواهد شد.

روحانی ادامه داد: ممکن است برخی بگویند دولت بر مبنای خوشبینی نسبت به اینکه می‌تواند مسائل هسته‌ای و مشکلات خارجی را حل کند این را بیان می‌کند. در حالی که اینگونه نیست ما ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را یا در بازار بین‌المللی یا در بازار داخلی خواهیم فروخت بنابراین این بودجه، برای ما یک بودجه قطعی است اما بخشی از درآمدهای نفت صرف بودجه جاری نخواهد شد.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: بیشتر شدن اتکای بودجه به نفت در زمینه توسعه راه، راه آهن، ترانزیت و نیروگاه، زیرساخت‌های نفت، گاز و توسعه یعنی در ذیل تیتر توسعه کشور یا تیتر توانمندسازی مردم محروم قرار گرفتن و این دو تا برای اضافه فروش نفت ما است.

وی افزود: نفت را در سال آینده بیشتر خواهیم فروخت اما پول آن برای توسعه یا برای توانمندسازی اقشار محروم مصرف خواهد شد. بنابراین بسیار مهم است این اشتباه رخ ندهد امسال اتکای دولت در بودجه به نفت بیشتر شده است.

روحانی گفت: مانند سال‌های قبل علاقه‌مندیم دولت سهام شرکت‌های خود را عرضه کند امسال ۹۵ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. باید سهام دولت را عمدتا در بازار بورس عرضه کنیم و این باعث می‌شود مردم وارد اقتصاد شوند و مدیریت به تدریج به مردم واگذار شود. 

رییس جمهوری فروش سهام و اوراق هم در حد مورد نیاز را طبق تبصره ماده ۵ یکی از منابع درآمدی عنوان کرد و گفت: ممکن است بخشی از سهم نفت در بازار داخلی فروخته شود و تلاش ما از این منابع درآمدی برای مصرف توسعه کشور است که سازمان برنامه و بودجه در لایحه امروز پیوست‌ها را به طور روشن مشخص کرده است.

رییس دولت دوازدهم، توسعه دولت الکترونیک و شرکت‌های دانش‌بنیان را جزو برنامه‌های مهم این دولت برشمرد و اظهارکرد: دولت قصد دارد برنامه‌های دولت الکترونیک را تا پایان ۱۴۰۰ به ثمر برساند و در این هفته شاهد افتتاح مهم در زمینه دولت الکترونیک با نام سامانه جامع تجارت بودیم. 

وی شفافیت، مبارزه با فساد، پیش‌بینی درست برای نیازمندی‌های مردم، کنترل همه انبارها، سرعت یافتن کار گمرک ، بانک مرکزی و صمت از پنجره واحد را از دستاوردها و نتایج سامانه جامع تجارت ذکر کرد.

روحانی ادامه داد: کسی کالایی را می‌خرد و بعد وارد کشور می‌کند و از پنجره واحد وارد صمت شده و مجوزها را اخذ می‌کند و از آنجا از بانک مرکزی ارز می‌گیرد و خرید می‌کند. در ادامه کالا وارد گمرک و انبار گمرک می‌شود و از انبار گمرک به انبارهای دیگر و بازار منتقل می شود و همه این مراحل در سامانه جامع تجارت انجام می‌شود.

رییس جمهوری افزود: بخش عمده این سامانه در نهم آذرماه افتتاح شد و بخش دیگر آن بهمن ماه امسال و بخش سوم و نهایی آن هم در پایان سال افتتاح می‌شود و امیدواریم تا پایان سال سامانه جامع تجارت فعال شود.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در این مقطع داروها و نیازمندیهای کرونا  را تامین می‌کنند بنابراین حمایت از این شرکت‌ها برای ما بسیار حائز اهمیت است و این موضوع در بودجه سال آینده هم مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برخی از امور که به ظاهر جنبه جاری دارد اما در باطن جنبه جاری نیست مانند بحث دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و سلامت مردم که ظاهر آن بودجه جاری است اما بودجه واقعی و عمرانی است چون نیروی انسانی کافی و سلامت بودجه را تامین می‌کنیم.

