فوتی‌های آلودگی هوا در جهان، بیشتر از فوتی‌های کرونا است

گروه اجتماعی الف،   3990910093

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت آلودگی هوا گفت: هر ساله در دنیا حدود ۷ میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی داریم این درحالیست که ویروس کرونا که این روزها تمام جهان را درگیر خود کرده تا امروز کمتر از یک و نیم میلیون فوتی داشته است.

فوتی‌های آلودگی هوا در جهان، بیشتر از فوتی‌های کرونا است

به گزارش ایسنا، حسین شهیدزاده در  رویداد کلیماتون تهران ۲۰۲۰ که روز گذشته به‌صورت مجازی برگزار شد و یکی از محورهای پنج‌گانه آن ارتقای کیفیت هوای تهران بود، اظهار کرد: اگر نحوه زیست شهری در تهران تغییر نکند، شاهد تغییرات سریع اقلیمی و گسترش روزافزون مسائل و مشکلات موجود خواهیم بود که افزایش دمای هوا در این کلانشهر از جمله آثار و تبعات آن برای سال‌ها و دهه‌های آینده است.

وی درباره دلایل عمده تسریع تغییرات اقلیمی در تهران تصریح کرد: افزایش گازهای گلخانه‌ای به دلیل ازدیاد استفاده از سوخت‌های فسیلی، تبدیل فضای سبز و باغات اطراف و داخل شهر به کاربری‌های صنعتی، مسکونی و اداری و تولید روزافزون گاز متان به علت دفن انبوه زباله‌های تولید شده از جمله عوامل سرعت‌ گرفتن تغییرات اقلیمی در تهران است.

شهیدزاده درباره راهکارهای کاهش سرعت تغییرات اقلیمی در تهران گفت: ایجاد محدودیت برای تغییر کاربری اراضی، جلوگیری از توسعه محدوده شهر، افزایش پوشش گیاهی، جدیت در اجرای طرح‌های ترافیکی کاهش و کنترل آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و جایگزینی وسایل نقلیه پاک به جای وسایل نقلیه آلاینده از راه حل‌های کاستن از تغییرات سریع اقلیمی تهران است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درمورد ارتباط تغییرات اقلیمی با آلودگی هوا نیز تصریح کرد: سوخت‌های فسیلی، گازهای CO و CO۲ تولید می‌کنند که اولی باعث آلایندگی هوا و دومی باعث گرمایش زمین و گرم‌ترشدن هوا نیز به نوبه خود موجب تولید ازن بیشتر می‌شود که آلودگی بیشتر هوا را در پی دارد علاوه بر همه این‌ها تولید این گازها منجر به آتش‌سوزی جنگل‌ها می‌شود که آخرین نمونه‌اش در استرالیا اتفاق افتاد و آلودگی هوای زیادی هم ایجاد کرد.

شهیدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ویروس کرونا که یک سال است همه جهان را به خود مشغول کرده، تا امروز کمتر از یک و نیم میلیون فوتی داشته این درحالیست که هر ساله در دنیا حدود ۷ میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی داریم، اظهار کرد: خسارت اقتصادی آلودگی هوا در جهان نزدیک به 5000 میلیارد دلار است.

وی درباره جایگاه تهران و ایران در بین کلان‌شهرها و کشورهای جهان از نظر آلودگی هوا با توجه به آلاینده ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون نیز گفت: از این نظر در رده‌بندی سال ۲۰۱۹، ایران در رده ۲۷ کشورهای دنیا و تهران در ردیف ۲۴ کلان‌شهرهای جهان قرار داشت و دهلی هند و داکای بنگلادش به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم پایتخت‌های آلوده جهان ایستاده‌ بودند.

شهیدزاده ادامه داد: اگر به تقویم کیفیت هوای پایتخت نگاهی بیندازیم روند غلظت آلاینده‌های تهران رو به کاهش بوده است و اگر شش ماه اول امسال را با مدت مشابه سال گذشته از روش مشابه محاسبه و مقایسه کنیم، کیفیت هوای نیمه نخست امسال از سال گذشته کمی بهتر بوده است و به ویژه امسال بهار سالم‌تری داشتیم البته در پاییز امسال این کفه به سمت سال قبل سنگینی می‌کند و پاییز پارسال به دلیل بارش‌های بیشتر هوای بهتری داشتیم اما در مجموع فروردین امسال پاک‌ترین و مهر، آلوده‌ترین ماه‌ تهران طی ۸ ماه گذشته بود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه درباره منابع اصلی تولید آلایندگی هوای تهران گفت: منبع اصلی آلودگی تهران منابع متحرک شامل خودروهای سواری، خودروهای دیزل و موتورسیکلت‌ها هستند که ۶۱ درصد ذرات معلق و ۸۳ درصد آلاینده‌های گازی را تولید می‌کنند البته در این میان سهم صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها را نیز باید مورد توجه قرار داد.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه حدود ۳۵ درصد از آلاینده اصلی هوای تهران ناشی از تردد خودروهای دیزلی است، اظهار کرد: هفت درصد خودروهای سبک فرسوده تهران، ۳۸ درصد آلاینده‌های مجموع خودروهای سبک را تولید می‌کنند و این آمار راه را به ما نشان می‌دهد و به ما می‌گوید که در ابتدا باید سراغ چه خودروهایی برویم و نکته قابل تامل این است که به رغم آنکه قانون مصوب در این باره وجود دارد اما متاسفانه اجرای این قوانین با مشکلاتی روبه‌رو است.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

  2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

  3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

  4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

  5. خود «بهشتی» پنداری !

  6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

  7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

  8. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

  9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

  10. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

  11. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

  12. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

  13. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

  14. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

  15. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

  16. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

  17. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

  18. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

  19. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  20. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

  21. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

  22. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

  23. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

  24. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

  25. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

  آخرین عناوین