بودجه سلامت در ۱۴۰۰ دو برابر می‌شود/ افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان

روحانی با بیان اینکه اتکای به نفت در بودجه جاری باید به کمترین میزان ممکن و حتی صفر برسد،گفت: در بودجه به اقشاری که در فشار زندگی هستند، کمک می‌کنیم؛ افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه سال ۱۴۰۰ ، ۲۵ درصد دیده شده است. 

رییس دولت تدبیر وامید ادامه داد: علاوه بر این معافیت‌های مالیاتی را برای حقوق بالا بردیم و از سه میلیون به چهار میلیون رساندیم. حداقل دریافتی کارمندان از ۲.۸ را به ۳.۵ میلیون رساندیم. 

وی همچنین از پیش بینی ۱۶ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق  خبر داد و گفت: کمک‌های معیشتی به ۸۰ میلیون نفر و یارانه معمولی مانند سابق پرداخت می‌شود. 

رییس جمهوری اضافه کرد: بیمه درمان رایگان برای ۳۰ میلیون نفر مدنظر قرار گرفت که در بخش سلامت به دلیل نیازمندی‌ها، کرونا و همچنین مدنظر قرار دادن استخدام ۵۳ هزار نیروی جدید بهداشت و درمان مجموع اعتبارات را به بیش از دو برابر رساندیم. 

پیش بینی ۱۰۴ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی

رییس دولت دوازدهم درباره بودجه عمرانی ۱۴۰۰ گفت: بودجه عمرانی سال آینده ، ۱۰۴ هزار میلیارد تومان است تاهم طرح‌های استانی وهم طرح‌های ملی را سریع‌تر تکمیل شود و به ثمر برسد. 

وی با بیان اینکه در بودجه امسال توجه خاصی به تولید، اشتغال، اقشار محروم شده است، گفت: تلاش خواهیم کرد از طریق این بودجه، مولدسازی ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران را از طریق توسعه حمل و نقل و زیرساخت ریلی، جاده‌ای و بندری افزایش دهیم.

روحانی گفت: اقتصاد دانش بنیان، فناوری اطلاعات و ارتباطات، و هم در زمینه آنچه مربوط به بیماری کرونا می‌شود، آب، محیط زیست، زیرساخت‌های نفت، گاز و پتروشیمی، آموزش عالی، آموزش و پرورش، ارتقای بهره‌وری و شفافیت برای مبارزه با فساد، ارتقای امنیت غذایی با توسعه زیرساخت‌های کشاورزی هم در لایحه بودجه مدنظر قرار گرفته است. 

 مجلس در زمان مقرر بودجه را بررسی و تصویب کند

روحانی اظهار کرد: از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان خواهش می‌کنم در زمان مقرر این بودجه را بررسی و تصویب کنند و طبق معمول بودجه را بهمن ماه به ما برگردانند تا بتوانیم در نیمه دوم بهمن و اسفند آیین نامه‌ها را مقرر و تنظیم کنیم و سال ۱۴۰۰ به همین آیین‌نامه‌ها آغاز شود. 

رییس جمهوری گفت: امروز بخاطر شرایط کرونایی نتوانستم به مجلس بروم و امیدوارم در آینده ای نزدیک فرصتی فراهم شود تا خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسم و مطالب مورد نیاز بحث در آن مقطع را، خدمت آنان بیان کنم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۱۲۵۹۵۱۰:۲۵:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اگر امام زنده بود چنان درسی به شما ها می داد که جرات نکنید اصلا برجام را اجرا کنید هم در 5 سال قبل و هم در 17 سال پیش
ناشناس۱۷۱۲۸۲۳۱۲:۰۰:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
شما تندروها مسئول همه مصیبت ها و گرانی ها هستند نه دولت
ناشناس۱۷۱۳۵۰۰۱۶:۳۱:۳۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
کندروها اصلا معلومه چه غلطی دارن میکنن
ناشناس۱۷۱۳۷۹۱۱۹:۳۴:۴۲ ۱۳۹۹/۹/۱۲
تند روتر از روحانی در تاریخ ایران وجود نداره البته بعد از رفسنجانی
ترابیان۱۷۱۶۰۸۵۰۸:۵۹:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۱۴
با همین عبارات سخیف و مشمئز کننده تا کنون توانستید به حیات سیاسی و عمر ننگین خود ادامه دهید ملت دستتان را خوانده است در هیچ جای جهان موجودات وطن فروش جایگاهی ندارند جز ایران
ناشناس۱۷۱۲۸۳۹۱۲:۰۵:۳۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
امام ره حتما منافع مردم و عمل می‌کرد...
ناشناس۱۷۱۲۸۷۸۱۲:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۹/۱۲
این جور که از شواهد پیداست مقصر اصلی گروه و تیم حفاظت ایشون بوده که مسائل امنیتی را جدی نگرفتند .
کاسبکار تحریم۱۷۱۲۹۱۲۱۲:۳۱:۵۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
کاش امام زنده بود و می دیدیم به کی چه درسی می دادند .
ناشناس۱۷۱۲۹۳۰۱۲:۳۶:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
هیچ کشوری با اقتصاد بسته و تحریم به جای نمیرسد ! کره شمالی و ونزوئلا و کوبا و ...
ناشناس۱۷۱۳۱۳۶۱۳:۴۶:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
باید این دولت و اون مجلس قبلی محاکمه بشن که اینطور به منافع ملی آسیب زدن
ناشناس۱۷۱۲۵۹۸۱۰:۲۷:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
جناب روحانی! شما در این ۷ سال جز بدبختی و نابودی اقتصاد، چه دستاوردی برای کشور داشتید؟ همه فعالیت تان برجام ننگین بود که جز خفت و نکبت و ترور دانشمندان ما ثمری نداشت. باید صراحتا از مردم عذرخواهی کنید.
ناشناس۱۷۱۳۱۲۹۱۳:۴۵:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
بورس هم جاانداختید
ناشناس۱۷۱۲۵۹۹۱۰:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
مگر مملکت ملک مطلق شما است فقط تو تصمیم گیرنده نیستی اجازه بده بقیه سعیشون بکنن
ناشناس۱۷۱۳۴۰۹۱۵:۴۸:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
رای گرفته که ایشون تایین تکلیف کنه ولی ظاهرا همه دارند نظر می دن و دخالت می کنند
ناشناس۱۷۱۳۷۹۵۱۹:۳۶:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
رای گرفته‌پوست ملت رو بِکَنه تو داداششی؟
ناشناس۱۷۱۲۶۰۲۱۰:۲۹:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۱۲
این کی میره خسته شدیم ازش. البته اگه با رفتنش ذخیره جایگیزن نکنه
ناشناس۱۷۱۲۶۲۴۱۰:۳۷:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
بنده هم دولت شما را کلا مضر می دانم
ناشناس۱۷۱۲۶۲۸۱۰:۳۸:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
ديپلماسى ذلت كه منافعش براى بيگانگان و مضرات براى مردم ما باشه فقط به درد شما ميخوره كه دلتون براى مغرب زمين بى تابه و همون بهتر كه اين فعاليت ديپلماتيك ذلت بار وجود نداشته باشه.
ناشناس۱۷۱۲۶۵۷۱۰:۵۰:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
مصوبه مجلس برای رفع تحریم ها و صیانت از منافع ملی است.
ناشناس۱۷۱۲۶۶۰۱۰:۵۰:۴۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است.
ناشناس۱۷۱۲۸۵۳۱۲:۰۹:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
ثمر خروج آمریکا از توافق به واسطه ماجراجویی های دوستان شماست
ناشناس۱۷۱۲۹۴۴۱۲:۳۹:۱۸ ۱۳۹۹/۹/۱۲
شما خوبید با جلیلی و احمدی نژاد که به تحریم گفتید کاغذ پاره هر روز با یک تحریم جدید برگشتید !
ناشناس۱۷۱۳۴۴۴۱۶:۰۱:۰۹ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اون موقع در شورای امنیت بودیم ولی وضع اقتصادیمون بهتر از امروز بود کاش به همان دوران برگردیم
ناشناس۱۷۱۲۶۶۴۱۰:۵۱:۴۹ ۱۳۹۹/۹/۱۲
مجلس جو گیر شده بود
ناشناس۱۷۱۲۷۸۶۱۱:۴۴:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
دیروز مجلس جَو بسیار منطقی داشت منم جَوگیر این جَوّ هستم
ناشناس۱۷۱۳۰۸۸۱۳:۲۶:۲۶ ۱۳۹۹/۹/۱۲
بعد از این همه اجرای یک طرفه برجام چقدر رو دارید به خدا
ناشناس۱۷۱۳۱۳۵۱۳:۴۶:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۱۲
منظورت همون مجلسی هست که ۲۰ دقیقه ای برجام تصویب کرد؟
ناشناس۱۷۱۳۱۳۷۱۳:۴۷:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اون مجلسی جوگیر شده بود که قرارداد کثیفی مثل برجام رو یک ربعه تصویب کرد
ناشناس۱۷۱۳۲۹۸۱۴:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۱۲
به جیری شما در زمان انتخاب روحانی نمی رسه...دلار ۱۰۰۰تومانی یادتونه؟
ناشناس۱۷۱۲۶۸۴۱۰:۵۶:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
تو که بعد از مذاکرات میگفتی : همه تحریم‌ها بالمره لغو شد... "!!!! کو.... کجا.... کی....
ناشناس۱۷۱۲۶۹۷۱۱:۰۰:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۱۲
خروج از برجام بهترین عمل این مجلس تا کنون بوده
ناشناس۱۷۱۲۸۲۸۱۲:۰۱:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
این حرفت رو یادت باشه و اگه دلار سر به فلک کشید نیای اینجا به دولت انتقاد کنی!
ناشناس۱۷۱۳۴۰۲۱۵:۴۴:۳۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
داداش غنچتو گرفتم شما دلال دلاری میخوای گرون کنی بهونه می خوای.
ناشناس۱۷۱۳۶۴۰۱۸:۱۶:۵۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اگه خود دولت دلار رو بالا نبره بالا نمیره
ناشناس۱۷۱۲۷۰۹۱۱:۰۴:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۱۲
فقط در این مورد خاص با روحانی موافقم
ناشناس۱۷۱۲۷۱۰۱۱:۰۴:۲۵ ۱۳۹۹/۹/۱۲
نیش عقرب نه از رهِ کین است اقتضای طبیعتش این است ____ هرچند کینه هم جزء جدا ناپذیری از ماهیت اینجماعت است
ناشناس۱۷۱۲۷۷۹۱۱:۴۱:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
ترس روحانی قابل درکه وحشت ظریف هم همینطور خوف اسحاق هم فهمیدنی هست هراس نوبخت و بیژن را هم متوجه هستیم
ناشناس۱۷۱۲۷۱۱۱۱:۰۵:۱۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
الان امریکا جلوی ما سر تعظیم فرود آورده؟!!!!! هر روز یک ماده غذایی نایاب میشه تورم افسار گسیخته امان مردم را بریده من نمی دانم آقای روحانی رئیس جمهور کدام کشور است و از شرایط خوب سخن می گوید.
ناشناس۱۷۱۲۷۱۶۱۱:۰۷:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۱۲
1400 کی میرسی
محمد۱۷۱۲۷۲۶۱۱:۱۳:۲۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
حیف رهبر گفته چیزی نگیم .
ناشناس۱۷۱۲۷۳۳۱۱:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
ملت همه سر کارشون میروند و پروتکلها را هم رعایت میکنند،فقط شمایید که باید در خانه بمانید و هیچ جایی نروید؟؟
ناشناس۱۷۱۳۶۲۸۱۸:۰۸:۵۲ ۱۳۹۹/۹/۱۲
نوبخت بره اشکال نداره الان ضد کرونا هست جای ایشون رفت؟!
میثم۱۷۱۲۷۴۸۱۱:۲۹:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
آقای روحانی آیا اطلاع ندارند امسال سال پایانی قرن است؟؟!!
بهنام۱۷۱۲۷۶۵۱۱:۳۷:۱۵ ۱۳۹۹/۹/۱۲
عزیزم منظور شما از تکانه. چه نوع تکان هایی است.
ناشناس۱۷۱۲۷۷۵۱۱:۴۰:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۱۲
آقای روحانی تو رو خدا بسه دیگه خسته شدیم
امیرعلی۱۷۱۲۷۹۹۱۱:۴۹:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
بدخواهان ،شهید فخری زاده را ترور کردند که مجلس ناخواسته چنین طرحی را تصویب کند .
ماریا۱۷۱۲۸۱۸۱۱:۵۹:۱۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
پذیرفتن ذلت عین مرگ است امام حسین درس نپذیرفتن وبیعت نکردن با ظلمو به ما یاد داده تا آخرین نفرشو داد وقربانی کرد
مسعود۱۷۱۲۸۳۱۱۲:۰۱:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
تو میگی بده پس حتما خوبه
ناشناس۱۷۱۲۸۳۸۱۲:۰۴:۴۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
مجلس کلا داره کار سیاسی میکنه در این چند ماهه این کار مجلس خود زنی محض است
ناشناس۱۷۱۲۸۵۷۱۲:۱۰:۲۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اقای روحانی دیگی که برای ملت ایران نجوشد بزار سر ....... بجوشد
ناشناس۱۷۱۳۰۵۸۱۳:۱۹:۳۰ ۱۳۹۹/۹/۱۲
به قول اون نماینده محترم مردم در سر خدمت توفیق می خواهد که شما آن را هم ندارید.همچنان قایم شو،....
ناشناس۱۷۱۳۰۷۴۱۳:۲۲:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
با یک مصوبه بورس ریخت دلار رفت بالا حالا خودتون ببنید این مصوبه خیری خواهد داشت
ناشناس۱۷۱۳۵۸۷۱۷:۳۰:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
اگر تا حالا نفهمیدی که دلار و بورس دست دولته هر وقت نیاز باشه فیتیله ش رو بالا و پایین میکشه، من شخصا واقعا با تو حرفی ندارم....
ناشناس۱۷۱۳۰۸۴۱۳:۲۵:۳۴ ۱۳۹۹/۹/۱۲
متاسفانه مجلس آگاهانه یا‌از روی جهالت در دام دشمن افتاده و با تصویب این طرح باعث تشدید بدبختیهای ملت شده است
ناشناس۱۷۱۳۱۵۱۱۳:۵۳:۰۲ ۱۳۹۹/۹/۱۲
آدم حیران می ماند که بعضی ها چقدر راحت توی چشمت نگاه می کنند و رگبار دروغ را شلیک می کنند به ذهن و مغز مخاطب که البته فکر می کنند خالی است و یا از گج و ... پُر شده، هر چند ظاهراً این گمان در برخی موارد بیراه هم نبوده!
ناشناس۱۷۱۳۲۶۸۱۴:۴۴:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۱۲
مجلس و دولت هردو شدن ضد ملت
ناشناس۱۷۱۳۲۸۲۱۴:۴۹:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۱۲
نمایندگانی که به وظایف خود آگاه نیستند
ناشناس۱۷۱۳۴۳۰۱۵:۵۶:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۱۲
وظایف نمایندگان فقط بررسی قیمت مرغ و تخم مرغ است سایر امور به ایشان مربوط نیست! اصلا کی گفته مجلس در راس امور است!
ناشناس۱۷۱۳۳۵۷۱۵:۲۴:۲۳ ۱۳۹۹/۹/۱۲
تو روخدا همین چندماهه سال رو سکوت کن لطفا
ناشناس۱۷۱۳۴۴۸۱۶:۰۳:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۱۲
به قول جهانگیری کاری شد کارستون
ناشناس۱۷۱۳۵۹۳۱۷:۳۵:۲۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
توخودت همش ضرری حسن جون
ناشناس۱۷۱۳۶۶۶۱۸:۳۰:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۱۲
جون مادرت تو فقط حرف نزن تو اشتباهی بودی
ناشناس۱۷۱۴۰۰۷۲۲:۱۶:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۱۲
حداقل غیرت به خرج بدهید وبازرسان سازمان انرژی را اخراج کنید
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 2. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 3. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 4. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 5. قالیباف: ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است/ درآمد نفتی نباید صرف هزینه های جاری که تورم زا است، شود

 6. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

 7. موشک‌های دقیق مقاومت؛ کابوس اسرائیل در ۲۰۲۱

 8. همه چیز درباره واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/ واکسن‌های ایرانی بر پایه کدام فناوری‌ها تولید می‌شوند؟

 9. توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران

 10. نمکی: با بازگشایی مدارس مخالفیم/ نگران خیز کرونا در دوماه آینده هستیم

 11. عزاداران فاطمی در ۳ میدان تهران به سوگواری می پردازند

 12. واکنش دمشق به حملات رژیم صهیونیستی به دیرالزور

 13. کیهان: سیدحسن خمینی فاقد کمترین سابقه اجرایی است

 14. واعظی: ان‌شاءالله جلوی قطع برق گرفته خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. رهبر معظم انقلاب: ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است / به این‌‌ها اعتمادی نیست؛ گاهی می‌خواهند روی ملت‌های دیگر امتحان کنند

 9. آپارتاید پزشکی

 10. قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران‌خودرو اعلام شد + جدول

 11. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 12. هلال احمر: ورود واکسن فایزر از آمریکا منتفی شد

 13. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 14. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 15. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 16. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 17. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 18. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 19. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 20. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 21. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 22. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 23. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 24. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

  2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

  3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

  4. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

  5. اگرهای تمام نشدنی !

  6. رهبر معظم انقلاب: ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است / به این‌‌ها اعتمادی نیست؛ گاهی می‌خواهند روی ملت‌های دیگر امتحان کنند

  7. آپارتاید پزشکی

  8. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

  9. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

  10. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

  11. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

  12. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

  13. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

  14. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

  15. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

  16. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

  17. واکنش حسین شریعتمداری به روایت حجت الاسلام صدیقی از آیت الله مصباح

  18. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

  19. انتقاد مجید انصاری از صدیقی/ واکنش مشاور قالیباف به احتمال نامزدی در ۱۴۰۰/ رئیسی دستور رسیدگی به اسیدپاشی‌ها را صادر کند/ تناقض اصلاح طلبان درباره یک فرایند قانونی

  20. لاریجانی: آمریکا اگر تحریم‌ها را برندارد نمی‌تواند عضو ۱+۵ شود/ اینکه بگویند برمی‌گردیم، بعد مذاکره می‌کنیم مقبول نیست

  21. این روز را چه بنامیم؟

  22. روحانی: شاهد ثبات در اقتصاد کشور هستیم/ در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد

  23. اموال و دارایی نامشروع شناسایی و پس گرفته می‌شوند

  24. سود بانکی مانع حرکت سرمایه به سمت تولید است

  25. واکنش احمد توکلی به مقاله الف درباره دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

  آخرین عناوین